Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: johny »

Michał omawia właśnie Szatana. Stwierdziłem, że z ciekawości sięgnę sobie tę książkę. Oczywiście widziałem wcześniej kultowy film, ale książki chyba jednak nie czytałem. Wrażenie po, bardzo fajne. Co prawda nieco wstęp jest przydługi, kosztem późniejszej akcji, jednak im dalej w las tym lepiej. Piękne pejzaże wileńszczyzny (o atrakcyjności tej ziemi mogliśmy się przekonać na zlocie w Posejnelach ), wakacje, ciekawa historia, harcerze i biwaki. To wszystko sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna. Co więcej, myślę, że i Nienacki mógł czerpać inspirację z Szatana... Ja widzę dużo podobieństw: detektyw amator, osadzenie akcji (podupadły dworek kryjący tajemnicę, fałszywy malarz kojarzy mi się z ND ), jezioro, harcerze etc. To wszystko odnajdujemy przecież na kartach PS-ów...
Mimo wszystko Szatan trąci jednak lekko myszką, za sprawą swojego przedwojennego języka... Michał czytając, zadał mi pytanie: Tata, co to za dziwne wyrazy... :-D
Całkowicie jest to jednak usprawiedliwione mając na uwadze, ze Makuszyński pisał go w latach 30. Myślę jednak, że dla ówczesnej młodzieży książka ta mogła być równie fascynująca jak dla nas Samochodziki.
Jak najbardziej warto przeczytać
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: PawelK »

johny pisze: 24 paź 2022, 22:11  Co więcej, myślę, że i Nienacki mógł czerpać inspirację z Szatana... Ja widzę dużo podobieństw: detektyw amator, osadzenie akcji (podupadły dworek kryjący tajemnicę, fałszywy malarz kojarzy mi się z ND ), jezioro, harcerze etc. To wszystko odnajdujemy przecież na kartach PS-ów...


 
W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku (czyli bardzo dawno), PawelK na innym forum napisał

"Nudząc się w czasie podróży do pracy przyszło mi do głowy - czy "Szatan z siódmej klasy" nie jest pierwowzorem przygód PSa? Właściwie wypełnia wszystkie wymogi oprócz samochodu - jest zagadka historyczna, przestępcy, skarby, piękne kobiety, dzieci, wakacyjna okolica i wakacyjna przygoda Obrazek"
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowania (total 2):
johny (25 paź 2022, 11:11) • TomaszL (27 paź 2022, 18:06)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: johny »

PawelK pisze: 25 paź 2022, 07:44
johny pisze: 24 paź 2022, 22:11  Co więcej, myślę, że i Nienacki mógł czerpać inspirację z Szatana... Ja widzę dużo podobieństw: detektyw amator, osadzenie akcji (podupadły dworek kryjący tajemnicę, fałszywy malarz kojarzy mi się z ND ), jezioro, harcerze etc. To wszystko odnajdujemy przecież na kartach PS-ów...



 
W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku (czyli bardzo dawno), PawelK na innym forum napisał

"Nudząc się w czasie podróży do pracy przyszło mi do głowy - czy "Szatan z siódmej klasy" nie jest pierwowzorem przygód PSa? Właściwie wypełnia wszystkie wymogi oprócz samochodu - jest zagadka historyczna, przestępcy, skarby, piękne kobiety, dzieci, wakacyjna okolica i wakacyjna przygoda Obrazek"

 
Czyli nie tylko ja mam takie skojarzenia. :-)
 
 
Za ten post autor johny otrzymał podziękowanie:
PawelK (25 paź 2022, 11:38)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: TomaszK »

johny pisze: 24 paź 2022, 22:11Michał omawia właśnie Szatana.  
"Szatan" jest lekturą ! Kurczę, że ja nie doczekałem takich czasów, tylko przerabiałem w szkole jakąś nudną klasykę.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: Ater »

W przyszłym roku wygasają majątkowe prawa autorskie dzieł Kornela Makuszyńskiego.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: Yvonne »

Johny, jestem zaskoczona, że wcześniej nie czytałeś Szatana.
Ja chyba kilkanaście razy jako dziecko.
To była moja absolutnie ulubiona książka przygodowa z zagadką, obok samochodzików rzecz jasna.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"

Post autor: Fantomas »

To prawda list lektur się poprawiła. W czasach kiedy ja chodziłem do podstawówki to dopiero był dramat A teraz jest nawet Kajko i Kokosz. Chociaż z drugiej strony...pewna dziennikarka żaliła się na Twitterze, że jej dziecko nie zrozumiało o czym są "Chłopcy z Placu Broni" no ludzie, a co tu rozumieć :roll:
 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”