Odkrycia w Polsce

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ja też robiłem kwerendę w poszukiwaniu Piastów, dla ewentualnego potwierdzenia pochówku matki Łokietka, Eufrozyny, w Brześciu Kujawskim. Doszedłem do tych samych wniosków co w artykule, że większość grobów jest nieznana. Tamci badacze to optymiści, bo tych 30 wytypowanych Piastów, to królowie, święci albo co najmniej książęta pochowani w kościołach, a do tych grobów nikt ich nie dopuści. Inicjator badań jest chemikiem albo biologiem, specjalistą od badań DNA i zapewne zaopatrzył się w książki z serii "Genealogia Piastów", od czego ja też zacząłem. To niestety nie jest rozpoczęcie badań, tylko pomysł na badania. Życzę powodzenia, ale szczątki które wytypowałem do porównania z Eufrozyną okazały się niedostępne. Parafie do których pisałem nawet nie odpowiadały na moje listy, nie mówiąc o mailach.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2020, 08:26 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

„Rozpoczynając nasze badania mieliśmy w ręku listę z około pięciuset pochówkami Piastów znajdującymi się na terenie całej Polski, a nawet poza nią. Jednak w większości przypadków okazało się, że grobowce były zniszczone lub szczątki były zupełnie przemieszane z późniejszymi. To było dla nas duże zaskoczenie”
Dla mnie nie jest, że przez 500 do 1000 lat w kraju, przez który przetoczyło się kilkanaście wojen ma groby władców są uszkodzone a ich kości pomieszane. Uczeni nie dopuszczają też zdrady, jeśli nawet kości Krzywoustego, ostatnich piastów mazowieckich, Kazimierza Wielkiego i tej relikwii to i tak nie będziemy mieć pewności o pochodzeniu Mieszka. Nie biorą pod uwagę Wawelu, nie planują tam badań?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

A przecież od ostatnich Piastów mazowieckich pobrano materiał genetyczny. U Janusza III stwierdzono haplogrupę R1b. Ater pamiętasz, że była już kiedyś mowa o możliwości przebadania pod kątem genetycznym Piastów pochowanych w Katedrze w Płocku. Chodzi także o Bolesława Krzywoustego i Władysława Hermana i byłby to mega sensacja bo to najstarsze dobrze potwierdzone i udokumentowane pochówki piastowskie.
A teraz z innej beczki o elitach państwa wczesnopiastowskiego. Nie do końca rozumiem dlaczego z pobytu wojowników ze Skandynawii i Rusi robi się sensację, skoro najstarsze rody możnych państwa pierwszych Piastów wywodziły swój rodowód że Skandynawii. Są to rody Awdańcow oraz Łabędziów. Dla odmiany naszym "lokalnym" rodem jest ród Starżów-Toporczyków.

https://www.salon24.pl/u/akropol/101532 ... slowianska
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

TomaszK z tego artykułu wynika, że materiał DNA pozyskano między innymi od Piastów pochowanych w Opolu, a ta linia jest spokrewniona z Eufrozyną.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... astow.html
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Fantomasie grób ostatnich piastów mazowieckich to wyjątek. W Płocku z tego co słyszałem ostatni spoczynek piastów został w XIX w. naruszony i kości są wymieszane, podobno z kanonikami płockimi. Chodziło mi o to, że naukowcy powinni się spodziewać, że nie groby będą w różnych stanach. Testy DNA mogą pokazać, jeśli YDNA będzie takie same u wszystkich, że pochodzą od najstarszego z przebadanych. Przyda się też badanie węglem C14, by określić chronologię.

Co do wikingów, to od dawna wiadomo, że Mieszka miał ich w swojej drużynie. To może chodzić o dwie teorię pochodzenia Mieszka I. Jedna mówi, że pochodził z Wielkich Moraw (promowana przez prof. Urbańczyka) i druga, że pochodzi ze Skandynawii od imienia Dago występującego w dokumencie Dagome iudex.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

A ja wierzę że pochodzi od Piasta Kołodzieja :564:
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

RobertH pisze:A ja wierzę że pochodzi od Piasta Kołodzieja :564:
To znaczy, że wierzysz w rodzime pochodzenie dynastii :-) Tak właśnie rodowód Piastów przedstawił Gall Anonim. Najstarszy i bardzo kompetentny kronikarz dziejów Polski. W skandynawskie pochodzenie Piastów nie wierzę, w wielkomorawskie o wiele bardziej. Jak będzie to się okaże (być może).
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Ja z kolei mało wierzę w czysto rodzime pochodzenie dynastii. Przez stulecia na tym terenie żyły luźne plemiona, mocno rozdrobnione, podobnie jak to zresztą miało miejsce w Prusach, tylko dużo dłużej. I raptem z niczego powstaje silny organizm państwowy! Na tyle silny, że liczyc się z nim musiało Cesarstwo.

A zobaczcie, w Prusach nic takiego się nie stało. Czegoś zabrakło. Jakiegoś bodźca.

Teoria wielkomorawska do mnie bardzo przemawia, tam był przecież dobrze zorganizowany organizm państwowy, czyli był, jak to dzisiaj mówimy, "know how" jak należy budowac państwo. Raczej takiego "know how" nie mogli miec lokalni wodzowie plemienni.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Ater pisze:Nie biorą pod uwagę Wawelu, nie planują tam badań?
Wtedy na bank wyszłoby, że ostatni tam pochowany pochodzi w prostej linii od Piasta.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

irycki pisze:Ja z kolei mało wierzę w czysto rodzime pochodzenie dynastii. Przez stulecia na tym terenie żyły luźne plemiona, mocno rozdrobnione, podobnie jak to zresztą miało miejsce w Prusach, tylko dużo dłużej. I raptem z niczego powstaje silny organizm państwowy! Na tyle silny, że liczyc się z nim musiało Cesarstwo.

A zobaczcie, w Prusach nic takiego się nie stało. Czegoś zabrakło. Jakiegoś bodźca.

Teoria wielkomorawska do mnie bardzo przemawia, tam był przecież dobrze zorganizowany organizm państwowy, czyli był, jak to dzisiaj mówimy, "know how" jak należy budowac państwo. Raczej takiego "know how" nie mogli miec lokalni wodzowie plemienni.
Ta teoria nie wyklucza "rodzimego" pochodzenia Piastów. Państwo wielkomorawskie upadło na początku X wieku. Ostatni władcy Wielkiej Morawy po prostu rozpłyneli się w powietrzu około 906/907 roku. Skoro Mieszko I pojawia się w źródłach około 960 roku. Jego przodkami byli Siemowit, Lestek i Siemomysł trzy pokolenia w ponad 50 lat, czyli da się zrobić :-) Ciekawe czy protoplastami Piastów byli możni, albo książęta Państwa Wielkomorawskiego.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2020, 22:21 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Poszukałem dokładniej o tym projekcie:

Konkurs NCN ogłoszono w grudniu 2013, zatem rozstrzygnięcie i przyznanie finansów było (moim zdaniem) na wiosnę 2014. Projekt miał trwać około 5 lat (tak wynikało z analizy poniżej podanych linków)

W projekcie bierze Wydział Historyczny UAM, Wydział Biologii UAM, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (Poznańskie Centrum Archeogenomiki) oraz grupa niemieckich historyków

Materiał genetyczny miał być pozyskany nie tylko z dynastii Piastów, ale także elit, osób spoza elit.

Więcej: https://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/p ... iglerowicz


Artykuł z 2017 mówi o wstępnych wynikach: ludzie żyjący 2 tyś. lat temu w Wielkopolsce nie byli izolowaną grupą - ich DNA nie różniło się znacząco od DNA ludności na zachodzie Europy. I to było zaskoczenie.
Co do Piastów - największym problemem było znalezienie grobu z męskim przedstawicielem dynastii Piastów - kompletne fiasko. Nadzieją jest Wawel (Łokietek i Kazimierz Wielki) ale potrzebne jest pozwolenie.

Więcej: https://dorzeczy.pl/27154/badania-genet ... astow.html

O problemach z analizą pochówków Piastów w tym projekcie można przeczytać w artykule z 2016

https://nto.pl/badania-dna-historie-pia ... ar/9481669

śledzić aktualne wyniki badań można chociażby na portalu naukawpolsce.pap.pl wyszukując nazwisko prof. Figlerowicza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: Ta teoria nie wyklucza "rodzimego" pochodzenia Piastów.
Jeśli "rodzimy" oznacza "pochodzenia słowiańskiego, a nie nordyckiego" to jak najbardziej zgoda :)
Ciekawe czy protoplastami Piastów byli możni, albo książęta Państwa Wielkomorawskiego.
IMHO bardzo prawdopodobne. Przynieśli ze sobą kulturę i wiedzę i w ciągu tych kilkudziesięciu lat z jednego z licznych plemion zrobili lokalną potęgę. Niewykluczone zresztą że wchodząc w związki z "lokalsami", więc w sumie dynastia częściowo może byc też stricte lokalnego pochodzenia. Ale impuls musiał przyjśc z zewnątrz. Lokalnym wodzom żadne "państwo" na wzór zachodnioeuropejski raczej nie było potrzebne, tak jak nie było potrzebne Prusom. Oczywiście tak naprawde było potrzebne, i los Prusów to dobitnie pokazał, ale to trzeba było miec przenikliwośc i zdolnośc przewidywania na pokolenia do przodu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Być może "uciekinierzy" w jakiś sposób uzyskali mocną pozycję w nowym otoczeniu i zasymilowali z miejscowymi przez małżeństwa. Z czasem skupili wokół siebie tylu wojowników, że mogli skutecznie realizować swój plan podbojów i tworzenia państwa. Jednak, jeśli tak było to dlaczego Gall zataił prawdziwe pochodzenie dynastii?
Ostatnio zmieniony 01 lut 2020, 20:09 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Moim zdaniem, uciekinierów raczej sprzedał na niewolników. Miał sporo kasy z tego procederu więc postanowił zainwestować i założył państwo ;) Zastanawiam się czy w Czechach i w Skandynawii też są prowadzone badania DNA, władców i elity z X/XI w. co mogłoby pomóc w rozwiązaniu zagadki. Badanie haplogrup, jest tylko uśrednionym pokazaniem gdzie obecnie większość ludzi posiadający daną cechę żyją, nie mówiąc nic o jej występowaniu w kilka/kilkanaście wieków temu.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Zaczęło się. Teraz jest dobry moment, żeby odwiedzić Płock. Ktoś byłby chętny?
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe ... obejma-min
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze:Zaczęło się. Teraz jest dobry moment, żeby odwiedzić Płock. Ktoś byłby chętny?
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe ... obejma-min
Jest okazja do przeprowadzenia ciekawej identyfikacji. Król Bolesław śmiały, (ten od św. Stanisława), zmarł na wygnaniu i przez długie lata nie było wiadomo gdzie jest jego grób. W latach 80-tych, w podziemiach klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, znaleziono trumnę podróżną z XI wieku, z kilkoma drobnymi kostkami. Powstała wtedy teoria że to trumna w której przywieziono zwłoki króla, do klasztoru który ufundował. Analizowałem jak potwierdzić identyfikację i poszukiwałem miejsc pochówku jego krewnych. Jak się okazało, jedynym grobem w którym można znaleźć materiał porównawczy, jest właśnie pochówek w płockiej katedrze kilkunastu Piastów, w tym brata Bolesława śmiałego, Władysława Hermana. Kości są co prawda wymieszane, ale wystarczy pobrać materiał do DNA z kości pochodzących od osobnych szkieletów (np. z każdej prawej kości udowej) i jeżeli wyjdzie zgodność z kośćmi z Tyńca, będzie to potwierdzenie, że pochowano tam Bolesława śmiałego.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Fantomas pisze:Zaczęło się. Teraz jest dobry moment, żeby odwiedzić Płock. Ktoś byłby chętny?
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe ... obejma-min
Słyszałem o tym, jestem chętny! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

johny pisze:
Fantomas pisze:Zaczęło się. Teraz jest dobry moment, żeby odwiedzić Płock. Ktoś byłby chętny?
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe ... obejma-min
Słyszałem o tym, jestem chętny! :-)
Jeden z cenniejszych zabytków Płocka jest obecnie w Krakowie - Relikwiarz św. Zygmunta. Na zwiedzanie Płocka jestem zawsze chętny.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, 12:26 przez Ater, łącznie zmieniany 1 raz.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Ater pisze:Na zwiedzanie Płocka jestem zawsze chętny.
Ja tez. Chwilowo co prawda wirtualnie ale? Kto wie?
Zwłaszcza, ze spędziłam tam pierwsze lat życia. Na tyle jednak, ze pamietam Tumy, katedrę i... pomnik Broniweskiego... wydawał mi się taki wielki! :-D jakos kojarzę, ze ustawili go blisko katedry właśnie. Katedra zawsze robiła na mnie wielkie wrażenie...
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

johny pisze:
Fantomas pisze:Zaczęło się. Teraz jest dobry moment, żeby odwiedzić Płock. Ktoś byłby chętny?
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe ... obejma-min
Słyszałem o tym, jestem chętny! :-)
Czy oprócz katedry, pomników, Tumu w planie jest też ZOO.? :-D
Też jestem chętna
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

WIRTUALNE MUZEUM W BISKUPINIE NA KANALE YT

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie #wirtualnemuzeum zaprasza na wywiad, w którym Szymon Nowaczyk, archeolog z Muzeum, opowiada o osadzie pierwszych rolników .
Cykl #wirtualnemuzeum tym razem o osadzie z tzw. długimi domami, czyli siedzibami pierwszych rolników, z młodszej epoki kamienia - neolitu.



OSADA PIERWSZYCH ROLNIKÓW

WIRTUALNE MUZEUM NA YT
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Dziś relacja na żywo z Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

" Dziś już czwartek - dzień, w którym #wirtualnemuzeum zaprasza Was w świat metalurgii‼️⚱️
To już o 12.00 🕛 na naszym profilu FB
A w międzyczasie mała zagadka dla fascynatów - na zdjęciu ukrył się pewien przedmiot, którego pierwowzór odnaleziono w Bytyniu, a dziś znajduje się w Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Kto znajdzie? :D "

Do zobaczenia w #wirtualnemuzeum 🤩
Mamy nadzieję, że pamiętasz - #zostanwdomu, to ważne!

Link do ogłoszenia
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Wielkopolskie piramidy i osada obronna (okolice Kościana)


Nie tylko Kujawy mają swoje piramidy. Przy drodze Kościan-Grodzisk Wielkopolski (na zachód od Kościana) zachowały się 4 kurhany sprzed około 3 500 lat. Może nie są takie spektakularne jak w Sarnowie/Wietrzychowicach, ale są.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkopolskie_piramidy

Na stronie Nauka w Polsce pojawiła się ostatnio informacja o dalszych pracach W Bruszczewie (trochę na wschód od Kościana) gdzie jakiś czas temu odkryto osadę obronną sprzed 4 tysięcy lat.

http://naukawpolsce.pap.pl/historia-i-kultura
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

TomaszL pisze:Może nie są takie spektakularne jak w Sarnowie/Wietrzychowicach, ale są.
Tak Tomaszu , są i to całkiem wyraźne.
Kiedyś przejeżdżałem obok samochodem i coś mi nie pasowało w krajobrazie ,i tak przypadkiem je zobaczyłem nie mając o nich pojęcia .
Po literaturze zdumiało mnie, gdy w Egipcie budowano kamienne kopce ( z piasku jakoś ciężko by było :564: ) to na tych ziemiach również !!!
Ostatnio zmieniony 26 mar 2020, 14:49 przez RobertH, łącznie zmieniany 3 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Zwyczaje pogrzebowe i ślady kultury duchowej z przełomu epok brązu i żelaza. Zapraszamy

FILM Z RELACJI NA ŻYWO TUTAJ
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie transmituje na żywo.

Witamy w pracowni ceramiki! :) dziś kilka słów o tym, jak ulepić garnek - łącznie z prezentacją. Zapraszamy!


RELACJA
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

KTO OGL¡DA POSZUKIWACZE HISTORII Z OLAFEM POPKIEWICZEM , NA IPLA LUB POLSAT ?
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

RobertH pisze:KTO OGL¡DA POSZUKIWACZE HISTORII Z OLAFEM POPKIEWICZEM , NA IPLA LUB POLSAT ?
Ja nie oglądam.
Za to wczoraj odświeżyłem sobie "Wyspę złoczyńców". Film oczywiście. I znowu zatęskniło mi się do tych wakacyjnych wyjazdów pod namiot.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

RobertH pisze:KTO OGL¡DA POSZUKIWACZE HISTORII Z OLAFEM POPKIEWICZEM , NA IPLA LUB POLSAT ?
Ja oglądam poszukiwaczy historii z Olafem Popkiewiczem,Sebastianem Witkowskim,Radosławem Biczakiem.
Znam ich osobiście i brałem udział w poszukiwaczach historii.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Eksplorator63 pisze:
RobertH pisze:KTO OGL¡DA POSZUKIWACZE HISTORII Z OLAFEM POPKIEWICZEM , NA IPLA LUB POLSAT ?
Ja oglądam poszukiwaczy historii z Olafem Popkiewiczem,Sebastianem Witkowskim,Radosławem Biczakiem.
Znam ich osobiście i brałem udział w poszukiwaczach historii.
Ooo! Suuuper! Opowiedz o tym coś więcej proszę!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”