Kafel świętego Jerzego

Dział poświęcony twórczości własnej Forowiczów
ODPOWIEDZ
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

W poszukiwaniach śladów Diabła Weneckiego trafiłem do Żnina. Na północnej ścianie tamtejszej fary, znajduje się kafel z wyobrażeniem rycerza walczącego ze smokiem. Skąd tam się wziął? Jaką zagadkę kryje święty Jerzy - zabójca smoka?

Zapraszam do lektury:

https://manowce.com/kafel/
Za ten post autor trzyem otrzymał podziękowania (total 2):
TomaszK (23 lip 2022, 20:25) • Brunhilda (01 wrz 2022, 18:58)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Ale tam nie ma nawet zdjęcia tego kafla. Jest za to informacja, że nie wolno tego tekstu udostępniać w żadnej formie. Więc uważaj trzyem  :-D
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

No chyba że jesteś autorem  :-D Autor tekstu ma imię i nazwisko na "M", a strona nazywa się "Manowce", to już 3 "M".
A, w takim razie widać, że tekst nie jest zerżnięty z internetu, tylko dopracowany własnym wysiłkiem naukowym. Ale wrzuć fotkę tego kafla, dopiero wtedy będę wiedział o czym piszesz. 
 
 
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

TomaszK pisze: 23 lip 2022, 11:32 Ale tam nie ma nawet zdjęcia tego kafla. Jest za to informacja, że nie wolno tego tekstu udostępniać w żadnej formie. Więc uważaj trzyem  :-D
 
 


 
Dodałem zdjęcie, przyznaję się do autorstwa :-) Miłej lektury
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: irycki »

Świetny tekst! Bardzo fajnie się czytało.  :564:
 

W wolnej chwili pobuszuję po całym portalu, bo wygląda smakowicie. :)
 
 
 
Za ten post autor irycki otrzymał podziękowanie:
trzyem (23 lip 2022, 18:32)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Nie bedę pisać "no, ciekawe", bo widać, że pisał profesjonalista, wszystko dokładnie udokumentowane. Gdzie kliknąć, żeby czytać inne Twoje opracowania ?
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

OK, znalazłem. manowce.com
 
 
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

Nie chcę bałaganić nowym wątkiem, ale zainteresowani historią Mikołaja z Wenecji może się skuszą:

https://manowce.com/chwal-na-schwal/
Za ten post autor trzyem otrzymał podziękowanie:
Brunhilda (01 wrz 2022, 18:59)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

U mnie w domu przez długie lata wisiał ceramiczny obrazek z wizerunkiem szlachcica w kontuszu i z szablą, podpisany "Diabeł Wenecki". Niestety spadł i rozbił się. Teraz czytam w Wikipedii, że zbrojnie pustoszył dobra arcybiskupów gnieźnieńskich. A to ci  sędzia !
 
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

TomaszK pisze: 04 sie 2022, 10:23 U mnie w domu przez długie lata wisiał ceramiczny obrazek z wizerunkiem szlachcica w kontuszu i z szablą, podpisany "Diabeł Wenecki". Niestety spadł i rozbił się. Teraz czytam w Wikipedii, że zbrojnie pustoszył dobra arcybiskupów gnieźnieńskich. A to ci  sędzia !
 


 
Pustoszyli sobie dobra nawzajem 😉
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Przeczytałem wszystkie artykuły na manowce.com. Co prawda zabrakło mi tam zdjęcia krzyża z kul armatnich o którym wspominasz w kościele w Górze, ale znalazłem w internecie  :-D
 
Obrazek

Najciekawsze sa te artykuły w których na miejscu szukałeś  śladów miejsc znanych z innych źródeł. Oprócz dzisiejszego młyna, jeszcze zaginiona kapliczka. Ja tak kiedyś szukałem śladów domu mojej babci, kapliczki i topoli które opisała we wspomnieniach. Znalazłem, ale to były tylko poszukiwania terenowe, a Ty wzbogacasz to opisami ze źródeł historycznych. Szkoda, że działasz na Kujawach a nie w Małopolsce, są tu tajemnicze miejsca, a nie ma odpowiednich lokalnych historyków. 
No i jeszcze artykuł o kruszwickiej mennicy. Też mnie wciągnął, ale z innych powodów, parałem się kiedyś numizmatyką, to i owo mi jeszcze zostało. 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 3):
PawelK (04 sie 2022, 20:36) • trzyem (05 sie 2022, 05:33) • Brunhilda (01 wrz 2022, 18:59)
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

Hop,, kolejna część. Mam nadzieję, że nie spamuję https://manowce.com/chomiaza-czesc-pierwsza/
 
Za ten post autor trzyem otrzymał podziękowanie:
Brunhilda (01 wrz 2022, 18:57)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Ciekawe, zwłaszcza to z Krzywoustym paradujacym z mieczem cesarskim, bo ze szkoły wyniosłem przekonanie, że stale się z nimi tłukliśmy  :-D
 A  Staribiscubici to Biskupin z czasów Krzywoustego ? Gdzieś tam w środku nazwy rzeczywiście jest "biskup", a ja byłem przekonany, że nazwa Biskupin jest współczesna. 
Miałem nadzieję, że w puencie wycieczki będzie zdjęcie jakiegoś wystającego spod trawy gruzu, z opisem że pamięta tamtą bullę...
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Fantomas »

Po śmierci Skarbimira, palatynem zostaje Piotr Włostowic, a później Wszebor. Na konto tego ostatniego można zapisać klęskę nad rzeką Sajo w 1132. Krzywousty zaangażował się w konflikt o tron węgierski po stronie przegranego Borysa Kolmanowica. Od klęski pod Sajo, aż do śmierci Krzywousty nie wykazuje już inicjatywy w polityce zagranicznej. Co do Lotara z Supplinburga to był postacią nietuzinkową, królem Niemiec, a od 1133 r. cesarzem rzymskim. Niestety, dużo lepszy polityk od poprzednika, a co gorsza lepszy od Krzywoustego. Zjazd w Mersenburgu dziś określilibyśmy jako "wizerunkowa katastrofa" niestety prestiżu Polsce i Krzywoustemu ujmował. Jak również płacenie trybutu i uznanie Pomarzą Zachodniego i Rugii za lenna Cesarstwa. Chrobry i Śmiały by się tak nie dali, ale to moje zdanie.
Co do Anakleta II kiedś pojawiła się odważna i dość fantastyczna teoria, że to nikt inny jak nasz...Gall Anonim. Nie potrafię podać źródła. Sceptycznie ją traktuję, podaję jako ciekawostkę.
 
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

TomaszK pisze: 29 sie 2022, 21:23 Ciekawe, zwłaszcza to z Krzywoustym paradujacym z mieczem cesarskim, bo ze szkoły wyniosłem przekonanie, że stale się z nimi tłukliśmy  :-D
 A  Staribiscubici to Biskupin z czasów Krzywoustego ? Gdzieś tam w środku nazwy rzeczywiście jest "biskup", a ja byłem przekonany, że nazwa Biskupin jest współczesna. 
Miałem nadzieję, że w puencie wycieczki będzie zdjęcie jakiegoś wystającego spod trawy gruzu, z opisem że pamięta tamtą bullę...
 

 
Jeśli chodzi o Biskupin, to nie ta osada, która dzisiaj jest  podstawą muzeum (bo znacznie wcześniejsza), tylko wieś (albo wsie) leżące nad brzegiem jeziora. Wystający spod trawy gruz, to byłaby rewelacja :) Niestety, wtedy dominowało budownictwo drewniane. Jeśli chodzi o kamienie, to może coś z XII wieku wmurowano w kościół św. Floriana w Żninie. Natomiast grody i gródki (a przynajmniej ślady po nich) będą w kolejnych częściach. :)
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

Fantomas pisze: 29 sie 2022, 22:33 Po śmierci Skarbimira, palatynem zostaje Piotr Włostowic, a później Wszebor. Na konto tego ostatniego można zapisać klęskę nad rzeką Sajo w 1132. Krzywousty zaangażował się w konflikt o tron węgierski po stronie przegranego Borysa Kolmanowica. Od klęski pod Sajo, aż do śmierci Krzywousty nie wykazuje już inicjatywy w polityce zagranicznej. Co do Lotara z Supplinburga to był postacią nietuzinkową, królem Niemiec, a od 1133 r. cesarzem rzymskim. Niestety, dużo lepszy polityk od poprzednika, a co gorsza lepszy od Krzywoustego. Zjazd w Mersenburgu dziś określilibyśmy jako "wizerunkowa katastrofa" niestety prestiżu Polsce i Krzywoustemu ujmował. Jak również płacenie trybutu i uznanie Pomarzą Zachodniego i Rugii za lenna Cesarstwa. Chrobry i Śmiały by się tak nie dali, ale to moje zdanie.
Co do Anakleta II kiedś pojawiła się odważna i dość fantastyczna teoria, że to nikt inny jak nasz...Gall Anonim. Nie potrafię podać źródła. Sceptycznie ją traktuję, podaję jako ciekawostkę.
 

 
Co do hołdu Krzywoustego moglibyśmy pewnie długo dyskutować :) Chciałbym tylko nadmienić, że Chroby też złożył hołd na ręce Cesarza hołd i też niósł przed nim miecz. Jak polityka Szczodrego się zakończyła, też wiadomo. Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: irycki »

Świetny wpis. Jak zwykle!
:564:
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Fantomas »

trzyem wykonujesz naprawdę ciekawą i potrzebną pracę prowadząc bloga i popularyzując historię regionalną. Przyznam, że na Krzywoustego patrzę inaczej niż większość. Jak zauważyłeś dość krytycznie. Szczególnie druga połowa jego rządów po pasmo niepowodzeń, mniejszych porażek, większych klęsk i głupich decyzji. Często oceniając panowanie Bolesława mówi się o wojnie z Niemcami i podboju Pomorza. Słusznie uznając te wydarzenia za sukcesy Księcia. Zauważ jednak, że wojna z Henrykiem V to 1109 r., a zajęcie Pomorza to 1119. Następne 20 lat Krzywoustego nie są już tak udane. Po buncie Skarbimira urząd wojewody przejmują Łabędzie i jakoś nie potrafią nawiązać do sukcesów poprzednika. Ustawa sukcesyjna to w ogóle dramatyczna i katastrofalna w skutkach decyzja. No, ale przyszłości Krzywousty nie znał. Ogólnie można rzec, że starszej linii Piastów lepiej szło rządzenie. Ciekawie się dyskutuje. Pozdrawiam.
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Taką mam monetę z tego okresu:

Obrazek
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Brunhilda »

Ooo! Polska? Opowiedz Tomaszku jej historie! Jak ja znalazles czy kupiles?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

To tak zwany "denar krzyżowy", pochodzący z tamtych lat, często znajdywany na polskich ziemiach, nawet w postaci wiekszych skarbów. Moneta była w obrocie na naszych terenach, ale podobno pochodzi z ówczesnej Saksonii. Rdzennie polskich monet było wtedy niewiele, więc to była taka odważona ilość srebra używana do transakcji. Ciekawe ile można było za nią kupić ?
Tę nabyłem na Allegro. Moneta ma prawie tysiąc lat, ale kosztuje niewiele, bo na rynku krąży bardzo dużo egzemplarzy. 
Ale wyobraź sobie: mieć monetę używaną w czasach Krzywoustego ! Noszę ją w saszetce z dokumentami, jako amulet.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Fantomas »

W największym skarbie, który znaleziono w Polsce również znaleziono denary krzyżowe w liczbie prawie 13 000. To skarb w Słuszkowie. Skarb datuje się na 1105 r. Na właściciela tego olbrzymiego majątku typuje się Zbigniewa lub Piotra Włostowica.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Brunhilda »

To re monety są prawdziwe? A ja zawsze myślałam, ze to oszustwo! Na naszym odpowiedniku Allegro tez można kupić różne monety ale nigdy tego powaznie nie brałam a tu jednak? A może Wasze są prawdziwe a te tutaj nie?
Tomaszku, co myślisz?

Obrazek

Albo prehistoryczne groty do strzał

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Brunhilda »

Skąd te groty? No bo nie lokalne przecież.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

Monety na zdjęciach wyglądają jak prawdziwe, ceny też są adekwatne. W Europie są popularne, stąd niskie ceny.  A co do grotów, to jeżeli w Australii występują krzemienie, to mogą być autentyczne.
Inna rzecz, że starą monetę trudno podrobić, a taki grot łatwo. Możne takie kupić na festynach archeologicznych. 
 
 
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2022, 22:36 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

A tymczasem kolejna część rozdziału o Chomiązy: https://manowce.com/chomiaza-czesc-druga/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: TomaszK »

No ale jak można było tak fałszować dokumenty, że nikt na to wtedy  nie zwrócił uwagi ? Nie było drugiej strony, tej która fałszerstwem traciła wieś ? Przecież ktoś w ten sposób utracił tę Chomiążę więc powinien się odwoływać, protestować, toczyć spór, zostawić jakiś ślad w dokumentach. Dopiero historycy po stuleciach to zauważyli ? 
 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: Fantomas »

trzyem ostatnio jak bylem w Chomiąży Szlacheckiej to wszędzie widniał herb Poraj. Z tego co mi wiadomo to z czasów Mikołaja z Wenecji główne rody w Wielkopolsce to Zaremba, Nałęcz, Grzymała, Leszczyc i Łodzia. Nie pasuje mi tu ten Poraj.

Z tego co pamiętam to Jakub że Żnin rzeczywiście rzucił klątwę na Władysława. Chyba jednak więcej czynników zdecydowało o wygnaniu Seniora. Kadłubek piszę, że poniósł klęskę nad Pilicą i to była ostateczna przyczyna wygnania Władysława z Polski. Bitwa do dziś pozostaje tajemnicą. Jest nie zerowa szansa, że Kadłub coś nazmyślał. W wojnie z bratem wykazał się też Mieszko III  (późniejszy Stary), ponieważ obronił Poznań. Dodatkowo po oślepieniu Piotra Włostowica przez Władysława. Wszebor stanął po stronie Juniorów.
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: irycki »

TomaszK pisze: 04 wrz 2022, 21:17 No ale jak można było tak fałszować dokumenty, że nikt na to wtedy  nie zwrócił uwagi ? Nie było drugiej strony, tej która fałszerstwem traciła wieś ? Przecież ktoś w ten sposób utracił tę Chomiążę więc powinien się odwoływać, protestować, toczyć spór, zostawić jakiś ślad w dokumentach. Dopiero historycy po stuleciach to zauważyli ? 
 





 
Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem, ale czy to nie chodziło w tym przypadku o to, że zamiast wystawiać następny dokument, po prostu „dofałszowywano” kolejną wieś do już istniejącego? Papież przecież nie będzie na zawołanie wydawał kolejnej bulli, więc się poprawi tą starą i będzie git?

Na pewno swoją drogą „regularne” fałszerstwa też były, i te były oprotestowywane (jak kwestia nadań krzyżackich).
 
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
trzyem
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:22
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Kafel świętego Jerzego

Post autor: trzyem »

irycki pisze: 05 wrz 2022, 08:19
TomaszK pisze: 04 wrz 2022, 21:17 No ale jak można było tak fałszować dokumenty, że nikt na to wtedy  nie zwrócił uwagi ? Nie było drugiej strony, tej która fałszerstwem traciła wieś ? Przecież ktoś w ten sposób utracił tę Chomiążę więc powinien się odwoływać, protestować, toczyć spór, zostawić jakiś ślad w dokumentach. Dopiero historycy po stuleciach to zauważyli ? 
 






 
Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem, ale czy to nie chodziło w tym przypadku o to, że zamiast wystawiać następny dokument, po prostu „dofałszowywano” kolejną wieś do już istniejącego? Papież przecież nie będzie na zawołanie wydawał kolejnej bulli, więc się poprawi tą starą i będzie git?

Na pewno swoją drogą „regularne” fałszerstwa też były, i te były oprotestowywane (jak kwestia nadań krzyżackich).
 
 
 

 
Myślę, że z grubsza właśnie tak było. Chomiąża to zresztą mały pikuś. Proszę sprawdzić „Donację Konstantyna” :) 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twórczość własna”