Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj • Album
Puzzle
Forum w mediach

Przesunięty przez: Czesio1
2013-08-15, 18:50
Skarb Atanaryka - inspiracje
Autor Wiadomość
zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-02-23, 16:48   

Ja po "Uroczysko" sięgnąłem po studiach, wcześniej nigdzie nie można było tego zdobyć.
Książka od razu mi się spodobała, bo od dawna byłem wielbicielem PS. Każda kolejna lektura była ciekawsza, im więcej kontekstu poznawałem tym lepiej się ją czytało. Teraz jest moją ulubioną częścią. Może tak właśnie będzie w przypadku Yvonne. Nawet jak się na początku nie podoba, to zamknąć w jakimś odizolowanym miejscu z zapasem prowiantu z zadaniem czytania książki do momentu, aż się spodoba.

PawelK 
Moderator

Wysłany: 2016-02-23, 20:05   

A dla mnie SA jest nudny. Przeczytałem parę razy ale nie jest to książką, do której wracam.

Yvonne 
Moderator

Wysłany: 2016-02-23, 20:13   

PawelK napisał/a:
A dla mnie SA jest nudny.

Uff! :-)
Już myślałam, że jestem jakimś dziwadłem.
Do tego ślepcem, który nie dostrzega piękna Atanaryka ;-)

Dzisiaj skończyłam wreszcie, ale na pewno do niej nie wrócę.

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-02-23, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  

Czesio1 
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2016-02-23, 21:41   

Yvonne napisał/a:
PawelK napisał/a:
A dla mnie SA jest nudny.

Uff! :-)
Już myślałam, że jestem jakimś dziwadłem.
Do tego ślepcem, który nie dostrzega piękna Atanaryka ;-)

Oj Yvonne, ja też przeczytałem Skarb Atanaryka tylko raz i jakoś mnie nie ciągnie do powtórki. ;-)

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

TomaszK 
Moderator

Wysłany: 2016-02-24, 08:41   

Istotnie, "Skarb Atanaryka" nie jest doskonały i część krytyki jest uzasadniona. Ale nie można wrzucać do jednego worka "Atanaryka " i "Uroczyska". Dzięki "Uroczysku" Nienacki w ogóle zaistniał i rozpoczął karierę pisarską, a zatem książka została uznana przez czytelników za dobrą. Nie umieszczam "Atanaryka" na czele mojej listy najlepszych książek o przygodach Tomasza, ale na pewno wyżej niż "Niewidzialnych", "UFO" i "Winnetou".

zbychowiec 
Administrator

Wysłany: 2016-02-24, 16:14   

Wczesne książki Nienackiego są ciekawe również z tego względu, że pozwalają dotrzeć do źródeł fascynacji Nienackiego pewnymi tematami (np. archeologią) i tego, co później ukształtowało jego literaturę przygodową. Jeśli traktuje się jego książki jako typowe powieści dla młodzieży opisujące fikcyjne wydarzenia, to faktycznie te późniejsze mają barwniejszą fabułę bardziej przemawiającą do młodego czytelnika. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę, że opisują one w dużej mierze miejsca, ludzi i sytuacje prawdziwe, to odbiór wczesnych dzieł ZN staje się inny. Mamy tu bardziej do czynienia z czymś w rodzaju ufabularyzowanego pamiętnika z niezwykle ciekawego okresu życia pisarza. Pamiętacie Schliemanna, ktory odkrył Troję na podstawie lektury "Odysei"? Coś w ten deseń. Tutaj co prawda nie mamy Troi, ale mi w zupełności wystarczy kolegiata tumska, sąsiadujące z nią grodzisko, oraz opisy ekspedycji archeologicznej z lat 60-tych.

Barabasz 
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-06-08, 10:20   

Wczoraj udało mi się przeczytać ostatnią książkę z kanonu tj. Pan Samochodzik i Skarb Atanaryka. Nie wiem czy to dzięki temu, że dawno nie czytałem PS czy to dlatego, że po waszych wpisach i rozmowach nastawiony byłem sceptycznie - książka po przeczytaniu bardzo przypadła mi do gustu. Przeczytałem ją jak na mnie dosyć szybko i bardzo mnie wciągnęła. Zarówno przypasował mi temat Gotów na dzisiejszych polskich ziemiach jak i cała akcja. W Pierwszej Przygodzie Pana Samochodzika, którą czytało mi się najciężej bardzo męczyły mnie długie opisy i rysy historyczne. Tutaj natomiast część opisów przeszłych wydarzeń a także legendy Gockie bardzo mnie zaciekawiły. Minusem dla mnie w książce było jedynie Postawa Tomasza i jego poczynania. Był jakiś nieporadny, zamartwiał i użalał się nad sobą, a także jego niektóre żarty tak jak ten z tabletkami przeczyszczającymi uważam, że były poniżej poziomu szczególnie Tomasza, który miał w tej książce 29 lat, a żarty jak u nastolatków.
Poza tym fabuła bardzo sympatyczna. Postać Franciszka bardzo ciekawa,w jednym aspekcie przypominał mi naszego kolegę Mysikrólika, który także jeździ zawsze ze swoją patelnią!
Same Kaszuby i Gąsiory (Węsiory) zawsze chciałem odwiedzić jako nastolatek już po książkach Deanikena, który też wspominał o tych kręgach.
Pozycję tę ustawiam raczej w górnej części wszystkich Samochodzików. Pozytywne zaskoczenie :-) . Tak więc zacząłem Samochodziki Wyspą Złoczyńców, która mnie wciągnęła na całego skończyłem na Skarbie Atanaryka, który również bardzo mi się podobał i zachęcił do innych książek autora !!! Na horyzoncie czeka Laseczka i Tajemnica.

Odpowiedz do tematu