Tum

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Tum

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze: 24 lis 2021, 12:28
Brunhilda pisze: 24 lis 2021, 11:42Na Grodzkiej? Musze aż sprawdzić jakie hełmy. Ale kościół piękny! Wewnątrz uwielbiam!
Rzeczywiście jest majestatyczny, zwłaszcza jak na budowlę z czasów kiedy Kraków składał się z drewnianych chat. Wstyd powiedzieć, ale w środku nigdy nie byłem

 
 

 
Może dlatego nie byłeś, ze ten kościół więcej był zamknięty niż otwarty jak pamietam. Mimo przepychu wystroju nie pasującego do surowej romańskiej budowli, lubię to wnętrze… tak pięknie na te złocenia  wpadały  tam promienie słońca! 
Kied6 byłam w Krakowie ostatnim czy przedostatnim razem, byłam tam na mszy nawet. Pięknie…
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Tum

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 24 lis 2021, 15:44 Inowrocław, Strzelno i Kruszwicę, a także podziemia w Mogilnie zwiedzaliśmy. Kilku forumowiczów powinno pamiętać. Został tylko Kościelec.

 
Ale nas tam wtedy niewiele było. Ale fakt, jest co wspominać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Tum

Post autor: VdL »

A pamiętacie Blois. Każde skrzydło zamku w innym stylu?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 24 lis 2021, 15:44 Inowrocław, Strzelno i Kruszwicę, a także podziemia w Mogilnie zwiedzaliśmy. Kilku forumowiczów powinno pamiętać. Został tylko Kościelec.  
A to już moje strony. Byłby pretekst do zlotu krakowskiego.
 
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Tum

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze: 24 lis 2021, 19:22
Fantomas pisze: 24 lis 2021, 15:44Inowrocław, Strzelno i Kruszwicę, a także podziemia w Mogilnie zwiedzaliśmy. Kilku forumowiczów powinno pamiętać. Został tylko Kościelec.  
A to już moje strony. Byłby pretekst do zlotu krakowskiego.
 
 

 
Tomaszku, Kościelec to też wioska w województwie kujawsko-pomorskim i chyba o nią chodzi Fantomasowi.
Tam jest stary kościoł.
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

Myślę, że jednak Kościelec koło Proszowic. Tam jest kościół romański, Nienacki wspomina go w "Uroczysku".
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Tum

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze: 24 lis 2021, 20:42 Myślę, że jednak Kościelec koło Proszowic. Tam jest kościół romański, Nienacki wspomina go w "Uroczysku".
 

 
W Kościelcu koło Inowrocławia też jest kościół romański.
Zatem mamy dwie miejscowości o tej samej nazwie do zwiedzenia? 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

Fantomas musi to wyjaśnić. 
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Tum

Post autor: Barabasz »

Na stronie szlaku kujawskich świątyń romańskich, o której pisałem wcześniej chodzi o miejscowość na Kujawach .https://zabytek.pl/pl/obiekty/koscielec ... malgorzaty
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tum

Post autor: Fantomas »

Tak Barabasz ma rację. Chodzi o Kościelec w województwie kujawsko-pomorskim. To prawdopodobnie fundacja Mieszka Starego. W Małopolsce natomiast najbardziej mnie interesuje (poza Krakowem) Pieskowa Skała.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Tum

Post autor: Czesio1 »

Fantomas pisze: 24 lis 2021, 21:30 Tak Barabasz ma rację. Chodzi o Kościelec w województwie kujawsko-pomorskim. To prawdopodobnie fundacja Mieszka Starego. W Małopolsce natomiast najbardziej mnie interesuje (poza Krakowem) Pieskowa Skała.

 
Szkoda, że nie miałeś na myśli tego Kościelca
 Tam bym sam chętnie szurnął.  :-D
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tum

Post autor: Fantomas »

Po ostatnich rewelacjach to zobaczysz, że najszybciej dojedziesz do Opatowa.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

To w takim razie zapraszam do Krakowa, zrobimy wypad do małopolskiego Kościelca. To o nim wspomina Nienacki w "Uroczysku":
Zanim zaś zatemperowałem ołówek, Nietajenko wyskoczył z nowym argumentem przeciw Narkuskiemu. - A triforia? Toż to, bracie, coś zupełnie odmiennego w tej kolegiacie niż w pozostałych romańskich budowlach. W Polsce są tylko dwa wypadki zastosowania empor bocznych w charakterze triforiów. Raz w kościele św. Andrzeja w Krakowie, a drugi raz w Kościelcu pod Proszowicami.  
Z zewnątrz mniej romański niż inne kościoły z tego okresu, ale w środku całkiem jak w kolegiacie w Tumie 

Obrazek
Obrazek
Obrazek


 
 
 
 
 
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Tum

Post autor: Barabasz »

Tak widać, że tę świątynię z czasem "ulepszyli". Nie wyglada to najlepiej. W środku też trochę popsuli tynkami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

"Ulepszyli", jak prawie wszystkie romańskie kościoły. A jak wygląda kościół romański w tym drugim Kościelcu ?
A swoją drogą, to ciekawa zbieżność nazw, pewnie obydwie miejscowości tak się nazywają od miejscowego kościoła, który przez stulecia był jedyną murowaną budowlą we wsi. 
A i "Kościelec" wspomniany przez Czesia, też podobno ma nazwę od kształtu przypominajacego dwuspadzisty dach kościoła. 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Tum

Post autor: Brunhilda »

Ale tak, te kościoły maja taka specyficzna atmosferę. Dostojności i surowości. Teraz dopiero sobie uzmysłowiłam, ze czuje się jednak inaczej w tych wnętrzach. Tak dostojnie właśnie🙂.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Tum

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze: 24 lis 2021, 23:14 A jak wygląda kościół romański w tym drugim Kościelcu ?
 
W środku nie wiem nigdy tam nie byłem. Na zewnątrz możesz  zobaczyć  go w odnośniku co zamieściłem wcześniej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re:

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 24 lis 2019, 19:25
chkaplan pisze:Spotkałem się gdzieś w necie z teorią, że na krzyżu a zawłaszcza jego podstawie znajdują się znaki będące pozostałością wierzeń przedchrześcijańskich - np, kolisty wizerunek słońca - które miało być czczone w czasach pogańskich.
Tam jest nagromadzenie symboli pogańskich, masońskich, jest nawet znak "kilka skarbów". Mamy to na zdjęciach ze zlotu i potem jeszcze ktoś to fotografował i wrzucał na forum. Fundator krzyża (z boku jest jego nazwisko), był chyba człowiekiem niezwykłym albo przynajmniej safascynowanym tajnymi znakami. To miejsce, nie bez powodu jest jedyne w swomi rodzaju...

 
W Tumie są trzy krzyże granitowe, 2 z w podstawie że znakami.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Tum

Post autor: VdL »

Dzisiaj odwiedziłem grodzisko w Tumie. Zobaczcie sami.
 
Załączniki
IMG20220423134829.jpg
IMG20220423134944.jpg
IMG20220423135212.jpg
IMG20220423140413.jpg
IMG20220423140528.jpg
IMG20220423141548.jpg
IMG20220423142630.jpg
IMG20220423142742.jpg
IMG20220423143126.jpg
IMG20220423143135.jpg
Za ten post autor VdL otrzymał podziękowania (total 2):
TomaszL (24 kwie 2022, 20:22) • Fantomas (25 kwie 2022, 10:45)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Tum

Post autor: Brunhilda »

To taka rekonstrukcja, tak? Ale w środku nic nie ma? Tj jakichś pomieszczeń, sprzętów.?
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Tum

Post autor: Mysikrólik »

No właśnie biednie to wygląda. Myślałem że to będzie coś w stylu grodu w Byczynie Kluczborskiej chociażby.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

Trzeba przyznać że robi wrażenie. Mam nadzieję, że będą doroczne festyny archeologiczne, jak w Biskupinie. 
 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Tum

Post autor: VdL »

Mysikrólik pisze: 24 kwie 2022, 18:41 No właśnie biednie to wygląda. Myślałem że to będzie coś w stylu grodu w Byczynie Kluczborskiej chociażby.

 
Nie byłem w Buczynie. Ujął bym to inaczej.

To miejsce ma potencjał.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Tum

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 24 kwie 2022, 19:56 Trzeba przyznać że robi wrażenie. Mam nadzieję, że będą doroczne festyny archeologiczne, jak w Biskupinie. 
 

 
Jest, wtedy kiedy jest złot w Bieszczadach.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tum

Post autor: Fantomas »

Może jeszcze Tum zostanie rozbudowany. Na razie jest wieża i kawał wałów z drewnianą palisadą. Byczyna Kluczborska robi wspaniałe wrażenie. Naprawdę ciekawy obiekt, szkoda, że na Opolszczyźnie.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Tum

Post autor: Mysikrólik »

Fantomas pisze: 25 kwie 2022, 10:44 Może jeszcze Tum zostanie rozbudowany. Na razie jest wieża i kawał wałów z drewnianą palisadą. Byczyna Kluczborska robi wspaniałe wrażenie. Naprawdę ciekawy obiekt, szkoda, że na Opolszczyźnie.

 
Jeszcze do pandemii, co roku mieliśmy zlot planszówek w Byczynie Kluczborskiej i parę razy robiliśmy sobie biesiadę obok grodu. Tak sobie zawsze wyobrażałem gród, chociaż oczywiście wolałbym w wielkości Biskupina :-D. Dopiero zamknięcie obwodu daje wrażenie, ale oczywiście dobrze, że coś się dzieje. Gdy tam byłem leżała tylko kupa kamieni.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tum

Post autor: Fantomas »

Myśikróliku to trochę inna zabudowa już. Byczyna Kluczborska to gród rycerski. Pewnie odtwarza stan z XIII, XIV lub XV wieku. O tym jak wyglądały takie grody jest wiedza większa niż o tym jak mógł wyglądać Tum. Stąd może taka "ostrożna" rekonstrukcja grodu w Tumie. Jednak cały czas pewnie można to i owo w Tumie dodać. Byle nie dać się ponieść fantazji i zachować wierność realiom. Byczyna Kluczborska trochę skojarzyła mi się z opisem siedziby Zarembów podanym przez Cherezińską.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Tum

Post autor: Mysikrólik »

Jaka by nie była, musiała spełniać zadania obronne, a ściana wygląda póki co żałośnie. Z tym, że jak powiedziałem, od czegoś trzeba zacząć i dobrze ze się zaczęło.
Myślałem po prostu że skoro jest otwarcie i trąbią o tym w radio, to że jest to coś większego.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tum

Post autor: Fantomas »

Mysikrólik pisze: 25 kwie 2022, 14:03 Jaka by nie była, musiała spełniać zadania obronne, a ściana wygląda póki co żałośnie. Z tym, że jak powiedziałem, od czegoś trzeba zacząć i dobrze ze się zaczęło.
Myślałem po prostu że skoro jest otwarcie i trąbią o tym w radio, to że jest to coś większego.


 
Nie zgadzam się z Tobą. Zdaję się, że wykorzystano relikty oryginalnego wału. Mieli dosypywać, żeby wyglądało bardziej realistycznie? Łatwo sobie wyobrazić, że wał i palisada były potężniejsze. Była dyskusja o tym, że teren jest podmokły. Do tego w średniowieczu nie regulowano rzek. Na pewno w XI I XII wieku wszystko robiło dużo większe wrażenie. Chwalmy chociaż za chęci i inicjatywę. Nie było nic jest coś. Być może w przyszłości będzie więcej.
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tum

Post autor: TomaszK »

Jakoś mnie nie przekonują te drewniane palisady, zwłaszcza tak późno, bo w średniowieczu. Może się naoglądałem filmów o Indianach, ale przecież takie fortyfikacje łatwo było podpalić. 
Ale widzę, że odtworzyli także studnię. W publikacji archeologów z pierwszych badań tego grodziska, poświęcono jej dużo uwagi bo była tajemnicza. Jeżeli Nienacki tam był w tym czasie, to mogło mu to podsunąć pomysł podziemnego korytarza do Kolegiaty. Niestety na dnie były tylko figurki falliczne. 
 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”