Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Poszukiwacz skarbów zatrzymany
Autor Wiadomość
Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-12-13, 18:29   Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Jak ktoś ma jakieś stare monety to radzę uważać:
Poszukiwacz skarbów ujęty

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Eksplorator63 
Przygodomaniak

Wysłany: 2017-12-13, 19:37   

Niezła kolekcja :-)

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-12-13, 22:37   

Co do monet to zapewne większość z nich okaże się jednak niezabytkowa. Ujęto natomiast ostatnio kilku "kolekcjonerów" z fibulami i podobnymi zabytkami - oni się raczej nie wywiną od kary. W środowisku poszukiwaczy panuje teraz niepewność, bo nowe prawo jest bardzo restrykcyjne i dość niejasne w wielu kwestiach.

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-13, 22:41   

Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-12-13, 22:47   

PawelK napisał/a:
Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.

To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-13, 22:56   

zbychowiec napisał/a:
PawelK napisał/a:

To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...

Chyba nie mam jeszcze obowiązku trzymania swoich rzeczy w swoim domu. Moja siostra np. trzyma opony zimowe w garażu u rodziców.

chkaplan 
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2017-12-21, 10:13   

zbychowiec napisał/a:
PawelK napisał/a:

No właśnie, kiedyś kupiłem zabytkowy niemiecki zegarek na allegro, ale nie brałem paragonu.
Zegarek włożyłem do grobu ojca, który jako dziecko był wywieziony na roboty do Rzeszy, tak przez sentyment, bo często opisywał chwile, które tam przeszedł. Spotykał się głównie z dobrocią starszych (bo młodzi w wieku poborowym poszli na front) rolników u których pracował. Oni zresztą pracowali tak samo ciężko jak i on. Dlatego miał sentyment do czasów z młodości i tamtych ludzi, i gdy zobaczyłem ten zegarek na aukcji postanowiłem go kupić dla Niego. Niestety, zmarł zanim mu go przekazałem i teraz leży w grobie, przy nim.
Na pewno jest gdzieś w archiwach allegro, że nabyłem (bez stosownego zezwolenia do posiadania nie rodzinnych przedmiotów zabytkowych) - nie wiem, czy włożenie do grobu będzie uznane za utrudnianie śledztwa ?
Może to, że nabyłem go w "dobrej wierze" będzie czynnikiem łagodzącym wyrok ??? A fakt, że do tej pory nie byłem karany spowoduje może, że postępowanie zostanie umorzone. W ostateczności, sąd może jeszcze odstąpić, ze względu na dotychczas nieposzlakowaną opinię, od wykonania już nałożonej kary ???
Przyjdź, imię swe zdradź.

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2017-12-21, 10:41   

chkaplan napisał/a:
Może to, że nabyłem go w "dobrej wierze" będzie czynnikiem łagodzącym wyrok ??? A fakt, że do tej pory nie byłem karany spowoduje może, że postępowanie zostanie umorzone. W ostateczności, sąd może jeszcze odstąpić, ze względu na dotychczas nieposzlakowaną opinię, od wykonania już nałożonej kary ???

Jak sam się zgłosisz, to może dostaniesz "zawiasy" tylko.

chkaplan 
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2017-12-21, 15:16   

zbychowiec napisał/a:
..... Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...

Tak, już właściwie nikt nie pisze, że coś wykopał lub znalazł w lesie czy na łące, ale że są to "wykrywki" u dziadka na strychu, czy u babci w zasieku, komorze lub kufrze, a wiec pamiątki po bezpośrednich przodkach...
Przyjdź, imię swe zdradź.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-21, 19:51   

Bez przesady, skazują tylko za przedmioty mające dużą wartość finansową lub historyczną.

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-21, 19:57   

TomaszK napisał/a:
Bez przesady, skazują tylko za przedmioty mające dużą wartość finansową lub historyczną.

Pytania są dwa:
1. Czy ustawa dokładnie precyzuje dużą wartość finansową lub historyczną?
2. Kto i na podstawie czego ocenia dużą wartość finansową lub historyczną?

Podejrzewam, że niestety nie jest to precyzyjne, co oznacza, że faktycznie można skazać każdego. Czyli jest to kolejny przepis wpisujący się w opresyjność współczesnej Polski.
Ostatnio zmieniony przez PawelK 2017-12-21, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-12-21, 21:25   

PawelK napisał/a:
zbychowiec napisał/a:
PawelK napisał/a:

Chyba nie mam jeszcze obowiązku trzymania swoich rzeczy w swoim domu. Moja siostra np. trzyma opony zimowe w garażu u rodziców.

Ale tylko bardzo stare.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-12-22, 00:35   

Proponuję ustalić, jak naprawdę jest, a nie jak powinno być. Jest jasne, że przepisy powinny być znacznie bardziej liberalne. Są jednak, jakie są a nasze uczucia w tym względzie mało się liczą :) . Doszły mnie słuchy, że nawet ludzie z pozwoleniami od WKZ i od właściciela terenu mogą zostać zatrzymani i przetrzepani (pełne przetrzepanie, konfiskata wykrywki, komputera itp., razem z aresztem). Nie mówiąc już o poszukiwaczach meteorytów, obrączek itp. - tacy z miejsca są brani na przetrzepanie, nawet jak nic podejrzanego (np. monet) przy sobie nie mają. Generalnie zrobił się chaos i chyba chwilę zajmie, zanim to wszystko jakoś okrzepnie, organy wyrobią sobie jakąś praktykę postępowania i procedury. Po drodze kilku poszukiwaczy zostanie złożonych na ołtarzu postępu.

Eksplorator63 
Przygodomaniak

Wysłany: 2017-12-22, 04:28   

zbychowiec napisał/a:
Proponuję ustalić, jak naprawdę jest, a nie jak powinno być. Jest jasne, że przepisy powinny być znacznie bardziej liberalne. Są jednak, jakie są a nasze uczucia w tym względzie mało się liczą :) . Doszły mnie słuchy, że nawet ludzie z pozwoleniami od WKZ i od właściciela terenu mogą zostać zatrzymani i przetrzepani (pełne
przetrzepanie, konfiskata wykrywki, komputera itp., razem z aresztem). Nie mówiąc już o poszukiwaczach meteorytów, obrączek itp. - tacy z miejsca są brani na przetrzepanie, nawet jak nic
podejrzanego (np. monet) przy sobie nie mają.
Generalnie zrobił się chaos i chyba chwilę zajmie, zanim to wszystko jakoś okrzepnie, organy wyrobią sobie jakąś praktykę postępowania i procedury. Po drodze kilku poszukiwaczy zostanie złożonych na
ołtarzu postępu.

Zbychowiec zgadzam się z tobą. Przepisy powinny być znacznie bardziej liberalne.

Odpowiedz do tematu