Bunkry na wyspie Wolin

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: TomaszK »

 
 
Ostatnio zmieniony 09 sie 2021, 18:46 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: TomaszK »

Kilka tygodni temu w czasie pobytu w Świnoujściu, zwiedziłem obiekt o nazwie „Podziemne miasto” na wyspie Wolin. W czasie wojny była to bateria artylerii nabrzeżnej, Vineta, broniąca portu wojennego w Świnoujściu. Bateria Vineta składała się z czterech schronów bojowych uzbrojonych w działa 220mm, radaru i centrum kierowania ogniem. Tak wyglądała bateria w czasie wojny, jak widać wybudowano ją na wydmach. 

Obrazek

Po wojnie, przez 10 lat opuszczone stanowiska nie pełniły wojskowych funkcji, aczkolwiek teren nadal był zamknięty i strzeżony. Dopiero w 1965 roku postanowiono umieścić tu Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Marynarki Wojennej. Bunkry od góry zostały zasypane, a  cały teren obsadzono lasem. Pod ziemią natomiast wybudowano sieć tuneli łączących poszczególne bunkry, które wyposażono przygotowując na wypadek ataku wojsko NATO.
Z poziomu lasu, bunkry są praktycznie niewidoczne.

Obrazek

Tylko tam gdzie wieloletnia erozja zniszczyła 50-letnie nasypy, odsłaniają się betonowe stropy i ściany.

Obrazek

W czasach świetności rejon bunkrów otaczały cztery linie ogrodzeń, w tym najbardziej wewnętrzne – pod napięciem.

Obrazek

Wejście do systemu jest skromne, przypomina raczej wejście do ziemianki.

Obrazek

Wejście prowadzi do wnętrza ufortyfikowanej baterii z czasów niemieckich, zasypanej od góry w latach 60-tych.

Obrazek

Część wnętrz pozostawiono w stanie z czasów powojennego Stanowiska Dowodzenia, w części przywrócono wystrój z czasów niemieckich. Każda bateria miała oprócz pomieszczeń na amunicję artyleryjską, podziemne miejsca zakwaterowania żołnierzy, magazyny żywności, pomieszczenia gospodarcze.

Obrazek
Obrazek

Od lat 60-tych do 90-tych, w pomieszczeniach poszczególnych bunkrów kompleksu, utworzono maszynownię z generatorami prądu, magazyn żywości, schron obrony przeciwchemicznej, ambulatorium, stołówkę. Poszczególne obiekty połączono podziemnymi korytarzami, które razem mają blisko 1,5 km.

Obrazek

Najważniejszym obiektem był schron dowodzenia, zlokalizowany w dawnym bunkrze dowodzenia, jedynym nie uzbrojonym w artylerię. To ten wskazany na pierwszym zdjęciu czerwoną strzałką. Schron dowodzenia w razie ataku można było odciąć od reszty systemu, chroniło go kilka potężnych, pancernych drzwi.

Obrazek
Obrazek

Schron dowodzenia miał nawet niezależny system wentylacyjny z zapasami powietrza na wypadek ataku jądrowego.

Obrazek

Bunkier mieszczący schron dowodzenia jest dwukondygnacyjny, nakryty żelazna kopułą o wadze 60 ton. Najważniejszym pomieszczeniem jest centrum operacyjne, skąd miano kierować działaniami obronnymi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W sąsiednich pomieszczeniach mieściły się urządzenia systemu łączności

Obrazek
Obrazek

Centrum Dowodzenia po raz ostatni zostało wykorzystane w 1995 roku, w czasie międzynarodowych ćwiczeń wojskowych na Bałtyku - „Anakonda”. Zwiedzanie kompleksu trwa blisko dwie godziny. Na zakończenie można zobaczyć odkopaną podstawę działa, zasypaną w latach 60-tych w ramach maskowania całego systemu. Działa zabrali Rosjanie, a tu widać jakie musiały być ogromne. Początkowo były to działa 150mm, a od 1943 roku 220m.

Obrazek
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 2):
grim_reaper (10 sie 2021, 05:21) • Konfiturek (10 sie 2021, 08:27)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Fantomas »

Lubię takie wyprawy. Dodatkowo, wstyd trochę przyznać, nigdy nie byłem na wyspie Wolin. Od jakiegoś czasu mam ją w swoich planach. Przede wszystkim ze względu na coroczne festiwale wikińskie, ale jak widać i inne atrakcje na Wolinie. Wspaniała wycieczka TomaszKu.
 
 
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: grim_reaper »

Super relacja i zdjęcia Tomaszk-u. Muszę się wybrac na wyspę Wolin. Podobnie jak Fantomas nigdy tam nie byłem. 
Miejscówka dodana jest już do mojej listy miejsc do zobaczenia.  ;-)
 
 
 
 
 
 
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Konfiturek »

Ktoś zagląda w ten zapomniany przez wszystkich zakątek kraju :) To ja jeszcze polecę przy okazji "Hangar 10" w miasteczku Zirchow. To zaledwie 12 km jazdy na zachód od Świnoujścia. Mała mekka dla pasjonatów lotnictwa stworzona przez pasjonatów lotnictwa. Czasami urządzają pokazowe loty. Piękne drugowojenne maszyny latające i nie tylko. Gwiazdą muzeum jest odrestaurowany i latający Focke-Wulf Fw 190.

Hangar 10
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: TomaszK »

Konfiturek pisze: 10 sie 2021, 08:30To ja jeszcze polecę przy okazji "Hangar 10" w miasteczku Zirchow. To zaledwie 12 km jazdy na zachód od Świnoujścia.  
Szkoda że nie wiedziałem, na pewno byśmy z zięciem i wnukiem pojechali.
W Centrum Dowodzenia byłem z zięciem, Juliana nie braliśmy, bo za dużo chodzenia. I za dużo stania w kolejce na prom. Pierwszego dnia zrezygnowaliśmy po 1,5 godziny stania w sznurze samochodów. A droga do Niemiec jak się okazało - bez problemów.

 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Fantomas »

Konfiturek, a jak już ktoś dojedzie do Zirchow i zrobił naprawdę setki kilometrów to może jeszcze zrobi 50 km, żeby obejrzeć Muzeum w Peenemünde
https://museum-peenemuende.de/?lang=pl
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: TomaszK »

Peenemünde nie planowałem, ale miałem ochotę zobaczyć niedokończony nazistowski ośrodek wypoczynkowy w Binz, mieszczący się w budynku o długości prawie dwóch kilometrów. Niestety okazało się, że to za daleko. 
 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: VdL »

Super wyprawa, też nie byłem na wyspie Wolin. Muszę się tam wybrać . Dzięki TomaszKu za te relacje.
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Aldona »

Ach Wyspa Wolin..... to jest jeden z trzech rejonów, w których nigdy nie byłam. W ogóle to jakoś wszędzie tam gdzie mam w zasadzie blisko, zostawiam odłogiem, że może kiedyś... A tymczasem to chyba już czas na takie atrakcje.
Tomaszku, strasznie Ci zazdroszczę tych widoków i w ogóle klimatu miejsca.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: TomaszK »

Aldona pisze: 12 sie 2021, 17:07 Ach Wyspa Wolin..... to jest jeden z trzech rejonów, w których nigdy nie byłam.
A dwa pozostałe ?

 
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze: 12 sie 2021, 19:21
Aldona pisze: 12 sie 2021, 17:07 Ach Wyspa Wolin..... to jest jeden z trzech rejonów, w których nigdy nie byłam.
A dwa pozostałe ?

 
Pewnie Kolumbia i Ałbazin. 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Aldona »

Czesiek, Czesiek....w ucho oberwiesz :)

Nie, no w sensie Polski mam 3 rejony, w których moja stópka jeszcze nie była. Wszystko przede mną, ale jakoś odczuwam niechęć podróżnicą z dnia na dzień większą.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Czesio1 »

Aldona pisze: 15 sie 2021, 07:23 Czesiek, Czesiek....w ucho oberwiesz :)

Nie, no w sensie Polski mam 3 rejony, w których moja stópka jeszcze nie była. Wszystko przede mną, ale jakoś odczuwam niechęć podróżnicą z dnia na dzień większą.

 
A nie przynajmniej cztery przypadkiem? Czy na Rysach byłaś?
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze: 16 sie 2021, 09:20 Czy na Rysach byłaś?

 
 Rejon Rysów to bardzo wąskie pojęcie.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Bunkry na wyspie Wolin

Post autor: Aldona »

Tak jak Paweł mówi. Zawęziłeś Czesiek strasznie.
Na Rysach nie byłam i na razie nawet sobie głowy nie zaprzątam, skoro wywalam się na płaskim terenie. Natomiast w tzw szeroko pojętych okolicach (wyższych i niższych) wielokrotnie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”