Drukowanie 3d

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym przygód na żywo
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Drukowanie 3d

Post autor: VdL »

Ciekaw jestem , czy ktoś z forowiczów zna temat.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

tak, widziałam jak się projektuje i drukuje
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Obecnie pracuję w kilkuosobowej firmie zajmującej się produkcją zestawów wzbogacających plastikowe modele do sklejania produkowane przez duże firmy (Tamiya, Trumpeter itp). Jeden zestaw składa się z reguły z elementów odlewanych z żywicy, elementów metalowych toczonych na tokarkach oraz elementów fototrawionych na cienkich blaszkach. Prototypy drukujemy metodą DLP. Samym procesem drukowania zajmuje się kolega. Ja przygotowuję projekty i modele do drukarki 3D, a potem zajmuję się też produkcją masową (przygotowuję formy z silikonu i robię odlewy żywiczne).

MASTER MODEL
Załączniki
88mm ok2.jpg
Ostatnio zmieniony 02 lip 2020, 08:52 przez Konfiturek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Konfiturek pisze:produkcją zestawów wzbogacających
Tyyy, napisz coś więcej, ciekawe to.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

W zasadzie niewiele tu można powiedzieć. Ot, firma gdzieś na Dalekim Wschodzie wypuszcza na rynek modelarski zestaw do sklejania okrętu. Pewne rzeczy traktują po macoszemu. Czy to z braku materiałów, czy też czasu. No to wypełniamy tą lukę. Bo modelarze czasami chcieliby zrobić coś dokładniej, a nie każdy potrafi zrobić to samemu.

Firma, którą założył mój kolega, zaczynała wiele lat temu. Miał w domu tokarkę i produkował jedynie elementy toczone z metalu. Kilka lat temu spotkaliśmy się przypadkiem gdzieś na mieście. Od słowa do słowa i zasiliłem zespół (ja zawsze specjalizowałem się w okrętach, a on w samolotach) i rozszerzyliśmy asortyment o elementy odlewane z żywicy. Dzięki temu, zamiast np. samych luf, wypuszczamy na rynek całe podzespoły będące zamiennikami "pudełkowych" elementów modelu.

Dla przykładu. Tak w modelach francuskich okrętów "Dunkierque" i "Strasbourg" wyprodukowanych przez firmę HobbyBoss wygląda działo treningowe kalibru 90mm. Taki sobie kilkumilimetrowy glutek:

Obrazek

Materiałów do tego elementów jak na lekarstwo. Rysunków żadnych. Kilka fotek w branżowej literaturze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem odpuścić już temat, gdy znalazłem na Youtubie fragment starej kroniki filmowej ukazującej kurtuazyjną wizytę francuskich okrętów w Wielkiej Brytanii. Wystarczyło jedno dobre ujęcie kamerzysty i miałem już podstawę do swojej twórczości :)

Obrazek

Najpierw powstaje projekt 2D, którego zadaniem jest określenie kształtu i wymiarów elementu.

Obrazek

Potem próbuję to jakoś pokazać w 3D. Na tym etapie trzeba uwzględnić ograniczenia drukarki 3D (nie wydrukujemy elementów wielkości mniejszej od rozdzielczości drukarki). Staram się jedynie wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy (często nieco je przewymiarowując). Porównanie modelu wirtualnego z dostępnymi materiałami zdjęciowymi są ostatecznym testem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem rusza produkcja. Najpierw wykonuję z silikonu formę-negatyw elementu wydrukowanego na drukarce 3D. Forma służy mi do masowej produkcji odlewów z żywicy. W międzyczasie powstają na tokarkach elementy z metalu. Jeśli jest taka potrzeba, podwykonawca robi nam elementy trawione kwasem z cienkiej blaszki. Potem zostaje już tylko spakowanie tego w cały zestaw i sprzedanie go :)

http://master-model.pl/product/sm-350-102.html

A modelarz sam wybierze, czy chce skleić model w całości z pudełka, czy też wykorzystać nasze zamienniki.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Fantastyczny pomysł ale trzeba mieć do tego dryg, obserwacja, wyszukanie no i umiejętność zaprojektowania. Szacunek.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Trzeba przyznać, że firma wyrobiła sobie przez te wszystkie lata renomę. Odbiorcy praktycznie na całym świecie (99% produkcji na eksport). Wokół pandemia, a tu nie wyrabiam się z robotą. Ludzie siedzą w domu, to więcej sklejają :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

zapytałem , bo młody zaczął się tym interesować.

Dobrze , bo bedzie miał z kim wymieniać się dośwaidczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne Z Przygodą na żywo”