Nelson Bay 2021

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Rekiny, najedzone, nie miały zamiaru wypływać do turystów dla sflaczałych kawałków ośmiornic co wygladaja jak palce. Przynajmniej nie wtedy kiedy byłam. Nie mogłam wiec pogłaskać rekina… czyli musze wrócić tam! Ale dowiedziałam się, ze jest ponad 500 gatunków rekinów, ze głównie łagodne, ze nigdy nie sypiają bo, żeby oddychać musza ciagle pływać. Pozostają wiec w takiej pół-świadomości. Ze największym wrogiem rekina jest człowiek a nie vice versa. Co 3 sec odławiany  i zabijany jest jakiś shark.
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

W Port Stephens jest kilka rodzajów rekinow.

https://sharkencounters.com.au/spotting ... -stephens/
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Wlasnie w tym centrum można je karmić i pogłaskać. Powiedzieli, ze w gruncie rzeczy więcej ginie ludzi w spotkaniu z krowami i jeleniami ( wypadki samochodowe ) niż od pogryzienia przez rekina. Niby, ze wstydliwe są rekiny. Absolutnie nie uciekać jak już się człowiek natknie. Znieruchomieć a najlepiej udać, ze się atakuje tego rekina, jest możliwe, ze odpłynie. No! Trzeba mieć zimna krew do tego..
Ten poniżej, tez lokalny tawny nurse shark żywi się zasysając jedzenie. Kreci się przy dnie i czeka aż coś podpłynie.

https://sharkencounters.com.au/tawny-nu ... -stephens/
Awatar użytkownika
grim_reaper
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 619
Rejestracja: 27 cze 2017, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: grim_reaper »

Fajna relacja i fotki Brunhildo.
Muszę się kiedyś wybrać w tę cześć świata. Zarzucić plecak i zrobić kilka kilometrów.  :-)
 
 
ℍ𝕒𝕝𝕝ó 𝕞𝕪𝕣𝕜𝕦𝕣 𝕘𝕒𝕞𝕝𝕚 𝕧𝕚𝕟𝕦𝕣 𝕞𝕚𝕟𝕟
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

grim_reaper pisze: 31 gru 2021, 05:12 Fajna relacja i fotki Brunhildo.
Muszę się kiedyś wybrać w tę cześć świata. Zarzucić plecak i zrobić kilka kilometrów.  :-)
 
 

 
Dzięki! Lubię wyjazdy i przygody.
Nie wiem czy zarzucenie plecaka wystarczy  :-D Mamy tu konkretne  odległości. No i  musza nas otworzyć całkiem i do końca! Jak na razie dużo miejsc pozamykanych, nie wiadomo padły w wyniku pandemii  czy tymczasowo. Co za czasy! 
 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: VdL »

Robi wrażenie, ja nie odważyłbym się dotykać płaszczki.😁
Wyprawa super.
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

VdL pisze: 31 gru 2021, 10:29 Robi wrażenie, ja nie odważyłbym się dotykać płaszczki.😁
Wyprawa super.
 

 
Dzięki. Wiesz? Ja tez się dziwie, ze dotknęłam…taka aksamitna w dotyku. Przypomina mi to, ze w sprawie rekinów, powstaje powoli taki No nie wiem… sport? Chyba nie można tak powiedzieć. Wyczyn? Tez nie. Może brak procesów myślowych? W każdym razie popularyzuje się jeżdżenie na grzbiecie rekina😲😲😲😳😳😳. Tak właśnie. Łapie się rekina, stosownie dużego, żeby miał sile ,  za tylna płetwę i tak się płynie szybciutko… Tu poniżej u nas.


a to na Hawajach


 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Najpierw były protesty, ze re rekiny są pod ochrona i w ogóle ale… okazało się, ze nie są. I w ogóle nie ma prawa zabraniającego jeżdżenia na grzbiecie rekina. Zezwalającego tez nie ma. Żadnego nie ma bo nikomu nie przyszło do głowy, ze komuś przyjdzie do głowy 😀😀coś takiego .. pan w tym centrum z rekinami powiedział, ze jednak odradza się oczywiście ze względu na bezpieczeństwo ale również grzbiety się rekinom wycierają i maja potem problemy z pływaniem. No co tu można powiedzieć?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Żeby skończyć z rekinami to jeszcze dowiedziałam się,ze są starsze od dinozaurów, ich przodek sprzed 16 milionów lat, megalodon ważył około 25 ton i był większy od budynku, był około 17 metrów długi. Rekiny maja do 15 zestawów zębów w ciągu życia, a ze maja krótkie korzenie to im ciagle wypadają wiec dno oceanu usłane jest zębami. Małe rekinami rodzą się ja z zębami. Rekiny mogą poruszać obiema szczękami, nie tak jak my, tylko dolna. Świetnie słyszą nie wydają dźwięków żadnych, maja szósty zmysł, tj małe pory dookoła nozdrzy i na głowie, którymi wyczuwają pole elektryczne wytwarzane przez inne ryby , czuja krew nawet na drugim końcu basenu olimpijskiego.
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Tak zaopatrzone do ataku i niby takie łagodne…? Sama nie wiem. Osobiście wolałabym się nie zbliżać nie wspominając o przejażdżce na grzbiecie rekina…
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

A ty już plaża w One Mile Beach gdzie się zatrzymałam. Na początek same pocieszające wiadomości, nie ma ratowników, niebezpieczne prady, nagle urwiska..

Obrazek

Bush trochę inny niż dalej od brzegu. Bardziej zakonserwowany solą jakby..

Obrazek

Ścieżka najpierw milo się zaczyna, słychać fale wiec wydaje się, ze plaża tuż tuż..

Obrazek
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

A potem wyżej i wyżej..

Obrazek

Aż kończy się bush i zaczynaja się małe krzew na wysokich wydmach. I tak góra, dół, góra, dół..

Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Ater »

Brunhilda pisze: 29 gru 2021, 18:34 Steve Irwin nazywany był Crocodile Hunter. Prowadził z rodzina Australia Zoo na północy. Nagrywał filmy z australijska fauna, działał na rzecz ochrony zwierząt itp. Filmował właśnie z Philippe Cousteau Jnr film o najgroźniejszych stworach oceanu, pogoda się zepsuła wiec popłynął na snorkling coś innego nagrać i podpłynęła do niego ogromna dwu metrowa płaszczka, zakręciła się i tym ogonem prosto w serce. Zginął na miejscu. Specjaliści myła, ze płaszczka myślała, ze to tiger rekin i się broniła. Tu film z Steve Irwin.



 
W polskiej TV były programy z jego udziałem i on był drugą postacią po "Taz the tasmanian devil" która mi się kojarzyła z Australią. Ostatnio zmarł Antoni Gucwiński, również przyrodnicza osobowość telewizyjna, ale to było coś kompletnie innego.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: VdL »

=12.35pxAlter
=0.95emW polskiej TV były programy z jego udziałem i on był drugą postacią po "Taz the tasmanian devil" która mi się kojarzyła z Australią. 
Pamiętam, to były świetne programy. Jak Ludwik był mały, często je oglądaliśmy.

3 lata temu jak byliśmy w Grecji na plaży podpłynęła do nas płaszcza , była ok 1m od nas. Mieliśmy niezłego stracha.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: TomaszK »

Brunhilda pisze: 30 gru 2021, 12:36...Nie mogłam wiec pogłaskać rekina… czyli musze wrócić tam!
Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno skóra rekina jest szorstka jak papier ścierny. Do tego stopnia, że była używana do wykładania rękojeści mieczy samurajskich, aby broń nie mogła wyślizgnąć się z dłoni. 
 
 
 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

TomaszK pisze: 03 sty 2022, 20:40
Brunhilda pisze: 30 gru 2021, 12:36...Nie mogłam wiec pogłaskać rekina… czyli musze wrócić tam!
Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno skóra rekina jest szorstka jak papier ścierny. Do tego stopnia, że była używana do wykładania rękojeści mieczy samurajskich, aby broń nie mogła wyślizgnąć się z dłoni. 

 
No podobno tak jest. I to jest druga rzecz, która musisz sprawdzić na miejscu. Szorstkość/grubość skory rekina i pierwsza sprawa, z którym wielorybem spotkał się pan Maluskiwicz w swojej łódce ze skorupki orzecha. Pamiętacie ten wierszyk Tuwima? To książeczka właściwie  była! 
pamietam takie wydanie, chociaz to jest nowe wiec chyba reedycja? 

 
 
Ostatnio zmieniony 04 sty 2022, 10:16 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Ater »

Na YT tą bajkę czyta Tomasz Knapik:

Za dwa lata skończą się majątkowe prawa autorskie na dzieła Tuwima i będzie można je legalnie rozpowszechniać.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Ooo! jaka piekna interpretacja! Uwielbiam zestaw podróżny pana Maluskieicza,szczególnie gramofon i armate…😀😀😀
Tomaszku, i to jest chyba tekst szkoleniowy dla Ciebie! Przeciez chcesz spotkać wieloryba!
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: TomaszK »

No to się przyznam, że w dzieciństwie umiałem ten wiersz na pamięć.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Aaa ha! I nie to nie dziwi bo stad pewnie wywodzi się zapał do bliskiego spotkania z wielorybem..
No to zeznam, ze ja tez znałam, No! Prawie ma pamięć ten wierszyk! Głównie dlatego, ze uwielbiał go moj brat, który wcześnie nauczył się czytać. Był chwalony niemożliwie i przez to rozwinął taki paskudny zwyczaj, ze wszyscy musza go słuchać od początku do końca. Zaczynał i jak mu się przerwało to zaczynał od początku, i tak w kółko…🙄🙄🙄 i na Maluskiewicza padło bo właśnie uwielbiał. Tak, ze w dzieciństwie miałam okazje zapoznać się dosyć dokładnie z wierszykiem… No i zawsze byłam pod wrażeniem tego gramofonu i armaty, które to wszystkie weszły na te łódeczkę…😀😀😀
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

No i te wydmy. Ruchome największe na południowej półkuli. Należą do plemienia Worimi wiec nazywa się to miejsce Worimi Conservation Land. Zajmuje ten obszar 4200 hektarów a wydmy sięgają do 30 metrów. Te w One Mile Beach są zarośnięte ale dalej są łyse. Można jeździć 4WD albo quad bikes albo konno albo na wielbłądzie. Są wycieczki, również prowadzone przez Aborygenów. Te ruchome wydmy zakrywają i odkrywają różne historyczne aborygeńskie miejsca. Obozowiska, przedmioty kultu itd. Niestety, w związku z tym, ze u nas stany pozamykane , poza Australię mało ludzi na razie wyjeżdża wiec wszystko zarezerwowane do końca stycznia… nic nie mogłam dostać. Czyli? Musze tam wrócić!

https://www.visitnsw.com/destinations/n ... tion-lands

Obrazek

Obrazek

Obrazek


 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Potem małe conieco, zwłaszcza, ze lunęło. Winiarnia Tynan, mała, butikowa ale fajnie posiedzieć przez serku i winie. Mieli genialny ser z karmelizowanej cebula i tymiankiem! Zaraz zrobię zdjęcie bo nabyłam 😀
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Obrazek

Obrazek

Krótkie serie wiec te wina drogawe ale Sparkling Rosé z brązowym medalem , wspaniałe!


 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Jedna z plaż w Salamander Bay

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

Salamander Bay wzięła nazwę nie od samamadr, które tu zamieszkują bo właśnie nie zamieszkują😀😀. Tak nazywał się statek z convicts z Trzeciej Floty, który jako pierwszy wpłynął do Port Stephens w 1791.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

A tu zdjęcie do mojej kolekcji zachodów słońca. Nie był to co prawda bardzo spektakularny zachód słońca bo lało, chmury i w ogóle LaNiña…
To zachód słońca na Little Beach w Nelson Bay. Miejsce gdzie się robi zdjęcia zachodnim słońca, jak podali w internecie.

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

A tu druga strona Little Beach

Obrazek
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: Brunhilda »

A tu nasze australijskie krzewy. Sama nie wiem czy to dobra nazwa bo czasem osiągają do 25 metrów , czyli to ja chyba drzewa? To Coast banksia. Banksia jest popularna w Australii , naturalnie występująca. Lubię banksia, maja taki pierwotny i drapieżny wygląd , jak z epoki dinozaurów! Ten akurat rośnie na wybrzeżu, kiedy kwitnie ma takie żółtawe kwiatki, które podobno pachną jak pieczony chleb! 😳😳😳😳 musze to sprawdzić! Nazwa banksia pochodzi od nazwiska Sir Josoeha Banksa, botanika, ktru pierwszy na tknął się i opisał banksia.

Obrazek

I zbliżenie. To takie szyszki jakby. Banksia były w Australii od zawsze najstarsze fossils datowane są na 65-59 milionów lat temu. Teraz rosną tylko w Australii ale w Nowej Gwinei i NZ tez znaleźli fossils wiec pewnie i tam były. A może to był jeden ląd w ogóle?
Maja dużo nektaru wiec przyciągają ptaki, zwierzęta , No! Ludzi może na ten nektar nie… nie słyszałam.
Są dowodem , ze ziemia przechodziła już fazy ocieplenia i ochłodzenia bez udziału człowieka. Przez miliony lat przystosowały się do pożarów. Pała się łatwo ale równie łatwo odradzają. Ogień otwiera te szyszki, z nich wysypują się nasiona i za tok, dwa, voila! Znaku nie mam po pożarze. Musze Wam zrobić zdjęcia tam gdzi się paliło dwa lata temu… śladu prawie nie ma.

Obrazek
 
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Nelson Bay 2021

Post autor: johny »

Fajnie się podróżuje z Tobą. :-)
Za ten post autor johny otrzymał podziękowanie:
Brunhilda (12 sty 2022, 14:53)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”