Wyspa Złoczyńców - inspiracje

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wokół Wieńca jest 14 bunkrów. Wszystkie to małe bojowo-obserwacyjne Rsy 58 Tobruk. Cztery znajdują się na północ (Lipiny), pięć na południe (Kąty) i pięć na południowy-wschód (Potok nad Lubieńką).
Te o których wspominasz (w jakim przewodniku?) to zapewne bunkry w Kątach nad Zgłowiączką.
W Otłocznie były dostępne "duże bunkry" czyli dostawione do siebie Rsy 58c Tobruk i schrony bierne Regelbau 668. Tylko część znajdowała się za torami, czyli na terenie wysiedlonego sioła Otłoczynek (poligon).
Muszę zrobić dokładną mapę tego terenu.
Znajdę opis granicy, to także podam. Gdzieś go mam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Rochu, przed nami teraz konkurs z Niewidzialnych więc jest co robić. Ale jak tylko się skończy to postaram się zerknąć na mapki które zrobiłem i gdybyś zechciał pomóc to skonsultowałbym z Tobą granicę między zaborami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Jak widzę Twoja wiedza na temat bunkrów jest jest dużo większa od mojej, więc może wyjaśnię o co chodzi.
Utarło się przekonanie, ze pierwowzorem bunkrów w których ukryto skarby dziedzica Dunina, były bunkry w Otłoczynie. Ale kiedy tam pojechaliśmy, to co prawda bunkry zrobiły na nas wrażenie, ale nawet największy z nich nie był tym co Nienacki opisał w książce. Dlatego szukam innych bunkrów na Kujawach, które autor mógł widzieć i umieścił je w "Wyspie Złoczyńców". Tobruki są zdecydowanie za małe, chyba, żeby gdzieś w szeregu było kilka jeden obok drugiego. Oczywiście liczę się z tym, że Nienacki upiększył i rozwinął w książce opis tego co zobaczył.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Zaczyna robić się ciekawie. Dobrze, że wpadłeś Rochu. Czekam na relacje fotograficzną w połączeniu z mapą Czesia.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wokół Brześcia mamy tylko małe Rs58c Tobruk. Maksymalnie po 5 sztuk w Punkcie Oporu.
W Otłoczynie na Punkt Oporu składało się 14 bunkrów. 12 Rs58c Tobruk i 2 duże R668 połączone z jednym z Rsów58c. Widać chyba różnice w sile linii obrony.Obecnie brakuje 2 Tobruków: 1 uległ zniszczeniu, 2 jest w muzeum fortyfikacji w Toruniu. Wszystko zależy jak interpretujemy słowa autora. Największe "bunkry" to pruskie forty Twierdzy Toruń. Niedostępne w tamtym czasie dla cywili.
Może potężne dla Ciebie to Regelbau 701 na działo? One występują ale w Brzozówce. Tam mamy 23 Rsy58c, 2 R668 i 3 schrony bierne na działo przeciwpancerne, czyli właśnie R701. Czy tam aż dotarł Nienacki? Skłaniam się jednak do hipotezy z Otłoczynem.

Czesio, będę do dyspozycji przy mapie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze: Skłaniam się jednak do hipotezy z Otłoczynem.
Ja też bym był za Otłoczynem. I być może jest tak jak Pisze TomaszK, że Nienacki mógł co nieco ubarwić treść książki.
Roch pisze:
Czesio, będę do dyspozycji przy mapie ;)
Bardzo liczę na Ciebie Rochu :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

W połączeniu ze znajomością tematu, Twoja opinia Rochu jest dla mnie wystarczająca. Czyli jednak Otłoczyn.
A gdzie mógłbym poczytać o tych typach bunkrów ? Mam na myśli internet, w Wikipedii jest tylko o Tobrukach.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Kiedyś była taka świetna belgijska strona. Ale widzę, że nic z niej nie zostało. Jeśli dobrze pamiętam, to na stronie Twierdzy Grudziądz jest sporo. Ja jednak wolę źródła pisane. Niestety nie mam teraz do nich dostępu, gdyż od dłuższego czasu jestem po za domem i jadę na bunkrowej pamięci RAM ;)

Z tym ubarwieniem to nie do końca się zgodzę. O ile pamiętam, to pisze tam o "potężnych" bunkrach.

Jesteśmy trochę wypaczeni przez amerykańskie filmy wojenne i potężne kojarzą nam się zaraz z umocnieniami jak na Wale Atlantyckim :)

Aha, jezioro Cmentowo doczeka się rewitalizacji. Wycięte będą trzciny, odmulone. Będzie widać wyspę wreszcie a nie pamiątkę po socjalistycznej szkole melioracji.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze:Aha, jezioro Cmentowo doczeka się rewitalizacji. Wycięte będą trzciny, odmulone. Będzie widać wyspę wreszcie a nie pamiątkę po socjalistycznej szkole melioracji.
To ciekawa informacja. Wprawdzie burmistrz mówił nam o takim projekcie, ale od czasu do czasu zaglądam na ich stronę i nic takiego nie znalazłem. Może to echa naszej wizyty ?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Rozumiem, że te wszystkie bunkry są niemieckie? Gdzieś mi się obiła o uszy informacja, że w okolicach Otłoczyna znajdowały się polskie schrony z czasów kampanii wrześniowej. Zresztą taka informację przekazywałem TomaszKowi. Mógłbyś to zweryfikować.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Tak, wszystkie bunkry o których pisałem, zarówno te z okolic Brześcia, jak i te z Otłoczyna, to konstrukcje niemieckie. Nic nie wiem na temat polskich umocnień wrześniowych na tym terenie. Z militarnego punktu widzenia, nie miałyby one sensu i wedle mojej wiedzy nic takiego nie powstało. Dopytam pewnego młodego magistra, jak tylko będę miał okazję. Specjalizuje się w temacie wrześniowym.
Jedyne polskie akcenty wojskowe na tym terenie z czasów II RP to budowa drogi umożliwiającej szybki kontakt z Armią Pomorze, domy oficerów Garnizonu Toruń w Otłoczynie (było to piękne miejsce), statki wiślane z 39-tego i roku 20-tego, które miały swoje epizody na interesującym nas odcinku Wisły (są dwa wraki) oraz bitwa z bolszewikami na zachodnim brzegu Wisły, pod Odolionem. Do tego może jeszcze stojące na granicy (Tążyna) polskie oddziały morskie!, które następnie przejmowały Toruń z rąk pruskich.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Pozdrawiam z miasta przemytników, do którego właśnie wjechałem z krótką wizytą.

Czesio, opis granicy mamy także w Wiki, przy haśle Otłoczyn.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wróciłem z dużą ilością towarów dostarczonych przez przemytników ;) i siedząc wieczorem przy ognisku rozpoczęła się dyskusja historyczna.
Co myślicie o hipotetycznym pierwowzorze Barabasza w postaci żołnierza podziemia Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz"?
Co prawda teren działań nie ten z łam książki, ale to była znana "banda". Tym bardziej, że sam Sołtysiak rozpoczął publikacje w prasie na początku lat 60-tych. W roku 1967 wydał książkę "Chłopcy "Barabasza"".
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Ogniskowa burza mózgów przy winie porzeczkowym, obfituje także w przemyślenia Samochodzikowe.

Padło nazwisko żołnierza podziemia Antoniego Fryszkowskiego ps. "Ryś", który działał zarówno na terenach wokół Brześcia, jak i Ciechocinka. Co interesujące, jego oddział został rozbity w roku 1947. On sam został rozstrzelany na początku 48.
Coś czuje, że czekają mnie odwiedziny w IPN Bydgoszcz, aby poznać wszystkie akcje oddziału Rysia, na interesującym nas terenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze: Czesio, opis granicy mamy także w Wiki, przy haśle Otłoczyn.
Tak, jeśli pamiętam to z tej strony również korzystałem.
Roch pisze:Wróciłem z dużą ilością towarów dostarczonych przez przemytników ;) i siedząc wieczorem przy ognisku rozpoczęła się dyskusja historyczna.
Co myślicie o hipotetycznym pierwowzorze Barabasza w postaci żołnierza podziemia Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz"?
Co prawda teren działań nie ten z łam książki, ale to była znana "banda". Tym bardziej, że sam Sołtysiak rozpoczął publikacje w prasie na początku lat 60-tych. W roku 1967 wydał książkę "Chłopcy "Barabasza"".
Książka zamówiona.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Roch pisze:Coś czuje, że czekają mnie odwiedziny w IPN Bydgoszcz
Chętnie dołączę, Rochu :-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Chodzi o Bydgoszcz, tą miejscowość koło Torunia? :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne pisze:
Roch pisze:Coś czuje, że czekają mnie odwiedziny w IPN Bydgoszcz
Chętnie dołączę, Rochu :-)
Oczywiście, bardzo mi będzie miło.
Póki co, zamówiłem sobie publikacje na temat podziemia antykomunistycznego na Kujawach.

Czesio, wiesz jak nazywa się wieś pomiędzy tymi miastami na północnym brzegu Wisły? ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze:
Czesio, wiesz jak nazywa się wieś pomiędzy tymi miastami na północnym brzegu Wisły? ;)
Wyczuwam ze pytanie jest podchwytliwe zatem nie ryzykuje odpowiedzi i zaintrygowany zamieniam sie w sluch
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

:D

Na prawym, północnym brzegu jest wieś Zławieś Wielka. Najlepsze jest to, że na lewym jest też Zła Wieś :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze::D

Na prawym, północnym brzegu jest wieś Zławieś Wielka. Najlepsze jest to, że na lewym jest też Zła Wieś :D
Fajna nazwa. Zławieś Wielka. Skojarzyło mi się to z jednym z memów po wczorajszym meczu Polska - Rosja. Ktoś pod zdjęciem Wlazłego napisał WLADOBRY :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Kilka lat temu, jak zgłębiałem tematykę "Wyspy", kupiłem książkę o podziemiu niepodległościowym na Kujawach Wschodnich (ale nie tę Alicji Paczoskiej-Hauke, była inna, wcześniejsza). Próbowałem ją teraz znaleźć żeby sprawdzić Antoniego Fryszkowskiego o którym pisze Roch i niestety gdzieś mi zginęła. Wtedy nie znalazłem w tamtych biogramach nikogo, kto pasowałby jako pierwowzór Barabasza, pseudonimu "Barabasz", też nikt na Kujawach nie używał.
Awatar użytkownika
guzzi
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 11
Rejestracja: 02 lis 2013, 21:50
Tytuł: renegat
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: guzzi »

Witajcie Kochani,
TomaszK pisze:W połączeniu ze znajomością tematu, Twoja opinia Rochu jest dla mnie wystarczająca. Czyli jednak Otłoczyn.
A gdzie mógłbym poczytać o tych typach bunkrów ? Mam na myśli internet, w Wikipedii jest tylko o Tobrukach.
TomaszK zobacz tutaj
W jednym z postów Roch wspomniał o kieleckim Barabaszu - zmuszając mnie tym samym do przestudiowania "teczki akt personalnych" wspomnianego: to co zwróciło moją uwagę to sprawa rabunku dworu - majątek Sitkówka hrabiny Zofii Mycielskiej przez partyzantów pod dowództwem B. (za rzekomą kolaborację podobno została wychłostana), ale nie to było najważniejsze, istotna była zbieżność nazwisk z hrabią Mycielskim-Trojanowsikm, o którym pisaliśmy wcześniej. Czyżby powieść w odcinkach pt. "Chłopcy Barabasza" na tyle zaispirowała Z.N., że połączył dwie rodziny z różnych regionów Polski wątkiem skarbu dziedzica Dunina (Mycielskiego)?
Jest jeszcze miejscowość na A. związana z B. co prawda Antoniów, ale zawsze 😄
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Hej :)

Tak, blog Jurka to kopalnia wiedzy o Ciechocinku i okolicach. Fantastyczny człowiek.

Teraz pytanie, które rozwieje wątpliwości.
Kiedy ukazywały się i w jakiej gazecie części opowiadań o Barabaszu. Tego nie udało mi się ustalić. Jeśli ukazały się przed publikacją WZ to teoria jest słuszna. Książka "Chłopcy Barabasza" ukazała się kilka lat po wydaniu WZ, o czym już pisałem.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

guzzi pisze:TomaszK zobacz tutaj
No to są bunkry jak się patrzy ! Szkoda że nie udało nam sie wszystkich zobaczyć, niektóre bardziej pasują do opisu z "Wyspy", niż ten duży, w którym fotografowaliśmy czaszkę w gazecie.

Myślę, że Nienacki nie musiał czytać "Chłopców Barabasza", żeby znać to imię. Wtedy zresztą nie zrobiłby z niego bandyty, bo domyślam się, że w książce Mariana Sołtysiaka jest to bohater pozytywny. W Wikipedii piszą, że w latach 50-tych Barabasz miał pokazowy proces, na pewno pisała o tym ówczesna prasa, Nienacki mógł to zapamiętać i wykorzystać pisząc "Wyspę". Gdybyśmy znali dokładniejsze daty kiedy toczył się proces Mariana Sołtysiaka, można poszukać relacji w gazetach z tamtych czasów, są dostępne w internecie. Może znalazłby się jakiś epizod podobny do wykorzystanych w książce ? Nienacki sam pisał w tamtych czasach podobną relację z procesu Stanisława Sojczyńskiego - Warszyca.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszKu, Marian Sołtysiak to właśnie Barabasz. Zatem o sobie raczej źle nie pisze (nie czytałem jego książki).
Fakty: aresztowany w 1949 we Wrocławiu. Pokazowy proces w 1951 w Kielcach. Udowodniono 1 zbrodnie (jaką nie wiem) z reszty zarzutów oczyszczony. Wyrok 7 lat więzienia. Zwolniony w 1954 z uwagi na zły stan zdrowia (z doświadczenia wiem, że wielu wtedy z tego powodu zwalniano). Zrehabilitowany w 1956 i ponownie w 1990.
Pisał na pewno w lokalnej prasie kieleckiej na początku lat 60-tych, potem wydał książkę o której była już mowa.
IPN Kielce zaprasza ;)
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze:TomaszKu, Marian Sołtysiak to właśnie Barabasz.
Wiem, wyczytałem to z Twojego wcześniejszego postu i sprawdziłem w Wikipedii. :-)
Ale jeżeli masz dostęp do dokumentów kieleckiego IPN, to spróbuj ustalić datę procesu.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Podjąłem już stosowne kroki aby poznać dokładną datę procesu. Na pewno było to na jesieni 1951 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Po analizie dostarczonych mi materiałów, wykluczam oddział Antoniego Fryszkowskiego "Ryś". Nie znalazłem wspólnych mianowników z literacką postacią Barabasza. Najbliższy teren działań to oddalony o 9 km od Brześcia, Lubraniec, gdzie oddział Rysia rozbił posterunek MO. Wracam do mojej brudnej roboty ;)

Obrazek
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Co to jest ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”