Wyspa Złoczyńców - mapy i plany sytuacyjne

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Witaj Barabaszu i rozgość się.
Na pewno spotkamy się z okazji otwarcia Wyspy. Napisz coś o sobie w przywitalni. .
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Yvonne pisze:Witaj Barabaszu :-)

Rok temu zorganizowaliśmy zlot w Brześciu Kujawskim i tropiliśmy książkowe miejsca.
Wspaniale, że dołaczyłeś, bo jako mieszkaniec miasteczka, które odgrywa niebagatelną rolę w "Wyspie Złoczyńców" masz duże możliwości do poszukiwań bardziej szczegółowych.

Jeszcze raz witam kolegę z regionu :-)
Chętnie dołączę do poszukiwań ;-)
Tez z przyjemnościa sie dołączę
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: Barabasz »

Nie wiem co ma wspólnego Brześć Kujawski bo to trochę daleko ode mnie, ale wszystkie miejsca opisane w książce wydaje mi się że są w mojej okolicy (+-10km). A gdzie i kiedy jest otwarcie wyspy? Czyżbym się mylił?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabszu witaj! Przygoda czeka na Ciebie! Pan Nienacki i to forum gwarantują to Tobie! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: Barabasz »

Czy wiecie co to zdjęcie ma wspólnego z Wyspą Złoczyńców?
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: Barabasz »

Zdjęcie pochodzi z 1946 roku, a wykonane zostało na obozie harcerskim w Otłoczynie-Karczemce tuż przy Wiśle blisko Ciechocinka. Obozy w tym miejscu były regularnie organizowane przez wiele lat Polski ludowej.
Wg moich krótkich bo dzisiejszych podejrzeń po jeszcze nie całkowitym przeczytaniu Wyspy Złoczyńców i wielkiemu odkryciu, że miejsce akcji jest częścią mojej okolicy wpadłem na trop obozów harcerskich, z którymi mógł mieć do czynienia Pan Samochodzik.
Zdjęcie pochodzi ze strony Otłoczyn w wikipedii
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

To mi się podoba, poszukiwacz przygód :564:
Skrobnij coś o sobie :-) TU
http://www.pansamochodzik.org.pl/viewforum.php?f=8
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Witaj Barabaszu,
Ja również strasznie Ci zazdroszczę, że masz tyle książek z serii przed sobą do przeczytania.
Tak jak napisała Yvonne w zeszłym roku byliśmy na zlocie w Brześciu Kujawskim, ale również i w okolicach Ciechocinka i Otłoczyna. Szukaliśmy śladów Pana Samochodzika. TuVI Forowy Zlot możesz zapoznać się z nasza relacją.
A co ma wspólnego Brześć Kujawski z Wyspą złoczyńców to najlepiej opowie Ci TomaszK:
Brześć Kujawski - książkowy Antoninów
Rozgość się na naszym forum i zostań z nami na dłużej.
:564: :564: :564: :564: :564: :564: :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: TomaszK »

Barabasz pisze: A gdzie i kiedy jest otwarcie wyspy? Czyżbym się mylił?
Jakoś wszystko ucichło na temat otwarcia wyspy, więc to pewnie jeszcze nie w tym roku. Chodzi o rewitalizację jeziora Cmentowo w Brześciu Kujawskim, z wyspą którą Nienacki poznał na pewno, kiedy w 1962 roku odwiedził antropologów prowadzących tam wykopaliska.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2015, 20:37 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrzegorzCh
Forowy Lektor
Posty: 168
Rejestracja: 17 sty 2014, 19:30
Miejscowość: Wrocław / Pęgów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: GrzegorzCh »

Dołączam się do pytania. Tylko błagam, niech to nie będzie pierwszy weekend października... Strasznie bym chciał przyjechać a akurat wtedy mam wyścig w Poznaniu...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: VdL »

Barabasz pisze: A gdzie i kiedy jest otwarcie wyspy?
Na pewno się dowiesz o tym na forum, będzie o tym głośno i wszyscy TAM będziemy.
.
.
.
.
.
.
.
.
I będziemy potrzebowali przewodnika. ;-)
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

GrzegorzCh pisze:Dołączam się do pytania. Tylko błagam, niech to nie będzie pierwszy weekend października... Strasznie bym chciał przyjechać a akurat wtedy mam wyścig w Poznaniu...
Jeszcze nie wiemy kiedy, ale damy znać. Może uda się terminy zgrać.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2015, 21:01 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

GrzegorzCh pisze:Dołączam się do pytania. Tylko błagam, niech to nie będzie pierwszy weekend października... Strasznie bym chciał przyjechać a akurat wtedy mam wyścig w Poznaniu...
Wszystko wskazuje na to, że termin otwarcia wyspy przesunie się na przyszły rok.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: Barabasz »

No to kolejne moje odkrycie:

Obrazek

Dla ułatwienia w lini prostej 5 km od brzegu Wisły, obok las, kiedyś należał do majętnego hrabiego, a po wojnie mieści się tu szkoła rolnicza????
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:Dla ułatwienia w lini prostej 5 km od brzegu Wisły, obok las, kiedyś należał do majętnego hrabiego, a po wojnie mieści się tu szkoła rolnicza????
Nie żebym miał ubijać Twoją pasję odkrywania, ale warto poczytać najsampierw co inni już odkryli :-D
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Szlakiem Pana Samochodzika

Post autor: TomaszK »

Barabasz pisze:No to kolejne moje odkrycie:

Obrazek

Dla ułatwienia w lini prostej 5 km od brzegu Wisły, obok las, kiedyś należał do majętnego hrabiego, a po wojnie mieści się tu szkoła rolnicza????
Poszukiwania internetowe pozwoliły mi ustalić, że to zespół pałacowy rodziny Trojanowskich w Aleksandrowie Kujawskim, po wojnie Szkoła Rolnicza, obecnie Zespół Szkół nr 1. Na stronie Ciechocinek.biz można przeczytać, że ostatni właściciel Edward Mycielski-Trojanowski był podróżnikiem, a przywożone z całego świata trofea oraz kolekcja sztuki i broni, były gromadzone właśnie w tym pałacu. Po wojnie Mycielski należał do Związku Zawodowego Literatów Polskich, zmarł w 1954 roku w Toruniu. Przypuszczasz że to mógł być pierwowzór pałacu dziedzica Dunina ?
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

W porządku, nie da się od razu wszystkiego przeczytać tym bardziej, że niektóre domysły są porozbijane w różnych wątkach forum.

Dla mnie ten pałac to na 100% pierwowzór pałacu Dunina opisanego w książce.

Oczywiście chodzi o pałac i majątek Edwarda hrabiego Mycielskiego-Trojanowskiego (1874-1954) znajdujący się obecnie w Aleksandrowie Kujawskim przy ulicy Wyspiańskiego. W lini prostej znajduje się on 5 km od brzegu Wisły w Otłoczynie-Karczemce rozdzielony gęstym lasem Ciechocińskim.

Oto kilka faktów z życia hrabiego:
…. Okres wojny E. Mycielski-Trojanowski spędził w Aleksandro¬wie. Uniknął szczęśliwie prześladowań. Był już wtedy osobą w podeszłym wieku i do tego schorowaną. W chwili zakończeń a wojny miał 67 lat….
…. Prawdopodobnie Niemcy zajmując dwór zniszczyli zbiór obrazów składających się na poczet królów polskich, które zdobiły wystrój głównego salonu. Na honorowym miejscu wisiał obraz przedstawiający Jana III Sobieskiego. Zachował się jedynie portret króla Augusta III Wazy. Nie udało się ustalić losu innych obrazów, wśród których były także płótna pędzla Wojciecha Kossaka…
…. Ustąpienie Niemców nie równało się możliwości powrotu do domu i rozpoczęcia normalnego życia. Nie tylko został wypędzony z domu przez ludowych reprezentantów nowego porządku, lecz nie wolno mu było nawet zamieszkiwać na te¬renie powiatu, gdzie miał swoje gospodarstwo…
… Po usunięciu hitlerowców przez wojska armii radzieckiej – komitet folwarczny … wyrzucił właściciela dworu i pozbawił go majątku nieruchomego (domu i ziemi)oraz ruchomego. Tego samego dnia przejęto również cegielnię . … Część cenniejszych ruchomości w postaci zbiorów broni białej, głównie orientalnej, która przetrwała okupację ukryta w piwnicy, na skutek czego uległa poważnemu zniszczeniu przez korozję, została przejęta w trakcie akcji zabezpieczającej i włączona do zbiorów muzeum okręgowego w Toruniu. Podobnie zostały zabezpieczone liczne trofea łowieckie…
W trakcie usuwania właściciela z jego majątku został on dotkliwie pobity, uszkodzono mu nogę. Po udzieleniu pomocy w miejscowym szpitalu, życzliwe osoby przewiozły kontuzjowanego do Otłoczyna. E. mycielski-Trojanowski został zmuszony do opuszczenia powiatu.. - "
od Alksandrowa do Aleksandrowa kujawskiego - Robert Stodolny
Wokoło pałacu znajduje się park ze pięknym stawem – wszystko pasuje jak książce
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Ponadto pałac hrabiego po wojnie został przekazany szkole rolniczej!!! Wszystko jak w książce. Dzisiaj także uczniowie nadal uczą się uprawiać ziemię, sadzą rośliny, sieją itd..

Pozwolę sobie zacytować kilka zdań z historii szkoły z ich strony www:

...Ośrodek szkolny powstał w kilka miesięcy po wyzwoleniu terenu Kujaw spod okupacji hitlerowskiej, w połowie 1945 roku, w majątku tradycyjnie nazywanym Białe Błota na powierzchni około 60 ha, pozostałej po posiadłości byłego właściciela hrabiego Edwarda Mycielskiego-Trojanowskiego.

...W oddanym na szkołę jedynym lokalu - pałacu dworskim - urządzono sale lekcyjne, biura szkolne oraz internat dla młodzieży zamiejscowej. Już 22 lipca 1945 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej i personelu administracyjnego szkoły.

Piękne położenie szkoły w otoczeniu lasów, sadów, ogrodów i parku oraz dogodne warunki dojazdu, ściągały młodzież z całego kraju. Popularność ta wzrosła jeszcze bardziej, gdy w roku szkolnym 1948/1949 przemianowano Gimnazjum Ogrodniczo - Pszczelarskie na trzyletnie Liceum Ogrodnicze, w 1949 roku na czteroletnie Liceum Ogrodnicze, a w roku 1952 na czteroletnie Technikum Ogrodnicze...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Swego czasu pozwoliłem sobie wysunąć teorię, że pierwowzorem pałacu Dunina była szkoła rolnicza w Brześciu Kujawskim, można o niej przeczytać w dziale "Wyspa Złoczyńców - inspiracje". Ale Twoja teoria też jest ciekawa, zwłaszcza że Nienacki na pewno odwiedził Aleksandrów Kujawski i wziął stamtąd historię o przemycie herbaty.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Ja nie wiem czemu się tak uparliście na ten Brześć Kujawski, że to Antoninów? Przecież to w ogóle nie w tym rejonie, daleko od Wisły, tym bardziej skąd miała by się wziąć tam wiślana wyspa złoczyńców. Wg mnie wszystkie miejsca z książki znajdują się w rejonie Ciechocinka (+-10 km) a przede wszystkim tytułowa wyspa.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Barabasz pisze:Ja nie wiem czemu się tak uparliście na ten Brześć Kujawski, że to Antoninów?
Ponieważ opis Antoninowa idealnie pasuje do opisu Brześcia. Co więcej, Nienacki bardzo często tworzył fikcyjne miejsca będące zlepkiem różnych realnie istniejących miejsc/miejscowości.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Nienacki składał miejsce każdej książki z kilku realnie istniejących miejsc. Do opisania Antoninowa wziął bunkry z Otłoczyna, przemytnicze charaktery mieszkańców z Aleksandrowa, wykopaliska antropologiczne i opis miasteczka z Brześcia Kujawskiego, a wyspę nie wiadomo skąd. Takie założenie ujawnił w swojej pierwszej książce "Uroczysko", w której na końcu napisał skąd wziął poszczególne opisy. Cała przyjemność polega właśnie na wyszukiwaniu tych miejsc. Cieszę się, że Ciebie też to wciągnęło, bo dobrze znasz tamte okolice i Twoje badania dają większe szanse niż nasze, robione na odległość.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2015, 13:24 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Na tę chwilę mam trochę inne zdanie, w miarę wolnego czasu postaram się pokazać wszystkie podobieństwa w mojej okolicy, przedstawię także swoją teorię odnośnie Antoninowa.
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

johny pisze:
Barabasz pisze:Ja nie wiem czemu się tak uparliście na ten Brześć Kujawski, że to Antoninów?
Nienacki bardzo często tworzył fikcyjne miejsca będące zlepkiem różnych realnie istniejących miejsc/miejscowości.
Dokladnie Johny ma racje , Nienacki napisal o tym w ksiazce "Uroczysko" gdzie miejsce akcji to zlepek kilku faktycznie istniejacych miejsc ale oddalonych od siebie dośc znacznie.
Chociaż ja osobiscie wole sobie myslec ze jednak tytułowa wyspa znajdowała sie bądz nadal znajduje na Wisle.
W sobote wybieramy sie do Papowa w celu zweryfikowania teorii czy faktycznie to miejsce moze być ksiazkowym Kortumowem.Masz ochote dołacz sie do nas
Ostatnio zmieniony 26 sie 2015, 14:01 przez templariusz72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Barabasz pisze:Na tę chwilę mam trochę inne zdanie, w miarę wolnego czasu postaram się pokazać wszystkie podobieństwa w mojej okolicy, przedstawię także swoją teorię odnośnie Antoninowa.
Robi się ciekawie.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze:Na tę chwilę mam trochę inne zdanie, w miarę wolnego czasu postaram się pokazać wszystkie podobieństwa w mojej okolicy, przedstawię także swoją teorię odnośnie Antoninowa.
Bardzo mnie to cieszy, już nie mogę się doczekać Twojej teorii. I mam nadzieję, że jak będzie otwarcie wyspy na jeziorze Cmentowo to przy okazji będziemy mogli zweryfikować na miejscu to co nam przedstawisz Barabaszu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Czesio1 pisze:
Barabasz pisze:Na tę chwilę mam trochę inne zdanie, w miarę wolnego czasu postaram się pokazać wszystkie podobieństwa w mojej okolicy, przedstawię także swoją teorię odnośnie Antoninowa.
Bardzo mnie to cieszy, już nie mogę się doczekać Twojej teorii. I mam nadzieję, że jak będzie otwarcie wyspy na jeziorze Cmentowo to przy okazji będziemy mogli zweryfikować na miejscu to co nam przedstawisz Barabaszu
Zapowiada się ciekawą dyskusja i to mi się podoba. To może być początek dobrej przygody.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

szlakiem PS

Post autor: Barabasz »

Ostatnio w miarę wolnego czasu zacząłem przeszukiwać archiwa oraz odwiedzać miejsca, które przypuszczalnie wg mnie inspirowały autora.
Zacząłem od cytatu:
...Dzień był bezchmurny, upalny, od rozgrzanej nawierzchni szosy bił żar. Za Nieszawą droga zbliżyła się do
Wisły, przyjemnie powiało chłodem i kwaśnym zapachem wody.....

Oto Nieszawa z lat 50-60 jaką widział Nienacki:


[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 601089.jpg medium= large= group=30911][/gimg]
Rynek w Nieszawie

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 602051.jpg medium= large= group=30911][/gimg]
Widok na przystań promową

Ogólnie Nieszawę z lat 70 możemy zobaczyć w komedii "Wiosna Panie Sierżancie", gdyż cała akcja nagrywana była w Nieszawie.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: szlakiem PS

Post autor: VdL »

Barabasz pisze:Ostatnio w miarę wolnego czasu zacząłem przeszukiwać archiwa oraz odwiedzać miejsca, które przypuszczalnie wg mnie inspirowały autora.
Zacząłem od cytatu:
...Dzień był bezchmurny, upalny, od rozgrzanej nawierzchni szosy bił żar. Za Nieszawą droga zbliżyła się do
Wisły, przyjemnie powiało chłodem i kwaśnym zapachem wody.....

Oto Nieszawa z lat 50-60 jaką widział Nienacki:


Obrazek
Rynek w Nieszawie

Obrazek
Widok na przystań promową

Ogólnie Nieszawę z lat 70 możemy zobaczyć w komedii "Wiosna Panie Sierżancie", gdyż cała akcja nagrywana była w Nieszawie.
Myślałem, że w Trzebiatów,nawet miałemssię tam wybrać i obejrzeć plenery filmu. Zaskoczyło mnie to, że była to Nieszawa. Tym bardziej się tam chętnie wybiorę zobaczyć to miejsce. :564: Cenna informacja.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

zbychowiec pisze:Ech, łezka się w oku kręci na takie widoki...
Oj kręci, kręci. Te stare czarno-białe zdjęcia mają niezwykły klimat, mają duszę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”