O wszystkim i o niczym

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
ODPOWIEDZ
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Było, nie było mieli ogromną władzę. Większość z nich władzę absolutną. Tym się na pewno nie da znużyć.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Hanka pisze: 07 lut 2022, 11:06 ciekawe czy dotykało ich wypalenie zawodowe, całe życie robić to samo 😉. Dziękuję za wyszukanie tych ciekawostek
 

 
Masz na myśli władców?
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Hanka »

Tak. Myślę że ciągle podejmowanie ważnych decyzji też może być męczące
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Hanka pisze: 07 lut 2022, 13:49 Tak. Myślę że ciągle podejmowanie ważnych decyzji też może być męczące

 
Nie wiem jak ten król Suazi ale na stówę władcy z krajów azjatyckich nie mogą narzekać na nudę. Hirohito to przecież II Wojna Światowa, król Kambodży to okres Czerwonych Khmerów. Król Tajlandii to zarówno czasy junty wojskowej jak i iście królewskie "rządy". Pomógł wprowadzić w Tajlandii rządy demokratyczne, co nie zmieniło tego, że partia rządząca się tam trzaskała non-stop z partią opozycjną, a wojskowi stali z tyłu. Król zazwyczaj, gdy już szło na ostro, wzywał przywódców partii i prosił o dogadanie się. Prosił z wojskiem w tle. Po jego śmierci tron przejął jego syn a rządy junta. Syn, niestety, nie odziedziczył po ojcu mądrości, był raczej "bananową młodzieżą".

A Elżbieta to przecież królowa połowy świata. Więc na nudę trudno narzekać.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Elżbieta przecież formalnie nie zarządza. Wielka Brytania to już nie to "Imperium, nad którym słońce nie zachodzi". Czasy się zmieniły, świat się zmienił. Rody królewskie nie rządzą na świecie. Dziś przecież bardziej są kolorytem niż codziennością. Nawet jeśli są a w kilku państwa europejskich wciąż są, to cieszą się dużą popularnością a ważne decyzję podejmuje kto inny.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

Fantomas pisze: 07 lut 2022, 10:57 Lecz Macron miał przywilej zawarcia małżeństwa z miłości. TomaszL proszę potwierdz, że to miałeś na myśli.


 
Chodziło o "nauczycielkę z liceum". W tamtych czasach (Karol Wielki i inni) trudno mówić o istnieniu liceów, nauczycielkach z liceum, romansie z nauczycielką z liceum. O to mi chodziło - tego nie mieli bo nie mogli mieć. I to był żart.

Nie znam dokładnie historii władców terenów obecnej Francji ani też biografii Macrona, ale zauważyłeś drugi aspekt - potencjalna możliwość zawarcia małżeństwa z miłości (w przypadku Macrona). I to może być ważne dla Macrona.

Chociaż jak patrzy się na biografie wielu osób, niektórzy wolą zapisać się na kartach historii, pozostawić coś po sobie, niż zawrzeć małżeństwo z miłości.

I pozostaje jeszcze pytanie czym jest miłość? Ale to znowu inna bajka.
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

Fantomas pisze: 07 lut 2022, 15:13 Elżbieta przecież formalnie nie zarządza. Wielka Brytania to już nie to "Imperium, nad którym słońce nie zachodzi". Czasy się zmieniły, świat się zmienił. Rody królewskie nie rządzą na świecie. Dziś przecież bardziej są kolorytem niż codziennością. Nawet jeśli są a w kilku państwa europejskich wciąż są, to cieszą się dużą popularnością a ważne decyzję podejmuje kto inny.


 
Ja bym się nie zdziwił, jak przed czerwcem "odwołają" COVID'a (może tylko na chwilę), bo Elżbieta ma imprezkę - i to będzie pokaz nowoczesnego styl "rządzenia". Nie wiem tylko kto "rządzi" i nie chcę wiedzieć :) 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Fantomas pisze: 07 lut 2022, 15:13 Elżbieta przecież formalnie nie zarządza. 

 
Ale chyba ma obowiązki. W sumie jest królową chyba kilkunastu krajów i jeszcze nie tak dawno odwiedzała te kraje. Gdy byliśmy na urodzinach mojej koleżanki w Vancouver, kolację urodzinową przygotowywał, w ramach prezentu, sąsiad, emerytowany już wtedy szef kuchni, który szczycił się tym, że gotował dla królowej Elżbiety w czasie jej pobytu w Vancouver. Wydaje mi się, że Elżbieta odwiedzała Kanadę regularnie z okazji Canada Day.
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

PawelK Kanada była pierwszym brytyjskim dominium. Podobnie Australia, Nowa Zelandia, Pakistan i kilka innych państw. Dziś to już niepodległe i niezalezne państwa. Większość z nich należy też do Wspólnoty Narodów. Obejmuje ona 35 różnych państwa I terytoriów. Stąd pewnie wizyty krolewskie w Kanadzie. Ciekawe, czy Australię też regularnie odwiedza.Elżbieta na pewno ma masę obowiązków tu pełna zgoda.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze: 07 lut 2022, 10:12 Wyobraźcie sobie taką scenkę. Siedzą sobie w niebie przed telewizorem 100 calowym np. Napoleon, Karol Wielki, Ludwik XIV, Filip August, Karol Młot, Gotfryd z Bouillon i kilku innych oglądają wyczyny Macrona. Muszą mieć niezły ubaw. To oczywiście żarcik niewinny :-D
 
 

 
Chodzi o to, ze pojechał do Rosji negocjować? 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Fantomas pisze: 07 lut 2022, 16:23 PawelK Kanada była pierwszym brytyjskim dominium. Podobnie Australia, Nowa Zelandia, Pakistan i kilka innych państw. Dziś to już niepodległe i niezalezne państwa. Większość z nich należy też do Wspólnoty Narodów. Obejmuje ona 35 różnych państwa I terytoriów. Stąd pewnie wizyty krolewskie w Kanadzie. Ciekawe, czy Australię też regularnie odwiedza.Elżbieta na pewno ma masę obowiązków tu pełna zgoda.

 
Nie do końca jest tak jak piszesz. Kanada ma system parlamentarny w monarchii konstytucyjnej a królowa Elżbieta jest królową Kanady.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

O to rzeczywiście.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Bruniu chodzi o całokształt. Jedna sprawa to zupełny upadek Francji. Unicestwiono to państwo jako światowego lidera, czy nawet europejskiego lidera. Społeczeństwo francuskie zostało zdominowane przez obcych kulturowo, choć mówiących tym samym językiem obywateli Republiki. Kompletna degrengolada dawnej potęgi, która co należy zaznaczyć, od czasu Rewolucji, ma zdecydowanie mniej dobrych momentów niż złych. Z mojej perspektywy to żadna tragedia. Czasem jest nawet śmiesznie jak np. wówczas, gdy Macron zapowiedział uwspołcześnienie katedry Notre Dame przy okazji jej obudowy.
A druga to "miłość" do Rosji. Tu trzeba uściślić, że to dotyka wszystkich francuskich polityków. Nie tylko Macrona. Kiedyś francuscy myśliciele i intelektualisci fascynowali się komunizmem i Stalinem. Jak widać wiele się nie zmieniło.  

Oczywiście prawdziwi przywódcy Francji (Ci z żartu) którzy na żywo mają przekaz i oglądają sobie Macrona w telewizji mają więcej powodów do wesołości. I pewnie kiedy brzuchy bolą od śmiechu i naprawdę wydaje im się, że to już wszystko jeden do drugiego mówi "patrz teraz".
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Orkan Eunice nie przyniósł Wam szkód? Jak tam Forowicze? Podobno wiało niemiłosiernie…
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: johny »

Brunhilda pisze: 20 lut 2022, 03:40 Orkan Eunice nie przyniósł Wam szkód? Jak tam Forowicze? Podobno wiało niemiłosiernie…

 
No było mocno, 4 ofiary u nas.Opóźnione pociągi etc. w łódzkiem zniszczone kilka wsi.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

W Wielkopolsce w Dobrzycy (koło Pleszewa) uszkodzone "dziesiątki" budynków

https://epoznan.pl/news-news-126370-wst ... owietrznej
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

  Nie wiem, czy mamy osobny wątek na kryminalne historie z dreszczykiem. Jeśli nie tu chciałbym napisać kilka słów o mordzie spred lat. 15.05.1927 r. zamordowana została "Piękna Zośka". W latach 20-tych XX wieku Zofia Frontczakówna była modelką i fotomodelką. Słynęła z urody. Na obrazach malowanych przez Kossaka, Stachniewicza, Wodzińskigo przedstawiano ją w stroju krakowskim. Maciej Paluch był szewcem w podkrakowskich Zasławicach. I niestety mężem Zośki. To on bestialsko ją zamordował. Jednak do swojej zbrodni przyznał się dopiero w 1931 ubiegając się o ułaskawienie. Wcześniej jednak został skazany na 15 lat ciężkiego więzienia, obostrzonego twardym łożem co miesiąc oraz ciemnicą każdego 15 maja, w rocznicę zbrodni”. Sąd Najwyższy karę tę obniżył do 12 lat, zachowując resztę obostrzeń. Karę odbywał w Wiśniczu Nowym. Zmarł w 1960 jako żebrak pod krakowskim kościołem p.w. Św. Marka.
images(2).jpg
images(2).jpg (8.33 KiB) Przejrzano 1394 razy
 
2Q==(3).jpg
2Q==(3).jpg (11.46 KiB) Przejrzano 1394 razy
 
 
images(1).jpg
images(1).jpg (6.75 KiB) Przejrzano 1394 razy
 
 
images(2) (1).jpg
images(2) (1).jpg (6.93 KiB) Przejrzano 1394 razy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

Rzeczywiście ładna na tych obrazach! A ile tych obrazów! A tego Palucha wsadzili do Nowego Wisnicza widzę! O chodzi z tym twardym łożem? Na deskach jakichś spał? W ogóle dzięki , ze to napisales Fantomasie! Nie znałam tej historii! Widzę, ze nawet teatr ma jakiś nowoczesny spektakl z ta historia w tle! 
 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowanie:
Fantomas (19 maja 2022, 14:55)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 18 maja 2022, 15:11To on bestialsko ją zamordował. Jednak do swojej zbrodni przyznał się dopiero w 1931 ubiegając się o ułaskawienie.  
Ja mam informację, że przyznał sie dopiero po odsiedzeniu wyroku, przyszedł wtedy do Zakładu Medycyny Sądowej i prof. Olbrychtowi, który opisał naukowo ten przypadek, opowiedział o szczegółach. Pewnie chciał coś przy tym ugrać. Bestialskie zamordowanie to drobiazg, w porównaniu z tym co zrobił z nią potem. A miała dziewczyna szanse na awans społeczny, bo mieszkali razem w jednoizbowej chacie z polepą zamiast podłogi. Aby pozować malarzom codziennie chodziła pieszo z podkrakowskich Zasławic. Wydawać by się mogło, że chodziło o zazdrość, ale tak naprawdę to ona była kimś, a on zerem. Rzeczywiście umarł jako żebrak, a konkretnie zaczadził się dymem z ogniska tlącego się w szopie którą zamieszkiwał. Bezpośrednio po wojnie pracował jako portier w Hotelu Francuskim, ale widać nie nadawał się na to stanowisko.
U mnie w domu wisiała do niedawna reprodukcja jej portretu Józefa Wodzińskiego (w Krakowie Piękna Zośka jest modna), ale przy przeprowadzce gdzieś się zapodziała.

 
 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 3):
PawelK (18 maja 2022, 21:49) • Fantomas (19 maja 2022, 14:55) • TomaszL (19 maja 2022, 17:00)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Przeczytałem o tym wczoraj i się podzieliłem tą historią z Wami. Wcześniej nie znałem tej historii.
 
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Ater »

Kiedyś o tej zbrodni słyszałem. Teraz też się zdarzają zabójstwa modelek, miss. Te zabójstwa są medialne, ale dla mnie każdej ofiary szkoda.
Myślę, że jak TomaszK napisałby książkę "Kryminalne zagadki Krakowa" to by się cieszyła dużą poczytnością.
Znalazłem taki artykuł o miejscu pracy TomaszKa :
https://malopolskatogo.pl/miejsca/zakla ... y-sadowej/
 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Ater pisze: 19 maja 2022, 10:09 Myślę, że jak TomaszK napisałby książkę "Kryminalne zagadki Krakowa" to by się cieszyła dużą poczytnością.


 
Kupiłbym
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Fantomas »

Ater zgoda. Dużo jest takich "medialnych" zabójstw. Każdej ofiary szkoda niezależnie od tego, czy jest znana, czy zupełnie anonimowa. To też prawda i pod tym się podpisuję. Wrzuciłem jako ciekawostkę, taką opowieść z dreszczykiem. Wydaje mi się, że takimi morderstwami w okresie międzywojennym żyła cała Polska. Dobrym przykładem jest sprawa Gorgoniowej. A Pitawal Krakowski to super pomysł.
 
 
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

Fantomas pisze: 19 maja 2022, 15:05  Dobrym przykładem jest sprawa Gorgoniowej. 
 
 

 
Gorgonowej.

Pewnie @TomaszK też by mógł coś ciekawego o tej sprawie napisać, bo druga sprawa odbywała się w Krakowie.
@TomaszK przyglądałeś się tematowi?
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

PawelK pisze: 19 maja 2022, 11:56
Ater pisze: 19 maja 2022, 10:09 Myślę, że jak TomaszK napisałby książkę "Kryminalne zagadki Krakowa" to by się cieszyła dużą poczytnością.



 
Kupiłbym
 

 
A ja bym kupił i poprosił jeszcze o podpis autora. Z dedykacją bym poczekał jeszcze trochę, by na nią zasłużyć - jako jeden z młodszych forowiczów (stażem), poczekałbym w kolejce na odpowiedni czas.  
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszK »

Ater pisze: 19 maja 2022, 10:09Myślę, że jak TomaszK napisałby książkę "Kryminalne zagadki Krakowa" to by się cieszyła dużą poczytnością. 
Jest jeden problem: nie chce mi się   :-D

Ale mogę coś opowiedzieć. W latach 40-tych i 50-tych działał w Krakowie  zabójca, Władysław Mazurkiewicz. Można o nim poczytać w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ad ... (morderca)

Obrazek

Był zabójcą seryjnycm, ale nie na tle seksualnym, tylko rabunkowym. Zabijał dla pieniędzy bogate osoby z półświatka, pożyczając wcześniej od nich duże kwoty, rzekomo aby je korzystnie ulokować. Dwie ostatnie ofiary, to siostry de Laveaux (wcześniej zabił ich brata), które zastrzelił i zakopał pod podłogą swojego garażu. 
Wpadł kilka miesięcy później, kiedy próbował zastrzelić kolejna ofiarę, ale ta przeżyła. Handlarz walutą usłyszał huk, Mazurkiewicz obrócił to w żart, ale u niedoszłej ofiary pojawiły sie bóle głowy. Zgłosił się do szpitala a RTG wykazało pocisk pistoletowy tkwiący pod skórą potylicy. Mazurkiewicza aresztowano, przy okazji przeszukano mu dom i znaleziono zwłoki zamurowane w garażu. 
Pistoletu nie znaleziono, ale w ciałach obydwu zastrzelonych kobiet znaleziono pociski tego samego kalibru, co wydobyty z głowy handlarza walutą. Była to nietypowa broń, pistolet kieszonkowy Walther Model 9. Kto był u mnie, mógł go zobaczyć. Wygląda jak zabawka, ale to zabójcza broń. 

Obrazek

Przed woją Niemcy zaczęli produkować ten pistolet, bo pozwalał ominąć przepis prawny, nakazujący posiadanie zezwolenia dla broni palnej o kalibrze większym niż 7mm. Tak powstał Walther Model 9, kaliber 6.35, broń nietypowa i rzadko używana. 
Na podstawie działalności Mazurkiewicza powstał niedawno film "Ach śpij kochanie", rolę zabójcy zagrał Andrzej Chyra. 

Obrazek

Mazurkiewicz został skazany na karę smierci, wyrok wykonano. Ale zbadano tylko troje zwłok jego ofiar, pozostałe rzekomo wrzucał do Wisły w worku obciążonym kamieniami. Ale wertując stare protokoły sekcyjne znalazłem niedawno jeden z 1946 roku, gdzie ofiara zabójstwa na tle rabunkowym, miała w kościach czaszki otwory postrzałowe o średnicy 6,35mm. Sprawcy nie wykryto. 
A dwa lata temu w w kamienicy w centrum Krakowa, znaleziono zakopany pod betonową posadzką piwnicy szkielet, z otworami postrzałowymi w kościach czaszki. Modus operandi pasuje do Mazurkiewicza. Jutro będę miał okazje obejrzeć tę czaszkę i zmierzyć wielkość otworów postrzałowych. Jeżeli będą mniejsze niż 7mm - mamy kolejną ofiarę Mazurkiewicza.
Ciąg dalszy nastąpi.  
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 3):
PawelK (19 maja 2022, 21:26) • Fantomas (20 maja 2022, 08:17) • Ater (20 maja 2022, 13:40)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: Brunhilda »

A on tak niepozornie i niewinnie wyglada….
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze: 19 maja 2022, 21:15 Jest jeden problem: nie chce mi się
 
 
Weź, no nie daj się prosić :-)
Za ten post autor PawelK otrzymał podziękowanie:
Fantomas (20 maja 2022, 08:17)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszL »

TomaszK pisze: 19 maja 2022, 21:15
Ater pisze: 19 maja 2022, 10:09Myślę, że jak TomaszK napisałby książkę "Kryminalne zagadki Krakowa" to by się cieszyła dużą poczytnością. 
Jest jeden problem: nie chce mi się   :-D

Ale mogę coś opowiedzieć. 

...
 
 

 
TomaszKu - opowiadaj, opowiadaj (a my się tym "zaopiekujemy")  ;-)
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: O wszystkim i o niczym

Post autor: TomaszK »

TomaszK pisze: 19 maja 2022, 21:15Jutro będę miał okazje obejrzeć tę czaszkę i zmierzyć wielkość otworów postrzałowych. Jeżeli będą mniejsze niż 7mm - mamy kolejną ofiarę Mazurkiewicza. 
Obrazek

Niestety otwory wlotowe mają po ponad 7mm. Ale nadal pozostaje modus operandi Mazurkiewicza - zastrzelenie i zakopanie w piwnicy. Teraz trzeba będzie sprawdzić czy Mazurkiewicz był tam kiedykolwiek zameldowany. W czasach PRL-u właścicieli kamienic obowiązywało posiadanie "Księgi meldunkowej", tylko nie wiem gdzie jej szukać - u właściciela kamienicy, czy w jakiejś instytucji administracyjnej ? No i gdzie to może być - w Urzędzie Dzielnicowym, czy w Archiwum Miejskim ?
Dom w którym zakopał ostatnie dwie ofiary, kupił na krótko przedtem, to był koniec lat 50-tych. Wcześniej pewnie coś wynajmował.
 
 
 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”