Harry Harrison

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Harry Harrison

Post autor: PawelK »

Pierwszą część Planety śmierci kupiłem oczywiście za zeta. Już nie na makulaturze, bo ją zlikwidowali, ale na bazarku.
Książka napisana w 1960 roku ale nie odczuwa się "starości" wyobrażeń z obszaru SF. Dlaczego? Może dlatego, że historia nie opiera się o rzeczy a raczej o ludzi i pomysł na konstrukcję świata (a raczej światów). Przeczytałem ją jednym tchem i zacząłem szukać innych książek tego autora. Wtedy okazało się, że napisał jeszcze sześć kontynuacji. Tak się złożyło, że miałem dostęp do kolejnych pięciu. Druga i trzecia, co ciekawe były równie pasjonujące. Potknąłem się dopiero na czwartej napisanej wspólnie z Antem Skalandisem (to pseudonim literacki rosyjskiego twórcy Antona Mołczanowa). Książka była napisana pod koniec lat 90tych ubiegłego wieku i wprowadza, po pierwsze zupełnie inną ideę przygody, jak również całkowicie nowych, dodatkowych ale znaczących bohaterów. Szczerze mówiąc, przez większość książki męczyłem się niemiłosiernie. Piąta i szósta już były lepsze, takie bardziej w stylu początkowych, aczkolwiek uwzględniano w nich te wszystkie nowe konstrukcje z części czwartej (4-6 były napisane przez tę samą parę autorów).
Jest jeszcze część siódma, napisana w 2001 razem z kolejnym Rosjaninem Michaiłem Ahmanovem, ale niestety nie została jeszcze wydana w Polsce a wersja rosyjskojęzyczna, którą udało mi się znaleźć w necie jest niekompletna :-(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”