Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Yvonne »

Chciałabym podzielić się z Wami czytelniczym podsumowaniem bieżącego roku.
Może ktoś dołączy do wątku i też napisze, co go urzekło lub rozczarowało?Co prawda, mamy jeszcze trochę grudnia przed sobą, ale wstępne podsumowanie można już zrobić, a potem ewentualnie uzupełnić.

Zacznę od tego, że w bieżącym roku przeczytałam mniej książek, niż w latach ubiegłych.Powód oczywisty :)Ale mimo tego nie mogę uznać go za nieudany.Rozpoczęłam przygodę z kilkoma seriami wydawniczymi, spróbowałam, jak smakuje mi literatura krajów, które dotychczas były mi literacko obce, zapoznałam się z kilkoma klasykami, których wcześniej omijałam.Przeczytane książki oceniam skalą szkolną, od 1 do 6.Zacznę od objawień i zachwytów, czyli od książek, które w roku 2021 oceniłam najwyżej.Jakie książki otrzymały w tym roku ode mnie szóstkę?

 Zacznę od dwóch pozycji, które jednakowo mnie zachwyciły, odebrały dech i sprawiły, że jeszcze długo po przeczytaniu nie mogłam się od nich uwolnić. Tak się ciekawie składa, że obie, mimo faktu, że napisanie ich dzieli kawał czasu, dotyczą tego samego tematu. Mianowicie relacji chłopca / mężczyzny z matką.Te książki to: “Obietnica poranka” Romain Gary (napisana w roku 1960) oraz “Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiany Tibuleac (nowość tegoroczna).Obie są niezwykłymi opowieściami o miłości (ale też, co ciekawe, nienawiści, a przynajmniej pewnej jej namiastce) i czułości, o trudnej relacji, o przywiązaniu, chcianym bądź nie, o zgrzytach, szorstkości i tych niezwykłych więziach, które czasem uwierają, ale są nie do zniszczenia. I o wspomnieniach.

Szóstkę otrzymały również powieści Remarque’a “Łuk triumfalny” oraz Steinbecka “Na wschód od Edenu”. Obie zachęciły mnie do sięgnięcia po inne powieści tych autorów i już się cieszę na przyszłoroczną ucztę czytelniczą. 

W tym roku zaczęłam zapoznawać się z literaturą japońską oraz czeską i te książki też otrzymują u mnie wysokie noty (od 4 z plusem do 6).Pierwsze to niewielkie objętościowo, ale jakże bogate w treść wywołującą u mnie duże emocje, opowieści wydawnictwa Tajfuny. Na razie przeczytałam “Ukochane równanie profesora” (literacka perełka) oraz “Grobowa cisza, żałobny zgiełk”. Przede mną jeszcze wiele innych, które mam w planach na nowy rok.

Drugie to przede wszystkim polecane przez Mariusza Szczygła pozycje z serii Stehlik, wydawane przez Dowody na istnienie. Najlepsze do tej pory to wspaniała “Śmierć pięknych saren” oraz “Bajka o Rasce i inne reportaże sportowe” Obie napisał Ota Pavel. Świetna była też książka Bohumila Hrabala „Obsługiwałem angielskiego króla”. Przeczytałam jeszcze kilka innych, ale one dostały czwórki lub czwórki z minusem. 

Co jeszcze?
Po raz drugi, po kilku latach, przeczytałam olandzki kwartet kryminalny Johana Theorina i utwierdziłam się w przekonaniu, że obok Jo Nesbo to najlepszy skandynawski autor kryminałów.

Na Waszą uwagę zasługuje na pewno najnowsza książka Macieja Siembiedy “Kukły”, której fabuła zaprowadza czytelnika między innymi do kamiennego kręgu w Węsiorach. Poza tym, jak zawsze u Siembiedy, ciekawa zagadka historyczna i ładna polszczyzna. To autor dbający o szczegóły i o czytelnika. Bardzo cenię jego historyczno-przygodowe powieści, które są najlepszymi książkami tego gatunku na polskim rynku. 

Ten rok to też kontynuacja spotkania z prozą Majgull Axelsson (którą poznałam chwilę wcześniej, bo w grudniu 2020), autorką powieści gęstych od klimatu. Jej książki pochłonęły mnie w wyjątkowy sposób. Axelsson świetnie kreuje bohaterów i jeszcze lepiej opisuje relacje między nimi. Na razie przeczytałam “Lód i woda, woda i lód” oraz “Pępowinę”. Reszta przede mną. 

Po raz pierwszy przeczytałam książkę Murakamiego. Wybór padł na “Śmierć komandora 1. Pojawia się idea”. Dałam jej mocną czwórkę, ale zachwytu nie było. 

O świetnych „Polkach na Montparnassie” Sylwii Zientek już pisałam.

Co jeszcze?
Nie mogę nie wspomnieć o najnowszej książce tak lubianego przeze mnie Jakuba Małeckiego, czyli o „Święcie ognia”. To delikatna, czuła opowieść, kóra wskoczyła na podium ulubionych książek tego autora.We wrześniu miałam przyjemność być na spotkaniu z Jakubem Małeckim, który okazał się ciekawym facetem z dużym poczuciem humoru. 

To tyle o zachwytach.W następnym poście wspomnę o rozczarowaniach.
Na szczęście było ich dużo mniej.
 
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Barabasz »

Ciekawi mnie Yvonne ile w sumie przeczytałaś książek w tym roku? Tematycznie to chyba nie moje rewiry. Jedynie "Śmierć pięknych saren" mam na półce i czeka w kolejce. Zainteresowały mnie też "Kukły" Siembiedy. U mnie ten rok był słaby czytelniczo. W sumie przeczytałem (wysłuchałem) dla siebie z 10 książek (nie liczę tych co czytałem z chłopakami do poduszki). Więcej chyba kupiłem więc kupka wstydu rośnie. Niestety jeżeli miałem wolne chwile najczęściej wieczorem, to platformy filmowe zrobiły swoje. Ponadto poświęcam też trochę czasu powieściom graficznym (komiksom) i podcastom. Brakuje mi zdecydowanie czasu.
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: johny »

Ja zaczynam 20. , Mściciela Wollnego (i tak jest mniej więcej co roku). Nie wiem czy to dużo czy mało, ale uważam że czytanie większej ilości mija się z celem. W końcu robi się misz masz i sam nie wiesz co czytałeś i o co w książkach chodziło.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: PawelK »

A ja nie wiem ile przeczytałem. Kończę jedną książkę i zaczynam drugą. Nie zastanawiam się czy zrobi mi się miszmasz, może mi się nie robi?
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Barabasz »

W takim przypadku, ja to widzę po sobie trzeba robić płodozmian. Po różnorodnej beletrystyce jakiś reportaż albo coś naukowego i potem można znowu wrócić do literatury pięknej ale innego gatunku. Chociaż i tak teraz szybko zapominam treść książki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: johny »

Barabasz pisze: 17 gru 2021, 12:26 Chociaż i tak teraz szybko zapominam treść książki.

 
Dlatego ja mam w excelu tabelkę, w której wpisuje moje wrażenia z książki i wystawiam jej ocenę.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze: 17 gru 2021, 12:26 W takim przypadku, ja to widzę po sobie trzeba robić płodozmian. Po różnorodnej beletrystyce jakiś reportaż albo coś naukowego i potem można znowu wrócić do literatury pięknej ale innego gatunku. Chociaż i tak teraz szybko zapominam treść książki.

 
A tak mam też, czyli nie czytam tej samej tematyki bez przerw tylko w zależności od potrzeby ducha zmieniam obszar.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze: 17 gru 2021, 11:16 Ciekawi mnie Yvonne ile w sumie przeczytałaś książek w tym roku?
 
 


 
W tym roku przeczytałam 52 książki, czyli znacznie mniej niż w latach poprzednich.
Dwie jeszcze aktualnie czytam.
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Yvonne »

johny pisze: 17 gru 2021, 12:12 Ja zaczynam 20. , Mściciela Wollnego (i tak jest mniej więcej co roku). Nie wiem czy to dużo czy mało, ale uważam że czytanie większej ilości mija się z celem. W końcu robi się misz masz i sam nie wiesz co czytałeś i o co w książkach chodziło.
 

 
Nie rozumiem tego stwierdzenia, że czytanie większej ilości książek mija się z celem.
Z moim nie mija się na pewno  :-D
 
Większość przeczytanych książek dobrze pamiętam.
Poza kilkoma rocznie, które są naprawdę słabe i nie zapadają w pamięć.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Barabasz »

Yvonne pisze: 17 gru 2021, 16:51W tym roku przeczytałam 52 książki
 
:galy: :galy: :galy:

Ładny wynik! Wychodzi jedna książka na tydzień. Jak jak przeczytam jedną na miesiąc to uznaję to za dobry wynik.
Należysz najprawdopodobniej do 1% Polaków co tyle czyta.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Mysikrólik »

Barabasz pisze: 17 gru 2021, 18:59
Yvonne pisze: 17 gru 2021, 16:51W tym roku przeczytałam 52 książki

 
:galy: :galy: :galy:

Ładny wynik! Wychodzi jedna książka na tydzień. Jak jak przeczytam jedną na miesiąc to uznaję to za dobry wynik.
Należysz najprawdopodobniej do 1% Polaków co tyle czyta.
 

 
Gorzej. To jest 1% tego co przeczytali Polacy.🤣
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze: 17 gru 2021, 18:59
Yvonne pisze: 17 gru 2021, 16:51W tym roku przeczytałam 52 książki



 
:galy: :galy: :galy:

Ładny wynik! Wychodzi jedna książka na tydzień. Jak jak przeczytam jedną na miesiąc to uznaję to za dobry wynik.
Należysz najprawdopodobniej do 1% Polaków co tyle czyta.
 



 
Dziękuję, ale u mnie to słaby wynik :)
Zerknęłam z ciekawości na rok 2019 i wtedy przeczytałam 80 książek.
Ale wtedy byłam w ciąży i długo byłam na zwolnieniu :)
 
 
 
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Vasco »

Mysikrólik pisze: 17 gru 2021, 19:08
Barabasz pisze: 17 gru 2021, 18:59
Yvonne pisze: 17 gru 2021, 16:51W tym roku przeczytałam 52 książki


 
Należysz najprawdopodobniej do 1% Polaków co tyle czyta.
 
Gorzej. To jest 1% tego co przeczytali Polacy.🤣

 
Ha, ha, jakże prawdziwe! ;)

 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: oldmalarz »

Mysikrólik pisze: 17 gru 2021, 19:08
 =0.95emGorzej. To jest 1% tego co przeczytali Polacy.🤣
 
..🤔..no nie wiem czy obecnie jeszcze taki stan rzeczy sie utrzymuje?..gdzie sie nie obejrzre wszyscy korzystajs z legimi czy innych tego typu czytadeł ..sam mam i korzystam... U mnie spada jedna ksiazka w tygodniu ...czyli jakies czterdziesci w roku..+ -
 
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Czytelnicze podsumowanie roku 2021

Post autor: Vasco »

To jest bańka informacyjna w której się obracasz (jako i my) :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”