Spotkania z Panem Michałem Szewczykiem

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym twórczości Zbigniewa Nienackiego
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Ja teź dorzucę prześlijcie mi nr konta.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Jutro będę na pogrzebie Michała Szewczyka. Zamówiłem od nas wszystkich wiązankę, na szarfie będzie napis: Drogiemu Michałowi-przyjaciele z forum ,,Z Przygodą na Ty".
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

VdL pisze:Jutro będę na pogrzebie Michała Szewczyka. Zamówiłem od nas wszystkich wiązankę, na szarfie będzie napis: Drogiemu Michałowi-przyjaciele z forum ,,Z Przygodą na Ty".
Dobrze, że ktoś od nas będzie i dzięki, że ogarnąłeś temat wiązanki. Mi termin niestety kompletnie nie pasuje.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

VdL pisze:Jutro będę na pogrzebie Michała Szewczyka. Zamówiłem od nas wszystkich wiązankę, na szarfie będzie napis: Drogiemu Michałowi-przyjaciele z forum ,,Z Przygodą na Ty".
Wielkie dzięki VdL. Podeślij na priv dane do przelewu i kwotę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Czesio1 pisze:
VdL pisze:Jutro będę na pogrzebie Michała Szewczyka. Zamówiłem od nas wszystkich wiązankę, na szarfie będzie napis: Drogiemu Michałowi-przyjaciele z forum ,,Z Przygodą na Ty".
Wielkie dzięki VdL. Podeślij na priv dane do przelewu i kwotę.
Nie ma tematu kosztów, każdy z nas ma wkład w nasze forum.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Dzięki. Będę z Wami duchem. [*]
Ostatnio zmieniony 28 lut 2021, 18:20 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Ostatnie spotkanie z p. Michałem Szewczykiem.

Post autor: johny »

Miałem już więcej nie pisać na forum. Ale chyba wybaczycie. Dzień jest szczególny. Pożegnanie p. Michała Szewczyka, ostatnie z Nim spotkanie. Nie wyobrażałem sobie aby nie towarzyszyć w jego ostatniej drodze. Udało się to po części. Mogłem być tylko na Mszy św. a na cmentarzu już nie. Na szczęście uzupełniliśmy się z vdl-em i on reprezentował nas (chyba mogę tak jeszcze napisać) tamże. Sama uroczystość pogrzebowa była podniosła, dostojna, wzruszająca... Koncelebrowało ją 3 księzy: przyjaciel p. Michała, proboszcz kośiola środowisk twórczych i proboszcz parafii, do której należał. Kazanie głosił ów przyjaciel, choć trudno to nazwać kazaniem. To było wzruszające wspomnienie Jego osoby. Nie takie jednak ofi, opisujące daty, wydarzenia z życia etc. To była opowieść o tym jak fantastycznym, otwartym, radosnym, gościnnym był człowiekiem... Jak ta opowieść zaczęła się sienkiewiczowskimi słowami: Panie Michale larum grają!!!, nie wytrzymałem. Krokodyle łzy same cisnęły mi się do oczu... I tak co chwila. I na zakończenie słowa, że Pan Bóg w niebie też potrzebuje uśmiechu, dlatego powołał do siebie Michała. Przy nim nie można się nie śmiać.
Po ceremonii był czas na krótkie przemówienia. Wicewojewoda łódzki odczytał list od wojewody i wręczył na ręce małżonki Pana Michała medal od Ministra Kultury, potem głos zabrała pani dyr. Teatru Powszechnego w Łodzi, z którym całe swoje życie zawodowe Pan Michał był związany. I znów słowa o jego profesjonaliźmie, charyźmie, a przede wszystkim o tym jak wielkim był łódzkim patriotą... Na koniec kilka słów wygłosił Jego syn Marcin, którego część z Was miała okazję poznać.
Po wszystkim urna z prochami została przeniesiona do stojącego przed kościołem karawanu. W tym momencie wszyscy zgromadzeni zaczęli głośno klaskać (znów łży w oczach).. Ostatni akt Jego życia dopełnił się...
Dla zainteresowanych: 12 marca o godz. 18, w kościele przy al. Włókniarzy 187 (tym w którym odbywała się ceremonia) będzie msza w Jego intencji, ja się na nią wybieram, druga msza za duszę będzie 4 kwietnia w Wielkanoc o 11 w kościele środowisk twórczych przy Curie- Skłodowskiej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak z perspektywy czasu jestem niezmiernie rad, że udało nam się z Nim spotkać, że mogłem być w Jego domu, że był na naszym zlocie. Te wspomnienia zostaną ze mną na zawsze, tak jak Jego słowa które wypowiedział do syna, chyba przy naszej drugiej wizycie:
Marcin, chodź poznasz moich przyjaciół!
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!
Ostatnio zmieniony 01 mar 2021, 19:14 przez johny, łącznie zmieniany 2 razy.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Johny, bardzo pięknie to opisałeś.
Wzruszyłam się.
Bardzo Ci dziękuję, że byłeś obecny w imieniu nas wszystkich.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Dziękuję! Myślę, że wszyscy Wam dziękujemy za obecność
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ostatnie spotkanie z p. Michałem Szewczykiem.

Post autor: TomaszK »

johny pisze: Jak ta opowieść zaczęła się sienkiewiczowskimi słowami: Panie Michale larum grają!!!, nie wytrzymałem.
Ja też się wzruszyłem czytając.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Pięknie napisane, dziękuję johny za te wzruszające słowa i za to że byliście z VdLem na tej ostatniej drodze Pana Michała.
Niesamowite jest nie tylko to że mogliśmy Go poznać osobiście ale i to że dał się zaprosić na nasz zlot. To spotkanie na zamku w Radzyniu Chełmińskim i potem spacer wzdłuż Nogatu ku zamkowi w Malborku to niesamowite chwile których nie zapomnę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Niestety nie mogłem być na myszy, miałem inne obowiązki. Byłem na pogrzebie na cmentarzu na Dołach.

Przyszło bardzo dużo ludzi, zdecydowana większość jak było widać, to raczej znajomi rodziny.
Tu już była krótsza ceremonia, już bez wprowadzenie do kaplicy. Odprowadzenie do grobu, odprawiona ceremonia przy grobie.

Trudna ta relacja.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Mowa p. dyr. Teatru Powszechnego:
"Idąc korytarzem do garderoby numer dwa, Twojej garderoby, wciąż słyszymy anegdoty, które opowiadałeś. Dowiadujemy się, co Ci się przytrafiło przy ulicy Czerwonego Kapturka. Słuchamy o epoce teatru, który powoli od nas odchodzi, a o którym tak pięknie, mądrze, a zarazem dowcipnie mówiłeś. Choć odczuwamy wielką pustkę, na samą myśl o Twoim uśmiechu uśmiechamy się w duchu. Teatr Powszechny jest Tobą wypełniony. Przy Twojej garderobie zawisła dzisiaj ciężka, mosiężna tabliczka z napisem „Michał Szewczyk. Aktor". Będzie tam już zawsze i nie zdmuchnie jej wiatr historii. Ten wiatr nie zwieje też Gwiazdy na Piotrkowskiej, którą niedawno odsłaniałeś. Zasłużyłeś na nią jak mało kto. Byłeś łodzianinem i kochałeś swoje miasto, choć wielu mówiło o nim krytycznie i niepochlebnie. Byłeś dumny z Łodzi i pozostałeś jej wierny. To w Łodzi odnalazłeś największe miłości swojego życia – żonę Małgosię, teatr i film. Jeszcze w tym sezonie, w październiku ubiegłego roku, występowałeś na swojej ukochanej Dużej Scenie i po raz kolejny (który to już raz!) zbierałeś długie owacje. Widzowie Cię kochali. Zostawiłeś cząstkę swojego talentu w kolejnych pokoleniach, które wychowały się na filmach i spektaklach z Twoim udziałem. Teraz Twoja publiczność udowadnia, jak bardzo Cię brakuje. Jak wiele dla nich znaczyłeś. Twoja popularność od samego początku wykraczała daleko poza granice Łodzi, ale to właśnie w sercach łodzian zajmujesz szczególne miejsce" - mówiła Ewa Pilawska,
dyrektor Teatru Powszechnego.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Johny czy wiesz może czy Pan Marcin Szewczyk opublikuje nagrania ze swojej kamery rejestrowane podczas zlotu?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

VdL, dziękuję za Twoją obecność wczoraj.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze:Johny czy wiesz może czy Pan Marcin Szewczyk opublikuje nagrania ze swojej kamery rejestrowane podczas zlotu?
Nic nie wiem na ten temat. Mamy (ja + vdl) zamiar spotkać się po tym wszystkim z Marcinem, powspominać i pogadać. Poruszymy tę kwestię z pewnością.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Byłem dzisiaj na Mszy św. w intencji p. Michała. Udało mi się parę minut porozmawiać z Marcinem.Planował nagrać film o ojcu. Niestety wszystkiego nie ma ale większość tak. Planuje to jakoś opublikować, w filmie będą też sceny z naszego zlotu. Ponadto uliczka, która powstaje tuż obok Teatru Powszechnego ma nosić nazwę ulicy im. Michała Szewczyka. Takie plany ma pani dyrektor...
Jak coś się otworzy to Marcin ma wielką chęć na spotkanie z nami.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re:

Post autor: VdL »

Barabasz pisze: 02 mar 2021, 08:23 Johny czy wiesz może czy Pan Marcin Szewczyk opublikuje nagrania ze swojej kamery rejestrowane podczas zlotu?

 
Rozmawiałem z Marcinem. W zasadzie w ostatniej chwili powstał materiał do filmu o Michale Szewczyku zrobiiny przez Marcina. Taka rozmowa syna z ojcem. W tym filmie zostaną wykorzystane  materiały z naszego zlotu. Kiedy powstanie gotowy materiał , na razie nie . Marcin będzie to montował w wolnej chwili.
 
Za ten post autor VdL otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (08 gru 2022, 21:40)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne Pan Samochodzik i Nienacki”