O wszystkim i o niczym

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: irycki »

Choćby był najbardziej udany, to w tej sytuacji już by niewiele zrobił. Polska słabła już od czasów Wazów, tego nikt by nie naprostował w ciągu jednej dynastii. Na nasze nieszczęście trafiło na zręcznych polityków u naszych wrogów i stało się co się stało.

A mogło być inaczej... tylko Zygmuś musiałby nie być idiotą. Mogliśmy mieć unię ze Szwecją i królewicza Władzia jako cara Rosji. Co prawda to drugie w ostatecznym rozrachunku mogło niczego nie zmienić. Ale wikłanie się w walki ze Szwecją to chyba największy błąd w historii całej polskiej polityki.
 
 
Za ten post autor irycki otrzymał podziękowanie:
VdL (25 kwie 2023, 15:01)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: VdL »

irycki pisze: 25 kwie 2023, 14:26 Choćby był najbardziej udany, to w tej sytuacji już by niewiele zrobił. Polska słabła już od czasów Wazów, tego nikt by nie naprostował w ciągu jednej dynastii. Na nasze nieszczęście trafiło na zręcznych polityków u naszych wrogów i stało się co się stało.

A mogło być inaczej... tylko Zygmuś musiałby nie być idiotą. Mogliśmy mieć unię ze Szwecją i królewicza Władzia jako cara Rosji. Co prawda to drugie w ostatecznym rozrachunku mogło niczego nie zmienić. Ale wikłanie się w walki ze Szwecją to chyba największy błąd w historii całej polskiej polityki.
 
 

 

tu jest to o czym pisze Irycki. 
Powtórka z historii.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Dziś można tak patrzeć na historię. To było błędem, tamto. Mówimy to z perpektywy stuleci i tego, co było potem. Fakt, wiek ciągłych wojen nadwyrężył zasoby Polski. Osłabienie pozycji Polski przyszło nagle. irycki Ty coś zarzucasz Wazom. Ja np. mam coś do Jagiellonów. Od Jana III Sobieskiego nie mieliśmy porządnego władcy. Anarchiczny system rządów musiał zmierzyć się z monarchiami absolutnymi. A już za Sobieskiego pozycja Polski slabła. Dodatkowo wraz z wiekiem XVIII rodziły się nowe potęgi, a upadały stare jak Polska, Szwecja, Turcja. Wszystko można naprawić jeśli ma się wolę, pomysł, plan. Zabrakło wszystkiego. Zabrakło kogoś, kto na nowo zbudowały Polskę. Zabrakło kogoś takiego jak Kazimierz Wielki i kogoś takiego jak Łokietek (który swoimi zabiegami stworzyłby szansę dla następcy).
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 25 kwie 2023, 15:53 Dziś można tak patrzeć na historię. To było błędem, tamto. Mówimy to z perpektywy stuleci i tego, co było potem.
Tak, zasadniczo masz rację. Na tej zasadzie krytykuje się hołd pruski, bo „trzeba było Krzyżaków rozjechać do końca”. Tylko nie bardzo miliśmy na to siłę i zasoby i wtedy przyjęcie hołdu miało sens i było zgodne z racją stanu. Nie hołd doprowadził do rozbiorów tylko polityka późniejszych władców i magnaterii.

Ale - czasami jednak można powiedzieć że decyzja była zła.
Fakt, wiek ciągłych wojen nadwyrężył zasoby Polski. Osłabienie pozycji Polski przyszło nagle.
Osłabienie pozycji Polski było wynikiem wojen szwedzkich. Alternatywą była mniej lub bardziej ścisła unia ze Szwecją i Bałtyk jako morze wewnętrzne (bo Rosję wtedy można by od Bałtyku odsunąć). Zygmunt to zaprzepaścił swoim brakiem elastyczności. Przecież Szwedzi go początkowo uznali. A nawet potem można było się próbować układać z Karolem Sudermańskim. Jagiełło tłukł się z Witoldem a potem stali po tej samej stronie. Wszystko można jeśli się ma trochę elastyczności i gotowości do układów.
Podobnie z Rosją - bojarzy po układach z Żółkiewskim Władysława zaakceptowali, przyjechał Zygmunt i wszystko popsuł. 
Moim zdaniem był to wyjątkowo nieudany polityk.

irycki Ty coś zarzucasz Wazom. Ja np. mam coś do Jagiellonów. Od Jana III Sobieskiego nie mieliśmy porządnego władcy.
Przed też. Zygmunt, Władysław, Jan Kazimierz... no orłami nie byli.
Zabrakło wszystkiego. Zabrakło kogoś, kto na nowo zbudowały Polskę. Zabrakło kogoś takiego jak Kazimierz Wielki i kogoś takiego jak Łokietek (który swoimi zabiegami stworzyłby szansę dla następcy).
 Tak, tylko dużo wcześniej. Ten nowy Kazimierz czy Łokietek zamiast Wazów - owszem, może coś by zmienił. Potem to już była równia pochyła.

Wojny szwedzkie zrujnowały Polskę bardziej niż II WŚ. Już się nie podniosła. Sobieski to były przebłyski dawnej świetności. No a potem przyszli Sasi...


 
 
Za ten post autor irycki otrzymał podziękowanie:
VdL (25 kwie 2023, 21:12)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Ater »

irycki pisze: 25 kwie 2023, 16:17
Fantomas pisze: 25 kwie 2023, 15:53 Dziś można tak patrzeć na historię. To było błędem, tamto. Mówimy to z perpektywy stuleci i tego, co było potem.
Tak, zasadniczo masz rację. Na tej zasadzie krytykuje się hołd pruski, bo „trzeba było Krzyżaków rozjechać do końca”. Tylko nie bardzo miliśmy na to siłę i zasoby i wtedy przyjęcie hołdu miało sens i było zgodne z racją stanu. Nie hołd doprowadził do rozbiorów tylko polityka późniejszych władców i magnaterii.

Ale - czasami jednak można powiedzieć że decyzja była zła.
 

 
Tylko za Zygmunta I Starego mieliśmy siłę by państwo krzyżackie rozjechać do końca, które było w tym czasie słabe i zadłużone. Wydaję mi się, że to, że Albrecht był siostrzeńcem króla, było powodem zhołdowania Prus a nie ich wciągnięcia do Polski.
Hołd mogę sobie jakoś wytłumaczyć, ale oddanie przez Zygmunta III w 1618, Hohenzollernom Brandenburskim Prus był błędem strategicznym, bo mamy księstwo, którego części oddzielone są Prusami Królewskimi i tylko trzeba czekać kiedy będzie chciało zawładnąć tym obszarem. Nie mógł chociaż obrać na władce Prus jednego ze swoich synów?
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: irycki »

Ater pisze: 26 kwie 2023, 10:20 Tylko za Zygmunta I Starego mieliśmy siłę by państwo krzyżackie rozjechać do końca, które było w tym czasie słabe i zadłużone.
 
Z tego co czytałem to jednak nie bardzo mieliśmy. To znaczy może na upartego by się dało, ale jakim kosztem? Hołd wyglądał w tej sytuacji dosyć racjonalnie. I trudno mieć do Zygmunta Starego pretensje o
oddanie przez Zygmunta III w 1618, Hohenzollernom Brandenburskim Prus 
 
No i tu wracamy do Zygmusia III. Już pisałem, że go nie lubię? :D


 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: seth_22 »

Pięknie, pięknie, panowie, tyle że Rzeczpospolita od dawna leżała na OIOMie w stanie agonalnym. Czekała jedynie na odłączenie od aparatury. To a propos dyskusji o Sasach. 
Za ten post autor seth_22 otrzymał podziękowanie:
TomaszL (26 kwie 2023, 23:06)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

seth_22 pisze: 26 kwie 2023, 21:09 Pięknie, pięknie, panowie, tyle że Rzeczpospolita od dawna leżała na OIOMie w stanie agonalnym. Czekała jedynie na odłączenie od aparatury. To a propos dyskusji o Sasach. 

 
Ja też lubię przekornie - a może są dobre strony "odłączenia od aparatury". Może po tym wszystkim nasz kraj dostał drugą szansę na zasadzie "wóz albo przewóz". I nie ważne czy to było w 1918, czy w 1945 czy po 1989, czy po 23 lutego 2022. Owszem, uczmy się na błędach ale czasami trzeba czekać na szansę i jak ona się nadarzy, to grzechem byłoby ją zmarnować ...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: VdL »

TomaszL pisze: 26 kwie 2023, 23:11Ja też lubię przekornie - a może są dobre strony "odłączenia od aparatury". Może po tym wszystkim nasz kraj dostał drugą szansę na zasadzie "wóz albo przewóz". I nie ważne czy to było w 1918, czy w 1945 czy po 1989, czy po 23 lutego 2022. Owszem, uczmy się na błędach ale czasami trzeba czekać na szansę i jak ona się nadarzy, to grzechem byłoby ją zmarnować ...


 
Odważna teoria  :-)
 
 Teraz też jesteśmy szansą, zobaczymy czy dobrze wybierzmy. 
 
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

VdL pisze: 27 kwie 2023, 09:51
TomaszL pisze: 26 kwie 2023, 23:11Ja też lubię przekornie - a może są dobre strony "odłączenia od aparatury". Może po tym wszystkim nasz kraj dostał drugą szansę na zasadzie "wóz albo przewóz". I nie ważne czy to było w 1918, czy w 1945 czy po 1989, czy po 23 lutego 2022. Owszem, uczmy się na błędach ale czasami trzeba czekać na szansę i jak ona się nadarzy, to grzechem byłoby ją zmarnować ...



 
Odważna teoria  :-)
 
 Teraz też jesteśmy szansą, zobaczymy czy dobrze wybierzmy. 
 

 
Ja się często mylę w swoich propozycjach. Ale mi to nie przeszkadza, bo moim celem jest próba spojrzenia trochę inaczej na problem, porozmawianie o problemie.
 
Za ten post autor TomaszL otrzymał podziękowanie:
VdL (28 kwie 2023, 12:04)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Teraz to już dobrze wybraliśmy. Trzeba się tylko tego trzymać.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery Zbojnika, a już pojawiają się imprezy towarzyszące. Na zamku w Decinie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Złotemu Przemyslidzie. Gdyby ktoś wybierał się do Czech i był w okolicy to warto zobaczyć
https://www.zamekdecin.cz/program/nejbl ... XtiziaC1Dw
 
 
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Ater »

Jeśli mowa o tym filmie

to zapowiada się ciekawie.
 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Tak to ten film. Głównym bohaterem jest Złoty Przemyślida czy Przemysł Ottokar II. Nazywany też królem żelaznym. Król Czech, który miał realne szanse założyć koronę cesarską. Jego żoną była Kunegunda halicka nazywana najpiękniejsza kobietą swoich czasów. Synem Przemysła Ottokara był Wacław II. Przemysł Ottokar zginął w bitwie pod Suchymi Krutami w 1278 r. Ta śmierć to załamanie potęgi Przemyślidów, ale też debiut na arenie dziejów bardzo znanej dynastii Habsburgów. Anonimowy Rudolf z Habsburga zostaje cesarzem. Sam film to debiut reżyserski młodego Czecha. I taki debiut to ja rozumiem!
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Oto Kleopatra VII Filopator. Najnowszą rekonstrukcję wyglądu wykonano na podstawie fresków przedstawiających Kleopatrę w Pompejach i Herkulanum. Dodam tylko, że były wykonane przez artystę, który znał Królową Egiptu
FvWKjscWAAMmdqs.jpg
 
FvWKjrXXwAAJhio.jpg
 To jest oryginalna sukienka noszona przez Greczynki, ale też na dworze ostatnich Ptolemeuszy
FvV9_L6XoAAw1zu.jpg
  
 
 
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: irycki »

Nie wiem czy znacie tę mapę?

https://orbis.stanford.edu/

To takie google maps dla Imperium Rzymskiego ;). Można sobie zaplanować podróż i sprawdzić ile zajmie w zależności od wybranego środka transportu. Na przykład z Londinium do Rzymu można było statkiem i konno dotrzeć w ciągu 22.5 dnia :)

 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

Jestem w trakcie oglądania filmu "Dzień Matki" na Netflixie. Tegoroczna nowość. A tam główna bohaterka ma podgląd na jakiegoś czata i jedna z ostatnich wypowiedzi, widoczna przy najechaniu kamarą, to wypowiedź użytkownika o nicku "Pan Samochodzik".

Taki mały żart nawiązujący do innego filmu Netflixa, który zaraz będzie dostępny ?????
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Ooo! Widze na polskiej telewizji, ze zaczęła się kampania programu szczepień na HPV. Pięknie!
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Swoją droga ciekawe czy ta szczepionka będzie zaakceptowana.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Barabasz »

Brunhilda pisze: 28 maja 2023, 11:12Ooo! Widze na polskiej telewizji, ze zaczęła się kampania programu szczepień na HPV. Pięknie!
 
Do nas dzwonili już nawet z przychodni. Młody zapisany.
 
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowanie:
Brunhilda (28 maja 2023, 17:25)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Barabasz pisze: 28 maja 2023, 14:05
Brunhilda pisze: 28 maja 2023, 11:12Ooo! Widze na polskiej telewizji, ze zaczęła się kampania programu szczepień na HPV. Pięknie!

 
Do nas dzwonili już nawet z przychodni. Młody zapisany.
 

 
Super! 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: VdL »

Podobno Australia jest liderem w tej dziedzinie. 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszK »

VdL pisze: 30 maja 2023, 10:11Podobno Australia jest liderem w tej dziedzinie.  
To właśnie dzięki badaniom naszej Brunhildy. :564:
Brunhilda badała rozprzestrzenianie się wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) u swoich stomatologicznych pacjentów. Ma publikację w czasopiśmie z Impakt Factor 2,259 pkt. To dużo, bo np. w mojej dziedzinie, najwyższy Impact Factor to 2,5, a i tam się trudno dostać. Teraz Brunhilda pracuje nad kolejną publikacją.
A infekacja HPV, nawet bezobjawowa, po latach prowadzi do raka, stąd szczepienia 
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Hanka »

TomaszK pisze: 30 maja 2023, 19:39
VdL pisze: 30 maja 2023, 10:11Podobno Australia jest liderem w tej dziedzinie.  
To właśnie dzięki badaniom naszej Brunhildy. :564:
Brunhilda badała rozprzestrzenianie się wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) u swoich stomatologicznych pacjentów. Ma publikację w czasopiśmie z Impakt Factor 2,259 pkt. To dużo, bo np. w mojej dziedzinie, najwyższy Impact Factor to 2,5, a i tam się trudno dostać. Teraz Brunhilda pracuje nad kolejną publikacją.
A infekacja HPV, nawet bezobjawowa, po latach prowadzi do raka, stąd szczepienia 

 
ja się zaszczepiłam z 15 lat temu 
na jedno pomogło a na co innego już nie
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Barabasz »

Do szczepienia chłopców i dziewcząt 12 i 13 letnich będą stosować szczepionki dwóch firm i typów dziewięcio- lub dwuwalentną. Brunhildo możesz napisać coś o tym i która jest skuteczniejsza?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

To się pochwalę. Osiągnąłem bodaj 30 maja 2 023 000 kroków. Maj zamykam wynikiem 2 036 716 kroków. Średnio spalałem dziennie około 500 kalorii.
 
 
 
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
johny (01 cze 2023, 09:47)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: johny »

Fantomas pisze: 01 cze 2023, 08:11 To się pochwalę. Osiągnąłem bodaj 30 maja 2 023 000 kroków. Maj zamykam wynikiem 2 036 716 kroków. Średnio spalałem dziennie około 500 kalorii.
 
 
 

 
Pięknie!

Ja też z 3mln nie będę miał problemu.
Od początku roku to się kształtuje tak,ale styczeń i luty to były miesiące gdzie dopiero wchodziłem w trening.
Obrazek
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Fantomas pisze: 01 cze 2023, 08:11 To się pochwalę. Osiągnąłem bodaj 30 maja 2 023 000 kroków. Maj zamykam wynikiem 2 036 716 kroków. Średnio spalałem dziennie około 500 kalorii.
 
 
 

 
A ja wczoraj podczas spaceru spaliłem 856 000 kalorii, czyli prawie 2 tysiące razy więcej.
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

PawelK przypomniała mi się piosenka dla dzieci o krasnalu, którego żona wałkowała "aż był cieńki jak niteczka" tylko on może pobić Twój wynik!
 
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
PawelK (01 cze 2023, 15:11)
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

PawelK pisze: 01 cze 2023, 09:55
Fantomas pisze: 01 cze 2023, 08:11 To się pochwalę. Osiągnąłem bodaj 30 maja 2 023 000 kroków. Maj zamykam wynikiem 2 036 716 kroków. Średnio spalałem dziennie około 500 kalorii.
 
 
 


 
A ja wczoraj podczas spaceru spaliłem 856 000 kalorii, czyli prawie 2 tysiące razy więcej.
 

 
Mam pytanie :
- człowiek potrzebuje dziennie średnio około 2500 kcal (od 2000 kcal do nawet 5000 kcal)
- godzina spaceru to od 200 kcal do 300 kcal
- 1kcal to (nieprofesjonalnie) 1000 kalorii

Jak można podczas spaceru spalić średnio 500 kalorii czyli 0,5kcal ?

Przepraszam, że się czepiam, ale te szczegóły/drobiazgi są ważne. Diabeł tkwi w szczegółach. Moja żona zajęła się moim odżywianiem przez kilka miesięcy (od listopada do marca), bez wchodzenia w szczegóły i nagle ja mam kilka kilogramów więcej :)
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”