Istria 2022

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Fantomas »

Ja z kolei w Wenecji nie byłem. Bardzo podoba mi się Twoja relacja. Co by nie mówić, a powiedzieć można wiele, to Wenecja ma klimat.
 
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Mysikrólik »

Dobra akcja.

-Tu Szczupak, to Szczupak!!! Mówi że matka siedzi z tyłu.
Za ten post autor Mysikrólik otrzymał podziękowanie:
johny (30 sie 2022, 20:34)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Mysikrólik pisze: 30 sie 2022, 20:22 Dobra akcja.

-Tu Szczupak, to Szczupak!!! Mówi że matka siedzi z tyłu.


 
:lol: :lol: :lol:
 
 
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

Nigdy nie bylam w Wenecji! Piekne budynki. I urok kanałów! I w ogóle cała atmosfera! Dzięki Johny!
Poczytałam sobie o tych kanałach. Dlaczego Wenecja zbudowana jest na wodzie. Bardzo ciekawe. I technika budowania! Przecież to bardzo stare miasto! Jestem pod dużym wrażeniem przedsiębiorczości i wiedzy ówczesnych budowniczych!
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Istria 2022

Post autor: TomaszK »

Łał, Wenecja ! Cudo ! Byliśmy tam 25 lat temu i nic się nie zmieniło. Nawet rusztowanie na katedrze św. Marka też było  :-D
 
 
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Dzień 5.

Kolejny dzień to kolejne fantastyczne miasteczko! Motovun - Montona. Już kilka km przed celem naszej wycieczki wyłoniła się zza zakrętu przecudna panorama.

Obrazek
Obrazek

Zdjęcia nie oddają mojej fascynacji tym widokiem. Poczuliśmy się trochę jak w Toskanii. Wszędzie wokół winorośla.
Sam dojazd na szczyt był niemozliwy. Auto trzeba było zostawić u podnóża na parkingu i dojechać specjalnym busem (mozna też było iść pieszo, ale biorąc pod uwagę upał i strome podejście,wybraliśmy busa)

Całe dawne miasto to praktycznie twierdza, otoczone solidnymi murami.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Po dojściu zatrzymaliśmy się na małe co nieco w restauracji z kapitalnym widokiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tutaj uwaga, ta restauracja w mej pamięci będzie miała twarz kelnera, który nas obsługiwał! Bezapelacyjnie najlepszy kelner z jakim miałem do czynienia w życiu. Widać, że to co robił nie jest na siłę, nie było wymuszone. Do tego niezmiernie miło się z nim rozmawiało, a on opowiadał nam o tym co jeszcze możemy zobaczyć w pobliżu.

Po konsumpcji poszliśmy poszwędać się po miasteczku.Najstarsze zachowane mury miejskie sięgają XI i XII wieku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Praktycznie z każdej strony roztaczają się super widoki na okoliczne winnice.

Obrazek

Jak winnice to i wino. O jakości miejscowego trunku pisał nawet magazyn Forbes. Oprócz wina, Motovun słynie z trufli. Zatrzymaliśmy się w jednym pięknie przystrojonym sklepie. Oczywiście kupiliśmy 2 butelki wina.

Obrazek

Fajna gra słów. Właścicielem winnicy o stuleci (podobnie jak to było we Francji) jest rodzina Fakin.

Obrazek

Fakin good  wines!

Spojrzeliśmy raz jeszcze na przepiękną panoramę i poszliśmy na przystanek aby zjechać na dół do auta.

Obrazek

Byliśmy oczarowani i zachwyceni tym miasteczkiem. I tak jak w wypadku Bale -Valle, zdecydowanie było luźniej niż przy nadmorskich promenadach, aczkolwiek nie znaczy to że nie było sporo turystów. Parkiig na dole był mocna zapełniony autami.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Istria 2022

Post autor: TomaszK »

johny pisze: 31 sie 2022, 12:57 Po dojściu zatrzymaliśmy się na małe co nieco w restauracji z kapitalnym widokiem.
Obrazek

 
A ten facet koło Michała to kto ?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

No facet wyrósł na przystojniaka! A jaki podobny! To samo spojrzenie!

Super wyjazd Johny! Uwielbiam te uliczki, domy, sklepiki… i te winnice… a wino dobre? Jakie tam produkuja wino? Nigdy nie próbowałam wina z tamtych stron.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Brunhilda pisze: 01 wrz 2022, 18:54 No facet wyrósł na przystojniaka! A jaki podobny! To samo spojrzenie!

Super wyjazd Johny! Uwielbiam te uliczki, domy, sklepiki… i te winnice… a wino dobre? Jakie tam produkuja wino? Nigdy nie próbowałam wina z tamtych stron.

 
Przede wszystkim czerwone wytrawne i półwytrawne. Jeszcze nie próbowaliśmy. Czekamy na jakąś okazję.
W tym mieście jedliśmy jeszcze kapitalne lody. Manufakturowe. Samemu nakładało się do wafli lub pojemniczków i potem dziewczyna je ważyła. Mieszać można było do woli.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Dzień 6.

Tym razem wybraliśmy się na największą (z 14) wyspę archipelagu Brijuni, Veliki Brijun, która stanowi Park Narodowy Wysp Brijuni. Prom wypływał z miasteczka obok nas, a sam rejs trwa ledwie 15 minut

Obrazek

Po wyspie można poruszać się tylko pieszo,rowerami lub melexami. Nie ma jakiegokolwiek ruchu samochodowego. My wybraliśmy autko.

Obrazek

To był słuszny wybór. wyspa mimo że nie jest ogromna to jednakże na tyle duża, że żeby ją obejść to by trzeba ze dwa dni spędzić.
Zaczęliśmy od pamiątek po bytności Rzymian. Pierwszym punktem była willa rzymska położona w bardzo malowniczym miejscu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalej przemieściliśmy się do ruin innych rzymskich budowli, pierwotnie było to kilka zabudowań,które rozrastały się z każdym rokiem tworząc niewielką wioskę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Woda wokół była krystalicznie czysta.

Obrazek

Udaliśmy się dalej, cały czas jadąc wzdłuż linii brzegowej. Dzisiaj wyspa zarządzana jest przez MON Chorwacji i swą rezydencję mają na niej, rząd i prezydent Chorwacji. A swego czasu miał też swoje ulubione miejsce Tito. Te rezydencje robią kolosalne wrażenie. Baseny prywatne plaże etc.

Obrazek

Obrazek

A tutaj ruiny wczesno chrześcijańskiej bazyliki z przełomu V i VI wieku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprócz historycznego dziedzictwa można tez obcować z egzotycznymi zwierzętami (mini zoo safari), odwiedzić park dinozaurów (w porcie w chodniku widnieje odcisk stopy ), pokąpać się w cudownej wodzie, czy też pograć w golfa. Sam port to kompleks luksusowych hoteli z polami golfowymi właśnie. Niestety nie zabraliśmy ze sobą butów do kapania dlatego posiedzieliśmy tylko nad pięknym morzem.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Znów czas minął bardzo szybko. Po całym dniu pobytu trzeba było wsiadać na prom i zostawić za sobą to niesamowite miejsce.
Obrazek
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Fantomas »

johny moim zdaniem Wasze wakacje to tegoroczny hit wszystkich opisanych wypraw. Cóż mogę dodać, wakacje bardzo w moim stylu. Łatwo było mi poczuć klimat zwiedzanych przez Was miejsc. Naprawdę bardzo ciekawa wyprawa i relacja super.
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
johny (03 wrz 2022, 20:15)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Istria 2022

Post autor: TomaszK »

Sporo zostało z tej rzymskiej willi ! Pewnie dlatego, że wszystko długo było zasypane i nie ulegało erozji.
Ładne miejsce, ale tłumów na zdjęciach nie ma. Pewnie większość turystów woli uroki morza. 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

Nigdy jakos nie myślałam o Chorwacji jako destination na wyjazd. Duży błąd jak teraz widzę! Pięknie tam jest! Te ruiny! Niesamowite, ze tyle zostało! I ze otwarte, tak po prostu! Można sobie chodzić , dotykać, wchodzić na antyczne mury! 😳
U nas by były odgrodzone, z daleka tylko dostępne.. niesamowite!
 
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Fantomas, dziękuję za miłe słowa. Pierwszą rzeczą, którą sprawdzam wybierając wakacje to ciekawe miejsca, które należy odwiedzić. Kąpać to ja się mogę na basenie w Łodzi, a takich miejsc jak amfiteatr w Puli nie zobaczę.
TomaszKu - wyspa jest duża to raz, ponadto wycieczka do Brijuni jest niesamowicie droga. Prom + bilet to 600 zł, a 2 h jazdy melexem ponad 200. Po trzecie, jest ograniczna ilość dostępnych dziennie biletów. My rezerwowaliśmy zaraz po przyjeździe.
Bruniu, tak to jest genialne! Chodzisz wszędzie gdzie chcesz mając świadomość, że obcujesz z antyczną historią. Wyobraźnia działa z miejsca!

p.s.
Dzisiaj z okazji urodzin Michała otworzyliśmy wino Fakin. KAPITALNE!!!
Za ten post autor johny otrzymał podziękowanie:
Fantomas (04 wrz 2022, 08:55)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

Aaa! Półsłodkie? Ciekawa jestem tego wina bardzo!
I tak, to musi być niesamowite wrażenie kręcić się wśród tych antycznych ruin!
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Fantomas »

Bruniu ja z kolei nie spotkałem się, aby zabytki rzymskie były szczególnie grodzone, albo dostępne tylko z zewnątrz. Wyjątek to świątynia w Argigento.Jest na wzgórzu, ogrodzona barierkami. Można jednak ją obejść dookoła. Z kolei w Algierii są rzymskie termy, które do dziś są dostępne. Na Sycylii natomiast przy okazji zwiedzania Villa Romana Cel Casale chodzi się po platformach, ale tam zachowały się niemal kompletne mozaiki podłogowe i głównie je się ogląda. Natomiast amfiteatry, teatry, wille, łuki tryumfale, akwedukty są dostępne do woli. Tu masz klip Gianny Nanini, w którym widać świątynie Argigento.
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
Brunhilda (07 wrz 2022, 16:53)
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Fantomas »

johny pisze: 03 wrz 2022, 20:22 Fantomas, dziękuję za miłe słowa. Pierwszą rzeczą, którą sprawdzam wybierając wakacje to ciekawe miejsca, które należy odwiedzić. Kąpać to ja się mogę na basenie w Łodzi, a takich miejsc jak amfiteatr w Puli nie zobaczę.
TomaszKu - wyspa jest duża to raz, ponadto wycieczka do Brijuni jest niesamowicie droga. Prom + bilet to 600 zł, a 2 h jazdy melexem ponad 200. Po trzecie, jest ograniczna ilość dostępnych dziennie biletów. My rezerwowaliśmy zaraz po przyjeździe.
Bruniu, tak to jest genialne! Chodzisz wszędzie gdzie chcesz mając świadomość, że obcujesz z antyczną historią. Wyobraźnia działa z miejsca!

p.s.
Dzisiaj z okazji urodzin Michała otworzyliśmy wino Fakin. KAPITALNE!!!


 
No właśnie też lubię kierunki nie do końca oklepane np. zamiast Rzymu wybrałbym Florencję i Rawennę. Brugia i Antwerpia to moje niezrealizowane marzenie. Tak samo York. Iran i szerzej starożytny Bliski Wschód(Izrael, Liban) też super. Afryka Północna też fajny wybór.
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

A no widzisz Fantomasie! Po prostu nie mam doswiadczenia z zabytkami rzymskimi! Nie bylam nigdy. I to trzeba naprawić!
A Gianna Nanini bardzo mi się podobała! Chociaz byłam trochę zdezorientowana bo imię żeńskie a wyglada jak facet. Ale nie, na zbliżeniach widać, ze kobieta.
 
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Dzień 7. i 8.

Ostatniego pełnego dnia naszego pobytu już nigdzie nie jeździliśmy. Pojechaliśmy tylko na tą samą plażę, o której wspominałem wyżej. Chciałem żeby rodzina też miała trochę frajdy.
Po południu wybraliśmy się do Fazany na urodzinowy obiad Ani. I jedliśmy z Mateuszem naprawdę świetne grilowane kalmary, a Ania jakieś takie chorwackie ni to kotlety, ni to kiełbaski. Generalnie mielone mięso wołowe z przyprawami. Wszystko było bardzo dobre. Niestety zdjęć nie zrobiłem.
Przy okazji odwiedziliśmy w drodze powrotnej wytwórnię oliwy z oliwek.Wiadomo, jak Chorwacja to i gaje oliwne. Plantacja była imponująca. Na 15 ha, ok 80 tys.drzewek.

Obrazek
Obrazek

Przed zakupem pani ze sklepiku zaprosiła nas na degustację. Mimo, że te oliwy nie były najtańsze zdecydowaliśmy się na zakup bo aromat i smak były przednie.

I tak minął błyskawicznie tydzień. Sporo zobaczyliśmy, sporo zostało jeszcze do zwiedzenia jak np. najmniejsze miasto świata Hum, czy też Poreć z bazyliką Eufrazjusza wpisaną na listę UNESCO. Z pewnością chciałbym raz jeszcze odwiedzić Rovinj wieczorową porą bo ze zdjęć i filmów widziałem, że wygląda bajkowo. Może jeszcze kiedyś...

Ogólnie wakacje na +. Piękna jest Chorwacja, ale mimo wszystko podziwiam tych,którzy jeżdżą tam rok po roku i tak przez kilka lat z rzędu. Jest wszak tyle ciekawych miejsc na świecie do odwiedzenia...

W sobotę z rana wyruszyliśmy w drogę powrotną żegnając się z Półwyspem Istria. Sama droga też stanowi fajną atrakcję bo można podziwiać bardzo ładne pejzaże i krajobrazy. Szczególnie piękny jest odcinek zaczynający się kilkanaście kilometrów przed granicą ze Słowenią, a kończący się za Ljublaną. Żałuję,że nie poprosiłem pozostałych pasażerów o robienie zdjęć bo faktycznie mijające miejsca warte były grzechu (tzn. zrobienia zdjęcia ).
Po ok. 13 godzinach jazdy byliśmy z powrotem w Łodzi, tak że jeszcze zdążyłem na mecz Widzewa.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Istria 2022

Post autor: PawelK »

johny pisze: 07 wrz 2022, 11:06 Piękna jest Chorwacja, ale mimo wszystko podziwiam tych,którzy jeżdżą tam rok po roku i tak przez kilka lat z rzędu. Jest wszak tyle ciekawych miejsc na świecie do odwiedzenia...

 
 Są ludzie, którzy nie lubią podróżować a jeżdżą do Chorwacji bo znaleźli swoje miejsce na świecie.

Mam kolegę z południa Polski, który jeździ do Chorwacji rok w rok. Woli tam zrobić 900 km niż nad Bałtyk 650, różnica niewielka a gwarancja pogody zupełnie inna.
Mam również kolegę, który w ubiegłym roku się tam przeprowadził. Pracuje na b2b tutaj mieszkając tam.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

Te kotleto-kielbaski to ćevapi. U nas nawet, nie wiedzieć czemu, popularne. Na oliwę tez bym się skusiła! No i to najmniejsze miasto na świecie! Myślałam, ze u nas są najmniejsze ale jednak Hum to murowane miasto. U nas po prostu pub na środku niczego, który jest sklepem, stacja benzynowa, pubem, centrum informacji i jest na mapie. Ale jednak jako miejscowość raczej nie miasto jak Hum! Chciałabym zobaczyć.
Dzięki Johny. Super relacja! Pięknie tam!
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

A jeszcze pytanie jak cenowo wyglada Chorwacja? Podobno tanio tam jest, to jest prawda? Np 
W porównaniu do Polski? 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Yvonne »

Brunhilda pisze: 07 wrz 2022, 16:54 A jeszcze pytanie jak cenowo wyglada Chorwacja? Podobno tanio tam jest, to jest prawda? Np 
W porównaniu do Polski? 

 
Chyba 10 lat temu tak było.
Podobno od kilku lat już tak nie jest.
Ale ja nigdy nie byłam. Powtarzam tylko to, co słyszałam.
Może johny powie więcej.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Yvonne pisze: 07 wrz 2022, 16:59
Brunhilda pisze: 07 wrz 2022, 16:54 A jeszcze pytanie jak cenowo wyglada Chorwacja? Podobno tanio tam jest, to jest prawda? Np 
W porównaniu do Polski? 


 
Chyba 10 lat temu tak było.
Podobno od kilku lat już tak nie jest.
Ale ja nigdy nie byłam. Powtarzam tylko to, co słyszałam.
Może johny powie więcej.

 
To mit, że jest tanio. Jest bardzo drogo. Tym bardziej byłem zaskoczony, że faktycznie jak byłem 5 lat temu takiej drożyzny nie było.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Istria 2022

Post autor: Brunhilda »

Ale w porównaniu do polskich cen? Ile na przykład kosztuje kawa w kawiarni?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Istria 2022

Post autor: johny »

Brunhilda pisze: 11 wrz 2022, 06:38 Ale w porównaniu do polskich cen? Ile na przykład kosztuje kawa w kawiarni?

 
W marketach ceny są wyższe od tych w Polsce, tak szacuję, że ok. 15%. Podobnie z paliwem, za diesla płaciłem ponad 13 kun czyli koło 9 złotych. W Polsce 7,2. Po przyjeździe, w kawiarni przy plaży wypilismy za to kawę za 40 zł sztuka, czyli ok 9 EUR. Gałka lodów ok 2 EUR. Obiad dla 4 osób to koszt rzędu 70 - 80 EUR i to bez żadnych szaleństw... Do tego drogie parkingi. Cena za Brijuni kosmiczna. 120 EUR za naszą czwórkę (Michał ze zniżką)tylko za to, że płyniesz promem w tą i z powrotem i zwiedzasz wyspę (rejs ca. 15 min). 5 lat temu ceny były zdecydowanie niższe jak byliśmy koło Splitu, a tylko w Dubrowniku były tak duże, ale do Dubrownika pojechaliśmy na jeden dzień. Nawet nie chcę myśleć jakie ceny są tam teraz. Jedynie przyzwoite ceny to ceny za przejazd autostradami.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”