Historia żółtej ciżemki

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Historia żółtej ciżemki

Post autor: Kynokephalos »

- Pan magister Opałko słynie na uniwersytecie jako największy gaduła. Traf zdarzył, że w kwietniu wybraliśmy się gromadką do kina. Pan Opałko twierdził, że w kinie „Wolność” grają film pod tytułem „Biały kanion”, a my, że grają tam „Historię żółtej ciżemki”. Wywiązała się dyskusja, bo nikt z nas nie miał pod ręką gazety, nikomu też nie chciało się zejść do kiosku, żeby ją kupić. W rezultacie zrobiliśmy zakład na dość dziwnych warunkach. Jeśli my przegramy zakład, kupimy panu Opałce bukiet czerwonych róż, bo takiego bukietu zażądał. Jeśli zaś on przegra - nie odezwie się ani słowem podczas ekspedycji wykopaliskowej. Był tak pewny wygranej, że przystał na te surowe warunki.
- No i przegrał - dokończyłem,
- Przegrał - roześmiała się Zaliczka.
Przegrał, czyli w kwietniu 1961 roku kinie "Wolność" wyświetlano "Historię żółtej ciżemki".
A według informacji z popularnych stron internetowych data premiery "Historii żółtej ciżemki" to 28.XII.1961.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Historia żółtej ciżemki

Post autor: Czesio1 »

Kynokephalos pisze:
- Pan magister Opałko słynie na uniwersytecie jako największy gaduła. Traf zdarzył, że w kwietniu wybraliśmy się gromadką do kina. Pan Opałko twierdził, że w kinie „Wolność” grają film pod tytułem „Biały kanion”, a my, że grają tam „Historię żółtej ciżemki”. Wywiązała się dyskusja, bo nikt z nas nie miał pod ręką gazety, nikomu też nie chciało się zejść do kiosku, żeby ją kupić. W rezultacie zrobiliśmy zakład na dość dziwnych warunkach. Jeśli my przegramy zakład, kupimy panu Opałce bukiet czerwonych róż, bo takiego bukietu zażądał. Jeśli zaś on przegra - nie odezwie się ani słowem podczas ekspedycji wykopaliskowej. Był tak pewny wygranej, że przystał na te surowe warunki.
- No i przegrał - dokończyłem,
- Przegrał - roześmiała się Zaliczka.
Przegrał, czyli w kwietniu 1961 roku kinie "Wolność" wyświetlano "Historię żółtej ciżemki".
A według informacji z popularnych stron internetowych data premiery "Historii żółtej ciżemki" to 28.XII.1961.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Czyli nie mógł przegrać, zatem nie musiał milczeć wiec Zaliczka niesłusznie go ofuknęła po podtopieniu namiotów antropologów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Tak. Tylko to zależy od książki w kolorowej Pojezierza jest Eldorado i Historia groźnego Billa.
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

I pewnie nie ma początku informacji, że przygoda zapukała w 1961 roku?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

PawelK pisze:Tak. Tylko to zależy od książki w kolorowej Pojezierza jest Eldorado i Historia groźnego Billa.
No właśnie - ja mam właśnie to wydanie.

Nie wiedziałam, że są takie różnice! Czy wydawca może sobie tak dowolnie zmieniać treść książki? :shock:
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

Yvonne pisze:Czy wydawca może sobie tak dowolnie zmieniać treść książki?
Z akceptacją autora. Nowe tytuły brzmią jakoś abstrakcyjnie, chyba nie chodzi o istniejące filmy. Może zostały zmienione po to, by oderwać czas akcji od konkretnego roku.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Kynokephalos pisze:
Yvonne pisze:Czy wydawca może sobie tak dowolnie zmieniać treść książki?
Z akceptacją autora. Nowe tytuły brzmią jakoś abstrakcyjnie, chyba nie chodzi o istniejące filmy. Może zostały zmienione po to, by oderwać czas akcji od konkretnego roku.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Eldorado to film z Johnem Wayne z 1966 roku.
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

No tak, ale też z 1921, 1963, 1988, 2008, 2012. To taki nieokreślony tytuł. Mam wrażenie, że wstawiając go Nienacki nie nawiązywał do sprecyzowanego filmu. A "Historia groźnego Billa" chyba naprawdę nie istnieje (jeżeli to nie jest zniekształcenie jakiegoś tytułu o Dzikim Billu).

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

"Biały Kanion", był wyświetlany w krakowskich kinach w grudniu 1962 i styczniu 1963 (programy kin z "Dziennika Polskiego" w Małopolskim Archiwum Cyfrowym). "Żółtej ciżemki" w tym czasie nie znalazłem, ale to był polski film, więc w przeciwieństwie do amerykańskiego przeboju, mógł długo iść w małych salach. Nawiasem mówiąc to był dobry okres dla filmów amerykańskich, przed "Białym Kanionem" szło "Rio Bravo", a potem "Karmazynowy Pirat".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”