Ciekawostki z Australii

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym przygód na żywo
ODPOWIEDZ
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze: 22 wrz 2021, 19:43 Chociaż przypomniałem sobie teraz, że w temacie "Ślad końca świata" wrzucałem kiedyś zdjęcia wulkanów koło Melbourne. 
 

 
No tak ale wygasłe nie wiadomo nawet od kiedy. Mówią, ze pierwszy raz takie silne trzęsienie ziemi od przyjazdu Europejczyków. 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Byliscie kiedyś w trzęsieniu ziemi?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

Nie, ale znajomi byli w czasie trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku. Z ich punktu widzenia najgorszy był chaos po trzęsieniu, paraliż służb i niepewność co do powrotu do Polski. 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

Nie chcę Cię straszyć, ale w 1989 roku było trzęsienie ziemi w Newcastle 120km od Sydney. Skutki były dużo gorsze niż teraz w Melbourne.
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Tak ale to było w oceanie. Nie pod płyta Australii. W Newcastle odczuwalne. Pamietam, ze runął wtedy szpital w Newcastle. No i było 5.4.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Kiedy byłam w Taiwanie było akurat trzęsienie ziemi. Pierwszy raz mi się zdarzyło. Rzeczywiście dziwne uczucie. Tam na nikim nie robi wrażenia. Ciagle się trzęsie. W hotelu były instrukcje, zeby wejść pod stół i nie podchodzić do okien, jeśli możliwe wyjść natychmiast na zewnątrz.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: irycki »

Kopalnia może dać silne, ale punktowe. Jeśli to było odczuwalne silnie w różnych miejscach, to nie może być kopalnia!

Cóż. Oglądałem lata temu program na yt o trzęsieniach ziemi. Konkluzja była taka, że zasadniczo nie ma czegoś takiego jak tereny asejsmiczne. Za mało jeszcze znamy budowę ziemi. W Europie, w GB, w Belgii, są ślady uskoków tektonicznych, w których widać ślady bardzo silnych wstrząsów (odwrócenie warstw skalnych itp). One nastąpiły kilka tysięcy lat temu, czyli w skali geologicznej przed chwilą. Na terenach, które powszechnie uważane są za asejsmiczne. Badania wykazały, że wzdłuż tych uskoków cały czas są przesunięcia gruntu, czyli kolejne trzęsienie jest prawdopodobne. Nie wiadomo tylko kiedy. Może jutro, a może za 10 tys. lat.

W Polsce w czasach historycznych odnotowano kilka trzęsień ziemi, jedno - z 1443 roku - było opisywane jako niezwykle silne i poczyniło duże zniszczenia w Krakowie (zawalenia budynków, runął strop kościoła itp).

Nie tak dawno, kilkanaście lat temu, było trzęsienie ziemi niedaleko Obwodu Kaliningradzkiego, odczuwalne także w Polsce.

 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

A No właśnie, dzięki Irycki. Tak na pewno właśnie jest. Nie wiadomo gdzie i kiedy. Ciekawe czy zważywszy takie założenie w budownictwie na świecie wszędzie brane jest ewentualne trzesienie ziemi pod uwagę?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

W Taiwanie i Japonii budują z takim założeniem dlatego budynki się nie rozsypują. No! Generalizując. Bo w Taipei widziałam kilka większych w rozsypce.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Starszych tez. Nie były nowe, to prawda.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Ciekawy link, tylko, ze po ang. Przewodnik po wulkanach stanu Victoria

https://www.australiangeographic.com.au ... YiTYz2xxPc
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Fantomas »

Bruniu, co to za jedna ta Gladys Berejiklain? Czym się tak zasłużyła, że jej odejście z polityki spowodowało taką szczęśliwość w Nowej Południowej Walii?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze: 03 paź 2021, 16:38 Bruniu, co to za jedna ta Gladys Berejiklain? Czym się tak zasłużyła, że jej odejście z polityki spowodowało taką szczęśliwość w Nowej Południowej Walii?


 
Oj to nieprawda! Wręcz odwrotnie. Wszyscy prawie żałuja, ze odeszła. Ludzie zanosza jej pod dom kwiaty. Zreszta zobacz sam, fact checking z Polski nawet pokazuje, ze to wiwatowano to nieprawda. Ale komu w Polsce zależy, żeby takie głupoty rozpowszechniać? Tak jak z tym domniemanym totalitaryzmem u nas. Co za bzdury? Kto czerpie z tego korzyści, żeby wprowadzać taka dezinformacje? 

https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252 ... 2F9P889E-1
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

No! U nas pierwszy dzień wolności! Powoli ludzie wychodza z domów… nie wszyscy się cieszą. Niektórzy uważają, ze powinnismy poczekać do 80% zaszczepionych. To będzie w poniedziałek przyszły. No ale nowy premier, który w porównaniu z premeir , która odeszła (to o niej w Polsce nie wiedzieć czemu złe mówiono) bardzo lubi eksperymenty widać…na razie nie jest popularny. Nie znam osoby, która nie żałuje, ze Gladys odeszła. No ale pozytywnie! Do listopada ma być 90% zaszczepionych. Czy to da wiele? Pozostaje do sprawdzenia. Jest ciekawie, bez dowodu zaszczepienia można się tyko pojawić w spożywczym sklepie. Jak będą to egzekwować? Np w domu towarowym? Chyba się wybiorę zobaczyć. No ale póki co można iść na kawę. I chyba to to zrobię w ramach sportu ekstremalnego 😀😀😀😀😀😀 co za czasy….
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Fantomas »

Filmik, na którym tłum cieszy się z powodu rezygnacji Gladys znalazłem na Twitterze. Komentarz był taki, że została oskarżona o korupcję i stąd ta rezygnacja. Wytłumaczono, że Gladys była zwolennikiem ścisłego lockdownu i zamknięcia z powodu koronawirusa.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Brunhilda pisze: 11 paź 2021, 17:40  Jest ciekawie, bez dowodu zaszczepienia można się tyko pojawić w spożywczym sklepie. Jak będą to egzekwować? Np w domu towarowym? Chyba się wybiorę zobaczyć. No ale póki co można iść na kawę. I chyba to to zrobię w ramach sportu ekstremalnego 😀😀😀😀😀😀 co za czasy….
 

 
I Ty to Bruniu uważasz za coś ok, coś normalnego? Faktycznie, co za czasy...  :-/
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Jeżeli to jest prawda o czym dyskutują ci Państwo, to jest po prostu tragiczne... Cieszę się, ze mieszkam w Europie, w Polsce gdzie mogę mieć w d***e te totalitarne zapędy. A z nielegalnymi obostrzeniami mogę sobie dać radę w sądzie.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszL »

Z wyspami jest taki problem, że mogą się izolować od zagrożeń, ale mogą też "izolować" swoich obywateli od reszty świata.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Wielki Boze! Co za bzdury….
Może odpowiem pytaniem, dlaczego pan Sebastian nie skorzysta z „zapewnionego” codziennego biletu, co według niego wymusiła na Australii EU (😳😳😳) za 600€, koniecznie w jedna stronę, i nie wróci do swojego kraju zamieszkania? Pan Sebastian, nie wiem czy to jest jasne z jego wypowiedzi, jest tu u nas gościem, nie jest mieszkańcem Australii.
 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowanie:
PawelK (15 paź 2021, 15:28)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Czy coś z tego o czym mówi ten chłopak jest nieprawdą?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

To Johny są prawdy widziane okiem cudzoziemca. Specyficznego cudzoziemca w dodatku.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Bruniu, proste pytanie, kłamie czy nie?
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

Odpowiedz w temacie koronawirusowym.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: johny »

Wywiad z moim bratem z Florydy. Jednak ludzie szeroko rozumianego Zachodu mogą się różnić co do oceny tego co się dziej na świecie. Interesujący jest cały wywiad ale od ok.30 minuty poruszane są kwestie, o których dywagowaliśmy wyżej.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

To Twoj brat? WOW! Ależ on mówi pięknie oo polsku! Bez akcentu! Aż przyjemnie słuchać! Nie wtrąca żadnych makaronizmów, nic! Trzeba się od niego uczyć! Dosłuchałam do połowy, on prowadzi w Stanach rozliczne biznesy, tak? Zrozumiałam, ze jeździ po całych Stanach.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: PawelK »

Brunhilda pisze: 24 paź 2021, 08:07 Dosłuchałam do połowy, 

 
Ja dotrwałem do hologramu jeżdżącego na rowerze.

BTW on jest jakimś politologiem? Skąd te informacje o setkach siedzących w więzieniach za poglądy? On nie boi się, że publicznie ubliżając prezydentowi też zostanie aresztowany?

Według mojej wiedzy najbardziej znany Polak z atakujących Kapitol został zatrzymany na jeden dzień w czerwcu i otrzymał nadzór kuratorski za wtargnięcie do Kapitolu a nie za poglądy polityczne. Jego ojciec, który nie kryje się ze swoimi poglądami cały czas mieszka w swoim domu. Dlaczego go nie aresztowali?
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

U nas tez jest moratorium, że nie można wyrzucić nikogo z domu gdyby nie płacił. Tj w czasie pandemii. Jeżeli stracił prace. Ciekawe bylo usłyszeć z pozycji właściciela. Przestali mu płacić czynsz? Czy jak to się nazywa po polsku. Czynsz to chyba cos innego, tak sobie coś kojarzę. No ale chodzi o to, ze przestali mu płacić wynajmujący za wynajem a on nie mógł wyrzucić ich, tak?
a ja ciagle pod wrażeniem Twojego brata polskiego. Pięknie mówi! Pamieta słowa! Bez akcentu! Patrz., a ja nawet z tym czynszem nie wiem dobrze o co chodzi! Musze się poprawić! Zainspirował mnie! 
 
Ostatnio zmieniony 24 paź 2021, 12:37 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 2 razy.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

To trudne sytuacje. U nas banki jakieś ulgi wprowadziły spłacającym. W drugim lockdown rząd coś tam dopłacał do wynajmowania. A właściciele niektórzy, mimo, ze proszono, żeby zawiesili na chwile płacenie za wynajem, nawet podwyższali! 😳😳😳 No ale mało takich było i raczej spotykali się z duża krytyka.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: Brunhilda »

A takie wspomnienie zafundował mi dzisiaj iPad… pamiętasz co to była za potrawa Tomaszku?
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Ciekawostki z Australii

Post autor: TomaszK »

To było takie ciastko, jakby babeczka z mięsnym farszem. Mówiłaś, że to ulubione danie studentów. 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne Z Przygodą na żywo”