Pan Samochodzik i Templariusze - inspiracje

Dział poświęcony drugiej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

W sumie o Ruskich nie myślałem ,takie ładne regularne wykopy iście niemiecka precyzja :) tu jest mapa umocnień lini Mołotowa

linia Mołotowa
Ostatnio zmieniony 08 maja 2019, 23:21 przez RobertH, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Jeśli chodzi o poszukiwania domku nauczyciela, to jak byliśmy w Wiłkokuku, przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Nie wiem, czy to nie jest zbyt daleko idąca interpretacja, ale zobaczcie - wszystkie miejsca występujące w tej części książki są prawdziwe. Mamy Giby, Posejnele, istniejący i bardzo dokładnie opisany ośrodek wczasowy, jeziora też są takie jak w rzeczywistości. Tylko z Wiłkokuku, z jakiegoś powodu, Nienacki zrobił Miłkokuk. Dlaczego? Przecież nie dlatego, żeby ukryć przed czytelnikiem prawdziwą nazwę wsi, bo to żadne ukrycie! Może w ten sposób mówi nam "wszystkie miejsca w książce są dokładnie takie, jak w rzeczywistości - poza Wiłkokukiem, który trochę przerobiłem, tak jak przerobiłem jego nazwę".

A co za tym idzie, domek nauczyciela jest prawdopodobnie fikcją. On istniał w Miłkokuku, ale w Wiłkokuku nie ma jego odpowiednika.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ciekawa teoria.
W książce pada nazwa Posejnele ?
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:Ciekawa teoria.
W książce pada nazwa Posejnele ?
Wydaje mi się, że nie. Jest ośrodek wypoczynkowy dziennikarzy po drugiej stronie jeziora Pomorze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Czesio1 pisze:
TomaszK pisze:Ciekawa teoria.
W książce pada nazwa Posejnele ?
Wydaje mi się, że nie. Jest ośrodek wypoczynkowy dziennikarzy po drugiej stronie jeziora Pomorze.
Na 100% nie pada ta nazwa w książce.
Ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że ośrodek z książki znajduje się w Posejnelach.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 09:07 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

I w ogóle jestem załamana, bo zostało zburzone moje głębokie przeświadczenie, że miejscowość, do której jedzie Tomasz z harcerzami nazywa sie MIŁKOKUKU.
Naprawdę zawsze tak sądziłam.
Miłkokuk kompletnie mi nie pasuje ...
Nie wiem, jak to zniosę ;-)
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 09:08 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:I w ogóle jestem załamana, bo zostało zburzone moje głębokie przeświadczenie, że miejscowość, do której jedzie Tomasz z harcerzami nazywa sie MIŁKOKUKU.
Naprawdę zawsze tak sądziłam.
Miłkokuk kompletnie mi nie pasuje ...
Nie wiem, jak to zniosę ;-)
:-D :-D :-D
A któż to pozbawił Cię tego przeświadczenia Yvonne? Kto śmiał?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Czesio1 pisze:A któż to pozbawił Cię tego przeświadczenia Yvonne? Kto śmiał?
A tacy jedni badacze ;-)
Powiem Ci, że jak zobaczyłam tę nazwę na tablicy, to sądziłam, że ktoś się pomylił i zrobił błąd.
Do głowy mi nie przyszło, że to ja całe życie byłam w błędzie :-D
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 09:43 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:
Czesio1 pisze:A któż to pozbawił Cię tego przeświadczenia Yvonne? Kto śmiał?
A tacy jedni badacze ;-)
Powiem Ci, że jak zobaczyłam tę nazwę na tablicy, to sądziłam, że ktoś się pomylił i zrobił błąd.
Do głowy mi nie przyszło, że to ja całe życie byłam w błędzie :-D
Widać, że z uwagą nie śledzisz forum czy naszego FB! Przecież wrzucałem kiedys relację z wyjazdu i teraz na FB zdjęcie pod tablicą Wiłkokuk! :-D
Karny jeżyk się należy! :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Yvonne pisze:I w ogóle jestem załamana, bo zostało zburzone moje głębokie przeświadczenie, że miejscowość, do której jedzie Tomasz z harcerzami nazywa sie MIŁKOKUKU.
Naprawdę zawsze tak sądziłam.
Miłkokuk kompletnie mi nie pasuje ...
Nie wiem, jak to zniosę ;-)
Jeśli brakuje Ci kuku, to polecam wyprawę na Akuku, to poeinno zrekompensować stratę. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Akuku
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:Widać, że z uwagą nie śledzisz forum czy naszego FB! Przecież wrzucałem kiedys relację z wyjazdu i teraz na FB zdjęcie pod tablicą Wiłkokuk!
Oczywiście, że śledzę i że to widziałam.
Ale nadal sądziłam, że książkowa miejscowość to MiłkoKUKU.
PawelK pisze:Jeśli brakuje Ci kuku
Fajnie to zabrzmiało :-)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Yvonne pisze:PawelK napisał/a: Jeśli brakuje Ci kuku

Fajnie to zabrzmiało
Jeśli Ci będzie brakowało jeszcze takich "dźwięków" to polecam inny szczyt zdobyty przez Marcina z ekipą. Szczyt nazwany został Trata tata i nieskromnie przyznam się, że miałem udział w procesie nazywania, bowiem przekonałem zdobywcę 9jeszcze przed wyprawą), że nazwa jest ok i pasuje do innych nazw w tym rejonie (powołałem się na nazwę jeziora Titicaca :-D )

https://drytooling.com.pl/baza/gory/1285-trata-tata
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Jedziemy na zlot ?

Obrazek

To nie tam toczyła się akcja "UFO" ?
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

irycki pisze:Jeśli chodzi o poszukiwania domku nauczyciela, to jak byliśmy w Wiłkokuku, przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Nie wiem, czy to nie jest zbyt daleko idąca interpretacja, ale zobaczcie - wszystkie miejsca występujące w tej części książki są prawdziwe. Mamy Giby, Posejnele, istniejący i bardzo dokładnie opisany ośrodek wczasowy, jeziora też są takie jak w rzeczywistości. Tylko z Wiłkokuku, z jakiegoś powodu, Nienacki zrobił Miłkokuk. Dlaczego? Przecież nie dlatego, żeby ukryć przed czytelnikiem prawdziwą nazwę wsi, bo to żadne ukrycie! Może w ten sposób mówi nam "wszystkie miejsca w książce są dokładnie takie, jak w rzeczywistości - poza Wiłkokukiem, który trochę przerobiłem, tak jak przerobiłem jego nazwę".

A co za tym idzie, domek nauczyciela jest prawdopodobnie fikcją. On istniał w Miłkokuku, ale w Wiłkokuku nie ma jego odpowiednika.
Bardzo fajna teoria z tym przerobieniem miejscowości przez analogię do przerobienia nazwy. Pytanie tylko na ile została miejscowość przerobiona, bo z tego co pamiętam, na zlocie mówiło się, że domek nauczyciela był koło leśniczówki, a z innego źródła wynika, że nauczyciel mieszkał we wsi (żółty domek ?) [1] i uczył w Zelwie gdzie była szkoła do 2001 roku [2].

[1] https://www.nienacki.art.pl/w_templariu ... _2001.html
[2] https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... pJq_-yCrTV
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 20:53 przez TomaszL, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Co do pierwszego źródła, to autor tekstu sam przyznaje, że jakiś stary domek "wytypował" na domek nauczyciela. Ale poza jego intuicją, nie ma na to żadnych dowodów.
Na zlocie było mówione że jakiś "dom nauczyciela", stał w pobliżu leśniczówki w Wiłkokuku, ale na mapie z roku 1965, nie ma tam zadnego budynku poza zabudowaniami leśniczówki.
Natomiast zgadzam się, że teoria Iryckiego jest bardzo ciekawa i wiarygodna.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 21:55 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Ja ten tekst (cytuje poniżej) zrozumiałem trochę inaczej. Autor wytypował domek na szkołę, ale właścicielka domu wyprowadziła go z błędu. Natomiast okazało się że w "domku obok" mieszkał nauczyciel. Zakładam, że info o nauczycielu i wskazanie jego domku pochodzi od właścicielki tego pierwszego wspomnianego czyli z wiarygodnego źródła.

Na szkołę typujemy nieco większy dom, stary, ale pięknie utrzymany i rozmawiamy z jego właścicielką. Dowiadujemy się, że od miesiąca, czyli od śmierci męża, mieszka ona samotnie, a jesienią wyprowadzi się do córki i wtedy dom zostanie sprzedany. Mamy więc szczęście, tym bardziej, że będąc mieszkanką Wiłkokuku już od ponad pięćdziesięciu lat, stanowi ona prawdziwą kopalnię wiadomości o wsi.
W tak małej wiosce nie było nigdy szkoły, ale w domku obok naprawdę mieszkał kiedyś nauczyciel. Był to zdolny chłopak, który w tym domku urodził się i wychował. Po ukończeniu technikum wybierał się na studia, niestety właśnie wtedy zmarł mu ojciec, co uniemożliwiło realizację planów życiowych. Mimo to został nauczycielem w pobliskiej Zelwie. Po kilku latach zmienił pracę, rozpił się i zmarł na skutek nieszczęśliwego wypadku. Jego żona zabrała wkrótce do siebie wymagającą opieki teściową. Od tego czasu ich mały domek pod lasem stoi pusty. W oknach widnieją ciągle nienaruszone szyby - z wyjątkiem jednego, tylnego okna od strony lasu. Jest ono zabite dyktą, żeby żaden Mysikrólik nie dostał się niepostrzeżenie do środka.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2019, 10:48 przez TomaszL, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:To nie tam toczyła się akcja "UFO" ?
Trochę się nasłuchałem opowieści Marcina na temat tej wyprawy, to już jest wyższa półka, która organizacyjnie jest z innego świata.
Tak wiem Czesio zaraz napisze "my nie damy rady?" ale wierzcie mi, że poziom ryzyka i nieprzewidywalności w tych miejscach przekracza wyobrażenia przeciętnego turysty.

A poza tym to jest chyba Boliwia aczkolwiek w czasie tej wycieczki Marcin odwiedził również Kolumbię.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Templariusze”