Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2013-08-15, 19:50
Skarb Atanaryka - inspiracje
Autor Wiadomość
Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-27, 18:50   

TomaszK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
I czy dyskusja nie pozwala mieć swojego zdania na dany temat?

To nie jest tylko własne zdanie, bo tak ustawiłeś działy forum.

Tak było na starym forum więc tak też zrobiłem na nowym. Nikt nigdy nie zgłaszał do tego pretensji.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-27, 18:52   

Wobec tego zgłaszam wniosek, o utworzenie szerszego działu, np. "cykl o przygodach Tomasza".

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-27, 18:58   

TomaszK napisał/a:
Wobec tego zgłaszam wniosek, o utworzenie szerszego działu, np. "cykl o przygodach Tomasza".

Czy kontynuacje też mam uwzględnić w tym wniosku?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-27, 19:02   

Czesio1 napisał/a:

Nie, bo nie pisał ich Nienacki.

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-27, 19:32   

TomaszK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:

Nie, bo nie pisał ich Nienacki.

To sformuluj konkretnie wniosek. Które części Twoim zdaniem powinny być włączone w forowym drzewku do przygód Pana Samochodzika. Zrobię ankietę i poddamy Twój wniosek pod głosowanie.

irycki
Przygodomaniak
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-11-27, 19:38   

TomaszK napisał/a:
Gdyby "Zabójstwo Herakliusza Pronobisa" ukazało się jako książka, też zaliczałbym je do cyklu. Niestety ukazało się tylko w odcinkach, w czasopiśmie. Tamten Tomasz, to dalej ta sama postać, tropiciel zagadek historycznych, kobieciarz bez szczęścia do kobiet. Babie Lato to ta sama osoba co w "Uroczysku", ale tu już tylko jako była partnerka.

To masz baaaardzo liberalne kryteria, co jest kanonem, i może dlatego nie możemy się dogadac. Dla mnie "Zabójstwo" z samochodzikami nie ma nic wspólnego, oprócz tej nieszczęsnej Babie Lato (przedstawionej zresztą wyjątkowo wrednie - czy Nienacki nie odreagowywał jakichś swoich prywatnych urazów przy tej okazji?)
Inny styl, inny nastrój, elementy zupełnie niepasujące do cyklu - czy naprawdę w częsci dziejącej się w Borowie jest cokolwiek samochodzikowego? Zwłaszcza sceny z aktorką Rokoko zapewne :/

Cytat:

A co do różnic między wcześniejszymi a późniejszymi książkami, to w "kanonie", też mogę wykazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi książkami, chociażby w "UFO". Zgadzam się z Iryckim, że nawet "Wyspa" odstaje od późniejszych książek - to zdecydowanie nie książka dla młodzieży, gdzie są ofiary śmiertelne a bohater popija piwo i pali papierosy, podobnie jak w "Uroczysku". Może Wasz "kanon" rzeczywiście powinien zaczynać się dopiero od "Templariuszy" ?

Problem z kryteriami jest taki, że zawsze można pytać, dlaczego są akurat takie, a nie inne. Zwyczajnie jakąś granicę trzeba postawić. Dla mnie kanon to przygody Pana Samochodzika, jegomościa wyposażonego w niezwykły samochód, muzealnika i detektywa. Dlatego pomimo wykazanych różnic, włączam do kanonu "Wyspę", choć bardzo odbiega stylem od kolejnych książek. Ale jest wehikuł i on ratuje "kanoniczność" tej książki. "UFO" - no trudno, powiem to - też jest w kanonie, bo nie ma wątpliwości, że to dalej przygody tego Tomasza, którego ostatnio pozostawiliśmy na kartach "Złotej Rękawicy".

Ale książki zupełnie różne w stylu i w dodatku bez wehikułu już dla mnie kanonem nie będą, zwłaszcza że pisane były dużo wcześniej i raczej bez zamysłu "zrobię z tego serię".

Co nie zmienia faktu że "Uroczysko" bardzo lubię. Naprawdę wolno lubić książki Nienackiego bez uznawania ich za kanon.

Mysikrólik: :564:

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-27, 19:57   

irycki napisał/a:
Naprawdę wolno lubić książki Nienackiego bez uznawania ich za kanon.

Otóż to!
Co to za dziwne, pytania, ankiety?? Nie idźmy tą drogą!!!
XIII VII III I V XX XIV 1

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-27, 20:00   

Po pierwsze nie uznaję sformułowania "kanon". Kanon, to lista ksiąg o podstawowym znaczeniu, np. kanon biblijny albo kanon lektur. Używanie określenia "kanon" do kilkunastu wybranych powieści Nienackiego, umniejsza wartość innych, co zresztą widać wyraźnie na naszym forum gdzie zostały zaliczone jako " pozostała twórczość dla młodzieży". A są między nimi książki dobre, podobnie jak w "kanonie" są książki słabe.
A mój wniosek jest taki: wnioskuję o wydzielenie osobnego działu "książki o przygodach Tomasza" i ewentualnie w jego obrębie wydzielenie działu "książki o przygodach Pana Samochodzika". Bez używania słowa "kanon".

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-27, 20:18   

TomaszK napisał/a:
Po pierwsze nie uznaję sformułowania "kanon". Kanon, to lista ksiąg o podstawowym znaczeniu, np. kanon biblijny albo kanon lektur. Używanie określenia "kanon" do kilkunastu wybranych powieści Nienackiego, umniejsza wartość innych, co zresztą widać wyraźnie na naszym forum gdzie zostały zaliczone jako " pozostała twórczość dla młodzieży". A są między nimi książki dobre, podobnie jak w "kanonie" są książki słabe.
A mój wniosek jest taki: wnioskuję o wydzielenie osobnego działu "książki o przygodach Tomasza" i ewentualnie w jego obrębie wydzielenie działu "książki o przygodach Pana Samochodzika". Bez używania słowa "kanon".

Nikt nie twierdzi że w dziale "Pozostała twórczość Nienackiego" nie ma dobrych książek. A nawet wręcz przeciwnie.
Odrzuciłeś kontynuacje więc bierzemy pod uwagę tylko twórczość Nienackiego. Aktualne drzewo jest takie:
1) Forum ogólne Pan Samochodzik i Nienacki
2) Przygody Pana Samochodzika
3) Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego

Dla mnie taki układ jest bardzo czytelny i moim zdaniem nie ma potrzeby nic tu zmieniać.
Proponujesz (również moim zdaniem) zbyt skomplikowany i niejasny układ. Bo albo uznajesz pewne książki jako przygody tego samego bohatera co w kanonie (wybacz ale ja będę używał tego słowa) i wtedy zaproponuj konkretne tytuły książek które chcesz żeby zostały wciągnięte do pozycji numer 2. Albo jeżeli uważasz że bohater nie jest ten sam to są dwie propozycje. Albo zostawiamy tak jak jest albo robimy taki układ:
2) Przygody Pana Samochodzika
3) Przygody Tomasza
4) Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego

I wtedy zaproponuj co by się miało znaleźć w pozycji numer 3 bo ja naprawdę nie jestem pewien które pozycje.

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-27, 20:29   

Niezupełnie o to mi chodziło. "Pan Samochodzik" mieści się w szerszym dziale "Przygody Tomasza". Ale może dajmy sobie wystudzić emocje i nie głosujmy tego dzisiaj.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-27, 23:15   

Cytat:
Ale może dajmy sobie wystudzić emocje i nie głosujmy tego dzisiaj.

HA bym powiedział więcej, nie głosujmy tego wcale. Tak to jeszcze willi Krostka sto lat możemy szukać...

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-28, 09:02   

johny napisał/a:
Cytat:
Ale może dajmy sobie wystudzić emocje i nie głosujmy tego dzisiaj.

HA bym powiedział więcej, nie głosujmy tego wcale. Tak to jeszcze willi Krostka sto lat możemy szukać...

Wniosek został zaproponowany więc możemy go przedyskutować. Tylko potrzebna jest konkretna propozycja. Jeżeli dobrze rozumiem TomaszK proponuje taki układ:

2) Przygody Tomasza
...2.1.) Przygody Pana Samochodzika
...2.2.) ????????????????????

Tylko jeśli tak to ma wyglądać to głębsza drabinka będzie tak wyglądać:

2) Przygody Tomasza
...2.1.) Przygody Pana Samochodzika
......... 1) Wyspa złoczyńców
......... 2) PS i Templariusze
.
.
.
.......... 12) PS i UFO
...2.2.) ????????????????????

Czyli co się zmieni w porównaniu z tym co mamy teraz? Tylko to, że głębiej schowamy dział Przygody Pana Samochodzika i wyodrębnimy Uroczysko, Skarb Atanaryka z twórczości dla dorosłych. Dla mnie nie ma to sensu, ale nie będę się upierał jeśli większość uzna to za dobry pomysł. Robimy głosowanie?

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-28, 09:04   

Aha, i co ma być ewentualnie w punkcie 2.2.) ? Bo jeśli wyodrębniamy Przygody Pana Samochodzika to musimy jeszcze przynajmniej jeden dział wyodrębnić.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-28, 09:05   

Ja się nie wypowiadam, nie głosuję. Dla mnie to dziecinada. Kto chce znaleźć dział to znajdzie. Wszystko jest a jakie będą nazwy podnazwy etc. kompletnie mnie nie interesuje!

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-28, 09:19   

johny napisał/a:
Ja się nie wypowiadam, nie głosuję. Dla mnie to dziecinada. Kto chce znaleźć dział to znajdzie. Wszystko jest a jakie będą nazwy podnazwy etc. kompletnie mnie nie interesuje!

No nie johny jakiś porządek tematyczny na forum musi być. Bo jakby wszystko było pomieszane jak groch z kapustą to nic byś nie znalazł.

RobertH
Żądny przygód

Wysłany: 2019-11-28, 09:54   

Tak przypatruje się z boku i dopowiem z mojego punktu widzenia Forum już jest za bardzo rozbudowane.
Jak ja się zapisywałem to przez pół roku je rozszyfrowywałem i dostawałem oczopląsów :)
Moja Gosia nawet już nie wchodzi na "pod tematy", bo zaczyna ją głowa boleć :shock:
Powinno być góra 10 głównych tematów.I 5 "pod tematów". Bez zakładania jakiegoś nowego zaśmiecającego 105-tego tematu z dowolnego działu. Np. kolejny setny autor z działu literatura, ktoś umarł itp .

Dziękuje i pozdrawiam wszystkie strony konfliktu :564:
Ostatnio zmieniony przez RobertH 2019-11-28, 09:56, w całości zmieniany 2 razy  

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-28, 09:58   

RobertH napisał/a:
Tak przypatruje się z boku i dopowiem z mojego punktu widzenia Forum już jest za bardzo rozbudowane.
Jak ja się zapisywałem to przez pół roku je rozszyfrowywałem i dostawałem oczopląsów :)
Moja Gosia nawet już nie wchodzi na "pod tematy", bo zaczyna ją głowa boleć :shock:
Powinno być góra 10 głównych tematów.I 5 "pod tematów". Bez zakładania jakiegoś nowego zaśmiecającego 105-tego tematu z dowolnego działu. Np. kolejny setny autor z działu literatura, ktoś umarł itp .

Głos rozsądku! :564:

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-28, 09:59   

RobertH napisał/a:

To nie konflikt RobercieH tylko dyskusja. :-)

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-28, 10:08   

Zrozumiałem swój błąd i ze skruchą się z niego wycofuję. Jestem lojalnym uczestnikiem forum i nie będę więcej próbował naruszać jego podstaw.

Co nie zmienia faktu, że tzw. "kanonu", nie uznaję.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-28, 10:25   

TomaszK napisał/a:
Zrozumiałem swój błąd i ze skruchą się z niego wycofuję. Jestem lojalnym uczestnikiem forum i nie będę więcej próbował naruszać jego podstaw.

Co nie zmienia faktu, że tzw. "kanonu", nie uznaję.

No to lubię! Towarzysz złożył samokrytykę, egzekutywa ją przyjęła, jest git! :-D :-D :-D

chkaplan
Lubi przygody

Wysłany: 2019-11-28, 19:00   

Yvonne napisał/a:

Ja bardzo cenię to, że samochodziki są tak różnorodne. To sprawia, że każdą część czytam z wielką przyjemnością ..... Właśnie ten rozstrzał tematyczny, to że jest ponura historia z bandą Barabasza, tajemniczy dworek spowity listopadowym śniegiem, czy też pogadanki o przyrodzie, świadczy o jakości całego cyklu.

... jak również wspominki z archeologicznych wykopalisk z przed kilku lat - to przecież tworzywo zarówno samej treści książek, jak i historii, która kształtowała samego bohatera

Ja również powstrzymuję się od głosowania - podział forum niech zostanie - choć mi również nie podoba się "rozbuchanie" działów "pozasamochodzikowych" - czasami mam wrażenie, że to jest forum o "wszystkim" i tylko to że PS jest na początku - to jeszcze "jako tako" broni, że jesteśmy miłośnikam i PS - w tych kolejnych - jak ktoś zauważył - już nie sposób przebić się i pozostaje "oczopląs"
Przyjdź, imię swe zdradź.
Ostatnio zmieniony przez chkaplan 2019-11-28, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-28, 22:48   

chkaplan napisał/a:
mi również nie podoba się "rozbuchanie" działów "pozasamochodzikowych" - czasami mam wrażenie, że to jest forum o "wszystkim" i tylko to że PS jest na początku - to jeszcze "jako tako" broni, że jesteśmy miłośnikam i PS

A widzisz, a ja to uważam za duży plus. Powtarzam się ale nasze forum nazywa się Z przygodą na Ty. Owszem pierwiastkiem łączącym nas wszystkich jest PS i Zbigniew Nienacki jako autor ale w pewnym momencie trzeba wyjść poza ten cały anturaż. O książkach i przygodach PS-a powiedzieliśmy, napisaliśmy już wszystko! Dla nie decydowanie bardziej interesujące jest coś takiego jak relacja ze Spiros 2019, w którym brali udział Mysikrólik i PiTT niż rozprawka na temat czy podczas biwaku nad jeziorem Tomasz do zupy używał przypraw Kamisa czy Prymatu. Takie rozkminki zostawmy komu innemu. Wolę dowiedzieć się od innych o fajnym obejrzanym filmie, przeczytanej książce czy ruszyć wraz z Fantomasem piastowskim szlakiem. A PS? On zawsze będzie miał w moim sercu należne miejsce! :-)

Ostatnio zmieniony przez johny 2019-11-28, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  

RobertH
Żądny przygód

Wysłany: 2019-11-28, 23:03   

johny napisał/a:
niż rozprawka na temat czy podczas biwaku nad jeziorem Tomasz do zupy używał przypraw Kamisa czy Prymat

Mam ....tak ... samo ..... jak Ty .....

Jak śpiewał Czesiu :)

Mysikrólik 
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2019-11-28, 23:34   

RobertH napisał/a:
Jak śpiewał Czesiu

_1 ?

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-29, 07:46   

RobertH napisał/a:
johny napisał/a:
niż rozprawka na temat czy podczas biwaku nad jeziorem Tomasz do zupy używał przypraw Kamisa czy Prymat

Mam ....tak ... samo ..... jak Ty .....

Jak śpiewał Czesiu :)

Hmmmm, zgadza się, śpiewałem to 21 sierpnia tegoż roku na Narodowym. Ale skąd Ty o tym wiesz RoberieH? Czyżbyś też tam był i mnie widział???? :shock:

RobertH
Żądny przygód

Wysłany: 2019-11-29, 13:38   

:gitara: :gitara: :gitara: Czesiu z czarną brodą i w czarnym kapeluszu z dużym rondem :gitara: :gitara: :gitara:

ale to dawno było ... :564:
Ostatnio zmieniony przez RobertH 2019-11-29, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

TomaszK 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-11-29, 17:32   

RobertH napisał/a:
Czesiu z czarną brodą i w czarnym kapeluszu z dużym rondem

:609:

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-29, 17:41   

TomaszK napisał/a:
RobertH napisał/a:

To o moim mniej znanym poprzedniku. Niemen czy jakoś tak Mu było na nazwisko.

RobertH
Żądny przygód

Wysłany: 2019-11-29, 18:25   

Czesio1 napisał/a:
TomaszK napisał/a:
RobertH napisał/a:

Czesiu1

Może to nie był konkurs na słynne postacie ale chodziło o Czesława Niemena czyli .... Czesio od Snu o Warszawie

:509:

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2019-11-29, 18:51   

RobertH napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
TomaszK napisał/a:
RobertH napisał/a:

Czesiu1

Może to nie był konkurs na słynne postacie ale chodziło o Czesława Niemena czyli .... Czesio od Snu o Warszawie

:509:

No toż tak właśnie napisałem. :027:

chkaplan
Lubi przygody

Wysłany: 2019-11-29, 19:54   

johny napisał/a:
...ja to uważam za duży plus. .... nasze forum nazywa się Z przygodą na Ty. ... Wolę dowiedzieć się od innych o fajnym obejrzanym filmie, przeczytanej książce czy ruszyć wraz z Fantomasem piastowskim szlakiem. ....

Tak, masz rację, też poniewczasie "dostrzegłem", że nazwa forum to "Z przygodą na TY"

i przygoda wyznacza szlak tych tu będących
Przyjdź, imię swe zdradź.

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-29, 20:46   

chkaplan napisał/a:
johny napisał/a:
...ja to uważam za duży plus. .... nasze forum nazywa się Z przygodą na Ty. ... Wolę dowiedzieć się od innych o fajnym obejrzanym filmie, przeczytanej książce czy ruszyć wraz z Fantomasem piastowskim szlakiem. ....

Tak, masz rację, też poniewczasie "dostrzegłem", że nazwa forum to "Z przygodą na TY"

i przygoda wyznacza szlak tych tu będących

Spoko, kochamy Samochodzika i kochamy przygodę, jaka by ona nie była! :-)

VdL 
Zlotowicz

Wysłany: 2019-11-30, 00:03   

Właśnie zajrzałem, bardzo ciekawa dyskusja. Moim zdaniem, każdy mam własny tzw. “kanon“ i chyba niech tak zostanie. :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2019-11-30, 09:13   

VdL napisał/a:
Moim zdaniem, każdy mam własny tzw. “kanon“ i chyba niech tak zostanie.

:564:

Odpowiedz do tematu