Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Chernobyl
Autor Wiadomość
Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-10, 16:07   Chernobyl

Obejrzałam cztery odcinki. Wstrząsające.
Piąty chyba nie jest dostępny bo nie moge znaleźć.
Jakos właśnie nie moge się otrząsnąć, prześpie to, u mnie już noc właściwie i napisze jeszcze na ten temat. Czy ktoś widział ?

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-10, 20:28   

Na mnie już też czeka ten serial. Wszyscy mi mówią, że jest bardzo dobry, nie mogę się doczekać.
Brunhilda zobacz może >>>Tutaj

Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2019-06-10, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-10, 21:02   

Serialu jeszcze nie oglądałem, ale jak wybuchł Czarnobyl, mój syn miał 4 miesiące i dawaliśmy mu płyn Lugola do wypicia. Strasznie się rozdarł, ale jak go o to niedawno pytałem, to mówi że nie pamieta :-D

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-10, 21:52   

Ja pamiętam jak piłem ten płyn, była bardzo długa kolejka do miejskiej przychodni bardzo słoneczny dzień. Pamiętam też, że z chłopakami szukaliśmy tej radioaktywnej chmury na niebie i każda o dziwnym kształcie wydawała się nam podejrzana.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-06-10, 22:00   

Barabasz napisał/a:
Ja pamiętam jak piłem ten płyn, była bardzo długa kolejka do miejskiej przychodni bardzo słoneczny dzień. Pamiętam też, że z chłopakami szukaliśmy tej radioaktywnej chmury na niebie i każda o dziwnym kształcie wydawała się nam podejrzana.

A ja pamiętam, że nam podawano ten płyn w szkole przed gabinetem lekarskim.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-06-10, 22:05   

Filmu nie oglądałem jak na razie. Natomiast niedawno na jakimś kanale mignął mi fragment jakiegoś dokumentu jak wygląda teraz Czarnobyl. Pustka która mi skojarzyła się z Sarajewem. A raczej z olimpijskimi obiektami sportowymi, które niszczeją. Sarajewo to były pierwsze Igrzyska Olimpijskie które oglądałem jako kilkuletni szczyl. Oczywiście jak na dzieciaka przystało najbardziej utkwiła mi czołówka olimpiady z maskotą wilkiem w roli głównej.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-10, 23:37   

A jack to bylo? Pamietam, ze Nad Polska przeszła chmura, nawet gdzie iegdzie padało chyba? Ostrzegali, żeby nie wychodzić z domu? Czy jakieś inne środki zapobiegawcze?

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-11, 09:14   

Oficjalnych ostrzeżeń żeby nie wychodzić z domu, nie było. Ludzie powtarzali między sobą żeby nie wypuszczać dzieci, ale to trwało tylko 2-3 dni. W telewizyjnych relacjach z wieców 1-majowych, rzeczywiście nie było widać żadnych dzieci, chociaż w poprzednich latach była to dla maluchów atrakcja.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-11, 09:15   

Polska tak bardzo nie oberwała. Mieliśmy napływ radioaktywnego jodu i cezu. Radioaktywny jod był niebezpieczny dla dzieci i dlatego piliśmy płyn lugola żeby zablokować wchłanianie tego radioaktywnego. Powodowało to głównie choroby tarczycy. Oczywiście w TV była dezinformacja i o wszystkim informowano z opóźnieniem.

Zasięg chmury radioaktywnej.
Wiedza i życie

Skażenie Cezem

Polecam artykuł >>>Wiedza i Życie - Jak to z Czarnobylem było

Świetny jest teatr telewizji opisujący te wydarzenia >>>Teatr TV -Cztery dni w kwietniu

Brunhildo udało Ci się obejrzeć 5 odcinek serialu?
Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2019-06-11, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-06-11, 09:25   

Czesio1 napisał/a:
A ja pamiętam, że nam podawano ten płyn w szkole przed gabinetem lekarskim.

A ja nic nie piłem tylko wędrowałem po Beskidach. Nie było telefonów komórkowych, nie było zasięgu radia i nie było problemu.

Ater
Głodny przygód

Wysłany: 2019-06-11, 12:34   

Ja w tym czasie byłem w najbezpieczniejszym miejscu czyli brzuchu mamy i o katastrofie dowiedziałem się dopiero w sierpniu, jak wyszedłem na światło dzienne ;)

johny
Moderator

Wysłany: 2019-06-11, 12:52   

Czy można gdzieś - poza HBO - obejrzeć ten serial? Też słyszałem, że jest dobry.
XIII VII III I V XX XIV 1

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-11, 16:46   

Tak Barabaszu! Dziekuje Ci bardzo. Twoj link od razu zadziałał. Rewelacja! Serial mnie poruszył bardzo.

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-15, 01:05   

Jeszcze raz Barabaszu, dzięki. Artykuł, który załączyłes pomógł mi znaleźć profesora Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. RoMawialam z nim. Powiedział, ze to promieniowanie wcale nie było takie straszne, ze teraz i dawno już można tam mieszkać, bo promieniowanie jest takie samo w Czarnobyla jak pod Pałacem Kulrury :shock: ze można tam jeździć na wycieczki bez problemu, ze to bajki, ze w lasach chodzą tam jelenie wielkie jak słonie, i ze rosną grzyby wielkie jak stoły. Ze to był błąd , ze wysiedlono tych ludzi, tj można było ale na kilka dni max i to wszystko! Czyli to prawda, ze ludzie, którzy odmówili ewakuacji i zostali , maja się dobrze. To znaczy las ek dookoła jest zamknięty bo zleciały tam kawałki grafitu i one, owszem promieniują ale lokalnie. Do lasku tego jednego dookoła elektrowni się nie wchodzi.
Ostatnio zmieniony przez Brunhilda 2019-06-15, 01:07, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-06-15, 08:11   

Brunhilda napisał/a:
Jeszcze raz Barabaszu, dzięki. Artykuł, który załączyłes pomógł mi znaleźć profesora Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. RoMawialam z nim. Powiedział, ze to promieniowanie wcale nie było takie straszne, ze teraz i dawno już można tam mieszkać, bo promieniowanie jest takie samo w Czarnobyla jak pod Pałacem Kulrury :shock: ze można tam jeździć na wycieczki bez problemu, ze to bajki, ze w lasach chodzą tam jelenie wielkie jak słonie, i ze rosną grzyby wielkie jak stoły. Ze to był błąd , ze wysiedlono tych ludzi, tj można było ale na kilka dni max i to wszystko! Czyli to prawda, ze ludzie, którzy odmówili ewakuacji i zostali , maja się dobrze. To znaczy las ek dookoła jest zamknięty bo zleciały tam kawałki grafitu i one, owszem promieniują ale lokalnie. Do lasku tego jednego dookoła elektrowni się nie wchodzi.

No to mi zaimponowalas, będzie gdzieś ten wywiad?

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-15, 09:00   

Brunhilda napisał/a:
Jeszcze raz Barabaszu, dzięki. Artykuł, który załączyłes pomógł mi znaleźć profesora Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Cieszę się, że Ci pomogłem. Też chętnie posłucham ewentualnego wywiadu.

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-16, 18:19   

Pomogłeś bardzo! Proszę bardzo, pierwsza cześć wywiadu z profesorem Strupczewskim i pierwsza z Bonaszewskim. I bonus! Wspomnienia z Montresor! Nowa strona w budowie, nowiuteńka, nic jeszcze nie ma oprócz tej audycji!

https://www.radio2000fm.com.au

PawelK
Moderator

Wysłany: 2019-06-16, 19:37   

Brunhilda napisał/a:
pierwsza cześć wywiadu z profesorem Strupczewskim

Prosimy o więcej. :564:

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-16, 19:56   

PawelK napisał/a:
Prosimy o więcej. :564:
Popieram.

Czy dobrze pamiętam, że relacja ze zwiedzania zamku, przynajmniej częściowo - nagrywana była na miejscu ?

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2019-06-16, 20:07   

Tak jest! Na miejscu. Mam jeszcze wywiad z panią hrabina. Druga cześć wywiadu za tydzień!

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-07-30, 20:57   

Obejrzałem pierwsze trzy odcinki, zostały mi dwa. I potwierdzę to co napisała w pierwszym poście Brunhilda. Wstrząsający dokument. Robi naprawdę niesamowite wrażenie. Idę dalej oglądać.

mkonst
Forowy Lektor

Wysłany: 2019-08-29, 11:42   

Jest dodatkowy odcinek:
http://kultura.gazeta.pl/...ym-serialu.html

Odpowiedz do tematu