Brześciak wita fanów samochodzikowych przygód!

Tu napisz kilka słów o sobie
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1750
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Post autor: TomaszL »

Dodałbym nawet, że do Brześciaków można także zaliczyć osoby, które coś zrobiły dla Brześcia Kujawskiego.


(ja na przykład dokładałem drewna do ogniska w Brześciu w trakcie Zlotu :) )
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1750
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Post autor: TomaszL »

Hanka pisze:
Czesio1 pisze: Ale TomaszL miał Hanko na myśli Brzesciaki tylko. Nic o Brześciankach nie wspomniał :027:
:-/ szkoda

Czesio ma w sumie racje. "Brześcianka" bardzo ładnie brzmi i ta nazwa też powinna funkcjonować :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:świetną masz tę kolekcję starych zdjęć miasta. Posiadasz to w wersji cyfrowej czy analogowej też? Wrzucaj tu jak najwięcej tych obrazków, lubię patrzeć jak zmieniało się otoczenie w takich miejscach.
Niestety większość zdjęć jaką udaje mi się znaleźć jest w wersji cyfrowej. To jedno z pierwszych papierowych jakie zdobyłem kilka lat temu - jak dla mnie perełka :-)
Zrobiono je (zgodnie z opisem na rewersie) 29 lipca 1931 (pomnik odsłonięto 19 października 1930).
Załączniki
Rynek.jpg
Ostatnio zmieniony 09 sty 2021, 15:18 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Odnośnie tego, czy w czasie akcji "Wyspy Złoczyńców" na brzeskim Rynku były drzewa i czy był wybrukowany kocimi łbami - wszystkie zdjęcia pokazujące zadrzewiony Rynek wybrukowany płytami, są podpisane, jako pochodzące "z lat 60-tych". Lata 60-te były długie (pamiętam z autopsji), a drzewa i płyty wstawiono przecież dopiero po zakończeniu prac archeologicznych. Nienacki, będąc tam w 1962 roku, widział tylko rozkopany bruk kamienny.
W jednej ze sztuk teatralnych Nienackiego (wystawialiśmy ją w Rozajnach) była wzmianka, że mieszkańcy muszą chodzić po drewnianych kładkach przerzuconych nad wykopami archeologów. Na pewno nie było wtedy drzew, a przynajmniej nie tylu co na zdjęciach.
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

To zdjęcie z kwietnia 1945 z pogrzebu zamordowanych 39
brześcian w grudniu 1939 przez nazistów w lesie przed Włocławkiem, po wojnie ekshumowano ich ciała i pochowano na brzeskim cmentarzu. Widać Rynek i brak pomnika Piłsudskiego...
Załączniki
0D2357EC-BC88-431E-9DC8-082E1349123C.jpeg
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2718
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Chciałem jeszcze odnieść się do wpisu Barabasza, który zwracał uwagę na rozbieżności między fotografiami Brześcia o opisem Antoninowa w Wyspie Złoczyńców.

Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.

Jeśli więc istnieje jakiś miejscowy pierwowzór takiego układu, to jest nim Brześć, nie Aleksandrów, co nie znaczy, że Nienacki wiernie Brześć opisał. Nie opisał, bo nie opisywał Brześcia, tylko fikcyjny Antoninów. :).

I zgadzam się, że pewności mieć nie będziemy, bo równie dobrze mogło to być jakieś nieznane nam miasteczko z drugiego końca Polski. Ale skoro wiemy, że Nienacki tu bywał, to z kilku wchodzących w grę miast Brześć pasuje najlepiej, i tego się trzymajmy. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

irycki pisze:Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.
Zgadza się, do Aleksandrowa i Otłoczyna też ta cecha nie pasuje, nigdy tego nie ukrywałem. Ale wygląd rynku nie pasuje też do Brześcia Kujawskiego.
Jeżeli chodzi o sam rynek szukając miast w okolicy wygląd rynku pasuje najbardziej przypomina ten w Nieszawie. Jest prostokątny wybrukowany rynek, z jednej strony prezydium.
Z drugiej strony widać Kościół jednak trzeba przyznać nie jest on bezpośrednio przy rynku.
Nie chcę też nikomu mojej opinii narzucać, przedstawiam tylko swoje zdanie i swoje wątpliwości. Równie dobrze mógłby to być rynek gdzieś w drugim końcu Polski.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Właśnie odsłuchałem „Wyspe”... jadac za Samochodzikiem palcem po mapie z pewnością nie trafimy do BK, raczej jadąc z Włocka drogą 91 (dawniej 56), mijając Nieszawe i Ciechocinek gdzieś w pobliskiej okolicy tyle, ze chyba nie ma w okolicy miasteczka, ktore pasowałoby do opisu autora...
Załączniki
E7438571-DDF8-4918-8979-A48357F88CD5.jpeg
8B7032A7-ED85-4242-8696-E92FF3A088CE.jpeg
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1922
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

irycki pisze:Chciałem jeszcze odnieść się do wpisu Barabasza, który zwracał uwagę na rozbieżności między fotografiami Brześcia o opisem Antoninowa w Wyspie Złoczyńców.

Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.

Jeśli więc istnieje jakiś miejscowy pierwowzór takiego układu, to jest nim Brześć, nie Aleksandrów, co nie znaczy, że Nienacki wiernie Brześć opisał. Nie opisał, bo nie opisywał Brześcia, tylko fikcyjny Antoninów. :).

I zgadzam się, że pewności mieć nie będziemy, bo równie dobrze mogło to być jakieś nieznane nam miasteczko z drugiego końca Polski. Ale skoro wiemy, że Nienacki tu bywał, to z kilku wchodzących w grę miast Brześć pasuje najlepiej, i tego się trzymajmy. :)
Jak to dobrze Mądrego posłuchać (poczytać) :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Początek przygody”