Wrześniowy konkurs - II zagadka wolna

Dział poświęcony konkursom i zabawom forowym
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Wrześniowy konkurs - II zagadka wolna

Post autor: Aldona »

Żeby Wam się nie dłużyło z nic nie robienia, to można już wytężyć umysły, bo oto druga zagadka wolna.
Powodzenia.

Była ciemna, dżdżysta, listopadowa noc....
- Nocowałaś kiedyś w starym dworze? - spytał chłopiec
- Oczywiście, że nie, ale teraz jest okazja, mój drogi, żebyśmy obejrzeli to cudeńko, zanim zrobią muzeum i nie pozwolą nam niczego dotykać.
- To najpierw cichaczem do oficyny Staruszka. Weźmiemy latarki i obejdziemy park. Wejdziemy okienkiem piwnicznym.
Po drodze minęli jeszcze dziwny pawilon z nowymi drzwiami i błyszczącą kłódką i dalej dróżką doszli do Dworu. Weszli do środka.
- Ty patrz! Jaki fajny obrazek, taki pejzażyk przy filarach - chłopiec zachwycał się wystrojem oświetlając wnętrze latarką.
- Romantyczny taki - cieszyła się dziewczynka
- A spójrz na sufit!
- O? Grecka opiekunka plonów i pól!
- Pięknie tu. 
Dziewczynka wdrapała się na zabytkowy stolik i zaczęła obskubywać coś nad drzwiami,
- Ej co tam grzebiesz w tym liściu. Wygląda jak taki śródziemnomorski.
- Nic, nic....ładny jest, taki starożytny.
Poszli na piętro skrzypiącymi schodami. Ich cienie rzucały się po ścianach, podłodze i suficie, gdzie tworzyły wraz z szóstym dzieckiem Rei i Kronosa ciekawą mieszankę kształtów. Chłopiec stukał w ściany i ze zdziwieniem stwierdził, że to nie zwykła lipa.
- Bogate drewienko, nie ma co.
- Tam w bibliotece też masz takie drewienko, czarne. A na suficie, to się kiedyś świeciły prawdziwe świece a nie żarówki. Jest tam jeszcze taki obrazek, chyba z jakimś generałem. Ładny wzór na tym suficie.
- Widziałem, widziałem. Zobacz lepiej tam dalej. Taki portret damy, wygląda prawie jak ty - zachichotał. No ale dama z łasiczką to to nie jest.
- Usiądźmy chwilę - zaproponowała dziewczynka. Sił mi brak. O, tu na tych stylowych krzesłach.
Siedzieli dłuższą chwilę wpatrując się w drewniane biureczko, na którym stały filiżaneczki z kwiatkami. W końcu ruszyli się z miejsc, bo uwagę zwrócili na cudowny kominek.
- Jakby biały kamien, czy coś...Ładne te kolumienki a tu na górze cztery babki. 
- I byk, jak wół. Nie widzisz?
- Aaa, widzę. Ale zobacz ten zegar! Super co? Tylko ma pękniętą szybkę. Ciekawe czemu?- To pewnie zagadka, którą rozwiąże ten Kustosz co ma przyjechać - powiedziała dziewczynka. Usiedli na kanapie i zastanawiali się jak będzie wyglądało muzeum.  Te wszystkie książki, które widzieli, fotele, stół....
- A te księgi to na pewno są zabytkowe, jedna z nich ma tytuł zapisany z błędem. Przez "Y" - powiedziała dziewczynka licząc po kolei wszystkie książki, ale przy sto dwudziestej pierwszej się poddała.
- Czy w zlewie, który mijaliśmy, będzie można umyć ręce czy też będzie jako zabytek potraktowany? - zastanawiał się chłopiec  
- Ja ci mówię, że to nie jest zwykły zlew. Tak jak te krzesła i to wielkie ciężkie biurko. Widziałaś jaki ma ładny wzór, na przemian z jasnych i ciemnych drewienek. Ono ma jakiś taki swój styl. Tak myślę. A tę głowę faceta to sobie można dla powagi postawić na biurko - powiedziała dziewczynka.
Przeszli dalej i weszli do kuchni. 
- Milutko tu. Nawet patelnie równo wiszą, jakby co dopiero Czerski umarł.
- No bo co dopiero umarł - odpowiedziała dziewczynka. Ten sekretarzyk mi się podobał, ten co stał w gabinecie. Taki we francuskim stylu. A w tej sali balowej też były te liście, takie co nad drzwiami wczesniej. A ten kominek z czarnego kamienia i lustro w otoczce z liści dębowych. Albo te snopy zboża w tym czymś.
- Fakt, interesujące ozdoby. Mi się ta gitarka wyrzeźbiona podobała. I te czerwone jak maliny obicia mebli.
Zadumali się nad przemijaniem, pomyśleli, że Czerski jak stał tak umarł i nic przecież do grobu nie zabrał. Po co więc gromadzić bogactwa. 
- Nic tu po nas. Zwijamy się, moja droga.
Wyszli przez piwniczne okienko w ciemną dżdżystą noc....
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Fajne, ale zapomniałaś zadać zagadki.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Moim zdaniem wychodzi że iks równa się osiem.

A Wam ile?
Ostatnio zmieniony 15 paź 2020, 15:44 przez irycki, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

irycki pisze:Moim zdaniem wychodzi że iks równa się osiem.
A Wam ile?
No co ty powiesz ? Mi wyszło że odpowiedź to kś&y@oEbńy%.
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Mysikrólik pisze:zapomniałaś zadać zagadki
Nie zapomniałam :evil:
irycki pisze:iks równa się osiem
Zagadka jest z treści książki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

irycki pisze:Moim zdaniem wychodzi że iks równa się osiem.

A Wam ile?
U mnie iks równia się pi-er-kwadrat :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Czesio1 pisze:irycki napisał/a:
Moim zdaniem wychodzi że iks równa się osiem.

A Wam ile?

U mnie iks równia się pi-er-kwadrat
Wyszłoby że gonisz w kółko, albo w piętkę.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Mysikrólik pisze: Wyszłoby że gonisz w kółko, albo w piętkę.
Myślę, że w kółko. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Proponuję wziąć do rąk książkę i znaleźć odpowiednie momenty. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Aldona pisze:Proponuję wziąć do rąk książkę i znaleźć odpowiednie momenty. :)
No, ludzie, bierzecie książkę, są momenty! Szukajcie rozwiązania. :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

No dobra, wysłałem odpowiedź, ale coś czuję że szału nie ma. :-D
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Mysikrólik pisze:szału nie ma
Szał jest :D Nie musiałes tak dokładnie.....pewnie zdobędziesz dodatkowo bonus :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 69
Rejestracja: 13 lip 2019, 02:10
Miejscowość: Kętrzyn
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Hebius »

To ja jestem jednak za głupi na te wolne zagadki.
Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Hebius pisze:To ja jestem jednak za głupi na te wolne zagadki.
A zajrzałeś do książki ?
Ostatnio zmieniony 16 paź 2020, 19:24 przez RobertH, łącznie zmieniany 1 raz.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 69
Rejestracja: 13 lip 2019, 02:10
Miejscowość: Kętrzyn
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Hebius »

Po co, skoro nie wiem po co?
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Hebius pisze:Po co, skoro nie wiem po co?
Jak to po co? Żeby zagadkę rozwiązać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

To napisz do Mysiego po wskazówki, ale zacząłbym od książki ,jest to ujęte w tym temacie .
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Jak tam wam idzie rozwiązywanie II zagadki wolnej? Mam nadzieję, że tym razem odpowiedzi będzie więcej niż poprzednio?
Ruszcie trochę głowami, na pewno coś uda się wymyślić. Jak nie całość to przynajmniej część zagadki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Mam trzy prawidłowe odpowiedzi :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Aldona pisze:Mam trzy prawidłowe odpowiedzi :)
Tylko trzy? Halo, ludzie, jeszcze kilka godzin zostało, rozwiązujcie zagadkę!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

No jak Czesio rozwiązał zagadkę wolną to musiało być prosto :D


Oto odpowiedzi:

Mysikrólik: 50pkt

Wydaje mi się, że te dzieciaki strasznie namieszały, ale nie wiem, czy dam radę to odkręcić.
Zacznijmy od tego co wiem na pewno:
1.Staruszek to powinien być Janiak(Ale czy nie nazywały go też tak? Na pewno nie w książce.)
2.Ceres była rzymską boginią, a nie grecką.
3.Zeus co prawda był szóstym synem Rei i Kronosa, ale plafon z jego podobizną nie wisiał na klatce tylko w bibliotece.
Jeżeli dalsza część ich pobytu odbywa się w bibliotece to:
4.Portret młodej damy nie powinien tam wisieć, tylko w sypialni Czerskiego.
5.Z kolei biureczko drewniane, powinno być w jego gabinecie.
6.Również wielkie ciężkie biurko, przed przyjazdem Tomasza, powinno się znajdować w gabinecie.
7.Nie mogli też przejść z biblioteki do kuchni, gdyż ta znajdowała się na parterze.
Wizyta w sali balowej jest dla mnie podejrzana, z tym że nie wiem, czy o to chodziło, że:
8.Czy lira, może uchodzić za gitarkę. No niby i jedno i drugie, to instrument strunowy, szarpany.
9.Czerwone jak maliny obicia, to cios poniżej pasa. Jaki facet wie, czy malina to ten sam kolor co szkarłat?
Na siłę mógłbym dodać dziesiąte:
10.Czerski zabrał do grobu tajemnicę ukrytej masońskiej komnaty. Choć jak wiemy, pośmiertnie utracił ją na rzecz Tomasza.


Następny odpowiedział Czesio: 50 pkt
Próbując rozwiązać drugą wolną zagadkę pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to taka, że Aldona wcieliła się w rolę Nienackiego i napisała...przedwstęp Niesamowitego dworu. - to co mogło się dziać pomiędzy śmiercią Czerskiego a przyjazdem Tomasza z Bigosem i panną Wierzchoń. Mogło tak się zdarzyć bowiem zakładam, że gdy Zosia z Antkiem zobaczyli światła we dworze wracali z którejś kolejnej już próby Balladyny. Ale nie pasował mi tu po pierwsze zegar który miał wybitą szybkę (ta bowiem pękła już na oczach naszych głównych bohaterów) a po drugie gdzież by tu była zagadka? Męczyła się Aldona żeby napisać taki długi tekst tylko po to żebyśmy stwierdzili że to przedwstęp? Zatem ta teoria odpada.
Drugi mój pomysł poszedł w kierunku konkretnych porównań tekstu Aldony z tekstem Niesamowitego dworu i wyłowieniu w nim tych samych elementów. A zatem:

1) stary dwór - dwór w Janówce
2) oficyna Janiaka - w głębi parku czerwienił się dach niskiej oficyny, która sąsiadowała z wozownią
3) park - ogromny park
4) dziwny pawilon z nowymi drzwiami i błyszczącą kłódką - świątynia dumania
5) fajny obrazek, taki pejzażyk przy filarach - kolumnada z romantycznym pejzażem
6) Grecka opiekunka plonów i pól na suficie - na suficie piętra putti w chmurach
7) zabytkowy stolik - stolik ze słynnej pracowni mebli wojewody Michała Ogińskiego
8) Zosia zaczęła obskubywać coś nad drzwiami - draperia nad drzwiami
9) liść śródziemnomorski - liść akantu
10) skrzypiące schody
11) wraz szóstym dzieckiem Rei i Kronosa - owalny plafon, przedstawiający Zeusa na Olimpie
12) Chłopiec stukał w ściany i ze zdziwieniem stwierdził, że to nie zwykła lipa. Bogate drewienko - ściany i sufit wyłożone boazerią dębową
13) na suficie, to się kiedyś świeciły prawdziwe świece a nie żarówki - żyrandol szklany, dziewiętnastowieczny, przerobiony na elektryczny z żyrandola świecowego
14) obrazek, chyba z jakimś generałem - Książę Józef Poniatowski jadący
na koniu, pędzla Bernardo Belotto Canaletto
15) Ładny wzór na tym suficie - sufit wyłożony boazerią dębową, czarną, która na suficie tworzy ogromną gwiazdę z klepek o kilku odcieniach czerni
16) Taki portret damy - Portret młodej kobiety, obraz prawdopodobnie z pracowni
Rubensa
17) na tych stylowych krzesłach - dwa przepiękne krzesła mahoniowe w angielskim stylu Hepplewithe'a z drugiej połowy osiemnastego wieku
18) drewniane biureczko - biurko kolbuszowskie
19) filiżaneczki z kwiatkami - zastawa porcelanowa z kwiatkami, różyczkami
20) cudowny kominek - kominek klasycystyczny z białego marmuru
21) Ładne te kolumienki - cztery delikatnie rzeźbione kolumny drewniane
22) cztery babki - cztery uskrzydlone postacie kobiece
23) I byk, jak wół - motyw głowy byka
24) zegar - zegar szafkowy, francuski, z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku
25) książki - Czerski posiadał prawie pięć tysięcy książek
26) głowa faceta - głowa Wergilego
27) weszli do kuchni - we dworze znajdowała się wielka kuchnia
28) patelnie równo wiszą - na ścianach wisiały patelnie
29) sekretarzyk ten co stał w gabinecie - przepiękny sekretarzyk damski w typie
„bonheur-du-jour" z końca osiemnastego wieku, który znajduje się w gabinecie
Czerskiego
30) A w tej sali balowej też były te liście - w sali balowej ściany pokrywała czarna boazeria z symetrycznie rozłożonymi na niej płaskorzeźbami, przeważnie o motywach liści
31) kominek z czarnego kamienia - ogromny kominek klasycystyczny z czarnego marmuru
32) lustro w otoczce z liści dębowych - lustro ujęte w pasy ozdobione ornamentem typu kandelabrowego — z liści dębowych i żołędzi
33) snopy zboża w tym czymś - w konsolach wolutowych, podtrzymujących gzyms, przedstawione były snopy zboża
34) gitarka wyrzeźbiona - w polu nad zwierciadłem wyrzeźbiono w boazerii lirę w wieńcu laurowym
35) czerwone jak maliny obicia mebli - pokój Tomasza
36) piwniczne okienko - tajne przejście do biblioteki

No i to chyba wszystko co mi się udało znaleźć.
I tak czytając tekst Aldony zastanawiałem się czy udało jej się dorównać do poziomu Nienackiego?

I Lejwoda: 50pkt
Była ciemna, dżdżysta, listopadowa noc....
- Nocowałaś kiedyś w starym dworze?- marzenie panny Marysi - spytał chłopiec
- Oczywiście, że nie, ale teraz jest okazja, mój drogi, żebyśmy obejrzeli to cudeńko, zanim zrobią muzeum- plan ministerstwa/ Marczaka i nie pozwolą nam niczego dotykać.
- To najpierw cichaczem do oficyny Staruszka- Janiaka. Weźmiemy latarki i obejdziemy park. Wejdziemy okienkiem piwnicznym.
Po drodze minęli jeszcze dziwny pawilon- świątynię dumania z nowymi drzwiami zamkniętymi na zamek i błyszczącą kłódką i dalej dróżką doszli do Dworu. Weszli do środka.
- Ty patrz! Jaki fajny obrazek, taki romantyczny pejzażyk przy filarach na kolumnadzie - chłopiec zachwycał się wystrojem oświetlając wnętrze latarką.
- Romantyczny taki - cieszyła się dziewczynka
- A spójrz na sufit!
- O? Grecka opiekunka plonów i pól- putti w chmurach!
- Pięknie tu.
Dziewczynka wdrapała się na zabytkowy czarny stolik i dwie ławy i zaczęła obskubywać coś nad drzwiami,
- Ej co tam grzebiesz w tym liściu akantu? Wygląda jak taki śródziemnomorski.
- Nic, nic....ładny jest, taki starożytny.
Poszli na piętro skrzypiącymi schodami. Ich cienie rzucały się po ścianach, podłodze i suficie, gdzie tworzyły wraz z szóstym dzieckiem Rei i Kronosa ciekawą mieszankę kształtów- Zeus na Olimpie. Chłopiec stukał w ściany i ze zdziwieniem stwierdził, że to nie zwykła lipa lecz dąb.
- Bogate drewienko, nie ma co.
- Tam w bibliotece też masz takie drewienko, czarne, dębowe. A na suficie, to się kiedyś świeciły prawdziwe świece a nie żarówki, bo to szklany żyrandol z XIX w. Jest tam jeszcze taki obrazek, chyba z jakimś generałem- Książę Józef Poniatowski jadący na koniu . Ładny wzór na tym suficie- gwiazda z klepek.
- Widziałem, widziałem. Zobacz lepiej tam dalej. Taki portret damy, wygląda prawie jak ty - zachichotał. No ale dama z łasiczką to to nie jest. – Portret młodej kobiety
- Usiądźmy chwilę - zaproponowała dziewczynka. Sił mi brak. O, tu na tych stylowych krzesłach angielskich.
Siedzieli dłuższą chwilę wpatrując się w drewniane biureczko, sekretarzyk damski w typie „bonheur-du-jour”, na którym stały filiżaneczki z kwiatkami - zastawa porcelanowa z kwiatkami, różyczkami. W końcu ruszyli się z miejsc, bo uwagę zwrócili na cudowny kominek klasycystyczny.
- Jakby biały kamien, czy coś... biały marmur. Ładne te dwie toskańskie kolumienki, a tu na górze cztery babki na fryzie.
- I byk głowa, jak wół. Nie widzisz?
- Aaa, widzę. Ale zobacz ten zegar szafkowy, francuski! Super co? Tylko ma pękniętą szybkę. Ciekawe czemu?- To pewnie zagadka, którą rozwiąże ten Kustosz co ma przyjechać - powiedziała dziewczynka. – pękło przy zbyt gwałtownym domykaniu tajnego przejścia, którym był zegar- Usiedli na angielskiej kanapie mahoniowej i zastanawiali się jak będzie wyglądało muzeum. Te wszystkie książki, które widzieli, fotele, stół....
- A te księgi to na pewno są zabytkowe, jedna z nich ma tytuł zapisany z błędem. Przez "Y" Komedye - powiedziała dziewczynka licząc po kolei wszystkie książki (5428), ale przy sto dwudziestej pierwszej się poddała.
- Czy w zlewie, który mijaliśmy, będzie można umyć ręce czy też będzie jako zabytek potraktowany? - zastanawiał się chłopiec
- Ja ci mówię, że to nie jest zwykły zlew, a umywalka w stylu athenienn z początku XIX w. Tak jak te krzesła mahoniowe w angielskim stylu Hepplewhit’a i to wielkie ciężkie biurko. Widziałaś jaki ma ładny wzór, na przemian z jasnych i ciemnych drewienek. Ono ma jakiś taki swój styl, kolbuszowski. Tak myślę. A tę głowę faceta Wergiliusza to sobie można dla powagi postawić na biurko - powiedziała dziewczynka.
Przeszli dalej i weszli do kuchni.
- Milutko tu. Nawet patelnie równo wiszą, jakby co dopiero Czerski umarł.
- No bo co dopiero umarł - odpowiedziała dziewczynka. Ten sekretarzyk damski w typie „bonheur-du-jour” mi się podobał, ten co stał w gabinecie. Taki we francuskim stylu. A w tej sali balowej też były te liście, takie co nad drzwiami wcześniej. A ten kominek klasycystyczny z czarnego marmuru kamienia i lustro w otoczce z liści dębowych ornament typu kandelabrowego. Albo te snopy zboża w tym czymś- konsole woluntowe.
- Fakt, interesujące ozdoby. Mi się ta gitarka – czerwona Bigosa wyrzeźbiona podobała. I te czerwone jak maliny obicia mebli.
Zadumali się nad przemijaniem, pomyśleli, że Czerski jak stał tak umarł i nic przecież do grobu nie zabrał. Po co więc gromadzić bogactwa.
- Nic tu po nas. Zwijamy się, moja droga.
Wyszli przez piwniczne okienko w ciemną dżdżystą noc...[/quote]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Gitarka nie była Bigosa, tylko jak zaznaczył Czesio wyrzeźbiona w wieńcu laurowym lira - w odpowiedzi Lejwody.
Nie myślałam, że tak dużo znajdziecie tych przedmiotów. Tak naprawdę myślałam, żeby chociaż parę....
Gratuluję Wam i dziękuję, że się pochyliliście nad zagadką.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Aldona pisze:No jak Czesio rozwiązał zagadkę wolną to musiało być prosto :D
Wrrrrrrrr :evil: :evil: :evil:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Czesio1 pisze:Wrrrrrrrr
Co mi tu warczy?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Szczerze mówiąc przeczytałem odpowiedzi i dalej nie wiem, co trzeba było zrobić... :evil:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

irycki pisze:co trzeba było zrobić...
Znaleźć w moim tekście przedmioty opisane w ksiązce pt. Niesamowity Dwór Z.Nienackiego :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Tylko o to? :evil: A ja się zastanawiałem jak z tego ułozyć jakieś hasło czy coś w ten deseń, w końcu doszedłem do wniosku że jestem za głupi na to i dałem sobie spokój.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Hebius
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 69
Rejestracja: 13 lip 2019, 02:10
Miejscowość: Kętrzyn
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Hebius »

Dobrze że sobie odpuściłem po zaznaczeniu w tekście Aldony wszystkich miejsc, które trzeba porównać z tekstem Nienackiego. Bo szedłem podobnym tropem co Irycki - podejrzewałem, że z pierwszych liter wyjdzie jakieś pytanie, na które trzeba odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2020, 18:18 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

irycki pisze:Tylko o to? :evil: A ja się zastanawiałem jak z tego ułozyć jakieś hasło czy coś w ten deseń, w końcu doszedłem do wniosku że jestem za głupi na to i dałem sobie spokój.
No widzisz Aldona? Za łatwe zadajesz zagadki. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

A ja już wysłałem odpowiedź na trzecią zagadkę. Poproszę o punkty premiowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przygoda z konkursami”