Kącik porad

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Kącik porad

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze: 06 sie 2022, 11:12
TomaszL pisze: 06 sie 2022, 10:32 Ja bym się zastanawiał, czy telewizja jest konieczna (internet i usługi oparte o sieć bez abonamentu lub z abonamentem na dowolny czas).


 
Ja jestem na etapie przejścia na światłowód a że kończy mi się również umowa na zwykłą telewizję satelitarną to pomyślałem o połączeniu usług. Oferta UPC wygląda na atrakcyjną ale różne nieciekawe opinie poczytałem w internecie właśnie w temacie telewizji. I teraz się zastanawiam czy nie zostawić dostawców jak dotychczas. Żeby nie wyszło zamienił stryjek siekierkę na kijek. 
 

 
To zależy czego potrzebujesz, jakie są Twoje preferencje. Moja mama jest zadowolona z oferty programowej, natomiast jest niepocieszona, bo oszukali ja przy wymianie dekodera. Miała stary z twardzielem i gdy namawiali do wymiany, powiedzieli, że będzie sobie mogła nadal mieć nagrane ulubione filmy. "Zapomnieli" dodać, że po jakimś czasie, przy tym nowym rozwiązaniu chmurowym, nagrania są kasowane automatycznie i nie ma możliwości ich zachowania.
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (07 sie 2022, 09:17)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Konfiturek »

Co do samej oferty UPC, ja nie mam zastrzeżeń. To samo tyczy się niezawodności. Mam od nich TV i internet już od wieeelu lat nie pamiętam dokładnie, kiedy mi się ostatnio coś wieszało (choć miałem ze 3-4 takie sytuacje).
Ja dekoder mam podpięty jednocześnie do telewizora i komputera, na którym nagrywam sobie to, co chciałbym mieć zawsze pod ręką (np. teraz na TVP HD leci "Samochodzik i Templariusze", a tak poza tym to głównie programy historyczne albo naukowe). Wrzucam na płyty bluray i mogę sobie, kiedy chcę, odpalić na odtwarzaczu bluray.
Najbardziej irytującą dla mnie rzeczą jest to, że można sobie w dekoderze nagrać jakis program, który będzie potem dostępny przez 3 miesiące. Nie wiem jednak czemu, ale odtwarzając tak zarchiwizowany program, nie można przewijać go do przodu. Czyli trzeba przeczekać reklamy, tak jakby oglądało się na żywo. Przewijanie w tył działa. Wkurza mnie to. No i druga rzecz. Jak będzie opóźnienie emisji programu (albo zacznie się za wcześnie), to nagranie może byc urwane. W epoce cyfrowej nikt tego jeszcze nie ogarnął...
Inna rzecz to jakość dźwięku. Ja go ciągne przez HDMI bo w dekoderze nie mam nawet wyjścia Toslink. Wiekszość sygnałów mam w stereo. Chyba tylko z kanału "Ale Kino" i "National Geographic" udało mi się coś nagrać z dźwiękiem 5.1. Nawet HBO, które mi dodali w pakiecie za free, mam dźwięk stereo.

PS. Nie bawię się w żadne Netflixy itp, więc tu się nie wypowiem.
 
 
Za ten post autor Konfiturek otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (07 sie 2022, 09:17)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Czesio1 »

Czesio1 pisze: 06 sie 2022, 11:12 To zależy czego potrzebujesz, jakie są Twoje preferencje. Moja mama jest zadowolona z oferty programowej, natomiast jest niepocieszona, bo oszukali ja przy wymianie dekodera. Miała stary z twardzielem i gdy namawiali do wymiany, powiedzieli, że będzie sobie mogła nadal mieć nagrane ulubione filmy. "Zapomnieli" dodać, że po jakimś czasie, przy tym nowym rozwiązaniu chmurowym, nagrania są kasowane automatycznie i nie ma możliwości ich zachowania.


 
Moje preferencje w zakresie telewizji to oprócz oferty programowej (która w UPC jest ok) to: nagrywanie programów oraz oglądanie online. Teoretycznie UPC daje te możliwości ale... Pierwsza wątpliwość to ta o której piszesz czyli kasowanie nagrań po bodajże 90 dniach. Nagrywałem np. finały NBA i lubiłem po jakimś czasie do nich wrócić. Chociaż z drugiej strony po wymianie dekodera i tak utraciłem możliwość obejrzenia poprzednich nagrań. 
Konfiturek pisze: 06 sie 2022, 22:36 Ja dekoder mam podpięty jednocześnie do telewizora i komputera, na którym nagrywam sobie to, co chciałbym mieć zawsze pod ręką


 
Czy dobrze rozumiem, że nagrywasz bezpośrednio na komputer a nie w chmurze? To mogłoby być pewnym rozwiązaniem problemu o którym pisze Paweł
Konfiturek pisze: 06 sie 2022, 22:36 Nie wiem jednak czemu, ale odtwarzając tak zarchiwizowany program, nie można przewijać go do przodu. Czyli trzeba przeczekać reklamy, tak jakby oglądało się na żywo.


 
A czy mógłbyś sprawdzić Konfiturku czy to działa na każdym programie? Bo przeglądając testy dekodera UPC na youtube trafiłem na informację, że niektóre nagrania da się przewijać do przodu. 
Konfiturek pisze: 06 sie 2022, 22:36 Jak będzie opóźnienie emisji programu (albo zacznie się za wcześnie), to nagranie może byc urwane. W epoce cyfrowej nikt tego jeszcze nie ogarnął...


 
A czy jest możliwość ustawienia czasowego nagrań? Nagrywając na starym dekoderze mecze w nocy zawsze ustawiałem szersze ramy czasowe na wypadek gdyby mecz zaczął się wcześniej albo przedłużył. 
 
 
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Konfiturek »

Czesio1 pisze: 07 sie 2022, 09:45Czy dobrze rozumiem, że nagrywasz bezpośrednio na komputer a nie w chmurze? To mogłoby być pewnym rozwiązaniem problemu o którym pisze Paweł.
A czy mógłbyś sprawdzić Konfiturku czy to działa na każdym programie? Bo przeglądając testy dekodera UPC na youtube trafiłem na informację, że niektóre nagrania da się przewijać do przodu.
A czy jest możliwość ustawienia czasowego nagrań? Nagrywając na starym dekoderze mecze w nocy zawsze ustawiałem szersze ramy czasowe na wypadek gdyby mecz zaczął się wcześniej albo przedłużył.



 
ad.1 - Tak właśnie robię. Na rynku jest dużo modeli kart przechwytujących video. Trzeba się jednak nastawić na jednorazowy wydatek kilkuset PLN na rozdzielacz sygnału oraz konwerter HTCP. Ja mam z UPC dekoder 4k, więc zainwestowałem także w droższą kartę przechwytującą 4k. Aktualnie nic ciekawego w tym formacie obrazu nie ma, ale może za kilka lat... Póki co, używam formatu 1080p.
Nagrywam sobie albo na żywo, albo puszczając nagraną audycję z dekodera.

ad.2 - Z tym to w ogóle są ciekawe historie. Większość kanałów jest dostępna dwa tygodnie wstecz bez potrzeby nagrywania. Niektóre trzeba samemu ustawić, bo nie są archiwizowane. Jeśli już je nagrasz, to niektóre możesz oglądać, przewijać i robić, co chcesz. Inne możesz tylko oglądać i przewijać do tyłu. Najlepsze jednak jest to, że są też takie kanały, że jak ich nie nagrasz, to są dostępne przez dwa tygodnie i możesz je oglądać i przewijać. Ale jeśli, mimo to, wymusisz na dekoderze, że chcesz go nagrać na te 3 miesiące, to już go nie przewiniesz i musisz oglądać z reklamami... Nie wiem, o co tu biega. Przekombinowali trochę.

Acha... I jeszcze jedno... Jak nagrywasz serię programów (np. serial) to pod koniec odtwarzania każdego odcinka wyskakuje ci na ekranie komunikat z pytaniem, czy skasować to nagranie i czy przejść do odtwarzania kolejnego odcinka. Nie można tych powiadomień wyłączyć. Przynajmniej mi się to dotąd nie udało. Więc jak nagrywam z dekodera jakąś serię, to robię to od ostatniego odcinka i kasuję każdy po nagraniu. Wtedy komunikaty nie wyskakują. Trochę to irytujące.

ad.3 - Jeśli na czymś mi szczególnie zależy, na dekoderze ustawiam czasami nagranie jednego programu przed i jednego po emisji tego, co chce nagrać. Generalnie jest tam z automatu ustawiony margines zapasu czasowego (kilka minut) z przodu i z tyłu. Ale często to nie wystarczało i mam kilka programów z obciętym początkiem lub końcem.

Właśnie jak to piszę, nagrywa się "Samochodzik" w 1080p :)
Obrazek

 
 
 
 
 
Za ten post autor Konfiturek otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (07 sie 2022, 13:09)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Kącik porad

Post autor: TomaszL »

Czesio1 pisze: 06 sie 2022, 11:12
TomaszL pisze: 06 sie 2022, 10:32 Ja bym się zastanawiał, czy telewizja jest konieczna (internet i usługi oparte o sieć bez abonamentu lub z abonamentem na dowolny czas).


 
Ja jestem na etapie przejścia na światłowód a że kończy mi się również umowa na zwykłą telewizję satelitarną to pomyślałem o połączeniu usług. Oferta UPC wygląda na atrakcyjną ale różne nieciekawe opinie poczytałem w internecie właśnie w temacie telewizji. I teraz się zastanawiam czy nie zostawić dostawców jak dotychczas. Żeby nie wyszło zamienił stryjek siekierkę na kijek. 
 

 
Ja mam internet (i TV) od operatora po kablach nieświatłowodowych. Od routera w domu do komputerów także po kablach (mniejsze opóźnienia i większa niezawodność niż WiFi) w miarę dyskretnie położonych. WiFi to smartfony

Nie chcę światłowodu - bo jest on w innym miejscu położony i jego wykorzystanie przy moich założeniach (dyskretnie położone kable od routera do komputerów) oznaczałoby mały remont i brak dyskretnie położonych kabli lub duży remont i dyskretnie położone kable.   

A telewizji nie oglądam - m.in. brak czasu.

Dlatego w moim przypadku na reklamy typu "tylko światłowód: prędkości i bogatsza oferta 4K telewizji" w ogóle nie patrzę. 

I dochodzi jeszcze kwestia wysokości abonamentu: ja mam starą umowę, sensowny koszt a każda nowa umowa będzie wykorzystana przez operatora do podniesienia ceny.

Chyba że jest konkurencja z lepszą ofertą programową i cenową.

I oczywiście każdy przypadek jest inny. Można omawiać konkretne rozwiązanie, które nie będzie odpowiednie w innej sytuacji.
Za ten post autor TomaszL otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (07 sie 2022, 13:09)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Czesio1 »

TomaszL pisze: 07 sie 2022, 11:30 A telewizji nie oglądam - m.in. brak czasu.

 
Ja z telewizji to najczęściej oglądam mecze. Z tym, że nie piłka nożna jak większość tylko koszykówka, żużel, siatkówka, piłka ręczna. Ja to taki antypiłkarski widz jestem. A ponieważ te dyscypliny są porozrzucane po różnych kanałach to taki pakiet zebrany w jedno w ofercie UPC jest idealny.
TomaszL pisze: 07 sie 2022, 11:30 I dochodzi jeszcze kwestia wysokości abonamentu: ja mam starą umowę, sensowny koszt a każda nowa umowa będzie wykorzystana przez operatora do podniesienia ceny.

 
Na to jest pewne wyjście. Nie przedłużać umowy tylko ją wypowiedzieć. Wtedy zawsze zadzwonią z działu utrzymania klienta z lepszą propozycją. Ja tak mam teraz z moim operatorem. Umowa zbliża się do końca więc dzwonią od kilku tygodni z propozycją przedłużenia albo na tych samych warunkach albo z niewielką podwyżką. Teraz jak wypowiedziałem umowę to dział utrzymania klienta zadzwonił i przedstawił ofertę na te same kanały i z niewielką ale jednak obniżką abonamentu. 
TomaszL pisze: 07 sie 2022, 11:30 Chyba że jest konkurencja z lepszą ofertą programową i cenową.

 
Taka jest właśnie ta oferta UPC, którą rozważam. Tylko mam pewne obawy jak to wszystko będzie hulać. 
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Czesio1 »

PawelK pisze: 06 sie 2022, 12:45 Moja mama jest zadowolona z oferty programowej,

 
Paweł, a Twoja mama korzysta z telewizji po kablu czy przez wifi?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Kącik porad

Post autor: Czesio1 »

Konfiturek pisze: 07 sie 2022, 10:06 ad.1 - Tak właśnie robię. Na rynku jest dużo modeli kart przechwytujących video. Trzeba się jednak nastawić na jednorazowy wydatek kilkuset PLN na rozdzielacz sygnału oraz konwerter HTCP.

 
Jaki masz dokładnie sprzęt Konfiturku?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Kącik porad

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze: 07 sie 2022, 18:56
PawelK pisze: 06 sie 2022, 12:45 Moja mama jest zadowolona z oferty programowej,


 
Paweł, a Twoja mama korzysta z telewizji po kablu czy przez wifi?

 
Po kablu. Całość jest przy telewizorze, więc Internet jest tylko WiFi.
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (07 sie 2022, 20:20)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”