Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Barabasz »

Dziś jak się już dowiedzieliśmy odszedł od nas niestety reżyser pierwszej ekranizacji przygód Pana Samochodzika czyli Stanisław Jędryka. Jego Wyspę Złoczyńców zapamiętamy na zawsze.
Bogatą galerię z kręcenia filmu w tym samego Stanisława Jędrykę można zobaczyć na stronie:

>>>Wyspa złoczyńców - fototeka.fn.org.pl
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze: Bogatą galerię z kręcenia filmu w tym samego Stanisława Jędrykę można zobaczyć na stronie:
Wspaniałe zdjęcia a na nich wspaniali aktorzy, z których wielu już również nie ma z nami... :-/ Tempus fugit...
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Z filmu zapamiętałem m.in Zaliczkę - Joannę Jędrykę - wtedy prawdopodobnie była jeszcze żoną reżysera Stanisława Jędryki. Czemu prawdopodobnie, bo wg. internetu Joanna Jędryka w wieku 20 lat (1960) wyszła za Stanisława Jędrykę a w 1965 poznała po zakończeniu studiów w nowym miejscu pracy, w Teatrze im. Jaracza, Krzysztofa Chamca. Wtedy też pierwsze małżeństwo Joanny Jędryki się rozpadło (1965).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Na TVP Kultura właśnie zaczyna się dokument o Jędryce. Oglądajcie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Puściłem sobie Wyspę Złoczyńców. W 24 minucie przychodzą do Tomasz harcerze, Wilhelm Tell popisuje się swoim kunsztem, Tomasz gratuluje Tellowi, który odpowiada tymi słowami: "Dziękuję Panu, Panie Samochodzik"

Zaraz, w Wyspie Złoczyńców (wydana w 1964) był Tomasz Włóczęga, Pan Samochodzik i templariusze był wydany dopiero w 1966 roku a film jest z 1965 roku. Scenariusz do filmu napisał Nienacki, ale nad dialogami pracował także Stanisław Dygat.

Czy zatem Nienacki pracując nad templariuszami sprzedał "Pana Samochodzika" filmowi, czy też przy pracy nad filmem powstał kultowy zwrot użyty w serii? (proszę wybaczyć moja niewiedzę, bo może ten problem był już omawiany na forum).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Może już wtedy pisał Templariuszy, ale z tego wynika, że faktycznie oficjalny debiut określenia Pan Samochodzik był w filmie Wyspa Złoczyńców Jędryki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Szukałem w Internecie informacji, kto wcześniej zauważył początek "Pana Samochodzika"

Piotr Łopuszański w książce "Pan Samochodzik i Jego Autor" z 2008 roku podaje:
"W filmie (Wyspa Złoczyńców) po raz pierwszy użyto przydomka Pan Samochodzik."

Nie wiem, czy ktoś wcześniej to analizował i nie jest ważne kto wpadł na pomysł tej nazwy (w Internecie jest wiele hipotez), ważne że wyszło to bohaterowi na dobre :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Artykuł z planu filmu zamieszczony w czasopiśmie "świat Młodych" z 1964 roku (źr. Fan Klub świata Młodych na FB).
Załączniki
fb_wz.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze:Artykuł z planu filmu zamieszczony w czasopiśmie "świat Młodych" z 1964 roku (źr. Fan Klub świata Młodych na FB).
świetne wspomnienie z tamtych lat, dzięki Barabaszu :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Wtedy jeszcze nie czytałem "świata młodych". Fajne znalezisko.
Ale pamiętam jak dziesięć lat później "świat młodych" publikował w odcinkach "Tajemnicę tajemnic".
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: VdL »

Wyspa Złoczyńców w kolorze.

Za ten post autor VdL otrzymał podziękowanie:
TomaszL (27 sie 2022, 11:51)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Czesio1 »

VdL pisze: 27 sie 2022, 10:26 Wyspa Złoczyńców w kolorze.



 
Dobrze że mam w swoim archiwum czarno-białą wersję. 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: TomaszK »

Czesio1 pisze: 28 sie 2022, 18:51Dobrze że mam w swoim archiwum czarno-białą wersję. 
Jest lepsza ?

 
 
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: TomaszL »

TomaszK pisze: 28 sie 2022, 21:51
Czesio1 pisze: 28 sie 2022, 18:51Dobrze że mam w swoim archiwum czarno-białą wersję. 
Jest lepsza ?

 
 

 
Ja osobiście preferuję wersje czarno-białą nad koloryzowaną tego typu filmów z jednego ważnego powodu:
wprowadzenie koloryzowania rozprasza moją uwagę nad akcją kierując jej część (mojej uwagi) na ''podziwianie'' kolorów
Za ten post autor TomaszL otrzymał podziękowanie:
VdL (31 sie 2022, 22:59)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: TomaszK »

Ja odwrotnie: wszystkie czarno-białe filmy, chciałbym zobaczyć w kolorze. Zrobione profesjonalnie, bo tu podobno jest działanie amatorskie. Ale i tak z przyjemnością obejrzałem prawie do połowy, pomimo  niskiej rozdzielczości. 
A moim marzeniem jest zobaczyć w kolorze "Rękopis znaleziony w Saragossie". Wiem że bez szans, bo już czarno-biały został uznany za nienaruszalny klasyk. 
 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
VdL (31 sie 2022, 22:59)
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 28 sie 2022, 22:36 Ja odwrotnie: wszystkie czarno-białe filmy, chciałbym zobaczyć w kolorze. Zrobione profesjonalnie, bo tu podobno jest działanie amatorskie. Ale i tak z przyjemnością obejrzałem prawie do połowy, pomimo  niskiej rozdzielczości. 
A moim marzeniem jest zobaczyć w kolorze "Rękopis znaleziony w Saragossie". Wiem że bez szans, bo już czarno-biały został uznany za nienaruszalny klasyk. 
 
 
 

 
Fajnie byloby to zobaczyć, ale zawsze obawiam się ze film straci klimat. Tak było z wujeszkiem Hulotem. Podoba mi się tylko czarno-biały.
 
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze: 28 sie 2022, 21:51
Czesio1 pisze: 28 sie 2022, 18:51Dobrze że mam w swoim archiwum czarno-białą wersję. 
Jest lepsza ?

 
Dla mnie tak. Ma klimat, duszę tamtych czasów.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Brunhilda »

Dzięki VdL-u za kolorowa wersje Wyspy Złoczyńców!
Z przyjemnością oglądam!
 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowanie:
VdL (05 wrz 2022, 23:49)
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 1964

Post autor: Barabasz »

W 1964 w tym samym, w którą wydano książkę Wyspa Złoczyńców nakręcono film pod tym samym tytułem. W czasopiśmie ekran zamieszono artykuł świeżo relacjonujący prace na planie

wz.ekran1.jpg
 
wz.ekran3.jpg

Turyści przebywający we wrześniu i październiku roku 64 do Kazimierza na spotkanie "złotej polskiej jesieni" - by cieszyć oczy pięknem architektury, harmonia barw, kształtów i świateł królewskiego miasta, zauważyli, być może, że do rzędu szacownych, znanych i skrupulatnie skatalogowanych zabytków (kamienice "Pod św. Krzysztofem" i "Pod św. Mikołajem", kościół Reformatów, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, fara, spichrze itp.) przybył nowy obiekt. "Zabytek" usytuował się na środku rzeki, na niewielkiej wysepce. Wyłaniające się spomiędzy drzew i krzewów stare mury, fragment baszty, kamienna brama, znakomicie "siedzą" w krajobrazie udając ruiny zamku, ruiny "w stylu" i "z epoki". Obiekt ten, będący dziełem ekipy filmowej, jest imitacją zamku w pobliskim Janowcu. Obecnie więc reżyser, operator i aktorzy mają do dyspozycji dwa zamki w Janowcu: jeden autentyczny, drugi - będący jego zmniejszoną kopią, usytuowany jak przewiduje scenariusz filmu, a także jego tytuł - na wyspie. Że zaś w Polsce wyspa z prawdziwymi szczątkami średniowiecznego zamku tylko jedna i daleko (Bobrowniki koło Włocławka), filmowcy szybko znaleźli dogodne rozwiązanie, wzbogacając przy tym pejzaż, o nowy choć tymczasowy element architektoniczny.
wz.ekran2.jpg
wz.ekran4.jpg

Reż. Stanisław Jędryka realizuje w Kazimierzu nad Wisłą swój drugi, po Domu bez okien, pełnometrażowy film fabularny - W y s p ę  z ł o c z y ń c ó w. Już tytuł sugeruje przygodę, tajemniczość, pewnie i sensację. Scenariusz napisany w oparciu o książkę dla młodzieży pod tym samym tytułem opowiada rzeczywiście historyjkę dość barwną i niezwykłą, której główny wątek oraz intryga zawiązuje się i rozwiązuje wokół skarbu. W dziele odnalezienia legendarnych bogactw realizuje grupa antropologów z pewnym sympatycznym wysłannikiem muzeum, a także pospolici złodzieje, pragnący oczywiście ów skarb wyzyskać dla niecnych celów. Jak możemy się domyślać - zło zostaje ukarane, dobro otrzymuje nagrodę. Bohaterów pozytywnych reprezentują ponadto harcerze, którzy pomagają z całych sił słusznej sprawie, śliczna dziewczyna oraz pewien bardzo dziwny, wszechstronnie użytkowany samochodzik, bez którego nasi bohaterowie nie osiągnęliby pełnego sukcesu.

wz.ekran6.jpg
wz.ekran7.jpg

 
Pobieżne streszczenie niewiele jeszcze mówi o filmie; dla podniesienia jego walorów wykorzystano szereg innych elementów, gwarantujących atrakcyjność i czyniących rzecz miła do patrzenia, dającą się lubić. A więc rzeczywiście malowniczy nadwiślański krajobraz (85 proc. filmu stanowią zdjęcia plenerowe) oraz znani aktorzy, starannie dobrani do odtwarzanych postaci (w rolach głównych: Jan Machulski, Joanna Jedryka, Aleksander Fogiel, Jan Koecher, Ryszard Pietruski).
Film W y s p a  z ł o c z y ń c ó w jest próbą, jedną z nielicznych, zrealizowania filmu rozrywkowo-sensacyjnego będącego odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego rodzaju produkcję, która właściwie w Polsce jeszcze nie istnieje, choć ma swoich zwolenników nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród widzów starszych.
 
wz.ekran10.jpg
wz.ekran9.jpg

-- Realizujemy bezpretensjonalny film przygodowy - mówi reż. Stanisław Jędryka - z wykorzystaniem wszystkich atrybutów tego gatunku. Filozofia filmu - prosta, bez jakichkolwiek podtekstów, wielowarstwowości, czy "drugiego dna" - wyraża się w  stwierdzeniu, że przygodę można znaleźć wszędzie, młodzież powinna tylko umieć patrzeć, umieć dostrzegać rzeczy zabawne, atrakcyjne, nowe... Walory dydaktyczne? Staramy się eksponować natrętnie prawdy starej jak świat o karze i nagrodzie. W scenariuszu zawarte są również pewne elementy poznawcze, interesujące być dla widzów: przy okazji wątku sensacyjnego usiłujemy "sprzedać" popularnonaukowe wiadomości z antropologii. Ta dziedzina wiedzy wiąże się bowiem ściśle z dramaturgią filmu; rozwiązanie zagadki staje się możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej metody badań antropologicznych.
Bohaterami W y s p y  z ł o c z y ń c ó w są ludzie dorośli. Uważam bowiem, że działalność dorosłych jest dla młodzieży stokroć atrakcyjniejsza i bardziej przyciągająca niż prezentowanie cudownych dzieci, zazwyczaj nazbyt przemądrzałych. Dlatego staramy się, aby trójka moich harcerzy (pomagają Machulskiemu w poszukiwaniach skarbu, przyczyniając się do rozwiązania zagadki) wypadła na ekranie jak najnaturalniej, ze wszystkimi reakcjami właściwymi temu wiekowi, dziecięcością, naiwnością, strachem...
Tyle reżyser. Reszta kłopotów należy już do kierownika produkcji. Pan Tadeusz Urbanowicz kilka razy dziennie wyrusza z lądowej "bazy", udając się do Janowca prawdziwego, potem do Janowca na wyspie. Organizuje przeprawę, pamięta o obiedzie, który musi dopłynąć w porę, wysyła aktorów na wieczorny spektakl do Łodzi, by potem w nocy znów powitać ich w Kazimierzu, a rano na planie.
wz.ekran12.jpg
 

Jak by nie dosyć tego - przy filmowym zabytku nagle zatrzymuje się pogłębiarka i robotnicy zaczynają wyciągać z dna rzeki dąb, który przebywał tam pono minione lat pięćset. Więc kierownik produkcji prosi, perswaduje, namawia. Że plan, że aktorzy, że dzień zdjęciowy, że koszty... Może jutro. Pięćset lat i jeden dzień. Kierownik od dębu ma polecenie służbowe. Następne telefony - do zastępcy dyrektora, do dyrektora. Następne prośby, perswazje, nalegania (dzień zdjęciowy kosztuje 40 tysięcy).  Po pół godzinie pozytywna decyzja: opuścić dąb na dno.
wz.ekran5.jpg
wz.ekran11.jpg

 Sukces! Zapalają sie jupitery. operator Stanisław Loth staje przy kamerze. Kolejny Klaps, kolejne ujęcie filmu W y s p a  z ł o c z y ń c ó w.

wz.ekran8.jpg

 
 źr.: czasopismo Ekran, tekst: Barbara Kaźmierczak, zdjęcia: Tadeusz Kubiak
 
ekran.jpg
ekran.jpg (6.59 KiB) Przejrzano 652 razy
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowania (total 5):
johny (23 sty 2024, 13:39) • Czesio1 (23 sty 2024, 14:44) • TomaszK (23 sty 2024, 19:20) • irycki (23 sty 2024, 20:13) • TomaszL (24 sty 2024, 20:37)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: TomaszK »

Niesamowite ! Nie znałem tej relacji. I nie skojarzyłem dotychczas że film powstał w tym samym roku, w którym została wydana książka. Ciekawe co było wcześniej - książka czy scenariusz ?
I pojawił się ciekawy wątek, o którym już kiedyś pisałem - legenda o pochodzeniu wyspy, nazwanej "Wyspą Złoczyńców". Według legendy opowiedzianej bodajże przez Hankę, wyspa miała powstać w miejscu tratw porzuconych przez flisaków, "I dziś, gdy ktoś próbuje kopać tu głębszy dół, odnajduje w ziemi stare, butwiejące pnie drzewne..." Ta legenda pasuje do pni czarnego dębu wydobywanych właśnie z przybrzeżnych piasków i dna rzek. A tu masz ! Ekipa wydobywająca czarne dęby pojawia sie w trakcie kręcenia filmu ! Może jednak książka powstała kilka miesięcy później niż realizacja filmu i dopiero wtedy Nienacki wprowadził do niej ten wątek ?
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 3):
irycki (23 sty 2024, 20:13) • Czesio1 (24 sty 2024, 07:39) • TomaszL (24 sty 2024, 20:38)
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze: 23 sty 2024, 19:14Niesamowite ! Nie znałem tej relacji. I nie skojarzyłem dotychczas że film powstał w tym samym roku, w którym została wydana książka. Ciekawe co było wcześniej - książka czy scenariusz ?
 
Mnie się wydaje, że jednak książka powstała wcześniej. Wg stopki z pierwszego wydania powieść oddano do składania 22.X.1963 r. a wydrukowano w lutym 1964 r. Film kręcono jesienią 1964 r. Tak więc było pół roku na napisanie scenariusza. Ciekawe, czy zachował się gdzieś scenariusz, może jest tam jakaś data?
TomaszK pisze: 23 sty 2024, 19:14Może jednak książka powstała kilka miesięcy później niż realizacja filmu i dopiero wtedy Nienacki wprowadził do niej ten wątek ?
 
To na pewno nie, z powodów które przytoczyłem wyżej. Poniżej zdjęcie stopki I wydania.
 
wz.jpg
wz.jpg (110.21 KiB) Przejrzano 596 razy
 
TomaszK pisze: 23 sty 2024, 19:14Według legendy opowiedzianej bodajże przez Hankę, wyspa miała powstać w miejscu tratw porzuconych przez flisaków, "I dziś, gdy ktoś próbuje kopać tu głębszy dół, odnajduje w ziemi stare, butwiejące pnie drzewne..." Ta legenda pasuje do pni czarnego dębu wydobywanych właśnie z przybrzeżnych piasków i dna rzek. A tu masz ! Ekipa wydobywająca czarne dęby pojawia sie w trakcie kręcenia filmu !
 
Tak , ciekawe zrządzenie losu! O flisakach na Wiśle pisaliśmy tu: https://pansamochodzik.org.pl/viewtopic.php?f=35&t=865
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (24 sty 2024, 14:08)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 1964

Post autor: Barabasz »

Odnośnie samego artykułu:
Barabasz pisze: 23 sty 2024, 11:09..przybył nowy obiekt. "Zabytek" usytuował się na środku rzeki, na niewielkiej wysepce. Wyłaniające się spomiędzy drzew i krzewów stare mury, fragment baszty, kamienna brama, znakomicie "siedzą" w krajobrazie udając ruiny zamku, ruiny "w stylu" i "z epoki". Obiekt ten, będący dziełem ekipy filmowej, jest imitacją zamku w pobliskim Janowcu. Obecnie więc reżyser, operator i aktorzy mają do dyspozycji dwa zamki w Janowcu: jeden autentyczny, drugi - będący jego zmniejszoną kopią, usytuowany jak przewiduje scenariusz filmu, a także jego tytuł - na wyspie. ...
To ciekawa informacja w artykule. Zawsze myślałem, że ten  zamek na wyspie w filmie istniał naprawdę, a to tylko makieta była. Prawdziwy zamek gdzie kręcono film był oddalony o 2 km od Kazimierza po drugiej stronie Wisły w Janowcu nad Wisłą. Trzeba by było ten zamek kiedyś odwiedzić na jakiś zlocie.
  
janowiec.jpg
źr. wikipedia.org
Barabasz pisze: 23 sty 2024, 11:09...Że zaś w Polsce wyspa z prawdziwymi szczątkami średniowiecznego zamku tylko jedna i daleko (Bobrowniki koło Włocławka), filmowcy szybko znaleźli dogodne rozwiązanie,...
 
Tu akurat żałuję. Jak już filmowcy uparli się na ten zamek to mogli jednak wybrać Bobrowniki. To tylko kilkanaście kilometrów od prawdziwych książkowych plenerów. Fakt, że zamek w Borownikach nie jest tak malowniczy jak ten w Janowcu. To trochę większe rozwaliny. Obecnie nie jest on już na też wyspie, nie wiem jak było w latach 60, kiedy Wisła była bardziej rozległa, póki nie zbudowali zapory we Włocławku. Nieszawa mogłaby wtedy zagrać Antoninów, nie pominęli by też wątku Ciechocinka, bunkry tez były na miejscu.
 
bobrowniki.jpg
źr. zamkipolskie.pl
Barabasz pisze: 23 sty 2024, 11:09...Już tytuł sugeruje przygodę, tajemniczość, pewnie i sensację. Scenariusz napisany w oparciu o książkę dla młodzieży pod tym samym tytułem opowiada rzeczywiście historyjkę dość barwną i niezwykłą, której główny wątek oraz intryga zawiązuje się i rozwiązuje wokół skarbu....
 
Dziwi mnie, że nie podali tu autora książki czyli Zbigniewa Nienackiego. Może wtedy jeszcze nie był na tyle znany, aby się tym szczycić.
Barabasz pisze: 23 sty 2024, 11:09...Bohaterami W y s p y  z ł o c z y ń c ó w są ludzie dorośli. Uważam bowiem, że działalność dorosłych jest dla młodzieży stokroć atrakcyjniejsza i bardziej przyciągająca niż prezentowanie cudownych dzieci, zazwyczaj nazbyt przemądrzałych. Dlatego staramy się, aby trójka moich harcerzy (pomagają Machulskiemu w poszukiwaniach skarbu, przyczyniając się do rozwiązania zagadki) wypadła na ekranie jak najnaturalniej, ze wszystkimi reakcjami właściwymi temu wiekowi, dziecięcością, naiwnością, strachem...
 
To powierzenie głównych ról dorosłym jest udanym zabiegiem, który jest raczej zasługą Nienackiego, a nie Jędryki. Zasługą reżysera jest to jak zagrali harcerze w filmie, właśnie bardzo naturalnie czego trochę brakowało w najnowszej ekranizacji PS.
Barabasz pisze: 24 sty 2024, 07:53...Reszta kłopotów należy już do kierownika produkcji. Pan Tadeusz Urbanowicz kilka razy dziennie wyrusza z lądowej "bazy", udając się do Janowca prawdziwego, potem do Janowca na wyspie. Organizuje przeprawę, pamięta o obiedzie, który musi dopłynąć w porę, wysyła aktorów na wieczorny spektakl do Łodzi, by potem w nocy znów powitać ich w Kazimierzu, a rano na planie....
 
Tadeusz Urbanowicz producent film mający naprawdę duży dorobek filmowy. Był producentem mnóstwa filmów m.in Rejsu, Wiosny Panie Sierżancie, Wśród Nocnej Ciszy. Wygląda, że on nadal żyje i ma 92 lata. Ciekawe czy coś jeszcze pamięta z realizacji filmu? Może jakiś wywiad zorganizujemy?
 
urbanowicz.jpg
 Tadeusz Urbanowicz - trzeci z lewej. źr.:fototeka.pl
Barabasz pisze: 23 sty 2024, 11:09...Jak by nie dosyć tego - przy filmowym zabytku nagle zatrzymuje się pogłębiarka i robotnicy zaczynają wyciągać z dna rzeki dąb, który przebywał tam pono minione lat pięćset...
 
To naprawdę ciekawa sytuacja. Historia z książki poniekąd sama zrealizowała się podczas kręcenia filmu. Na zdjęciach widać nawet ten pień jak go wydobywają.
 
 Polecam sobie przypomnieć zdjęcia z kręcenia filmu w serwisie  >>>fototeka.pl
 
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowania (total 2):
Czesio1 (24 sty 2024, 14:08) • TomaszL (24 sty 2024, 20:39)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 1964

Post autor: TomaszK »

Barabasz pisze: 24 sty 2024, 08:46  Polecam sobie przypomnieć zdjęcia z kręcenia filmu w serwisie  >>>fototeka.pl  
Genialne ! Nie wiedziałem że tych zdjęć jest aż tyle. 
A przy okazji miałem okazję przyjrzeć się rekwizytom filmowym i widzę, że wszystkie czaszki i inne kości pojawiające się na zdjęciach, są prawdziwe, tylko ta którą rekonstruuje pan  Opałko jest gipsowym odlewem. Ciekawe skąd mieli te kości, czy w czołówce pojawia się nazwisko konsultanta antropologicznego ? Mógłby dostarczyć te wszystkie czaszki z walizki i tę gipsową z nalepionymi paskami plasteliny. 
Ostatnio zmieniony 24 sty 2024, 15:04 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (24 sty 2024, 14:08)
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 1964

Post autor: irycki »

Barabasz pisze: 24 sty 2024, 08:46 To ciekawa informacja w artykule. Zawsze myślałem, że ten  zamek na wyspie w filmie istniał naprawdę, a to tylko makieta była. Prawdziwy zamek gdzie kręcono film był oddalony o 2 km od Kazimierza po drugiej stronie Wisły w Janowcu nad Wisłą. Trzeba by było ten zamek kiedyś odwiedzić na jakiś zlocie.
 

 
To co, jedziemy w weekend Bożocielny?

Tam nawet można nocować! W samym zamku albo we dworze:
https://mnkd.pl/rezerwacja-pokoi-goscin ... -z-moniak/
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Film "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka 196

Post autor: Yvonne »

Ja jestem chętna, ale nie w weekend bożocielny, tylko w sierpniowy.
Od jakiegoś czasu planuję wyjazd do Kazimierza i to byłaby fajna okazja.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Film Wyspa Złoczyńców reż. Stanisław Jędryka 1964

Post autor: Barabasz »

Znalazłem jeszcze jedną wzmiankę w tym samym czasopismie odnośnie filmu Wyspa Złoczyńców tym razem z początku maja:
 
Scen.jpg
Tak więc nadal nie ma do końca odpowiedzi czy scenariusz mógł powstać wcześniej/jednocześnie jak powieść.

Tak wyglada kalendarium  na dziś:
1961 r. lipiec - czas akcji w książce
1963 r. 22 październik  - powieść oddana do składania
1964 r. 27 luty - oddano do druku
1964 r. luty - ukończono druk I wydania
1964 r. maj - zaakceptowano scenariusz filmu do ekranizacji
1964 r. wrzesień - rozpoczęcie zdjęć do filmu
1965 r. 5 kwiecień - premiera filmu
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”