Kanon

Dział poświęcony ankietom
ODPOWIEDZ

Co twoim zdaniem powinno stanowić kanon tego forum

ksi±¿ki pe³nego autorstwa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika (od Wyspy do UFO)
9
47%
ksi±¿ki Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika, napisane do koñca lat 70-tych (od Wyspy, do Z³otej Rêkawicy)
1
5%
ksi±¿ki Nienackiego o przygodach Tomasza, napisane do koñca lat 70-tych (od Uroczyska do Z³otej Rêkawicy)
1
5%
wszystkie ksi±¿ki autorstwa Nienackiego o przygodach Tomasza (od Uroczyska do Nieuchwytnego Kolekcjonera)
5
26%
ksi±¿ki Nienackiego o przygodach Tomasza (od Uroczyska do UFO)
3
16%
 
Liczba głosów: 19

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Kanon

Post autor: TomaszK »

Na forum utarł się podział książek o przygodach Tomasza, na „kanon” i „pozostałe książki Nienackiego dla młodzieży”. No i oczywiście jest jeszcze grupa „kontynuacje”. Dotychczasowe kryteria zaliczenia do kanonu, to :
1. autorstwo Nienackiego;
2. bohater jeździ samochodem, od którego pochodzi jego przezwisko „Pan Samochodzik”
Tym sposobem, w kanonie nie znalazły się książki dobre (bo pochodzące z najlepszego okresu Nienackiego), takie jak „Uroczysko” czy „Skarb Atanaryka”, pomimo że bohater jest tą samą osobą, tyle że nie wszedł jeszcze posiadanie samochodu i nie zaczął pracować w Ministerstwie. Za to znalazły się w tym kanonie książki, uznawane przez większość czytelników za słabe, jak np. „UFO”. Z niejasnych powodów, nie jest do kanonu zaliczany „Nieuchwytny kolekcjoner”, pomimo że jest autorstwa Nienackiego (a przynajmniej jest to książka według jego pomysłu i przez niego zaczęta) a bohaterem jest Pan Samochodzik. Przyznaję, że jest to książka słaba, ale nie jest słabsza od „UFO”. „UFO” natomiast zostało napisane w dłuższy czas po poprzedniej książce cyklu (6 lat po „Złotej rękawicy”), kiedy autor, najlepszy okres twórczości dla młodzieży miał już za sobą.
Proponuję w związku z tym ankietę, która może mieć wpływ na ew. zmianę podziału tematów na forum, co z kolei może zachęcać zaglądające tu osoby, do czytania wszystkich książek Nienackiego.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Fajny pomysł z tą ankietką, siedzę przed komputerem i próbuję pracować, ale jest to usiłowanie nieudolne, więc chyba je zarzucę.
Jak dla mnie, choć z ciężkim sercem, bo lubię Atanaryka i Uroczysko, kanon zaczyna się od Wyspy. Ale widzę, że zdania są podzielone.
Awatar użytkownika
misia
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1244
Rejestracja: 10 lip 2013, 22:32
Miejscowość: miasto Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: misia »

Nie ma wersji od "Uroczyska" do "UFO", a za taką bym zagłosowała ;/
Nie dogodzisz ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

misia pisze:Nie ma wersji od "Uroczyska" do "UFO", a za taką bym zagłosowała
Próbowałem dzisiaj dołożyć (jak trzeci punkt), ale nie mam już możliwości.
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Kanon to oczywiście od Wyspy do Ufo. Ufo nie jest złą książką. Oczywiście odbiega trochę od naszego podwórka ale opisana współpraca międzynarodowa różnych służb ścigania nie różni się zbytnio od Fantomasa czy Niewidzialnych. Ponadto jest w niej, co typowe u Nienackiego, mnóstwo plastycznych i barwnych opisów. Czytelnik czuje jakby był obserwatorem wydarzeń in situ.
Uroczysko, Atanaryk, Pozwolenie i Laseczka to inny cykl, którego można nazwać Pan Redaktorek. W sumie również można powiedzieć o nich kanon, tyle że inny. :-)
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

misia pisze:Nie ma wersji od "Uroczyska" do "UFO", a za taką bym zagłosowała ;/
Nie dogodzisz ;)
Już jest taka opcja :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Nietajenko pisze:Ufo nie jest złą książką. Oczywiście odbiega trochę od naszego podwórka ale opisana współpraca międzynarodowa różnych służb ścigania nie różni się zbytnio od Fantomasa czy Niewidzialnych.
To taki drobny żarcik z rana, prawda? :027:
Nietajenko pisze:Kanon to oczywiście od Wyspy do Ufo.
Tu się zgadzam. Uroczysko bardzo mi się podobało, Lew też był interesujący ale jednak kanon to jest kanon. To takie moje konserwatywne - jak zwykle - podejście
Nietajenko pisze:Uroczysko, Atanaryk, Pozwolenie i Laseczka to inny cykl, którego można nazwać Pan Redaktorek. W sumie również można powiedzieć o nich kanon, tyle że inny.
Podoba mi sie takie podejście. :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Dla mnie kanon jest od Wyspy do UFO. Wprawdzie ta ostatnia pozycja jest słaba i kompletnie nie pasuje do pozostałych części ale do kanonu należy ją zaliczyć. Ot po prostu Nienacki zbłądził, w końcu był tylko człowiekiem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

Nietajenko pisze:Uroczysko, Atanaryk, Pozwolenie i Laseczka to inny cykl, którego można nazwać Pan Redaktorek. W sumie również można powiedzieć o nich kanon, tyle że inny.
Ja bym Uroczysko, Atanaryka i Pozwolenie(1) włożył do kanonu Samochodzika a Laseczkę nie.
To prawda, że w Uroczysku, Atanaryku, Pozwoleniu bohater wykonuje zawód dziennikarza. Ale przecież tak samo jest w Wyspie a tam staje się równocześnie Samochodzikiem. Tematyka, sposób narracji i profil psychologiczny bohatera odróżniają te trzy pozycje od Laseczki a przypominają właśnie Wyspę.

Natomiast do "kanonu Redaktorka" zaliczyłbym Laseczkę i tajemnicę, Węża morskiego, Sumienie, Uwodziciela i po długich wahaniach Zabójstwo Herakliusza Pronobisa(2). Zagadnienia poruszane w tych powieściach, otoczenie w którym porusza się główny bohater, zakres jego zainteresowań, sposób myślenia i opowiadania - sprawiają, że mam wrażenie iż spotykam się z tym samym bohaterem ("Henrykiem"), odmiennym od samochodzikowego ("Tomasza"). Być może wejdą tu także Z głębokości i Mężczyzna czterdziestoletni których nie czytałem ale takie mam co do nich przeczucie.

(1) Pozwolenie umieściłbym tak trochę pomiędzy, ale bardziej mi pasuje do Samochodzika.
(2) Mimo, że bohater ma na imię Tomasz i że pojawia się tam Babie Lato.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
GrzegorzCh
Forowy Lektor
Posty: 168
Rejestracja: 17 sty 2014, 19:30
Miejscowość: Wrocław / Pęgów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: GrzegorzCh »

Zagłosowałem na 12, od Wyspy do UFO, ale dość długo zastanawiałem się nad inną dwunastką, z Uroczyskiem, bez Atanaryka i bez UFO. W każdym razie Uroczysko lubię, Skarb Atanaryka jakoś do mnie nie przemawia (chyba to znaczy że trzeba go jeszcze raz przeczytać), natomiast UFO dobrowolnie nie przeczytam.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

GrzegorzCh pisze: natomiast UFO dobrowolnie nie przeczytam.
Bardzo Cię polubiłem chłopie :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Czesio1 pisze:
GrzegorzCh pisze: natomiast UFO dobrowolnie nie przeczytam.
Bardzo Cię polubiłem chłopie :564:
Już sam tytuł nie pasuje do PSa. Zostawiłem go sobie na koniec, daleki koniec, dotyczy to również Fantomasa (mam skojarzenie z Louis De Funes'em). Myślę, że wcześniej sięgnę po jakieś kontynuacje.
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

A ja Uroczysko i Pozwolenie lubię i traktuję jak Samochodziki Kanoniczne, chociaż Atanaryka już mniej. Wszelako uważam, że są bliższe Tomaszowi niż Laseczce. Laseczka to przecież zwykły kryminał.
Zaraz Czesio napisze: "Bardzo cię chłopie lubiłem" :P :DD
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Von Dobeneck pisze:A ja Uroczysko i Pozwolenie lubię i traktuję jak Samochodziki Kanoniczne,
Bardzo Cię chłopie lubiłem :-D :-D :-D
(no nic, wytnie się Twój głos w ankiecie)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Zastanawiałam się kilka dni, ale w końcu zaznaczyłam "Od Wyspy do UFO" :-)

Przez chwilkę kusiła mnie ostatnia opcja zawiarająca jeszcze "Uroczysko", ale tak mnie ta książka irytuje, że jednak nie :-D
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:Zastanawiałam się kilka dni, ale w końcu zaznaczyłam "Od Wyspy do UFO" :-)

Przez chwilkę kusiła mnie ostatnia opcja zawiarająca jeszcze "Uroczysko", ale tak mnie ta książka irytuje, że jednak nie :-D
Bardzo Cię polubiłem chł..... ekh kobieto :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Yvonne pisze:Zastanawiałam się kilka dni, ale w końcu zaznaczyłam "Od Wyspy do UFO" :-)

Przez chwilkę kusiła mnie ostatnia opcja zawiarająca jeszcze "Uroczysko", ale tak mnie ta książka irytuje, że jednak nie :-D
Yvonne, ta książka Cię irytuje? A czym? Kurde, taka fajna...(i książka i Yvonne, boszzz, co mam czynić.... :-( ).
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Czesio1 pisze:
Von Dobeneck pisze:A ja Uroczysko i Pozwolenie lubię i traktuję jak Samochodziki Kanoniczne,
Bardzo Cię chłopie lubiłem :-D :-D :-D
(no nic, wytnie się Twój głos w ankiecie)
No mówiłem, że się narażam, ale co tam, Czesiek ojciec miłosierny, wybaczy. :P
Pamiętaj Czesiu, że zawsze mogę zmienić zdanie co do pierwszeństwa Wyspy przed Dworem. :P :DDD Zawsze też mogę się najeść szaleju i obstawić na pierwszym UFO. :DDD
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Von Dobeneck pisze:Yvonne, ta książka Cię irytuje? A czym?
Postaciami i ich zachowaniami :-)
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Yvonne pisze:
Von Dobeneck pisze:Yvonne, ta książka Cię irytuje? A czym?
Postaciami i ich zachowaniami :-)
Hm, hmm(zastanowił się Dobek, podkręcając wąsa). Kurde, tak dawno nie czytałem żadnego Samochodzika i literatury pobliskiej, że nie będę dyskutował. Ale z lektury pamiętam, że książka mnie zainteresowała. Ale może był to wpływ osób postronnych, przebywających wtedy ze mną.
A zachowania postaci są często irytujące, tak w powieściach jak i w życiu. W każdym razie jakiś trop mamy. ;-)
Awatar użytkownika
stefanmalek
Forowy Lektor
Posty: 28
Rejestracja: 08 sie 2013, 18:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: stefanmalek »

Głos oddałem na tradycyjną dwunastkę. Co prawda pytanie mówi o kanonie forum, nie zaś samochodzika, ale dla własnej potrzeby potraktowałem to jako jedność.

Uroczysko jest dla mnie lepszą książką niż końcówka kanonu, ale niestety nie mieści mi się w definicji. Z lektury "Anorektyka" :) pamiętam zaś tylko to, że bardzo źle mi się go czytało i nawet w poszerzonej wersji kanonu bym go nie chciał.
Obrazek
Medycyna zna różne przypadki...
ODPOWIEDZ