Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Fantomas - Inspiracje
Autor Wiadomość
Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-12-20, 20:27   

Tomaszku, przeczytałam wreszcie dokładnie Twoje wpisy i jestem zachwycona! Przede wszystkim chylę czoła przed Twoją dociekliwością i poświęconym czasem. Znalazłeś naprawdę piękne zamki na francuskiej ziemi. Koniecznie musimy odwiedzić zamek w Loches.

Czesio, szykuj się na styczeń na długą rozmowę w sprawie przeplanowania programu :-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-12-20, 21:31   

..... a ja muszę chyba przeczytać Fantomasa. :-D

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2017-12-20, 21:35   

TomaszK napisał/a:
Czas się zabrać za tę książkę, w końcu musimy znaleźć wszystkie inspiracje do końca lipca przyszłego roku.........

Pierwsze zdjęcie idealne, trzecie skojarzyło mi się z Checinami. Fajnie byłoby, jakby Fantomas pochodził z Chęcin. :-D

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-20, 22:23   

Zgłębiałem dzisiaj opisy naszego potencjalnego „Orlego gniazda”, czyli zamku w Loches. Zamek znajduje się w centrum miasteczka, na długim wzgórzu mieszczącym zarówno interesującą nas część jak i resztę średniowiecznego centrum z zamkiem królewskim, ogrodami i kolegiatą.
Tu jest zdjęcie wzgórza

A tu jego plan

Nas interesuje południowa część wzgórza, gdzie mieści się część określana we francuskim Internecie, jako donjon. Posługując się pojęciami znanymi ze zwiedzania Malborka, powiedziałbym, że całe wzgórze to zamek dolny, południowa część z wysokimi murami, to zamek średni, a najwyższa wieża, to odpowiednik Zamku Wysokiego.
To jest właśnie Zamek Średni, nazywany przez Francuzów „donjon de Loches”

Jest wyraźnie odcięty od reszty wzgórza, silnie ufortyfikowany, otoczony wysokim murem, z pojedynczym wejściem

A to wieża obronna, którą nazwę „Zamkiem Wysokim”, ma 37 metrów wysokości nie ma obecnie dachu ani kondygnacji, ale są klatki schodowe wewnątrz murów.

A to jej wnętrze

W polskim Internecie, to jest właściwy donżon i to jest szczegół, który nie pasuje do „Orlego Gniazda”, bo tam donżon miał być okrągły. Ale okrągła wieża też jest, oto ona

W ufortyfikowanej części zamku Loches, czyli tej która może być pierwowzorem książkowego „Orlego gniazda”, znajduje się kameralny ogród, ba nawet dwa ! To jest ogród górny, przylegający do prostokątnej wieży, ale jego chyba nie było w latach 70-tych, bo z informacji na stronie zamku wynika, że został odtworzony dopiero w latach 90-tych

A to ogród dolny, położony kilka metrów niżej, ale też w obrębie murów Zamku Średniego, czyli rezydencji Marchanta

I z drugiej strony

Czy to jest miejsce z basenem opisane przez Nienackiego ? Jest tam jakieś zagłębienie, do którego prowadzą schody, ale nie znalazłem w Internecie lepszych zdjęć, może sprawdzimy to na miejscu. Tu na zdjęciu z góry widoczne obydwa ogrody

Niestety nie ma czegoś, co można byłoby określić, jako domek w stylu mauretańskim. Są wprawdzie dwa domki, to jest jeden o nazwie „Domek gubernatora”

A to drugi o nazwie „Mortelet”.

Obydwa prowadzą do podziemi, a podziemia są bardzo ciekawe, bo zamek przez kilkaset lat służył jako więzienie stanu, czyli miejsce przetrzymywania ważnych osobistości .Tu odtworzona cela z tamtych czasów

A oprócz tego podziemia są pozostałością po wydobywaniu skały używanej do budowy zamku i późniejszych remontów

Uważam, że ufortyfikowana część zamku Loches, dość dokładnie odpowiada „Orlemu gniazdu”, pominąwszy to, że znajduje się w środku miasta, a nie w lesie. Ale tym co najbardziej upodabnia ten zamek do książkowego opisu, jest pobliska lokalizacja w jaskini lokalu, odwiedzonego przez Tomasza i opisanego dość szczegółowo

Lokal znajduje się w odległości kilometra od zamku, ale po drugiej stronie rzeki Indre, to już inna miejscowość, wioska Bealieu. Tak wygląda ze szczytu zamku Loches, strzałka wskazuje, gdzie mieści się restauracja.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-20, 22:28   

VdL napisał/a:
..... a ja muszę chyba przeczytać Fantomasa. :-D

No pewnie ! Bierz się do roboty.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-12-20, 22:42   

Zamek ma klimat! Nie pogardziłbym nim, gdybym był Fantomasem #)_

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-12-21, 08:44   

Ale CZAD! :564:
Osiołkowi w żłoby dano...
http://johny.uchwycone-chwile.pl

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-23, 11:40   

Gdyby nie było polskiego przewodnika, mogę Was oprowadzić. Historię i topografię zamku znam już na pamięć. A ostatnio znalazłem jeszcze kolejne lokale wybudowane w jaskiniach, teraz już w samym Loches, prawie u podnóża zamku.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-12-23, 12:37   

TomaszK napisał/a:
Gdyby nie było polskiego przewodnika, mogę Was oprowadzić. Historię i topografię zamku znam już na pamięć.

Wspaniale, Tomaszku!
W sumie to poddałeś mi myśl. Może niech każdy zapozna się z historią jednego zamku i sami sobie będziemy przewodnikami? :-)

TomaszK napisał/a:
A ostatnio znalazłem jeszcze kolejne lokale wybudowane w jaskiniach, teraz już w samym Loches, prawie u podnóża zamku.

Może byśmy tak ułożyli program, żeby udało nam się iść na obiad do takiej restauracji w skale. Jak myślicie?

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2017-12-23, 12:37, w całości zmieniany 1 raz  

johny 
Moderator

Wysłany: 2017-12-23, 12:42   

Yvonne napisał/a:

Może byśmy tak ułożyli program, żeby udało nam się iść na obiad do takiej restauracji w skale. Jak myślicie?

To by było coś! :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-12-23, 14:49   

TomaszK napisał/a:
Gdyby nie było polskiego przewodnika, mogę Was oprowadzić. Historię i topografię zamku znam już na pamięć.

Po polsku będziesz opowiadał czy po francusku?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2017-12-23, 14:50   

Yvonne napisał/a:

Ułożymy Yvonne, damy radę!

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2017-12-23, 15:05   

Czesio1 napisał/a:
TomaszK napisał/a:

Dobre pytanie.
Ja myślę, że Tomaszek chodzi na intensywny kurs francuskiego ;-)

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2017-12-23, 18:01   

Czesio1 napisał/a:

Po polsku, nie wiem tylko czy tak wolno. W Krakowie zawodowi przewodnicy tępią takich.

PiTT 
Głodny przygód

Wysłany: 2017-12-23, 23:40   

TomaszKu niesamowita analiza! Musimy tam pojechać.

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2017-12-24, 13:56   

Yvonne napisał/a:
TomaszK napisał/a:

Wspaniale, Tomaszku!
W sumie to poddałeś mi myśl. Może niech każdy zapozna się z historią jednego zamku i sami sobie będziemy przewodnikami? :-)

Pomysł super :) Oczywiście nie będziemy substytutem przewodnika, ale może uda się parę ciekawostek znaleźć. Spróbuję się w takim razie przyjrzeć Angers.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2018-01-06, 22:24   

Yvonne napisał/a:
TomaszK napisał/a:

W sumie to poddałeś mi myśl. Może niech każdy zapozna się z historią jednego zamku i sami sobie będziemy przewodnikami?

Ja się mogę podjąć jeszcze Chenonseau, no chyba że Yvonne sobie to rezerwuje.
A z pozostałych, mogę wziąć Angers.

Ups. Nie zauważyłem,że Zbychowiec się zapisał. No tak, jest co walczyć, ten zamek jest inny niż wszystkie.
Ostatnio zmieniony przez TomaszK 2018-01-06, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 11:08   

TomaszK napisał/a:
Yvonne napisał/a:
TomaszK napisał/a:

W sumie to poddałeś mi myśl. Może niech każdy zapozna się z historią jednego zamku i sami sobie będziemy przewodnikami?

Ja się mogę podjąć jeszcze Chenonseau, no chyba że Yvonne sobie to rezerwuje.

Szczerze mówiąc po przemyśleniu sprawy sądzę, że to nie jest dobry pomysł.
Myślę, że specjalista od zamku powie nam więcej ciekawych rzeczy, niż wyczytamy i niż jesteśmy w stanie przygotować.

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 12:23   

A to się wycofuję. Ale pomysł był stąd, że na ich stronie internetowej, zwiedzanie po polsku znalazłem tylko z audioprzewodnikiem, co wyobraziłem sobie jako nagranie odtwarzane ze słuchawek. https://www.chenonceau.co...fo-2017-POL.pdf

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 14:01   

TomaszK napisał/a:
A to się wycofuję. Ale pomysł był stąd, że na ich stronie internetowej, zwiedzanie po polsku znalazłem tylko z audioprzewodnikiem, co wyobraziłem sobie jako nagranie odtwarzane ze słuchawek.

No właśnie.
Tak, jak pisałam jakiś czas temu, przewodników mówiących po polsku w zamkach nad Loarą nie ma.
Wyjątkiem jest Blois, gdzie być może taki przewodnik będzie. Ale to się okaże później.

Dlatego pytałam Was jakiś czas temu, jaką formę zwiedzania wolicie: przewodnika mówiącego po francusku z moim tłumaczeniem, przewodnika mówiącego po angielsku czy też audioprzewodniki, czyli słuchanie tekstu każdy indywidualnie.
Wydaje mi się, że audioprzewodniki są najmniej integrujące. Jak się słucha przewodnika, to można mu zadawać pytania itp.
Ale decyzja należy do większości :-)

Myślę, że trzeba będzie zrobić ankietę w tym temacie.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-01-07, 14:02, w całości zmieniany 1 raz  

johny 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 14:55   

Yvonne napisał/a:
jaką formę zwiedzania wolicie: przewodnika mówiącego po francusku z moim tłumaczeniem

Ja, tą!

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 20:13   

johny napisał/a:
Yvonne napisał/a:
jaką formę zwiedzania wolicie: przewodnika mówiącego po francusku z moim tłumaczeniem
Ja, tą!

Ja też ! Nie ma co robić ankiety, przecież to najlepsze rozwiązanie. :564:

Ale po Loches ja oprowadzam, tam się zwiedza bez przewodnika. A obiad możemy zjeść w pizzerii La trattoria Mauvieres https://www.pizza-loches.com/ Wprawdzie drogo, pizza od 8 do 12 euro, ale to i tak najtaniej w mieście. Tak wyglada ich pizza

Za to lokal mieści się w grocie wykutej w kredowym wzgórzu, tak jak w książce

Lokal jest niewielki, więc jeść będziemy raczej na zewnątrz.

W samej grocie też jest kilka stolików. To niecały kilometr od zamku, za to blisko parkingu dla autobusów.
Szukałem innych lokali w grotach skalnych, ale chociaż zamieszkałych grot jest wokół zamku sporo, lokale znalazłem jeszcze dwa, jeden to ten o którym pisałem wcześniej, drugi jest w centrum miasta. Problem w tym, że teraz funkcjonują nie jako restauracje, ale jako hotele ze śniadaniem.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 20:41   

TomaszK napisał/a:

johny napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Ja, tą!

Ja też ! Nie ma co robić ankiety, przecież to najlepsze rozwiązanie.

Niby tak, ale ma też minusy.
Mianowicie taka forma zwiedzania będzie dłużej trwała, jeśli będę tłumaczyć przewodnika.

TomaszK napisał/a:
A obiad możemy zjeść w pizzerii La trattoria Mauvieres

A to jest bardzo dobry pomysł!

johny 
Moderator

Wysłany: 2018-01-07, 20:54   

TomaszK napisał/a:
johny napisał/a:
Yvonne napisał/a:
Ja, tą!

Ja też ! Nie ma co robić ankiety, przecież to najlepsze rozwiązanie. :564:

Ale po Loches ja oprowadzam, tam się zwiedza bez przewodnika. A obiad możemy zjeść w pizzerii La trattoria Mauvieres https://www.pizza-loches.com/ Wprawdzie drogo, pizza od 8 do 12 euro, ale to i tak najtaniej w mieście. Tak wyglada ich pizza

Obrazek

Za to lokal mieści się w grocie wykutej w kredowym wzgórzu, tak jak w książce

Obrazek

Lokal jest niewielki, więc jeść będziemy raczej na zewnątrz.

Obrazek

W samej grocie też jest kilka stolików. To niecały kilometr od zamku, za to blisko parkingu dla autobusów.
Szukałem innych lokali w grotach skalnych, ale chociaż zamieszkałych grot jest wokół zamku sporo, lokale znalazłem jeszcze dwa, jeden to ten o którym pisałem wcześniej, drugi jest w centrum miasta. Problem w tym, że teraz funkcjonują nie jako restauracje, ale jako hotele ze śniadaniem.

TomaszKu, niesamowity jesteś! :564:

Odpowiedz do tematu