Wyspa Złoczyńców - analiza treści książki

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Zaczęłam czytać Wyspę do konkursu organizowanego po sąsiedzku i uderzyło mnie coś (do konkursu czyta się jednak inaczej, bardziej analitycznie).

Otóż Tomasz (jeszcze nie Pan Samochodzik) w rozmowie z kuzynką Franciszką wypowiada zdanie, że najbardziej ze spadku po wuju chciałby dostać ... pieniądze. Te 80 000, które dostał jego młodszy brat.
Zatem nasz bohater wygląda tutaj na zainteresowanego pieniędzmi bardziej niż książkami, stylowymi meblami czy garażem z pojazdem (dodam, że nie miał wtedy pojęcia, co to za pojazd).

Jakoś mi to zgrzyta i nie pasuje do wizerunku :-/
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2015, 17:44 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Jeszcze jedno mnie zastanawia i dziwi.
Tomasz do Teresy autostopowiczki mówi na "Pani", a nie na "Ty".
Teresa ma lat 16.
Do mnie nikt nie mówił na "Pani", jak miałam 16 lat :027:
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:Zaczęłam czytać Wyspę do konkursu organizowanego po sąsiedzku i uderzyło mnie coś (do konkursu czyta się jednak inaczej, bardziej analitycznie).

Otóż Tomasz (jeszcze nie Pan Samochodzik) w rozmowie z kuzynką Franciszką wypowiada zdanie, że najbardziej ze spadku po wuju chciałby dostać ... pieniądze. Te 80 000, które dostał jego młodszy brat.
Zatem nasz bohater wygląda tutaj na zainteresowanego pieniędzmi bardziej niż książkami, stylowymi meblami czy garażem z pojazdem (dodam, że nie miał wtedy pojęcia, co to za pojazd).

Jakoś mi to zgrzyta i nie pasuje do wizerunku :-/
Może pewnym wytłumaczeniem tego materializmu Tomasza będzie poniższy fragment:
"Zdecydowałem się pójść za radą mego młodszego brata i sprzedać zarówno ów garaż, jak i samochód wuja. „Kto wie - zastanawiałem się - czy za sumę, uzyskaną ze sprzedaży, nie będę mógł nabyć na raty jakiegoś nowego samochodu? Taki pojazd przydałby mi się na urlopie"."
Gdyby dostał w spadku meble czy książki nie sprzedałby ich by zyskać pieniądze na samochód.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne pisze:Do mnie nikt nie mówił na "Pani", jak miałam 16 lat :027:
Gdzieś Pani się chowała? :P A, no tak, wszystko jasne. *

* Tak, johny, wiem. Wyborny żart :D
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Roch pisze:
Yvonne pisze:Do mnie nikt nie mówił na "Pani", jak miałam 16 lat :027:
Gdzieś Pani się chowała? :P A, no tak, wszystko jasne. *

* Tak, johny, wiem. Wyborny żart :D
:-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Yvonne pisze:Jeszcze jedno mnie zastanawia i dziwi.
Tomasz do Teresy autostopowiczki mówi na "Pani", a nie na "Ty".
Teresa ma lat 16.
Do mnie nikt nie mówił na "Pani", jak miałam 16 lat :027:
We wcześniejszej książce - "Uroczysku", wszyscy mówią do siebie na Pan. Zwracają się tak do siebie nawet Tomasz będący wówczas studentem i studenci archeologii pracujący na wykopaliskach. Może wtedy była taka norma grzecznościowa ? Z dzieciństwa pamiętam taką sytuację, jak sąsiad pamiętający czasy przedwojenne, zaczął mnie tytułować "panem" kiedy zacząłem chodzić do liceum. Jak sugerowałem mu żeby dalej mi mówił na "ty", powiedział, że jak ktoś już jest w gimnazjum, to traktuje się go jak dorosłego.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Właśnie jestem w trakcie czytania "Wyspy Zloczyncow" (najnowsze wydanie, te które pojawiło się jako seria z książkami Bahdaja) i w kilku miejscach pojawia się słowo "redaktor" o dziwo tego słowa nie ma we wcześniejszych wydaniach które posiadam.Po kiego grzyba wprowadza się tego typu zmiany? :evil:
Może to pierdola i niepotrzebnie się czepiam ale skutecznie obrzydzilo mi to i tak nienajlepsze wydanie, że jeśli ktoś będzie chętny sprzedam wszystkie części.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2016, 08:42 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

templariusz72 pisze:Właśnie jestem w trakcie czytania "Wyspy Zloczyncow" (najnowsze wydanie, te które pojawiło się jako seria z książkami Bahdaja) i w kilku miejscach pojawia się słowo "redaktor" o dziwo tego słowa nie ma we wcześniejszych wydaniach które posiadam.Po kiego grzyba wprowadza się tego typu zmiany? :evil:
Może to pierdola i niepotrzebnie się czepiam ale skutecznie obrzydzilo mi to i tak nienajlepsze wydanie, że jeśli ktoś będzie chętny sprzedam wszystkie części.
O ile dobrze pamiętam to redaktor był we wcześniejszych wersjach, później skorygowanych żeby pasowało do serii.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

PawelK pisze:
templariusz72 pisze:Właśnie jestem w trakcie czytania "Wyspy Zloczyncow" (najnowsze wydanie, te które pojawiło się jako seria z książkami Bahdaja) i w kilku miejscach pojawia się słowo "redaktor" o dziwo tego słowa nie ma we wcześniejszych wydaniach które posiadam.Po kiego grzyba wprowadza się tego typu zmiany? :evil:
Może to pierdola i niepotrzebnie się czepiam ale skutecznie obrzydzilo mi to i tak nienajlepsze wydanie, że jeśli ktoś będzie chętny sprzedam wszystkie części.
O ile dobrze pamiętam to redaktor był we wcześniejszych wersjach, później skorygowanych żeby pasowało do serii.
Owszem, pamiętam go z Uroczyska ale we wcześniejszych wydaniach "Wyspy" które posiadam był to pracownik ministerstwa kultury i ochrony zabytków , teraz czytam w nowym wydaniu "redaktor".;(
Jeśli ktoś posiada pierwsze wydanie, prośba o sprawdzenie.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2016, 11:24 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

A w którym miejscu konkretnie jest to słowo? :-)
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Yvonne pisze:A w którym miejscu konkretnie jest to słowo? :-)
W trzech miejscach zauważyłem, wysłałem SMS ;-) sprawdzę dokładnie jak wrócę do domu
Pierwszy przykład rozdział IX
Załączniki
Jest Pan muzealnikiem
Jest Pan muzealnikiem
Jest Pan dziennikarzem
Jest Pan dziennikarzem
Ostatnio zmieniony 15 cze 2016, 17:23 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Przykład drugi
Załączniki
Pan jest z gazety
Pan jest z gazety
Pan jest z muzeum
Pan jest z muzeum
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Rozdział XII
Załączniki
Chce z Panem na ten temat mówić,ba zaprasza Pana na rozmowę
Chce z Panem na ten temat mówić,ba zaprasza Pana na rozmowę
Chce na ten temat mówic z dziennikarzem,ba zaprasza dziennikarza na rozmowe
Chce na ten temat mówic z dziennikarzem,ba zaprasza dziennikarza na rozmowe
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

No więc sprawdziłam i w wydaniu, które do tej pory zawsze czytałam, czyli w Pojezierzu jest oczywiście "muzealnik".

Ale ...

W wydaniu, które sobie kupiłam kilka miesięcy temu w antykwariacie, wydanie Nasza Księgarnia z roku 1979 jest ... "dziennikarz"!!!

Jestem totalnie zaskoczona.

Ale to nie wszystko! Przed chwilą przeczytałam coś, co sprawiło, że nie mogę wyjść ze zdumienia.

Otóż w tej pierwszej książce, która od lat kilkudziesięciu czytam, w pierwszym rozdziale czytamy:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca."

Natomiast w książce nabytej w antykwariacie (Nasza Księgarnia, rok 1979) jest tak:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca 1961 roku."

Co Wy na to? Macie wydania, w którym podany jest rok? :shock:
Ostatnio zmieniony 15 cze 2016, 19:06 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca 1961 roku."

Co Wy na to? Macie wydania, w którym podany jest rok?
U mnie w Siedmiorogu i w tym ostatnim wydaniu rok 1961 jest.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Wy poważnie czy dla jaj? Przecież takie różnice Piotrek rozebral na stronie już dawno a i na obu forach były dyskusje na ten temat.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

PawelK pisze:Wy poważnie czy dla jaj? Przecież takie różnice Piotrek rozebral na stronie już dawno a i na obu forach były dyskusje na ten temat.
możesz wskazać miejsce?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Na stronie ZNHP, poświęconej twórczości Nienackiego, w każdej z książek są omówione m.in. zmiany dokonywane w poszczególnych wydaniach. Można to przeczytać tutaj http://www.nienacki.art.pl/g_bibliografia.html Chociaż o zmianie w "Wyspie" muzealnika na redaktora, Piotr Szymczak akurat nie wspomina.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

PawelK pisze:Wy poważnie czy dla jaj?
Ja poważnie.
PawelK pisze:Przecież takie różnice Piotrek rozebral na stronie już dawno a i na obu forach były dyskusje na ten temat.
Nie czytałam tych analiz. Wolę sama czuć się jak odkrywca ;-)
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

PawelK pisze:Wy poważnie czy dla jaj? Przecież takie różnice Piotrek rozebral na stronie już dawno a i na obu forach były dyskusje na ten temat.
Jak najbardziej poważnie
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Yvonne pisze:
PawelK pisze:Przecież takie różnice Piotrek rozebral na stronie już dawno a i na obu forach były dyskusje na ten temat.
Nie czytałam tych analiz. Wolę sama czuć się jak odkrywca ;-)
Dokladnie Ivonne, ja również :564: gdzie jest napisane że mam znać wszystko co było napisane na forum :027: tym bardziej że sprawa tyczy się najnowszego wydania. I różnic pomiędzy wcześniejszymi wydaniami może być znacznie więcej.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2016, 10:08 przez templariusz72, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:Na stronie ZNHP, poświęconej twórczości Nienackiego, w każdej z książek są omówione m.in. zmiany dokonywane w poszczególnych wydaniach. Można to przeczytać tutaj http://www.nienacki.art.pl/g_bibliografia.html Chociaż o zmianie w "Wyspie" muzealnika na redaktora, Piotr Szymczak akurat nie wspomina.
Rzeczywiscie Piotrek nie napisał o redaktorze, natomiast wspomniał o przenosinach z Łodzi do Warszawy. Nie mam jak teraz tego przeanalizować ale myślę, że to w tych samych wydaniach zmiany.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

templariusz72 pisze:gdzie jest napisane że mam znać wszystko co było napisane na forum
Otóż to.

Pawle, nie przesadzaj. Nie każdy czyta wszystkie wątki :-)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Nigdzie nie jest napisane, że trzeba czytać wszystki wątki ale, skoro już atakujecie to:

1. Dobre praktyki internetowe mówią, że wpierw należy poszukać odpowiedzi we wcześniejszych wpisach a dopiero potem wpisywać pytania.
2. Pytanie nie dotyczy, wbrew pozorom, najnowszego wydania tylko dwóch wersji wydawanych w zależności od pomysłu wydawcy. Wydaje mi się, że ideą Klubu było wydanie wersji pierwotnej.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze: Ale to nie wszystko! Przed chwilą przeczytałam coś, co sprawiło, że nie mogę wyjść ze zdumienia.

Otóż w tej pierwszej książce, która od lat kilkudziesięciu czytam, w pierwszym rozdziale czytamy:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca."

Natomiast w książce nabytej w antykwariacie (Nasza Księgarnia, rok 1979) jest tak:

"Zadziwiająca przygoda, jaką przeżyłem na Wyspie Złoczyńców, zapukała do mnie pod koniec czerwca 1961 roku."

Co Wy na to? Macie wydania, w którym podany jest rok? :shock:
W którymś z moich wydań również jest podany 1961 rok. Na tym oparłem swoje analizy w zakresie czasu akcji pierwszej części przygód Pana Tomasza:
Czas akcji "Wyspy złoczyńców"
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Dyskusji na tematy samochodzikowe, jest na naszym forum coraz mniej. W związku z tym cieszę się z każdego zgłaszanego odkrycia, nawet jeżeli nie jest ono nowością.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

TomaszK pisze:Dyskusji na tematy samochodzikowe, jest na naszym forum coraz mniej. W związku z tym cieszę się z każdego zgłaszanego odkrycia, nawet jeżeli nie jest ono nowością.
Dzięki TomaszuK , ale widzę ze są na forum osoby którym to przeszkadza.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2016, 17:34 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

templariusz72 pisze:
TomaszK pisze:Dyskusji na tematy samochodzikowe, jest na naszym forum coraz mniej. W związku z tym cieszę się z każdego zgłaszanego odkrycia, nawet jeżeli nie jest ono nowością.
Dzięki TomaszuK , ale widzę ze są na forum osoby którym to przeszkadza.
Jeśli byś dobrze przeczytał, to byłem pierwszą osobą, która Ci odpowiedziała, bez żadnych podtekstów. Później się tylko zdziwiłem, że osoby wciągające wszystkich nosem w konkursach, nie mają takiej podtawowej, wydaje się, wiedzy. Ale skoro ktoś mnie później zaczepia, to oddaję. I tyle.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Pax, pax Panowie!
Ani nikomu to nie przeszkadza tempariuszu72, że drążymy samochodzikowe szczegóły ani Ciebie Paweł nikt się nie czepia.
Ma rację Yvonne, że najlepiej jest samemu odkrywać różne ciekawostki choćby już ktoś wcześniej tego dokonał. Bo przecież nikt nie rości sobie praw do nieomylności i kto wie czy Piotreek również czegoś nie przeoczył w swoich drobiazgowych analizach a co być może nam się uda dostrzec.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Dobrze Czesio :564: i tak całą moją odpowiedź się skasowala, a drugi raz nie chce mi się tu produkować ,może to i lepiej ;-)
Ostatnio zmieniony 16 cze 2016, 18:42 przez templariusz72, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”