Strona 1 z 13

Warszawa i okolice

: 15 lip 2017, 17:16
autor: PawelK
Stwierdziłem, że zamiast robić oddzielne tematy dla każdej miejscowości, będę tutaj wrzucał co ciekawsze miejsca.

Tym razem Milanówek. A konkretnie dwie wille postawione przez Bonawenturę Toeplitza dla swoich córek. Mężem Franciszki Toeplitz był Wilhelm Wellisch - niemiecki przedsiębiorca, który przeprowadził się do Polski. Był znanym mecenasem sztuki, przyjaźnił się z Leonem Wyczółkowskim. Wilhelm zmarł w niedługim czasie po postawieniu budynków ale pasję do sztuki przejął jego syn Leopold. W swojej kolekcji zgromadził dzieła takich artystów jak Chełmoński czy Malczewski. Posiadał również ponad 200 prac Wyczółkowskiego. Po śmierci ojca, Leon przejął również rodzinny biznes - fabrykę lokomotyw Fablok i fabrykę amunicji Pocisk w Rembertowie. Po 1940 roku Leopold wyjechał do Stanów gdzie zmarł w 1972 roku.
Dla interesujących się kolekcją, która w 1939 była zdeponowana w Muzeum Narodowym, to standardowo skradli ją Niemcy, którym skradli ją ludzie radzieccy. W 1956 roku część udało się odzyskać a w 1964 Muzeum Narodowe wykupiło te zbiory.
Wracają do willi to "życiorys" miały standardowy dla XX wieku - wpierw kwaterowali w nich Niemcy, później Rosjanie. Po wojnie był tu wpierw ośrodek szkoleniowy ZWM a później... szpital.
Teraz budynki należą do gminy Milanówek. Na dobry początek zostały wystawione na sprzedaż za 9,5 miliona złotych (po przeczytaniu ograniczeń nałożonych przez konserwatora zabytków nie dziwię się dlaczego nikt się na zakup nie zdecydował, tak właśnie konserwator, który ma chronić doprowadza do upadku wielu pięknych budynków), po latach posuchy burmistrz wpadł na nowy pomysł - partnerstwo publiczno-prywatne. Nadal nikt nie wszedł ten interes ale trzeba przyznać, że gmina "dba" o budynki na tyle na ile daje się dbać. Dachy, co najważniejsze, są w dobrym stanie, wybijane szyby są chyba w miarę szybko zastępowane solidnie przymocowanymi płytami wiórowymi. Podobno jest założony monitoring.
Wille występują na portalach eksploratorskich pod nazwą "szpital na Turczynku".

: 15 lip 2017, 17:20
autor: PawelK
Aha, fundator był pradziadkiem Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Wracając do wycieczki, przy okazji i przez pomyłkę trafiliśmy w jeszcze jedno miejsce. W Otrębusach znaleźliśmy stare zabudowania gospodarcze. Atrakcyjność ich pod względem "eksploracji" jest zerowa, ale fotograficznie wyszło całkiem nieźle.

: 16 sie 2017, 19:00
autor: PawelK
Warszawa i okolice to także Puszcza Kampinoska.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale już w latach siedemdziesiątych państwo zaczęło "odzyskiwać" teren puszczy. Teoretycznie dzieje się to poprzez odkup ziemi od dotychczasowych mieszkańców. W różnych miejscach to różnie działa (część ludzi nie chce/chciało się wyprowadzać, niektórzy uważali, że cena proponowana przez park jest za niska. Niektórzy ludzie skarżą się, że są szykanowani przez park, żeby 'zachęcić' ich do sprzedaży - to ostatnie, zastrzegam, nie sprawdzałem osobiście, tylko czytałem na kilku forach dotyczących okolicznych wsi). Wracając do tematu - tereny były i są odkupywane, kolejnym krokiem powinno być likwidowanie nieruchomości, ale ponieważ to też kosztuje to... na brzegach puszczy pojawiają się wsie-widma. Właśnie do jednej z takich wsi się wybraliśmy. Już kilka lat temu próbowaliśmy ją znaleźć ale okazuje się, że nie jest to takie proste. Informacje w necie są skąpe jakby ci, którzy o tym piszą nie chcieli żeby ktoś inny tam trafił. Skoro tak, to ja też. Wieś nazywa się Korfowe. :027:
[hide]Droga jest prosta i dziwi mnie, że nikt tego tak dokładnie nie opisał - jadąc z Warszawy drogą 580, w miejscowości Wiejce, za Dworem pod Kasztanowcami skręcamy w prawo w szutrową drogę, po wjeździe do lasu i minięciu tabliczki Kampinoski Park Narodowy trafiamy na rozstaj dróg ze znakami drogi pożarowej. Można już tam zostawić auto, albo podjechać kawałek dalej. Generalnie prosta droga to droga w lewo. Mijamy po lewej Leśniczówkę Zamczysko i po ok 500-600 metrach napotykamy pierwszą część opuszczonej wsi, ostatni domek, który znaleźliśmy jest kilkaset metrów dalej kierując się na kolejnym rozstaju również w lewo.[/hide]

: 16 sie 2017, 19:04
autor: PawelK
Druga część zdjęć wsi

: 16 sie 2017, 19:08
autor: PawelK
Ale żeby nie było, że spacerując po puszczy głównie zaglądamy do ruder, to parę zdjęć ze spaceru i... największego w Puszczy Kampinoskiej jałowca. Jałowiec rośnie ok 40 metrów w głąb przesieki przy ostatniej chatce, za kępą brzózek. Jałowiec ma 9 metrów wysokości.

: 18 sie 2017, 00:15
autor: VdL
klimat bardziej Bieszczadzki, niż Kampinoski. Zanim powstała autostrada, lubiłem wracać z Warszawy do Łodzi właśnie przez Kampinos, to urokliwa trasa.

: 20 sie 2017, 19:24
autor: Yvonne
PawelK pisze:Tym razem Milanówek. A konkretnie dwie wille postawione przez Bonawenturę Toeplitza dla swoich córek
Piękne te wille! Jestem zachwycona. Takie budynki kojarzą mi się zawsze romantycznie i powieściowo :-)
Pierwsze zdjęcie - w skali uroku 10 na 10 :-)

: 20 sie 2017, 19:24
autor: Yvonne
PawelK pisze:W Otrębusach znaleźliśmy stare zabudowania gospodarcze.
To ta sama miejscowość, gdzie jest muzeum starych pojazdów?

: 20 sie 2017, 19:36
autor: johny
Czemu tam nie pojechaliśmy Paweł? ;-)

: 20 sie 2017, 19:59
autor: PawelK
Yvonne pisze:
PawelK pisze:W Otrębusach znaleźliśmy stare zabudowania gospodarcze.
To ta sama miejscowość, gdzie jest muzeum starych pojazdów?
Tak. Przejeżdżaliśmy obok.

: 20 sie 2017, 19:59
autor: PawelK
johny pisze:Czemu tam nie pojechaliśmy Paweł? ;-)
Tam, to znaczy gdzie?

: 20 sie 2017, 20:06
autor: johny
No do tej super wioski! To jest CZAD!

: 20 sie 2017, 20:08
autor: VdL
Yvonne pisze:
PawelK pisze:W Otrębusach znaleźliśmy stare zabudowania gospodarcze.
To ta sama miejscowość, gdzie jest muzeum starych pojazdów?
Otrembusy też fajne. Jako maniak motoryzacji uważam, że to bardzo ciekawe miejsce. Chociaż na pierwszy rzut oka może zniechęcać lekki bałagan.
Gdzieś pod Warszawą jest takie miejsce dziękuję w starych szopach i krzakach są porzucone porszaki, Jaguar i inne dawne ciekawe cuda. Stan ich teraz jest opłakany, ale kolekcja była znakomita.

: 20 sie 2017, 20:13
autor: PawelK
johny pisze:No do tej super wioski! To jest CZAD!
Dopiero udało mi się tam trafić. Jak widzisz, ci, którzy tam trafiają niezbyt chętnie publikują trasę dojścia.
A poza tym to jest 30 km od nas, więc kawałek dalej niż AKD.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tam się wybrać.

: 12 lis 2017, 16:48
autor: PawelK
We wsi Łomna przy trasie na Gdańsk znajduje się grobowiec rodzinny właścicieli Łomny, Trębickich. Grobowiec stoi na opuszczonej działce i regularnie niszczeje. Ponoć ołtarz został kilka lat temu rozkradziony. Warto zwrócić uwagę na niebo na suficie, nie widziałem tego na zdjęciach wcześniej publikowanych w necie.

: 14 lis 2017, 16:41
autor: barttez
Jak można być takim pastuchem :evil:

: 13 sty 2018, 17:27
autor: PawelK
Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na stary poligon wojskowy i do wojskowej stacji radarowej w lesie Bemowskim.
Byłem tam kiedyś na paintballu a teraz zaopatrzyłem się w aparat fotograficzny.
Okazuje się, że w międzyczasie o ten teren stoczono potężną batalię. MON tereny przekazał WAM, WAM jakiejś spółce, dość powiedzieć, że teren trafił w łapy dewelopera, który, jak to deweloper w głębokim poważaniu ma łosie, które tam nadal spacerują i ludzi, którzy traktowali ten teren jako rekreacyjny. Co więcej, kupił teren leśny i zażyczył sobie aby, w związku z tym, że on chce tam budować, przekwalifikować go na budowlany. Na szczęście, na chwilę obecną nie ma możliwości przekwalifikowania.
Wracam do wycieczki - można tam podjechać samochodem ale my zatrzymaliśmy przy ulicy Radiowej i podeszliśmy 10 minut spacerkiem. Mijamy tory, po których jeżdżą pociągi ze śmieciami do kompostowni MPO.

: 13 sty 2018, 17:32
autor: PawelK
I dochodzimy do właściwego terenu. Bunkry są porozrzucane po całej powierzchni.

: 13 sty 2018, 17:37
autor: PawelK
Małe wejście i... wchodzimy do labiryntu korytarzy i pokojów, czyli bazy radarowej.

: 13 sty 2018, 17:38
autor: PawelK
Wracając, jeszcze zaglądam do jednego budynku i... wygląda jakby była tam kantyna - zwróćcie uwagę na mozaikę na filarze.

: 13 sty 2018, 17:46
autor: PawelK
A no i oczywiście - Johny, to jest 10 minut samochodem od nas, więc następnym razem jak będziesz to można tam podjechać.

: 13 sty 2018, 18:15
autor: johny
Ale CZAD! Tylko żeby znów nie zniszczyli... :-/ Trzeba się wybrać do Ciebie!

: 13 sty 2018, 18:27
autor: PawelK
zbychowiec pisze:W Krakowie chcą nam zabudować Zakrzówek. Pewnie słyszałeś...
Prawdę mówiąc nie, zajrzałem teraz do netu, w wypadku Krakowa to jeszcze radni dołożyli swoje parę groszy. Generalnie mam negatywne zdanie o deweloperach, traktuję ich jak szkodników.

: 13 sty 2018, 19:35
autor: TomaszK
Piękne podziemia !
A co do Zakrzówka, to zapraszamy do Krakowa, pokażemy Wam ze Zbychowcem kilka podziemi jeszcze sprzed I Wojny światowej, właśnie na Zakrzówku, nie mówiąc już o Jaskini Twardowskiego.

: 13 sty 2018, 19:37
autor: Yvonne
TomaszK pisze:nie mówiąc już o Jaskini Twardowskiego.
O matko! Marzę o tym miejscu, a nigdy jeszcze nie byłam!
Naprawdę możemy tam pojechać następnym razem?

: 31 mar 2018, 18:58
autor: PawelK
Dzisiaj kolejna opuszczona wieś w Puszczy Kampinoskie. Wieś nazywa(ła) się Ławy i została zlikwidowana w końcu lat 70tych.
Na początek parę zdjęć ze spaceru.

Obrazek
Puszcza_01.jpg (569,97 KB)


Obrazek
Puszcza02.jpg (540,56 KB)

: 31 mar 2018, 19:01
autor: PawelK
Idąc do wsi trafiamy na początku na dwa zachowane domy.
Pierwszy murowany, wygląda jakby ktoś w nim czasami nocował. Jest posprzątane, w piwniczce (zamkniętej na sznurek) znajdujemy poskładane drewno i drabinkę do wchodzenia na poddasze.


Obrazek
1Dom_01.jpg (475,79 KB)


Obrazek
1Dom2.jpg (465,45 KB)

: 31 mar 2018, 19:02
autor: PawelK
Parę kroków dalej drewniany biały domek zamknięty na cztery spusty. Nowa furtka i naprawiane ogrodzenie.

Obrazek
BialyDomek.jpg (602,5 KB)

: 31 mar 2018, 19:06
autor: PawelK
I wreszcie Ławy. Tutaj pozostały praktycznie tylko nieliczne fundamenty, piwniczki i: bocianie gniazdo na słupie elektrycznym (na tyle na ile się znam na bocianich gniazdach to dawno nie było zamieszkane), kamienna ławeczka pod drzewem i kilka piwniczek zamkniętych przez dyrekcję Parku z informacją, że jest tam miejsce zimowania nietoperzy.
Przy jednej z posesji znajdujemy wielki głaz z wyrytym cytatem z Szekspira. Historii głazu jeszcze nie odszukałem.

Obrazek
Lawy1


Obrazek
Lawy2


Obrazek
Lawy3


Obrazek
Lawy4


Obrazek
Lawy5

: 31 mar 2018, 19:09
autor: PawelK
W drodze powrotnej wszedłem jeszcze na cmentarzyk wojenny w Wiktorowie. Na cmentarzu znajdują się groby zbiorowe żołnierzy 9 Pułku Ułanów Małopolskich, którzy zginęli w okolicy we wrześniu 1939 roku oraz Polaków zabitych przez Gestapo w Zaborowie w latach 1943-44.

Obrazek
Cmentarz Wiktorow