Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: TomaszK »

Pisałem niedawno, że na wzór tematu Pawła "Miasto moje a w nim", założę podobny temat krakowski. Można tu wrzucać relacje z odwiedzin w Magicznym Mieście Krakowie. 

Odbyliśmy dzisiaj wyprawę z naszym wnukiem na Wawel.

Obrazek

Celem wyprawy był pierwotnie Dzwon Zygmunta, ale pomimo kupienia biletów przez internet, na miejscu okazało się, że można tam wejść dopiero po wszystkich mszach, czyli za 3 godziny. Zamiast tetgo poszliśmy zatem do Skarbca i Zbrojowni.

Obrazek

Julian powiedział, że wyobrażał sobie, że w skarbcu będą skarby, czyli skrzynie z klejnotami, był raczej zawiedziony. W przeciwieństwie do mnie, bo dowiedziałm, się że mają tam dużą kolekcje kufli zdobionych monetami, czyli połączenie moich dwóch hobby - numizmatyki i historii.

Obrazek

To tylko ułamek tej kolekcji, były nawet kufle z samych złotych monet. Potem szukaliśmy mojego wspomnienia z dzieciństwa, to znaczy kufla zrobionego z orzecha kokosowego. W XVI wieku orzech kokosowy to było coś niespotykanego, teraz  w supermarkecie kosztuje kilka złotych. Pamiętałem, że miał kształt sowy i znaleźliśmy go !

Obrazek

Potem szukaliśmy innego mojego wspomnienia, o nazwie "roztruchan królowej Jadwigi". Zapamiętałem, że to rodzaj ozdobnego kielicha, ale nie było go, musiałem coś pomylić. Niestety nazwa wpadła Julianowi w ucho i mam szukać w Intenecie. Był natomiast Szczerbiec i jak o nim opowiedziałem, zrobiło się patriotycznie.

Obrazek

Bardziej jednak niż Skarbiec, Julianowi spodobała się Zbrojownia. Zrozumiałe, w końcu to chłopak.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potem chcieliśmy odwiedzić królewskie ogrody, niestety były zamknięte.

Obrazek

Ale dla chcącego - nic trudnego :-D   

Obrazek

Niestety mnie i Beacie nie udało sie przecisnąć, więc musieliśmy zrezygnować. 
I na koniec znów patriotycznie. Za tą kratą jest wyjście z Krypt Królewskich.

Obrazek

Te kolumny zrobione są z jaspisu (według innych źródeł z nefrytu, kolejne moje hobby) i pochodzą z rozbiórki soboru św. Aleksandra Newskiego, który rosyjski zaborca wybudował w Warszawie na Placu Saskim. Sobór został rozebrany tuż po odzyskaniu niepodległości, a kilkanaście lat później kolumny wykorzystano przy budowie wejścia do krypty, w której pochowano Józefa Piłsudskiego. Trudno o dobitniejszy wyraz triumfu Polski nad Rosją. 

Obrazek
 
 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 4):
Czesio1 (06 lis 2022, 16:55) • Fantomas (06 lis 2022, 17:36) • Hanka (06 lis 2022, 17:37) • VdL (06 lis 2022, 18:09)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: PawelK »

I to jest dziadek, którego wnuki kochają.

" Niektórzy badacze przypuszczają, że darem królowej dla katedry krakowskiej był kryształowy roztruchan, obecnie przechowywany w kolekcji drezdeńskiego Grünes Gewölbe."
https://dziennikpolski24.pl/dary-krolow ... ar/2265004
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: Fantomas »

TomaszK widzę zbroję husarską. Opowiedziałeś Julianowi o szabli husarskiej (szabli polskiej), która jest najwspanialszą bronią białą w historii? No ok w pojedynku jeden na jeden rapier był skuteczniejszy i łatwiejszy w użyciu (co zresztą zauważył Wollny i Kacpra Ryxa uczynił mistrzem w posługiwaniu się rapierem włoskim) w każdym innym przypadku szabla była bronią lepszą.
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 06 lis 2022, 17:30 TomaszK widzę zbroję husarską. Opowiedziałeś Julianowi o szabli husarskiej ?
O szabli nie, bo on jeszce nie odróżnia szabli od szpady i pałasza. Ale opowiedziałem mu o skrzydłach husarskich i kolczudze.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: TomaszK »

PawelK pisze: 06 lis 2022, 16:42" Niektórzy badacze przypuszczają, że darem królowej dla katedry krakowskiej był kryształowy roztruchan,
Aha, to pewnie stąd to wziąłem.
Ale Julian już zapamiętał. Okazuje się, że dzieci łapią i zapamiętują takie dziwne słowa. 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
PawelK (06 lis 2022, 19:26)
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: Vasco »

To ja wkleję kilka zdjęć z Tyńca, który udało mi się zobaczyć pierwszy raz dopiero niedawno.

Podobno najstarszy klasztor w Polsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
 
 
Za ten post autor Vasco otrzymał podziękowanie:
PawelK (08 lis 2022, 15:24)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Tutaj chodzi się z księżycem w butonierce

Post autor: TomaszK »

Podobno rzeczywiście najstarszy. Ale moim zdaniem lepsze wrażenie robi z zewnątrz, jako budowla romańska, niż barokowe wnętrze. Na dodatek widać go z kilkunastu kilometrów i z różnych stron. 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”