Dzień dobry, cześć i czołem

Tu napisz kilka słów o sobie
ODPOWIEDZ
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Dzień dobry, cześć i czołem

Post autor: seth_22 »

Dobry wieczór!
Pewnie niektórzy zauważą, że od czasu do czasu pojawiam się na konkurencyjnym forum. Teraz postanowiłem włączyć się do dyskusji tutaj.
Książki Nienackiego znam od dzieciństwa. Pierwszą książką byli Templariusze. Na trop przygody skierował mnie serial z Szykulską, Mikulskim i resztą towarzystwa. Moją wyobraźnię niewątpliwie rozpalił fakt, że wychowywałem się u babci mieszkającej w pobliskim Radzyniowi miasteczku.
Kiedyś, udało mi się nawet ustalić, gdzie kręcono serialowe sceny z kościołem, czym podzieliłem się z Piotrkiem, autorem strony nienacki.art.pl.
Ze słowem pisanym ciągle mi po drodze. Nie tylko biernie ;) Ale najbliżej mi do serca wehikułu.
Tyle może o sobie na początek, jak mawiał klasyk z Rejsu.
Pozdrawiam,
Robert
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Witaj Robercie ! To dobrze że się pojawiłeś, może ożywisz trochę dyskusje, bo coś tutaj sennie.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Witaj seth_22,
Rozgość się i zostań z nami.
:564: :564: :564: :564: :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Witaj Robercie ! To dobrze że się pojawiłeś, może ożywisz trochę dyskusje, bo coś tutaj sennie.
Nie senne, tylko większość, się pakuje na zlot :-D

Witaj Robercie,
dla mnie też serial jest bardzo ważny, od niego zaczęła się moja "Przygoda z Przygodą". Zapraszam do zabawy i do zamieszczania relacji z wypraw.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Witaj serdecznie seth_22 :-)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2016, 08:04 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Witaj seth_22!
seth_22 pisze:Moją wyobraźnię niewątpliwie rozpalił fakt, że wychowywałem się u babci mieszkającej w pobliskim Radzyniowi miasteczku.
A w jakimż to miasteczku? Mój tata pochodził z Jabłonowa Pomorskiego. Często tam bywam.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Witaj, seth_22 :-) :-)
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Dzięki za powitanie.
Johny, miasteczko, o którym pisałem nazywa się Wąbrzeźno. Pociągiem, po drodze, są chyba tylko Książki. Stąd pewnie miłość do literatury ;)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Zastanawiałem się przez chwilę, skąd znam tę nazwę, a przecież do Radzynia jechałem właśnie przez Wąbrzeźno. W przeddzień naszego pierwszego zlotu, był w Wąbrzeźnie jakiś wielki festyn.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2016, 21:09 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

No tak, to najbliższe sąsiedztwo, więc była duża szansa. Festyn, powiadasz? A jaki to był miesiąc?
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

seth_22 pisze:Dzięki za powitanie.
Johny, miasteczko, o którym pisałem nazywa się Wąbrzeźno. Pociągiem, po drodze, są chyba tylko Książki. Stąd pewnie miłość do literatury ;)
Wąbrzeźno, piękne miasteczko! Tata po wojnie tam pracował.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez johny, łącznie zmieniany 1 raz.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

johny pisze: Wąbrzeźno, piękne miasteczko! Tata po wojnie tam pracował.
Jaki ten świat mały ;) To prawda, Wąbrzeźno miało niesamowity klimat. Miało...
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez seth_22, łącznie zmieniany 2 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

seth_22 pisze:No tak, to najbliższe sąsiedztwo, więc była duża szansa. Festyn, powiadasz? A jaki to był miesiąc?
2-3 czerwca 2012.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze:
seth_22 pisze:No tak, to najbliższe sąsiedztwo, więc była duża szansa. Festyn, powiadasz? A jaki to był miesiąc?
2-3 czerwca 2012.
To mogły być Dni Wąbrzeźna
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1244
Rejestracja: 10 lip 2013, 22:32
Miejscowość: miasto Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: misia »

Witam na naszym forum :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Zastanawiałem się przez chwilę, skąd znam tę nazwę, a przecież do Radzynia jechałem właśnie przez Wąbrzeźno. W przeddzień naszego pierwszego zlotu, był w Wąbrzeźnie jakiś wielki festyn.
Odnioslem takie same wrażenie. Dawnontemu kiedy remonowano ''jedynkę'' do Trójmiasta jedziemy przez Radzyń Ch. I Golub D. Chyba właśnie przez Wąbrzeźno jeździłem.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Ja w Wąbrzeźnie byłam kilka razy, a raz nawet tam nocowałam. Zwracając uwagę na kamieniczki w centrum odniosłam wrażenie, ze kiedyś było to urocze miasteczko, ale dziś jednak trochę zaniedbane.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Wieczory spędzam na wertowaniu Wikipedii. Dzisiaj znalazłem, że w latach 20-tych, Włodzimierz Tetmajer (Gospodarz z Wesela, Wyspiańskiego), założył w Wąbrzeźnie Polski Instytut Narodowy, który miał bronić spraw polskich, na Pomorzu, wówczas niemieckim. Taki krakowski wątek.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Przepraszam, że tyle to trwało, ale miałem nawał pracy. Wręcz nawałnicę.
TomaszK pisze:Wieczory spędzam na wertowaniu Wikipedii. Dzisiaj znalazłem, że w latach 20-tych, Włodzimierz Tetmajer (Gospodarz z Wesela, Wyspiańskiego), założył w Wąbrzeźnie Polski Instytut Narodowy, który miał bronić spraw polskich, na Pomorzu, wówczas niemieckim. Taki krakowski wątek.
TomaszKu,
Wszystko się zgadza, aczkolwiek kwestia wyboru akurat Wąbrzeźna pozostaje zagadką (Tetmajer wraz z kolegami był zauroczony okolicą, pytanie, czy to wystarczyło?). Inicjatywa zresztą nie przetrwała zbyt długo, głównie ze względu na rychłą śmierć założycieli.

Ale z Wąbrzeźnem wiąże się więcej ciekawostek: m.in. tutaj powstał pierwszy zelektryfikowany odcinek kolejowy na obecnych ziemiach polskich (wtedy Niemcy). Chodzi konkretnie o 3-kilometrowy odcinek łączący stację kolejową (linia Toruń-Olsztyn) z miastem. Linię uruchomiono w 1898 roku. Kursowały na niej wagony elektryczne zbudowane w zielonogórskich zakładach Beuchelt & Co., odpowiedzianych m.in. za wrocławski Mostu Grunwaldzki (niegdyś Cesarski). Dziennie przewożono ok. 300 pasażerów plus towary. Po drugiej wojnie światowej trakcję zlikwidowano i do akcji wkroczyła lokomotywa spalinowa z wagonikami, w których znajdowały się drewniane siedziska. Z tego co pamiętam widniała na nich informacja, że są to wagony 3 klasy. Tak to funkcjonowało do lat 80., potem tabor "unowocześniono". Szkoda, ponieważ tzw. "kolejka" stanowiła nie lada atrakcję.

Kolejną ciekawostką jest rozegrana w XII wieku na przedpolach miasteczka (pomiędzy Wąbrzeźnem, Ryńskiem a Płużnicą) bitwa z Prusami, w której poległ Henryk Sandomierski.

Nad Jeziorem Zamkowym istniał niegdyś spory zamek biskupów chełmińskich, który wskutek wojen prowadzonych ze Szwecją w XVII wieku popadł z ruinę. Do dziś zachowały się jedynie relikty zamku.

Spory ewenement stanowi znajdujący się w tutejszym sanktuarium obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Wąbrzeskiej. Dlaczego jest taki szczególny? Otóż Maryja jest brzemienna.

I na koniec gwara wąbrzeska, do której mam szczególny sentyment, i z której wiele lat temu z moim kuzynostwem stroiliśmy sobie żarty ;) Jest to swoista mieszanka niemieckiego, polskiego i naleciałości z bliższych i dalszych okolic. Przykłady? Bardzo proszę: jo (tak), wichajster (urządzenie do wszystkiego), szneka (drożdżówka), ancuk (garnitur), trunskawki (wiadomo), rychtych (dobrze, właściwie), fertych (zrobiony, gotowy), durch (poprzez, ale też ciągle, np. w sensie durch robi to samo). Coś pięknego!
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

seth_22 pisze: Jest to swoista mieszanka niemieckiego, polskiego i naleciałości z bliższych i dalszych okolic. Przykłady? Bardzo proszę: jo (tak), wichajster (urządzenie do wszystkiego), szneka (drożdżówka), ancuk (garnitur), trunskawki (wiadomo), rychtych (dobrze, właściwie), fertych (zrobiony, gotowy), durch (poprzez, ale też ciągle, np. w sensie durch robi to samo). Coś pięknego!
Taka sama gwara była w Bydgoszczy, o czym można się przekonać czytając stare książki o moim mieście.

Ale też kilka z tych słów wymienionych przez Ciebie nadal można usłyszeć :-)
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Yvonne pisze:
seth_22 pisze: Jest to swoista mieszanka niemieckiego, polskiego i naleciałości z bliższych i dalszych okolic. Przykłady? Bardzo proszę: jo (tak), wichajster (urządzenie do wszystkiego), szneka (drożdżówka), ancuk (garnitur), trunskawki (wiadomo), rychtych (dobrze, właściwie), fertych (zrobiony, gotowy), durch (poprzez, ale też ciągle, np. w sensie durch robi to samo). Coś pięknego!
Taka sama gwara była w Bydgoszczy, o czym można się przekonać czytając stare książki o moim mieście.

Ale też kilka z tych słów wymienionych przez Ciebie nadal można usłyszeć :-)
Ano tak :) Podobnie jak w Toruniu, Brodnicy i jeszcze wielu, wielu miejscach w tamtych rejonach.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Szneke kupuje zawsze do kawy. ;-) :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Super ciekawostki o Wąbrzeźnie! To miasto jest mi bliskie z przyczyn, o których pisałem wyżej. Wąbrzeźno - Książki - Jabłonowo Pom. Trasa, którą wielokrotnie pokonywałem z mym tatą. Już na rogatkach Wąbrzeźna w tatę wstępowały dodatkowe siły.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Szneka mi sie podoba :-) Jak będziemy w pobiliżu w czasie przyszłorocznego zlotu, spróbuję poprosić w sklepie o sznekę.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Znakomity pomysł, nie wiem tylko, czy szneki smakują równie dobrze jak niegdyś. Spróbować - oczywista - należy ;)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

johny pisze:Super ciekawostki o Wąbrzeźnie! To miasto jest mi bliskie z przyczyn, o których pisałem wyżej. Wąbrzeźno - Książki - Jabłonowo Pom. Trasa, którą wielokrotnie pokonywałem z mym tatą. Już na rogatkach Wąbrzeźna w tatę wstępowały dodatkowe siły.
Odczuwałem coś podobnego, jeżdżąc tam na wakacje :)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

TomaszK pisze:Szneka mi sie podoba :-) Jak będziemy w pobiliżu w czasie przyszłorocznego zlotu, spróbuję poprosić w sklepie o sznekę.
Ja kiedyś poprosiłem w Warszawie o oleum i sprzedawczyni się trochę zmarszczyła. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Początek przygody”