Templariusze i inne zakony rycerskie

Dział poświęcony drugiej przygodzie Pana Samochodzika
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Witam po covid'owym kilkudniowym lockdown'ie :-)

Tego tematu nie było dotychczas - choć w różnych postach przewija się na marginesie innych rozważań.
Ostatnio jestem w trakcie czytania "Templariusze" Barbary Frale (Świat książki. Warszawa 2008)
I nie powiem - jestem pod wrażeniem - nie tylko z powodu ogromnej erudycji autorki (20 lat studiów nad Zakonem, w tym z racji pracy w archiwach watykańskich - ma dostęp do wielu niedostępnych dla innych, dokumentów źródłowych)
Praca choć niewielka - liczy 192 strony łącznie z przypisami, ale ujmuje najważniejsze aspekty zakonu - jak na początek uwagę moją zwrócił szereg podrozdziałów związanych z trudnymi początkami zakonu - które przez innych autorów piszących o Zakonie traktowane są nie tylko marginesowo, ale i podające nierzadko sprzeczne fakty i interpretacje tych faktów.
Szkoda tylko, że tłumacz z włoskiego nie przyłożył się i popełnia czasami (widocznymi oczywiście jedynie dla znającego bliżej temat !) oczywiste błędy lub omyłki, jak z nazwiskami i imionami osób, które doskonale znane są w polskiej literaturze przedmiotu w ustalonej formie.

Wracam więc do meritum dotyczącym początków Zakonu - tak dobrze opisanych przez Panią Frale.
Skrót ustaleń z Książki przeczytałem na portalu "SZLAK TEMPLARIUSZY" - nie będę się więc tu się powtarzał - dlatego zacytuję go w całości (z jedną moja małą uwagą !) [http://ww.w.templariusze.org/platformy_ ... ?f=5&t=167] - (autor poniższego skrótu nie ustrzegł się drobnych uproszczeń - jak np. określenie lokalnych możnowładców, szlachtą, która jako warstwa społeczna wytworzyła się znacznie później) - myślę jednak, że uporządkuje to wizję dla wielu z Nas (w tym dla mnie również) wstępnego zarysu powstania Zakonu.

1. Sytuacja w Ziemi Świętej po ukonstytuowaniu się państw krzyżowców
a. Krzyżowcy zajęli zbyt rozległe terytorium by móc sprawować nad nim pełną kontrolę.
b. Byli narażeni na niebezpieczeństwo interwencji zewnętrznej:
- kalif Egiptu utrzymywał w Gazie i Askalonie oddziały mogące w każdej chwili wejść do Palestyny;
- utrzymywał też kontakty polityczne z emirami Arsuf i Cezarei, którzy formalnie poddali się królowi Jerozolimy;
c. Pielgrzymi byli atakowani przez schodzących z gór uciekinierów muzułmańskich oraz przez przybywających z pustyni Beduinów.
d. Warunki naturalne były trudne do wytrzymania dla przybyszów z Zachodu. Przekładało się to na dużą umieralność, zwłaszcza wśród dzieci.
e. Sytuację w pewnym stopniu poprawiła ekspedycja przybyła w 1101 roku i zdobycie kilka lat później Trypolisu, do tej pory pozostającego we władaniu muzułmanów.
f. Jednak w 1115 roku sytuacja była na tyle poważna, że Baldwin I wystosował do chrześcijan apel by zaludniali Ziemię Świętą.
g. Siły, którymi dysponował Baldwin nie umożliwiały kontroli dróg zapewniającej bezpieczeństwo podróżnym. Przeszkodą, oprócz małej liczebności, było powiązanie tych sił ze strukturami feudalnymi królestwa. Szlachta Ziemi Świętej tworzyła oddziały podzielone według terytoriów Outremer. Siły te były niezależne od korony. Baldwin II potrzebował suwerennej siły militarnej, podległej tylko Kościołowi, wolnej od presji struktur feudalnych.
h. W 1119 roku nastąpiła odbita szerokim echem w świecie chrześcijańskim masakra pielgrzymów nad Jordanem.
i. W 1120 roku zwołano zgromadzenie przywódców chrześcijańskich w Nablusie omawiające problemy obronne. Baldwin II wystosował nowy apel do społeczności chrześcijańskiej - o pomoc w utworzeniu nowej struktury obronnej. Ziemia Święta potrzebowała obrońców i niespodziewanie Baldwin dostrzegł ich bardzo blisko.

2. "Proto"-templariusze
a. Opiekę nad Grobem Świętym sprawowali kanonicy obrządku łacińskiego (reformowani w 1114 roku przez patriarchę Arnolda z Chocques przyjęli regułę św. Augustyna). [uwaga moja: autor tekstu powtarza błędnie, za tłumaczem książki imię patriarchy jako Arnolda, gdy tymczasem był to Arnulf ]
b. Kościół przyjmował nawróconych, którzy składali śluby życia wśród kanoników w zgodzie z ich wskazaniami. Nie stawali się przez to braćmi zakonnymi pozostając ludźmi świeckimi. Powstała konfraternia laicka, której członkowie nazywali się oblatami w służbie bazyliki.
c. Do tej grupy należał Hugo de Payens wraz z kilkoma towarzyszami - również pokutującymi rycerzami. Wcześniej przebywał w Ziemi Świętej w 1104 lub 1105 roku ze swym suzerenem Hugonem z Szampanii. W 1114 roku ponownie przybył do Jerozolimy po tym jak został wdowcem i oddał się praktykom religijnym, niemożliwym wcześniej ze względu na stan małżeński.

3. Ubodzy Rycerze Chrystusa i Świątyni Salomona
a. Baldwin II i patriarcha Jerozolimy zastanawiając się nad problemem utworzenia nowej siły obronnej dostrzegli, że konfraternia założona przez Hugona de Payens może przekształcić się w taką organizację.
b. Hugon z towarzyszami około 1120 roku złożyli przed patriarchą trzy śluby monastyczne: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Patriarcha zaś powierzył im misję ochrony pielgrzymów przed atakami zbrojnych muzułmanów.
c. Baldwin II przekazał Hugonowi de Payens i jego towarzyszom część pałacu królewskiego, na który przerobił meczet Al-Aksa, nazywany przez krzyżowców Templum Salomonis. Odtąd bracia przyjęli nazwę: Ubodzy Rycerze Chrystusa i Świątyni Salomona.
Obrazek
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Czesio1 »

Winnetou pisze: 22 kwie 2021, 11:24 Witam po covid'owym kilkudniowym lockdown'ie :-)
Witaj Winnetou,
A tak się ostatnio zastanawiałem co się z Tobą dzieje. Ale ten Twój lockdown to był trochę dłuższy niż kilka dni. ;-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Czesio1 pisze: 22 kwie 2021, 11:36
Winnetou pisze: 22 kwie 2021, 11:24 Witam po covid'owym kilkudniowym lockdown'ie :-)
Witaj Winnetou,
A tak się ostatnio zastanawiałem co się z Tobą dzieje. Ale ten Twój lockdown to był trochę dłuższy niż kilka dni. ;-)
Czołem Czesiu - wystosowałeś ostatnio sms'em "dramatyczny " apel powrotu na forum "po kilku dniach lockdownu" - wic jako zdyscyplinowany forowicz - odpowiadam gotowością :-)
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Mysikrólik »

Bardzo ciekawy temat. Muszę się chyba rozejrzeć za tą książką.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Mysikrólik pisze: 22 kwie 2021, 13:16 Bardzo ciekawy temat. Muszę się chyba rozejrzeć za tą książką.
Czołem Mysikróliku :-)
miło, że temat Cię zainteresował,
Ja czytałem wcześniej inną książkę tej autorki - nie ukrywam, że wzbudza ona wśród badaczy sporo emocji (Templariusze i Całun Turyński)
Choć niektóre tezy i ich uzasadnienie w świetle dokumentów są bardzo odważne - to jednak nie pozbawione logiki (abstrahuję to od kwestii wiary i religii - bo często powyższe polemiki są podszyte tym aspektem, zupełnie, moim zdaniem niepotrzebnie zaciemniając przekaz główny)
Otóż podstawowy wywód autorki - jest o ile pamiętam, że templariusze byli strażnikami całunu - który jako szczególna relikwia był nadzwyczaj ostrożnie chroniony, a zatem tylko nieliczni (i to wyszło w procesie Templariuszy) byli do tej relikwii dopuszczani - stad niejasne opowieści o owej głowie - wszak jej odbicie jest na całunie ! I całe dalsze dywagacje inkwizytorów Filipa Pięknego.
Jak wyżej wspomniałem, teza śmiała - ale nie pozbawiona podstaw zarówno materialnych jak i formalnych - w każdym razie książka także warta polecenia.
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Eksplorator63 »

Templariusze i Templariusze i Całun Turyński mam je dobrze mi się czytało +.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

Zwykle jako podstawową lekturę podaje się pozycję M. Melville "Dzieje Templariuszy" oraz R. Pernoud "Templariusze". Templariusze to temat rzeka. Stworzyli pierwszą na świecie świetnie prosperujacą korporację. Zajmowali się "bankowoscią", "inwestycjami", "produkcją" na skalę dotąd nieznaną. Przez niemal 200 lat utrzymali Ziemię Świętą (oczywiście nie samodzielnie, ale mając w to dzieło znaczny wkład). Byli komandosami średniowiecza. Budowniczmi zamków i katedr. W ich komandoriach produkowano żywność. Dorobili się też czarnej legendy. Zacierano po nich ślady. Mimo to przetrwali np. w Portugalii. Zostali częściowo zrehabilitowani dopiero w XXI również dzięki pracy Barbary Frale.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

Odnaleziony w XXI wieku tzw. Pergamin z Chinon jest protokołem z przesłuchania, które odbyło się w sierpniu 1308 r. w lochach zamku Chinon nad Loarą. Wysłannicy papieża Klemensa V przesłuchiwali kilku dostojników Zakonu Templariuszy. Wśród nich był także Godfryd De Charney, Perceptor Normandii. Templariuszy uniewinniono z zarzutu herezji. W zakresie zarzutu zaparcia się wiary otrzymali absolucję. Godfryd De Charney został 18.03.1314 r. spalony na stosie razem z Jakubem De Molay.
W połowie XIV wieku Całun Turyński należał do Godfryda De Charny. Istnieje hipoteza że był on potomkiem Perceptora Normandii. Czy to Całun Turyński mogli czcić Templariusze. Być może. Całun utożsamia się z tzw. Mandylionem z Edessy. Został on zrabowany w czasie IV krucjaty podczas, gdy krzyżowcy zdobyli i złupili Konstatynopol. Pisał o tym Umberto Eco w Baudolino, a w czasach krucjat współcześni kronikarze.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: TomaszK »

Winnetou pisze: 22 kwie 2021, 11:241. Sytuacja w Ziemi Świętej po ukonstytuowaniu się państw krzyżowców
 
Poglądy o krzyżowcach miałem wyrobione na szkolnych lekcjach historii, podręczniki potępiały wyprawy krzyżowe zarówno od strony politycznej (zbrojne zajmowanie obcych ziem), militarnej (nieudolne działania), jak i moralnej. Jakoś w ogóle do mnie nie dotarło, że krzyżowcy odnosili jakieś sukcesy, założyli państwo, wznosili twierdze. Raczej podkreślano że ciagle ponosili klęski i w ogóle wyprawy krzyżowe były  bez sensu. Dopiero kiedy tam pojechałem i zobaczyłem rozmach istniejących do dziś budowli zrozumiałem, że to było potężne przedsięwzięcie i w jakiś sposób niosące długotrwałe korzyści dla ówczesnych królestw europejskich.  A gdyby nie zbrojna "opieka" Templariuszy nad obiektami znanymi z ewangelii, nie byłoby dzisiaj wycieczek do Ziemi Świętej, bo nie byłoby tam co oglądać. 
 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

A pewnie, że krzyżowcy zakładali państwa. Hrabstwo Trypolisu, Hrabstwo Edessy, Księstwo Antiochii, Królestwo Jerezolimskie, Królestwo Małej Armenii. Odnosili też sukcesy militarne. Pierwsza Wyprawa Krzyżowa oczywiście ta rycerska nie ludowa to pełen sukces, bo zakończyła się zdobyciem Jerozolimy. Krzyżowcy wygrywali też bitwy np pod Doryleum, 1097, Ramla 1101, Montgisard 1177, Arsuf 1191. Arsuf i Montgisard to dwa nokauty jakie zaliczył Saladyn i naprawdę srogie klęski. Trzecia wyprawa krzyżowa też sukces militarny i klęski Saladyna mimo wszystkich kłopotów, które się wówczas pojawiły w szeregach krzyżowców.
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: irycki »

Jak dla mnie to - patrząc rzecz jasna z dzisiejszej perspektywy - głównym powodem klęski idei krucjat był całkowity brak pomysłu na to, co zrobić ze zdobytymi ziemiami. Można rzecz jasna założyć sobie państwo, tylko co dalej? Europejczycy specjalnie nie garnęli się, żeby osiedlać się na Ziemi Świętej, a przynajmniej nie w takiej ilości, jaka byłaby potrzebna. Państwa krzyżowców od początku były niezdolne do egzystencji bez militarnej pomocy z Europy. Dochodzi do tego brak jedności wśród europejczyków i to, że często tłukli się we własnym gronie.

W sumie, gdyby prowadzono inną politykę, można by na Ziemi Świętej pozostać kolejne stulecia, tylko pytam po co?
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Mysikrólik »

irycki pisze: 07 maja 2021, 08:50 W sumie, gdyby prowadzono inną politykę, można by na Ziemi Świętej pozostać kolejne stulecia, tylko pytam po co?
 

 
Teraz by można postawić Carrefoura i Lidla i z tego czerpać kasę.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

Z tą pomocą militarną też nie do końca tak było. Templariusze oraz Joannici dobrze sobie radzili. Największą armię wystawiło Królestwo Jerozolimskie w Bitwie pod Hittin 1187. Liczyła ona około 15.000 w tym 1.500 rycerzy i miała szansę jak najbardziej wygrać. Cóż, począć skoro królem był idiota, a Wielki Mistrz Templariuszy był zdrajcą.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

Trzeba pamiętać jaką wartość stanowił europejski rycerz. Skoro Templariusze i Szpitalnicy w sile pewnie nie większej niż 800 potrafili utrzymać przez 200 lat Ziemię Świętą to czego mogła dokonać trzecia krucjata, gdyby nie ten niekorzystny splot wypadków. Gdyby pojawiło się 10.000 tysięcy rycerzy dowodzonych przez naprawdę zdolnych Lwie Serce i Barbarossę los Saladyna byłby jasny i oczywisty.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Fantomas pisze: 27 kwie 2021, 07:46 Zwykle jako podstawową lekturę podaje się pozycję M. Melville "Dzieje Templariuszy" oraz R. Pernoud "Templariusze". Templariusze to temat rzeka. Stworzyli pierwszą na świecie świetnie prosperujacą korporację. Zajmowali się "bankowoscią", "inwestycjami", "produkcją" na skalę dotąd nieznaną. Przez niemal 200 lat utrzymali Ziemię Świętą (oczywiście nie samodzielnie, ale mając w to dzieło znaczny wkład). Byli komandosami średniowiecza. Budowniczmi zamków i katedr. W ich komandoriach produkowano żywność. Dorobili się też czarnej legendy. Zacierano po nich ślady. Mimo to przetrwali np. w Portugalii. Zostali częściowo zrehabilitowani dopiero w XXI również dzięki pracy Barbary Frale.




 
Barbara Frale, w cytowanej książce stawia ciekawą - i co najważniejsze logicznie uzasadniona hipotezę (zainteresowanych odsyłam do tej pracy !) - że gdyby nie specyficzne warunki Ziemi Świętej - tak na prawdę nie tylko Templariusze, ale nawet i jakikolwiek "zakon rycerski" nigdy by nie miał szansy na zaistnienie.
Epoka Średniowiecza rozdzielała "brudny zawód" rycerza zbrukanego zabijaniem i ideał ascetycznego mnicha - który wyrzeka się wszelkiej przemocy

(Pamiętacie zapewne postać Bernarda Hiszpana, który sprowadzony został przez Krzywoustego dla nawracania Pomorzan Zachodnich - poszedł tam w szatach żebraczych, oczywiście został wyśmiany [cóż to za bóg, których wyznawcy są żebrakami, gdy tymczasem Wolin czy Szczecin opływał we wszelkie bogactwa], obity przez tamtejszą gawiedź i tylko kapłanom pogańskim zawdzięczał, że uszedł z życiem, bo uznany został za niespełnego rozumu - dopiero sprowadzenie Ottona z Bambergu, który w licznej świcie zbrojnych przybył do Pomorzan dało pożądany efekt.

Sam Hugon z Payens, założyciel Zakonu początkowo nawet o tym nie myślał, jego ideą było prowadzenie życia pokutnego, właśnie za grzechy popełnione zbrojnie - nawet gdy został do tego przekonany przez Króla Jerozolimy nie od razu znalazł zrozumienie, wspólnota kanoników odsunęła się od niego, gdy wyruszył do Europy to nawet późniejszy święty, Bernard z Clairvaux (który wszak później ułożył dla Templariuszy Regułę, tzw "pierwotną") był temu przeciwny.
Frale stawia tezę, że na terenie Europy kontynentalnej taka inicjatywa nie znalazła by zrozumienia i wiele czasu i zachodu , aż wreszcie przebiła się do świadomości.

Zresztą, gdy upadły państwa krzyżowców - natychmiast utworzone tam "zakony rycerskie" znalazły się w niezręcznej sytuacji. 
Zakon Najświętszej Marii Panny znalazł uzasadnienie dla istnienia poprzez walkę z niewiernymi na terenie najpierw Siedmiogrodu z Połowcami, a docelowo Prusami i Jadźwingami.
Szpitalnicy św. Jana wrócili do szpitalnictwa, a przejściowo bronili chrześcijaństwa przed Turkami na Rodos i Malcie. O zakonach Półwyspu  Pirenejskiego nie wspomnę ponieważ tworzyły się w innych warunkach i w odpowiedzi na inne zapotrzebowanie. Podobnie zresztą jak Zakon Inflancki - w ramach tzw. "krucjat północnych".

Tylko Templariusze nie znaleźli sobie szybko innego miejsca aby uzasadnić sens swojego istnienia. 

Sumując - co już nie będzie już zbyt odkrywcze - postanie Templariuszy i zakonów im pokrewnych było efektem splotu szeregu czynników geopolitycznych i bez zaistnienia tych czynników prawdopodobnie jeden z wątków Nienackiego i naszych dywagacji na ten temat nigdy by się nie pojawił.
 
 
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Ostatnio zacząłem czytać książkę Krzysztofa Rożka - "Wywiad Polski za Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i wojskowość" AVALON 2018, nie ukrywam że pod wpływem obejrzanego jakiś czas temu (po raz pierwszy w sposób systematyczny ! - tj. oglądając wszystkie odcinki) - mianowicie "Przyłbice i Kaptury" ( nakręcony na podstawie powieści Kazimierza Korkozowicza o tym samym tytule) - starsi pewnie pamiętają - akcja (poza wątkiem romantycznym - zresztą jakby na marginesie) toczy się wokół ostrej gry wywiadów Polskiego i Zakonu Krzyżackiego w dobie panowania Jagiełły w ostatnich latach przed bitwą Grunwaldzką.
Obrazek
Dlatego, z zainteresowaniem poświęciłem się lekturze i nie mogę się już doczekać, gdy wreszcie dotrę do epoki Jagiełły i starcia z wywiadem Krzyżackim.
Na razie książka (epoka pierwszych Piastów) nie zachwyca, mam wrażenie, że czytam powtórkę z historii powszechnej i ewentualnie historii dyplomacji. Ale nie zniechęcam się, ponieważ autor świadomie przecież w podtytule pisze o dyplomacji - rozróżnia wywiad jawny i tajny.
Sam zresztą autor były pracownik dyplomacji pewnie wykonywał jakieś jawne misje wywiadowcze.
Ponadto źródła pisane dotyczące tamtej epoki nie są liczne i czasami należy czytać między wierszami jakiegoś dziejopisa polskiego czy obcego, że pewne działania, a raczej ich skuteczność były wynikiem głębokiego lub płytkiego rozpoznania przeciwnika - np. efekt zwycięskiej Bitwy pod Cedynią Mieszka I we współpracy ze Czciborem (Nawet Nienacki nie uniknął tego wątku w "Księdze Strachów").
Mam nadzieję więc że wraz ze wzrostem źródeł pisanych epoka Jagiełły pokaże mi jakie było oblicze wywiadu Polskiego i Krzyżackiego i nadzieje wzbudzone filmem zostaną potwierdzone lekturą.
To tak na marginesie.
Wracam do filmu i zmagań z Zakonem Najświętszej Marii Panny - jak to podkreślał Nienacki - moralizując w osobie Pana Tomasza - cytując pełną nazwę: "Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie". Wszak początki tego zakonu jak i innych równolegle to ochrona "Szpitala", czyli mówiąc językiem współczesnym "Domu Pielgrzyma".
Otóż w filmie pada często słowo "rycerze zakonni" - co od razu wzbudziło moje poruszenie - tak, że przystępując do facebook'owj grupy "Rycerze" pozwoliłem sobie na post wejściowy:
który, choć krótki wzbudził wielodniową dyskusję

Co najdziwniejsze - nikt nie zareagował tak jak się spodziewałem, to jest kwestionując nośność samego terminu "rycerz zakonny" (wszak potocznie zakony te nazywa się "zakonami rycerskimi", a więc jak by w domyśle znajdują się w nich rycerze). Wielokrotnie przez Niemców krytykowany film Aleksandra Forda "Krzyżacy" (jako rzekomo czerwono-polski) także wystrzega się słowa rycerz - a używa się słowa brat. (np. Brat Zygfryd) lub też używając godności np. komtur. Ale słowo rycerz praktycznie nie pada w kontekście braci Zakonu Najświętszej Marii Panny.
 
 
 
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Fantomas »

Winnetou coś w tym może być. Idea krucjat przybierała różne formy. Na Półwyspie Iberyjskim usunięcie Maurów skutkowało powstaniem nowych potęg europejskich Hiszpanii i Portugalii. W Polsce głupota Konrada Mazowieckiego miała fatalne skutki. Uwikłała Nas w konflikt z Państwem Zakonnym, a późniejsza enigmatycznie mówiąc niezbyt rozsądna polityka Jagiellonów (no bo przecież Zygmunt Stary to tytan intelektu nie był) dała początek nowemu agresywnemu państwu. W XII w. Albrecht Niedźwiedź i Henryk Lew walczyli ze Słowianami Połabskimi. W Europie byli pogańscy Jaćwingowie, Prusowie, Litwini, Połowcy, Słowianie Połabscy było komu stawić czoła. Byli też Arabowie. Ich przewaga była tak duża, że gdyby nie nokaut w Bitwie pod Poitiers 732 r. to zagarneli by również dzisiejszą Francję.  Zgadzam się, że gdyby nie potrzeba krucjat nie powstałyby Zakony Rycerskie Templariuszy, Joannitów, Krzyżaków i inne.
 
 
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: RobertH »

Ktoś czytał Przyłbice i Kaptury ?
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

RobertH pisze: 13 maja 2021, 20:34 Ktoś czytał Przyłbice i Kaptury ?















 
Długo się zabierałem do tej - jak teraz oceniam fajnej lektury.
Kolega czytał jeszcze w szkole średniej, tj. przed 1990 r. i zachęcał mnie do przeczytania - ale jakoś inne sprawy mnie pochłonęły - czego teraz żałuję
Później oglądałem fragmentarycznie film składający się z 9 odcinków, puszczany w telewizji od czasu do czasu od 1986 r (nakręcony w 1985 r.)
Porwania, tajne misje w obozie krzyżackim, podwójni agenci itp .
Obrazek

Przyłbice i kaptury
 
 Aż w końcu, ostatnio będąc na zdalnej - kiedyś obejrzałem ze dwa odcinki na "Historii" i postanowiłem w końcu ostatecznie obejrzeć go w całości, korzystając z ww. linku.
No i nie zawiodłem się ponieważ akcja trzyma cały czas w napięciu.
Oczywiście film ma wady właściwe ówczesnej technice produkcyjnej - ale trzeba po prostu przejść nad tym do porządku dziennego.

Jak tylko obejrzałem, to natychmiast zakupiłem na allegro książkę, wraz z jej pierwszą kontynuacją, tj. "Nagie ostrza" w jednym tomie
Obrazek

No i nie zawiodłem się po raz drugi - choć czytając recenzje - zostałem ostrzeżony, że pierwsze 100 stron (łącznie 535 stron w obu tomach) jest nieco nużące - dalej było już znacznie lepiej.
Książka wciąż trzyma w napięciu

- POLECAM !
 
 
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: panna Monika »

W ten weekend dzieje się dużo fajnych rzeczy, ale akurat Muzeum w Łęczycy wzięło się za Templariuszy.
W czasie tegorocznej Nocy Muzeów będą gościć Szlak Templariuszy, stowarzyszenie działające od 1995 r. w Chwarszczanach. Będą prelekcje, kopie artefaktów, strojów i uzbrojenia, warsztaty średniowiecznego rzemiosła oraz degustacja kawy po saraceńsku.
A to wszystko 15 maja (sobota) w godz. 17.00 – 22.00 na dziedzińcu zamkowym.
Obrazek
 
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Dzięki Moniko,
za info - czyli Templariusze wciąż żyją !
Niestety, ja nie będę mógł tam być - jeżeli będziesz, to proszę zamieść parę fajnych zdjęć z tej imprezy
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: VdL »

Może się wybiorę 
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: panna Monika »

VdL pisze: 14 maja 2021, 20:21 Może się wybiorę 



 
My jedziemy na 90 procent, Zaliczka nie odpuściłaby  Templariuszy.
 
 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: VdL »

Ja chyba nie dojadę. U mnie strajk.
Może uda Ci się zrobić ciekawą relacje?
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Aż nie mogę się doczekać wieści z Łęczycy - piszcie jak było !!!!
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Hanka »

VdL pisze: 15 maja 2021, 16:20 Ja chyba nie dojadę. U mnie strajk.
Może uda Ci się zrobić ciekawą relacje?

 
czyli kolejne fajne wydarzenie Cię ominęło bo w piątek że nie dojechałeś to też możesz żałować  :-D
 
 
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Hanka pisze: 16 maja 2021, 10:52
VdL pisze: 15 maja 2021, 16:20 Ja chyba nie dojadę. U mnie strajk.
Może uda Ci się zrobić ciekawą relacje?


 
czyli kolejne fajne wydarzenie Cię ominęło bo w piątek że nie dojechałeś to też możesz żałować  :-D
 
 

 
Czyżbyś Haniu Była  :-)
 Jeżeli tak - to pisz jak najprędzej !!!!
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: panna Monika »

Winnetou pisze: 16 maja 2021, 08:07 Aż nie mogę się doczekać wieści z Łęczycy - piszcie jak było !!!!









 
Bardzo fajny wieczór w Łęczycy. Nad zamkową wieżą powiewała flaga templariuszy.


Obrazek

Na dziedzińcu w namiotach działo się, działo...
Obrazek
Wszędzie kręcili się templariusze, a kawa po saraceńsku przebiła wszystko.
Weekend mam bardzo intensywny, korzystam z początków normalności, więcej napiszę wieczorem.
 
Za ten post autor panna Monika otrzymał podziękowanie:
Winnetou (16 maja 2021, 14:48)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Yvonne »

Hanka pisze: 16 maja 2021, 10:52
VdL pisze: 15 maja 2021, 16:20 Ja chyba nie dojadę. U mnie strajk.
Może uda Ci się zrobić ciekawą relacje?


 
czyli kolejne fajne wydarzenie Cię ominęło bo w piątek że nie dojechałeś to też możesz żałować  :-D
 
 

 
A co było w piątek?
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Templariusze i inne zakony rycerskie

Post autor: Winnetou »

Bardzo Dziękuję Moniko'
i z niecierpliwością czekam na wieczór 
ps.
właśnie po obiedzie piję dobro piwo - i toast jest za Ciebie  :564:
 
Za ten post autor Winnetou otrzymał podziękowanie:
panna Monika (16 maja 2021, 15:03)
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Templariusze”