Zapory na rzekach

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Zapory na rzekach

Post autor: VdL »

zbychowiec pisze:Znalazłem dzisiaj na sieci niezwykle ciekawy wątek wiążący się z "Wyspą Złoczyńców". W linkowanym artykule mowa o zaporze we Włocławku. Ciekawy punkt widzenia na zmiany krajobrazu i ekosystemu zachodzące pod wpływem regulacji rzek.

http://wyborcza.pl/1,145452,19730439,ta ... ujemy.html
Ciekawy faktycznie.
Również ciekawe są również negatywne komentarze, całkiem nie pozbawione sensu.

Z tego co kiedyś czytałem, Zapora Włocławska jest źle zrobiona pod względem migracji ryb, jest przeszkodą nie do przejścia. Próg wejścia jest nad poziomem lustra wody. Możliwe, że to wynika z tego, że poniżej Włocławka nie ma spiętrzenia wody.

Też jestem zwolennikiem małych zapór. Poza tym Można wtedy zrobić równiez śluzę i zapewnić żeglowność rzece tak jak na Odrze. Kiedyś przepłynąłem Odrą z Wrocławia do Szczecina. Uwielbiam śluzy.
Awatar użytkownika
GrzegorzCh
Forowy Lektor
Posty: 168
Rejestracja: 17 sty 2014, 19:30
Miejscowość: Wrocław / Pęgów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: GrzegorzCh »

Ciekawe swoją drogą, że Pan Samochodzik 'otarł się' aż o trzy zapory, z czego tylko jedna istniała w czasie akcji książki. Mowa o Jeziorze Solińskim, które zresztą o ile pamiętam nie jest wspomniane w 'Tajemnicy Tajemnic'. Pozostałe dwa to Jeziora Włocławskie i Sulejowskie.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

GrzegorzCh pisze:Ciekawe swoją drogą, że Pan Samochodzik 'otarł się' aż o trzy zapory, z czego tylko jedna istniała w czasie akcji książki. Mowa o Jeziorze Solińskim, które zresztą o ile pamiętam nie jest wspomniane w 'Tajemnicy Tajemnic'.
Jest wspomniane GrzegorzuCh i jezioro i zapora:

"Następnie zwiedziliśmy zaporę na Solinie, Myczkowce i zakończyliśmy marszrutę w gościnnym Lesku."

i dalej:

"Są dwa wielkie zbiorniki wody w Bieszczadach. Jezioro Myczkowskie i trochę dalej — Jezioro Solińskie, powstałe na skutek budowy tam dla hydroelektrowni. "
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”