Zmarł Bogusław Polch

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Zmarł Bogusław Polch

Post autor: PawelK »

na pierwszy rzut oka nazwisko mówi niewiele ale jeśli dodać, że rysował komiksy z Kapitanem Żbikiem (Złoty Mauritius, Nocna wizyta, Wąż z rubinowym oczkiem, Pogoń za lwem, Salto śmierci, Na zakręcie oraz Niewygodny świadek) to wszyscy nagle stwierdzą, że znali jego twórczość.
Rysował również serie, których ja nie znałem: Bogowie z kosmosu, Funky koval, Wiedźmin.

Miał 78 lat.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Kurczę... :/ Ja akurat jestem miłośnikiem tych cyklów, których nie znasz (oprócz wiedźmina), choć fanem fantastyki jako takiej nigdy nie byłem. Posiadam jeszcze stare zeszyty o Funky Kovalu i daenikenowskiej sagi Bogowie z kosmosu, które kupowałem będąc dziecięciem. Ostatnio nabyłem te serie w nowej pięknej szacie graficznej wydane jako solidne pojedyncze tomiska. Po cichu liczę też na takie zbiorcze wydanie komiksów o Żbiku. Wielki smutek i żal...
Załączniki
POLCH.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Umarł mistrz! :-/
Seria Ekspedycja, która powstała na zamówienie zachodniego wydawcy na podstawie książek Deanikena i seria Funky Koval to była jedna z najbardziej fascynujących rzeczy mojego dzieciństwa, to miedzy innymi po tych seriach komiksowychj pokochałem zarówno komiksy jak i fantastykę ogólnie.
Co lubiłem u Polcha to jego styl, bardzo szczegółowe rysunki, w których często przemycał znane publicznie albo sobie bliskie osoby np. jako kłamliwego prezentera telewizji o fizjonomii Jerzego Urbana albo swoją żonę lub inne ciekawe szczegóły np kultowe książki. Miał wspaniała wizję przyszłości i kosmosu. Prawa do Funky Kovala wykupiło Hollywood ale jak dotąd nic nie powstało, nadal cierpliwie czekam.
W domu to wydanie zbiorcze "Ekspedycji" posiadam z odręcznym autografem Polcha i jestem z niego dumny. Funkiego współtworzył miedzy innymi Maciej Parowski - pisarz i naczelny "Nowej Fantastyki", który też niedawno umarł. :-(

Parowski i Polch
Obrazek
http://galera-wystawy.blogspot.com

Kadr z Ekspedycji
Obrazek
stacjakosmiczna.pl

Kadr z Funkego Kovala. Zwróćcie uwagę na tytuły książek!
Obrazek
gazeta.pl
Załączniki
pojedyncze zeszyty Ekspedycji
pojedyncze zeszyty Ekspedycji
funky_zeszyty.png
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Zazdraszczam spotkania z mistrzem rysunku, autografu i zeszytowego wydania "Ostatni rozkaz". Brakuje mi go do całej serii. Niby można szukać na allegrach. Ale to już nie to samo - wszystkie poprzednie części kupowałem sam osobiście w kiosku Ruchu. I to było najfajniejsze w tym wszystkim. To bieganie do kiosku i pilnowanie, czy nie ma czegoś nowego. Wyszedłeś z nadzieją na nowe przygody Ais i Zan, a wracałeś do domu z przygodami Jonki, Jonka i Kleksa :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Konfiturku, osobiście z Boguslawem Polchem niestety nie spotkałem się, książkę kupiłem na gildia.pl kiedy na premierze tego zbiorczego albumu, robili taką akcję, że pierwsze ileś egzemplarzy osobiście podpisywał Bogusław Polch.

Wyjaśnię, też że zdjęcia komiksów powyżej są internetu, to nie moje egzemplarze. Chociaż sam miałem te zeszyty oprócz Ostatniego Rozkazu ale po kupnie zbiorczego pozbyłem się ich. Zdjęcie moich zamieściłem poniżej. Zeszytowe wydanie Ostatniego rozkazu mam ale to wydane chyba 2 lata temu. Gdyż to co jest na zbiorówce zeszytów powyżej to było wydanie klubowe, gdyż tego komiksu oficjalnie nie wydano w Polsce w serii tej z PRLu, dopiero niedawno się pojawił w kioskach w serii Kultowe Polskie Komiksy i też go sobie sprawiłem (patrz zdjęcie).

Co do twórców Funky Kovala to miałem kontakt ze scenarzystą Maciejem Parowskim, korespondowaliśmy e-pocztą i też było mi bardzo żal kiedy umarł.

Z tym bieganiem za komiksami też tak miałem, wszystko znikało błyskawicznie i nie raz płakałem jak nie udało mi się czegoś zdobyć. Kiedyś chociaż ceny były przystępne, a nakłady po 300.000 a nie po 1000 jak teraz.

Poniżej zdjęcia moich zbiorów autorstwa Bogusława Polcha (między innymi 3 "Żbików") i autografu w Ekspedycji:
Załączniki
źr. gildia.pl
źr. gildia.pl
polch2.JPG
polch1.JPG
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A ja mam wszystkie Żbiki! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Ja miałem kilkukrotną okazję spotkać Polcha osobiście, na jednej Nidzicy nawet trochę pogadać. Mam podpisane m.in. wszystkie jego Wiedźminy, ostatniego Kovala (wszystkie razem z Maćkiem Parowskim). Miałem jeden tom Bogów podpisany też przez Daenikena, ale nie mogę go na szybko zlokalizować.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Pewnie się nie znam, ale mi się jego rysunki kompletnie nie podobają.
Są jakieś takie ostre, krzykliwe i brzydkie w kolorystyce.
Nie znałam jego twórczości, ale to co wrzucacie absolutnie mnie nie przekonuje.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Tak się wtedy rysowało, te rysunki powstały ok 40 lat temu, nie są to może mocno artystyczne ale za to bardzo czytelne i spójne. Polch rysował bardzo w zachodnim stylu wręcz po amerykańsku. W czasach PRLu opadała szczeka gdy się coś takiego w Polsce pojawiło. Charakteryzowała go ogromna szczegółowość i jego styl który bardzo pasował do kosmicznych obrazów i miast przyszłości. Tak jak pisał Konfiturek, mimo ogromnych nakładów te powieści graficzne znikały jednego dnia z półek księgarń. U mnie całe osiedle czytało może 2 zdobyte egzemplarze.

Szkoda bardzo Bogusława Polcha. Z tych wielkich żyją tworzą jeszcze i oby jak najdłużej: Henryk Jerzy Chmielewski, Tadeusz Baranowski i Grzegorz Rosiński

Nie wiem czy wiesz Yvonne, ale jeden z największych polskich rysowników komiksowych Jerzy Wróblewski był bardzo związany z Bydgoszczą, niestety też już nie żyje. W Waszym muzeum okręgowym była rekonstrukcja jego warsztatu pracy. Mam nadzieję że jeszcze jest jeżeli tak to planuję je odwiedzić!

Obrazek
wikipedia.org
Załączniki
jerzy_wroblewski.png
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

johny pisze:A ja mam wszystkie Żbiki! :-)
Dawaj zdjęcie, lubię podziwiać takie rarytasy!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Vasco pisze:Ja miałem kilkukrotną okazję spotkać Polcha osobiście, na jednej Nidzicy nawet trochę pogadać. Mam podpisane m.in. wszystkie jego Wiedźminy, ostatniego Kovala (wszystkie razem z Maćkiem Parowskim). Miałem jeden tom Bogów podpisany też przez Daenikena, ale nie mogę go na szybko zlokalizować.
Jesteś mistrz, ukłony! :564:
Jak znajdziesz autograf Ericha von Dänikena to tez wrzuć zdjęcie, dzisiaj wiem że nieco konfabulował, ale swego czasu to odrywali mnie na siłę od jego książek, były pasjonujące !
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czytałem Funky Kovala w latach 80-tych, jak pierwszy raz ukazał się w "Fantastyce". To był piękny niemal amerykański komiks, ze wspaniałym zakończeniem, niestety autorzy po przemianach ustrojowych postanowili go kontynuować i wyszło średnio.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze:
johny pisze:A ja mam wszystkie Żbiki! :-)
Dawaj zdjęcie, lubię podziwiać takie rarytasy!
Ale w wersji cyfrowej... :-D Mogę się podzielić jak chcesz. :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

johny pisze:Ale w wersji cyfrowej...
Eeee..... tam rozczarowałeś mnie ;-) . To tak jakbyś miał płyty Iron Maiden tylko w empetrójkach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze:
johny pisze:Ale w wersji cyfrowej...
Eeee..... tam rozczarowałeś mnie ;-) . To tak jakbyś miał płyty Iron Maiden tylko w empetrójkach.
Niestety masz rację... :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Tak jak napisał Barabasz, te rysunki wydawały się bardzo nowoczesne, zachodnie. Pozostali rysowali zupełnie inaczej (nie mówię, że źle). Do tego miał szczęście narysować naprawdę ważne pozycje jak danikenowska czy Kovala (w którym umieścił praktycznie całą ówczesną redakcję Fantastyki).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”