Remigiusz Mróz

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Remigiusz Mróz

Post autor: Yvonne »

Zachęcona przez znajomą, przeczytałam książkę Remigiusza Mroza "Behawiorysta".

Książka jest bardzo dobra, dobrze napisana, świetnie oddająca napięcie i powodująca u czytelnika uczucie, że nie zamknie jej, dopóki nie doczyta do końca.
To jest to, czym rasowy kryminał powinien się charakteryzować.
Na minus muszę zaliczyć autorowi zbytnie epatowanie okrucieństwem i zbyt dużo krwawych opisów, ale po zastanowieniu i przeanalizowaniu fabuły stwierdzam, że chyba nie mógł inaczej. Zatem wybaczam mu to, zwłaszcza, że sprawił, że dawno takich emocji nie wywołał u mnie polski kryminał.
A zakończenie to majstersztyk!

Polecam gorąco!

Pora na kolejne książki Mroza :-)
Ostatnio zmieniony 18 sty 2017, 12:53 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A czytałaś Mróz Ciszewskiego?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:A czytałaś Mróz Ciszewskiego?
Nie. Ciszewskiego czytałam do tej pory tylko książkę "Krüger. Szakal", o której pisałam.
REWELACJA! Zaczyna się świetną sceną napadu na bank :-)
Ostatnio zmieniony 18 sty 2017, 18:24 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:
johny pisze:A czytałaś Mróz Ciszewskiego?
Nie. Ciszewskiego czytałam do tej pory tylko książkę "Krüger. Szakal", o której pisałam.
REWELACJA! Zaczyna się świetną sceną napadu na bank :-)
Tej nie czytałem, a Mróz mam jako audiobooka. Wgniata w fotel!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Zachęcona tym, że do pana Mroza na Targach Książki ustawiła się kolejka tak długa, jak niegdyś po papier toaletowy lub kawę, wypożyczyłam wczoraj dwie jego książki, gdyż do tej pory czytałam tylko "Behawiorystę".

Wczoraj zaczęłam czytać "Kasację". Na razie podoba mi się średnio, a ściślej prawie wcale.
Książka jest napisana w sposób, jakiego nie lubię. Dość niedbały język, dialogi typu: "Nie trzęś dupą", "Dowód-srowód" itp.
Przyznacie, że mało to lotne i błyskotliwe :-/
Do tego główna bohaterka jest okropna!!! A ja tak mam, że jak główny bohater nie wzbudza mojej sympatii, to gorzej mi się czyta. I zrozumcie mnie dobrze. Bohater budzący moją sympatię nie musi bynajmniej być wspaniały, słodki i bez wad. Wręcz przeciwnie. Może być skomplikowanym tworem, vide Harry Hole.
A Chyłka jest naprawdę irytującą babą.
Chociaż johny'emu by się spodobała, bo słucha Iron Maiden i zadaje swojemu pomocnikowi zadania typu: "Na jutro chcę wiedzieć, o jakiej historycznej postaci śpiewają przez osiem minut" :-D

Fabuła też na razie średnia i jakaś taka łatana.
Na razie nijak się ma do świetnego "Behawiorysty".

Ale czytam dalej. Czy ta ogromna kolejka na Targach Książki mogła się mylić? :027:
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017, 18:04 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert_76
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 402
Rejestracja: 06 lis 2016, 22:21
Miejscowość: Swiętochłowice
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Robert_76 »

Szkoda, że nie daliście ostatecznie znać, gdzie i kiedy będziecie na Targach w Krakowie ...
No cóż, przecież nikogo z Was osobiście do tej pory nie poznałem, tak więc w sumie nic dziwnego :-/

Przechodząc jednak do meritum tematu, czyli Remigiusza Mroza, przyznam się osobiście do przeczytania jego czterech książek, opisujących perypetie komisarza Forsta. Od razu nasuwa mi się jednak porównanie do prokuratora Szackiego z książek Miłoszewskiego ... I to porównanie jest mz. dla Remigiusza Mroza niestety bardzo niekorzystne ...

Kiedyś ktoś bardzo słusznie napisał, że nie da się napisać kilku dobrych książek w przeciągu roku. Widać to też niestety u Remigiusza Mroza, który publikuje książki taśmowo. Z przeczytanych przez moją osobę jego książek, pierwsza była taka sobie, a każda następna już niestety tylko gorsza. Poza tym w każdej z nich opisywane sytuacje były niestety bardzo mało realistyczne - np. ucieczka z rosyjskiego więzienia, czy "zmartwychwstanie" jednej z bohaterek, która została zamordowana na końcu pierwszej części, a na koniec drugiej okazuje się, że jednak żyje. Nie wspomnę o braku spójności części czwartej z trzema pierwszymi. Po prostu szkoda świetnego pomysłu na książkę, który nie został dopracowany, a w pośpiechu tworzenia kolejnych książek, został niestety mz. zmarnowany :-/

Jedyne czego Remigiuszowi Mrozowi mz. nie można odmówić, to zdolności marketingowe, o czym świadczy bardzo długa kolejka czytelników do niego na Targach w Krakowie, co zostało świetnie zauważone przez naszą Yvonne :-)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Robert_76 pisze:Szkoda, że nie daliście ostatecznie znać, gdzie i kiedy będziecie na Targach w Krakowie ...
Robercie, pisałam przecież, że na pewno będziemy na Targach w sobotę.
Może niejasno się wyraziłam? Jeśli tak, to przepraszam :-/
Następnym razem będę się wyrażać jaśniej, obiecuję :-)
Robert_76 pisze:Kiedyś ktoś bardzo słusznie napisał, że nie da się napisać kilku dobrych książek w przeciągu roku.
Coś w tym jest. Ja czasem jestem przerażona prędkością pisanych i wydawanych książek Mroza.

Co do "Kasacji". Skończyłam wczoraj. Niestety, to jedna z najsłabszych książek, jakie ostatnio czytałam.
Ale to trochę moja wina, bo sądziłam, że Mróz pisuje wyłącznie kryminały i dlatego ją wypożyczyłam. Tymczasem "Kasacja" nie jest kryminałem, lecz thrillerem prawniczym. Nie lubię tego gatunku. Zero napięcia, nic się nie dzieje, za to co kilka stron dłużyzny na temat kruczków prawnych i odniesienia do wielu przepisów kodeksu karnego. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda.
W połowie chciałam przestać czytać, ale intrygowało mnie, czy oskarżony zabił, czy nie. I tylko dlatego doczytałam książkę do końca.
Ale dawno się tak nie wynudziłam.
Główni bohaterowie bardzo słabi: Chyłka okropna, o czym już pisałam, a Zordon byle jaki.
Styl, jakim książka jest napisana, bardzo mnie rozczarował. Co druga wypowiedź jednej z najlepszych pań adwokat z renomowanej kancelarii to "Wal się!" ...
Więcej nawet nie chce mi się o tej książce pisać :-/

Nie polecam :-/
Ostatnio zmieniony 03 lis 2017, 20:59 przez Yvonne, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Robert_76
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 402
Rejestracja: 06 lis 2016, 22:21
Miejscowość: Swiętochłowice
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Robert_76 »

Yvonne pisze:Robercie, pisałam przecież, że na pewno będziemy na Targach w sobotę. Może niejasno się wyraziłam? Jeśli tak, to przepraszam :-/
Następnym razem będę się wyrażać jaśniej, obiecuję :-)
Sama informacja, że będziecie na Targach w sobotę, mimo że jest bardzo jasno wyrażona, nie jest niestety wystarczająca ... Mając przedmiotową informację o sobocie, mimo wszystko ciężko było Was tam znaleźć ... :-/

Przeprosiny przyjmuję, mając nadzieję, że znajdzie się jednak okazja, aby Was osobiście poznać ... ;-)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Robert_76 pisze:Sama informacja, że będziecie na Targach w sobotę, mimo że jest bardzo jasno wyrażona, nie jest niestety wystarczająca ... Mając przedmiotową informację o sobocie, mimo wszystko ciężko było Was tam znaleźć ...
To prawda.
Szkoda, że nie wymieniliśmy się wcześniej telefonami :-/
Robert_76 pisze:Przeprosiny przyjmuję, mając nadzieję, że znajdzie się jednak okazja, aby Was osobiście poznać ...
Oczywiście, że będzie okazja! :-)
Awatar użytkownika
Robert_76
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 402
Rejestracja: 06 lis 2016, 22:21
Miejscowość: Swiętochłowice
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Robert_76 »

Yvonne pisze:Oczywiście, że będzie okazja! :-)
Będziecie teraz w piątek na Targach w Katowicach ?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Robert_76 pisze:Będziecie teraz w piątek na Targach w Katowicach ?
Nawet nie wiedziałam, że są.
Jeszcze nigdy nie byłam na Targach w Katowicach.

Nie wybieram się. Najpierw muszę przeczytać to, co kupiłam w Krakowie :-)
Awatar użytkownika
Kłobuk
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2017, 10:49
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kłobuk »

Potwierdzam, "Kasacja" bardzo słabiutka... niestety (smutek). Ale jeszcze większy gniot to "Czarna Madonna". Tak to jest, gdy się robi na ilość (i chyba ta pozycja powstała tylko dla kasy - dla wykorzystania fali popularności autora), a nie na jakość... Teraz usiłuję się zmusić do jego nowej serii "W kręgach władzy". Mam nadzieję, że będzie lepiej.
Las otępia i ogłusza, jest owym wielkim czarodziejem, który zastawia sieci i chłodnymi dłońmi wybiera z ich oplotów ludzkie serca.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Robert_76 pisze:Poza nami dwoma jest jeszcze ktoś, kto zauważył taśmową produkcję książek przez Remigiusza Mroza ...
Ech, żeby to jeszcze były dobre książki ... :-/
Awatar użytkownika
Robert_76
Żądny przygód
Żądny przygód
Posty: 402
Rejestracja: 06 lis 2016, 22:21
Miejscowość: Swiętochłowice
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Robert_76 »

Yvonne pisze:
Robert_76 pisze:Kiedyś ktoś bardzo słusznie napisał, że nie da się napisać kilku dobrych książek w przeciągu roku.
Coś w tym jest. Ja czasem jestem przerażona prędkością pisanych i wydawanych książek Mroza.
Przed chwilą mi w oczy wpadło ... :)
Poza nami dwoma jest jeszcze ktoś, kto zauważył taśmową produkcję książek przez Remigiusza Mroza ...
https://ksiazki.wp.pl/cwiek-dosadnie-po ... 568737921a
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Remigiusz Mróz.
Facet, który ma 31 lat.
Właśnie wydał książkę numer 29 :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

W niedzielę o 20:00 w radiowej Trójce gościem będzie Remigiusz Mróz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

Czesio1 pisze:W niedzielę o 20:00 w radiowej Trójce gościem będzie Remigiusz Mróz.
w niedziele w trójce a teraz w Radiu Zet, opowiada własnie o swojej twórczości
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

Yvonne pisze:Remigiusz Mróz.
Facet, który ma 31 lat.
Właśnie wydał książkę numer 29 :shock: :shock: :shock:
facet ma już 32 lata :-) i na półce 37 napisanych powieści, do tego jest także autorem poradnika "O pisaniu" i opowiadań w kilku antologiach.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Remigiusz Mróz

Post autor: TomaszL »

Właśnie skończyłem SŁUCHAĆ Kasację Mroza. To nie jest książka dla każdego. Ona miała być na tyle kontrowersyjna, żeby było głośno o Mrozie i sprzedawały się dalsze części o Chyłce. Nie wiem jak się czyta, ale słucha się bardzo dobrze - wgniata w fotel. Audiobook na Youtubie.

Tak na marginesie (1), Remigiusz Mróz nawiązał do pewnego dzieła Królowej Kryminałów - Agathy Christie. Chodzi o opowiadanie "Świadek oskarżenia". Opowiadanie dostępne na Youtubie. Nie zdradzam szczegółów, ale:
- w jednym i drugim przypadku tematem dzieła jest proces obrony osoby oskarżonej o morderstwo/zabójstwo
- w jednym i drugim przypadku zastosowana jest pewna bardzo ciekawa "konstrukcja logiczna" w procesie obrony - więcej nie powiem :)

Tak na marginesie (2), moim zdaniem Agatha Christie "pożyczyła" tę konstrukcję ze starej zagadki logicznej (z dwoma braciami bliźniakami - i nie mówimy tutaj o polityce)
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Remigiusz Mróz

Post autor: Yvonne »

TomaszL pisze: 06 gru 2021, 22:57 Właśnie skończyłem SŁUCHAĆ Kasację Mroza. To nie jest książka dla każdego. Ona miała być na tyle kontrowersyjna, żeby było głośno o Mrozie i sprzedawały się dalsze części o Chyłce. Nie wiem jak się czyta, ale słucha się bardzo dobrze - wgniata w fotel.
 


 
Czyta się fatalnie.
To jedna z najgorszych książek, jakie czytałam.
Pisałam już o tym wyżej.

Ale ale ... Zaintrygowałeś mnie tym opowiadaniem Christie.
Uwielbiam jej książki, a tego zbioru opowiadań nigdy nie czytałam.
Koniecznie muszę nadrobić.
Dziękuję :)
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”