Zamek Krzyżtopór zimą.

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Zamek Krzyżtopór zimą.

Post autor: VdL »

Dzisiaj odwiedziłem zamek Krzyżtopór, nie miałem czasu na zwiedzanie. Zostawiłem to sobie najcieplejsze dni.
Załączniki
IMG20210203124354.jpg
IMG_20210203_204110.jpg
IMG_20210203_204004.jpg
IMG_20210203_204922.jpg
IMG_20210203_204208.jpg
IMG_20210203_204755.jpg
Ostatnio zmieniony 03 lut 2021, 22:45 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Chyba Krzyżtopór , ale to różne wersje są . Ładna ruina od 200 lat ,widać gdzie przed rozbiorami topili pieniądze ;)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2021, 22:20 przez RobertH, łącznie zmieniany 2 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

RobertH pisze:Chyba Krzyżtopór , ale to różne wersje są . Ładna ruina od 200 lat ,widać gdzie przed rozbiorami topili pieniądze ;)
Chińskie telefony nie znają Polskiego języka. :-D

Jakie to czasy, kilka zbiorów owoców ziemi i zamek stoi.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

VdL pisze:Dzisiaj odwiedziłem zamek Krzyżtopór, nie miałem czasu na zwiedzanie. Zostawiłem to sobie najcieplejsze dni.
Piękne ujęcia @VdL
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Krzyżtopór zwiedzałem w 2018. Naprawdę warto, mimo że to tylko ruina. Jedna z najbardziej "wypasionych" rezydencji tamtych czasów w Europie. Niestety, długo taką nie była, Szwedzi w czasie "potopu" załatwili sprawę dość skutecznie :(

Marzy mi się częściowa rekonstrukcja tego zamku, jakiś hotel, knajpka, imprezy kulturalne... Robi się takie rzeczy w zamkach krzyżackich, dlaczego nie tu? Stan murów jest zadziwiająco dobry, podejrzewam że byłoby to możliwe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Też odwiedziłem Krzyżtopór zimą. Powinienem mieć zdjęcia. Ruiny wyglądają imponująco, a jak piękny był Krzyżtopór w czasach swojej świetności.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Mała dogrywka.
Załączniki
Dziedziniec
Dziedziniec
IMG_20210204_221111.jpg
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Super te zimowe zdjęcia VDL... to musiał być wspaniały zamek!
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Brunhilda pisze:to musiał być wspaniały zamek!
Tak, to była najwspanialsza magnacka rezydencja w Polsce.

Tu piękne zdjęcie z góry, a w jednej z zakładek można poczytać o historii tego zamku.
https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/

Jak widać, rekonstrukcja była by całkowicie możliwa. I miałaby więcej sensu, niż "odbudowa" zamku w Tykocinie, gdzie nie zachowało się nic prócz piwnic (zasypanych ziemią) i fragment ściany wieży o wys. około metra.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Ale obawiam się, że łatwiej postawić coś na starych fundamentach od zera niż wyremontować zniszczone mury, które pozostały :(

Byłem tam z Jankiem parę lat temu i budowla robi ogromne wrażenie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Spójrzcie na próbę odtworzenia wyglądu Zamku Krzyżtopór za pomocą grafiki komputerowej. To jedynie podgląd na to jak Krzyżtopór wyglądał lub mógł wyglądać z zewnątrz. Nie oddaje w żadnym stopniu przepychu jego wnętrz, które zgodnie z opisem były urzadzone w sposób niemal bajkowy. Zamek z bogatego wyposażenia ograbiono podczas Potopu szwedzkiego.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2021, 13:51 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

irycki pisze:
Jak widać, rekonstrukcja była by całkowicie możliwa. .
Dzięki, ciekawe informacje. Może nie restaurują bo mimo, ze napisali, ze po wojnie zamek przeszedł na Skarb Państwa to możliwe, ze wlaxiwciele upominają się i toczy się sprawa.
Ale zamek wspaniały!
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze:Spójrzcie na próbę odtworzenia wyglądu Zamku Krzyżtopór za pomocą grafiki komputerowej. To jedynie podgląd na to jak Krzyżtopór wyglądał lub mógł wyglądać z zewnątrz. Nie oddaje w żadnym stopniu przepychu jego wnętrz, które zgodnie z opisem były urzadzone w sposób niemal bajkowy. Zamek z bogatego wyposażenia ograbiono podczas Potopu szwedzkiego.
Super! Jak Ty to znalazłeś! Bardzo ciekawa symulacja. Ciekawe czy Polska upominała się kiedyś o zwrot skradzionych dzieł z zamku?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze:Spójrzcie na próbę odtworzenia wyglądu Zamku Krzyżtopór za pomocą grafiki komputerowej. To jedynie podgląd na to jak Krzyżtopór wyglądał lub mógł wyglądać z zewnątrz. Nie oddaje w żadnym stopniu przepychu jego wnętrz, które zgodnie z opisem były urzadzone w sposób niemal bajkowy. Zamek z bogatego wyposażenia ograbiono podczas Potopu szwedzkiego.
Super! Jak Ty to znalazłeś! Bardzo ciekawa symulacja. Ciekawe czy Polska upominała się kiedyś o zwrot skradzionych dzieł z zamku?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Jest kilka takich filmów na Youtube. Polska nigdy nie odzyskała tego co skradli Szwedzi. Podobnie jak nigdy nie odzyskaliśmy tego co skradli Niemcy i Rosjanie.
https://kurierhistoryczny.pl/artykul/co ... potopu,266
Ostatnio zmieniony 08 lut 2021, 07:15 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Fantomas pisze:Podobnie jak nigdy nie odzyskaliśmy tego co skradli Niemcy
Mienie zagrabione przez Niemców podczas II wojny światowej z reguły jest odzyskiwane o ile w ogóle się je zlokalizuje. Dużo dzieł sztuki wróciło po wojnie, teraz sporadycznie też coś odzyskujemy, oczywiście po trudnych przeprawach sądowych.
Tu ciekawa historia jak do Polski wróciła m.in. "Dama z Gronostajem" Da Vinci'ego >>>Arykuł .

Ros ja mimo prawa międzynarodowego nie respektuje naszych żądań o zwrot utraconych dzieł sztuki nawet gdy je tam zlokalizujemy. Wiele z nich to wcześniej zagrabione dobra przez Niemcy.

Szwecja, która najboleśniej złupiła Polskę w naszej historii nie poczuwa się do oddania, gdyż uważa, że nie nie ma do tego podstawy prawnej. Największy dzwon w Szwecji (Thornan) z katedry w Uppsali został zrabowany Polsce z katedry św. Jakuba w Toruniu.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2021, 09:37 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Tak
Barabasz pisze:Szwecja, która najboleśniej złupiła Polskę w naszej historii nie poczuwa się do oddania, gdyż uważa, że nie nie ma do tego podstawy prawnej. Największy dzwon w Szwecji (Thornan) z katedry w Uppsali został zrabowany Polsce z katedry św. Jakuba w Toruniu.
... i orginalne księgi Mikołaja Kopernika można zobaczyć tam zobaczyć , skąd też pozyskano włos naukowca i na jego podstawie jego DNA porównano z DNA z kośćmi w Katedrze ,to pozwoiło na indentyfikację złwok M.K. ....

...ale co się dziwić skoro królami Polski byli Szwedzi , którzy nawet po polsku nie potrafili mówić ( Zygmunt z kolumny ) , a Karol X Gustaw to kuzyn naszego Jana Kazimierza ;)

Parę lat temu przy bardzo niskim stanie wód Wisły ,można było natrafić na sztukaterię ,marmury i ozdoby kamienne ,z których obdzierane były pałace , a które jakimś trafem zatoneły w Wiśle i były widoczne na wysokosci Młocin.Filmy na YT.

Poświęcona jest temu książka "Uratowane z Potopu
Hubert Kowalski Marcin Jamkowski "
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ostatnio zmieniony 08 lut 2021, 10:39 przez RobertH, łącznie zmieniany 5 razy.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Barabaszu ja bym bardziej ujął to w ten sposób, że zrabowane Polsce przez Niemców mienie jest raczej im wydzierane. Wiele dzieł sztuki, w tym te najcenniejsze, jak dzieła Rubensa, Durera i Rafaela Santi, o których wiadomo, że zagarneli je Niemcy, wciąż pozostają "zaginione". Wracając do Szwedów to trzeba przyznać, że rabowali wszystko co się dało wywieźć. Resztę palili. W Szwecji nie widzieli takich skarbów. No może weterani wojny 30 letniej gdzieś widzieli podobny przepych.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2021, 11:18 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

irycki pisze:Krzyżtopór zwiedzałem w 2018. Naprawdę warto, mimo że to tylko ruina.
Ruiny bardzo często posiadają dużo więcej klimatu i uroku od tych całkiem odnowionych obiektów.
Także posiadam kilka ujęć zimowych, ale żeby nie powielać wrzucę te w letnim wydaniu.
Załączniki
DSCN5394.JPG
DSCN5436.JPG
DSCN5518.JPG
DSCN5568.JPG
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”