Fantomas - Inspiracje

Dział poświęcony szóstej przygodzie Pana Samochodzika
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Fantomas - Inspiracje

Post autor: PawelK »

Nie jeden autor korzystał z pomysłu podmiany przez złodziei oryginałów na kopie aby kradzież nie została zauważona, ale myślę, że nie jest zbiegiem okoliczności, że w kryminale Maurice'a Leblanca Tajemnica wydrążonej igły, czy w wydaniu, które ja mam Zbrodnia w zamku Arsene Lupin posługuje się tą metodą aby wykraść z zamku we Francji (!) cztery obrazy Rubensa. Co więcej ten podobno włamywacz-dżentelmen (jak podaje wikipedia), podmienia praktycznie całe wyposażenie zabytkowej kaplicy.
Przy okazji - chyba serial stworzył taką opinię o AL, bo w powieści jego 'banda' bez problemów posługuje się nożem a on sam nie stroni od porwań, gróźb i szantażu.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Pamiętam odcinek serialu, w którym dokonano właśnie podmiany obrazów. Aresene Lupin w tym odcinku jeździł na wózku inwalidzkim udając jakiegoś profesora. Z tym że on tam dokonał podwójnej podmiany, to znaczy na ścianach zawisły oryginały (które oczywiście ukradł), a policja pilnowała w magazynie falsyfikatów.
Serial powstał w latach 1971-1974, w Polsce był wyświetlany pewnie po tej ostatniej dacie, czyli jednak nasz "Fantomas" powstał wcześniej, bo w 1973. Nienacki rzeczywiście mógł wzorować się na książce, chyba że oglądał serial we Francji.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:Serial powstał w latach 1971-1974, w Polsce był wyświetlany pewnie po tej ostatniej dacie, czyli jednak nasz "Fantomas" powstał wcześniej, bo w 1973. Nienacki rzeczywiście mógł wzorować się na książce, chyba że oglądał serial we Francji.
Ksiązką jest z 1909, a powieść była w odcinkach w gazecie od 1908.

Taką samą metodę stosowali polscy złodzieje w Demonie z bagiennego boru, ale to kryminał z 1981 i raczej dotyczył rzeźb niż obrazów.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Był też film polski "Prom do Szwecji" z Henrykiem Talarem. Podmienia obraz i podpala kościół. To był dobry film z lat '80.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A teraz ten sam zabieg możemy zobaczyć w książce Łowcy głów Jo Nesbo - gorąco polecam! i filmie będącym ekranizacją tej książki - polecam również.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Kolejna inspiracja?
Felieton Nienackiego z Dziennika Łódzkiego z 1960 roku?
Załączniki
DziennikLodzki196009.JPG
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

"Zaginiona miniatura" to lekki kryminał z serii Klubu Srebrnego Kluczyka. W Polsce wydany w 1957 roku, oryginalnie napisany w 1935 przez niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, skoro umieszczam to w tym temacie, że cała historia opiera się o... podmianę oryginału i kopii cennego obrazu aby oszukać przestępców.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

zbychowiec pisze:PawelK napisał/a:
"Zaginiona miniatura" to lekki kryminał z serii Klubu Srebrnego Kluczyka. W Polsce wydany w 1957 roku, oryginalnie napisany w 1935 przez niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, skoro umieszczam to w tym temacie, że cała historia opiera się o... podmianę oryginału i kopii cennego obrazu aby oszukać przestępców.

świetne znalezisko
Spróbuję sobie to skądś zdobyć i przeczytać.
Też bym chciała :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czas się zabrać za tę książkę, w końcu musimy znaleźć wszystkie inspiracje do końca lipca przyszłego roku.
Na początek zająłem się poszukiwaniami pierwowzoru zamku, w którym ukrywał się Fantomas. Wiemy już że nie ma takiego miejsca w rejonie gdzie umieścił je autor, czyli w pobliżu Zamku Sześciu Dam, ale można spróbować poszukać gdzie indziej we Francji. Posługując się internetem ustaliłem, że "orle gniazdo", to po francusku „nid d'aigle” i wrzuciłem to w Google, uzyskując kilka wyników.

Obrazek

Zamek nawet podobny do opisu w książce, otoczenie też, ale niestety znajduje się na Korsyce. To Citadelle del Cort.

Kolejny to Chateau de Gurdon, położony niedaleko Cannes. Z wyglądu podobny do opisu, jest nawet wewnętrzny ogród, ale od jednej strony ma dość gęstą zabudowę, inaczej niż w książce

Obrazek

Jest jeszcze kilka zamków w okolicach Carcassone, o mrocznej historii związanej z katarami i albigensami.

Obrazek

Niestety to wszystko ruiny. W sumie podobne do naszego Szlaku Orlich gniazd.
Myślę, że trzeba szukać dalej, a piszę to dla zachęty.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 19:38 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

zbychowiec pisze:Cudnie :) Zaczynamy nową inspiracyjną przygodę :564:
:564:
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Tomaszku, mam ten przewodnik, ale jest za "nowy" - z roku 1987:
Załączniki
Guide.PNG
Ostatnio zmieniony 17 lis 2017, 15:57 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Wartością ponadrzędną jest, że jest znami Yvonne.
:564: :564: :564:
Ostatnio zmieniony 17 lis 2017, 23:14 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Okładka jest taka sama. Podejrzewam, że pomimo tekstu "wydanie uzupełnione", to ciągle ten sam przewodnik. A zmiany dotyczyły pewnie cen biletów.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Inspiracji ciąg dalszy. Nienacki ustami Tomasza stwierdza, że Fantomas to postać z francuskich książek oraz filmów z Louisem de Funes. Filmy powstały na krótko przed książką "Pan Samochodzik i Fantomas" i chyba rzeczywiście były główną inspiracją autora, przy tworzeniu tej postaci.

Obrazek

Ale w Wikipedii pod hasłem "Fantomas" można przeczytać, że ta postać u Nienackiego, bardziej przypomina Fantomasa książkowego niż filmowego. Szukałem w internecie, ale nie udało mi się znaleźć polskiego tłumaczenia z tamtych czasów, co jest o tyle dziwne, że np. Czesi przetłumaczyli w latach 30-tych całą serię.

Obrazek

nawiasem mówiąc było też czeskie wydanie trzech książek w jednym tomie w roku 1971, a zatem tuż przed napisaniem "Samochodzika i Fantomasa".

Obrazek

Ale po polsku nie było, musiał więc czytać w oryginale, albo w jakimś innym tłumaczeniu. No chyba, że to tylko tylko teoria autora hasła w Wikipedii.. Na szczęści w ostatnich latach zaczyna się ukazywać polskie tłumaczenie.

Obrazek

Może wypadałoby przeczytać ?
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 19:39 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ciąg dalszy poszukiwań pierwowzoru „Orlego gniazda”.
Kilka postów wyżej pokazałem kilka francuskich zamków określanych nazwą „Orle gniazdo”, ale niestety wszystkie znajdują się za daleko nie tylko od miejsca akcji książki, ale nawet od tras, które musiał zaliczyć Nienacki odwiedzając Francję. Spróbujmy zatem poszukać zamku, który opisem pasowałby do książkowego „Orlego gniazda”, ale jednocześnie znajdowałby się w miejscu, które Mistrz mógł odwiedzić.
Na wstępie zaznaczę, że kryteria geograficzne, typu „30 km od Chenonseau” mnie nie przekonują, bo wiemy, że w innych książkach Nienacki takich nie stosował. Jakie zatem kryteria powinno spełniać domniemane źródło inspiracji ? Zgodnie z opisem w książce, powinna to być:
- stara budowla o charakterze zamkniętym, tj. otoczona niedostępnym murem, chociaż z 15 metrami to chyba Nienacki trochę przesadził
- stojąca na wzgórzu, otoczona lasem, z wioską u podnóża
- obecność okrągłego donżonu, czyli po naszemu baszty obronnej
- obecność w środku ogródka i domku w stylu mauretańskim.
Te wszystkie cechy nie muszą wystąpić jednocześnie, bo jak pamiętamy, Nienacki lubił składać miejsce akcji z kilku różnych miejsc (dlatego nie wierzę w „domek w stylu mauretańskim”, na terenie średniowiecznego zameczku). Prowadząc poszukiwania w podstawowym źródle wiedzy wszelakiej (czyli Wikipedii, tym razem francuskiej), sprawdziłem wszystkie zamki, donżony i dwory w departamentach goszczących zamki nad Loarą oraz wzdłuż dróg prowadzących stamtąd do Paryża, a następnie do Polski.

Zamek dość podobny do opisu, znajduje się w Thoury.

Obrazek

Jest okrągła baszta, wewnętrzny dziedziniec z ogródkiem, niestety zameczek stoi w płaskim terenie, nie ma też żadnego lasu. Ponadto zlokalizowany 200 km na południowy wschód od miejsc akcji książki, a zatem z dala od trasy prowadzącej z Polski.

Na upartego pasowałby zamek w Falaise, ale to w Normandii, 150km na zachód od Paryża.

Obrazek

Przeszukałem wobec tego departamenty w których toczy się akcja książki. Większość zamków to budowle renesansowe, tu np. w departamencie Indre-et-Loire, tam gdzie Zamek Sześciu Dam.

Obrazek


Chociaż niektóre zachowały średniowieczny wygląd (np. Angers, który odwiedzimy, na dole po prawej), to jednak są zbyt duże, stoją w płaskim terenie i nie są otoczone lasem.

Obrazek

Podobnie jest w sąsiednim departamencie Loir-et-Cher, gdzie m.in. jest nasza miejscówka. Tu także dominują zamki renesansowe, a kilka z nich odwiedzimy.

Obrazek

W tym departamencie także są zamki średniowieczne

Obrazek

Ale i one nie bardzo pasują do opisu w „Fantomasie”.
Chociaż… może coś by się znalazło ? Np. zamek w Chemery, z wysokimi murami i kameralnym dziedzińcem, 10km od naszej kwatery.

Obrazek

Chociaż i on stoi w płaskim terenie, na dodatek otoczony fosą.

Jest też zamek w Loches (20km od naszej kwatery) z wysokimi murami i wewnętrznym dziedzińcem z pięknym klombem, chociaż donżon na dziedzińcu nie jest okrągły ale prostokątny

Obrazek

Nawiasem mówiąc, większość zamków w rejonie Loary, ma donżony prostokątne, a nie okrągłe, bo to jednak nie to samo co nasza baszta, to raczej budowla o charakterze obronnym.

Ale przecież Nienacki mógł zobaczyć pierwowzór „Orlego gniazda” w innej części swej podróży do Francji. Zamek pasujący do opisu (niestety ruiny), znajduje się przy drodze z Paryża nad Loarę, trzeba zboczyć tylko 5 km. To zamek w Montlhéry, na przedmieściach Paryża.

Obrazek

Tu akurat baszta jest okrągła, chociaż reszta zamku to ruiny. Ale za to zamek stoi na wzgórzu, jest otoczony murem, lasem, potem wioską. Zamek znajduje się 5km w bok z drogi nad Loarę, zaraz po wyjeździe z Paryża. Nienacki, jak najbardziej mógł przejeżdżać w pobliżu.
Czy któryś z tych zamków mógł zainspirować Nienackiego do wymyślenia „Orlego gniazda” ?
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 19:39 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Yvonne, czy mogłabyś sprawdzić w swoim zielonym, starym przewodniku Michelina, czy były tam ujęte zamki Loches i Chemery ?
Ostatnio zmieniony 18 gru 2017, 21:49 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Jesteś niesamowity! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Chyba znalazłem Orle Gniazdo...

Oto opis restauracji w której Tomasz gościł przed odwiedzeniem siedziby Marchanta:
Gospoda „Pod Trzema Psami” mieściła się w grocie na wzgórzu, na którym dumnie i nieprzystępnie wznosiło się Orle Gniazdo. Znajdowała się ona na skraju wsi ciągnącej się wzdłuż drogi u podnóża zamku. ...Nie wiem, czy grota, w której urządzono gospodę, była naturalna, czy też wykuta ręką człowieka. Stok wzgórza był w tym miejscu prostopadle obcięty i postawiono tu ścianę z grubych bali, z miejscem na okno i szerokie odrzwia.

A oto zdjęcie restauracji i hotelu w Loches (to jeden z wytypowanych zamków kilka postów wyżej), obecnie pod nazwą "LES TROGLOS DE BEAULIEU", czyli coś z jaskiniowcami.

Obrazek

tu inne zdjęcie

Obrazek

a tu wnętrze

Obrazek

Co prawda lokal nie mieści się w stoku wzgórza, na którym stoi zamek tylko kilometr dalej, ale reklamują się, że mają widok na zamek w Loches.

Obrazek

quo erat demonstrandum :564:
Myślę, że możemy odwiedzić zamek w Loches, jako potencjalne Orle Gniazdo.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 19:40 przez TomaszK, łącznie zmieniany 7 razy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Czy są szanse na odwiedzenie zamku w Loches ? To tylko 20 km od naszej siedziby.
Uzupełniam, że zamek jest bardzo stary, jego prapoczątki mogą sięgać czasów rzymskich (późnorzymskich), tak jak wspomniane jest w książce. Są też potężne lochy, co ważne, udostępnione do zwiedzania.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2017, 20:58 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Super TomaszKu :564:
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:Mam nadzieję, że odwiedzimy zamek w Loches ? To tylko 20 km od naszej siedziby.
Damy radę!
TomaszKu, jak zwykle rewelacyjna robota! :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Przeczytałam wszystko, ale sprawdzę jutro wieczorem i napiszę jak to widzę. W każdym razie brawa dla Tomaszka.
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

johny pisze:Jesteś niesamowity! :564:
Też tak sądzę :-) :-) :-)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Yvonne, czy mogłabyś sprawdzić w swoim zielonym, starym przewodniku Michelina, czy były tam ujęte zamki Loches i Chemery ?
.

Tomaszku, sprawdziłam. Zamek Loches jest! Chemery nie ma.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Tomaszku, przeczytałam wreszcie dokładnie Twoje wpisy i jestem zachwycona! Przede wszystkim chylę czoła przed Twoją dociekliwością i poświęconym czasem. Znalazłeś naprawdę piękne zamki na francuskiej ziemi. Koniecznie musimy odwiedzić zamek w Loches.

Czesio, szykuj się na styczeń na długą rozmowę w sprawie przeplanowania programu :-)
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

..... a ja muszę chyba przeczytać Fantomasa. :-D
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Czas się zabrać za tę książkę, w końcu musimy znaleźć wszystkie inspiracje do końca lipca przyszłego roku.........
Pierwsze zdjęcie idealne, trzecie skojarzyło mi się z Checinami. Fajnie byłoby, jakby Fantomas pochodził z Chęcin. :-D
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Zgłębiałem dzisiaj opisy naszego potencjalnego „Orlego gniazda”, czyli zamku w Loches. Zamek znajduje się w centrum miasteczka, na długim wzgórzu mieszczącym zarówno interesującą nas część jak i resztę średniowiecznego centrum z zamkiem królewskim, ogrodami i kolegiatą.
Tu jest zdjęcie wzgórza

Obrazek

A tu jego plan

Obrazek

Nas interesuje południowa część wzgórza, gdzie mieści się część określana we francuskim Internecie, jako donjon. Posługując się pojęciami znanymi ze zwiedzania Malborka, powiedziałbym, że całe wzgórze to zamek dolny, południowa część z wysokimi murami, to zamek średni, a najwyższa wieża, to odpowiednik Zamku Wysokiego.
To jest właśnie Zamek średni, nazywany przez Francuzów „donjon de Loches”

Obrazek

Jest wyraźnie odcięty od reszty wzgórza, silnie ufortyfikowany, otoczony wysokim murem, z pojedynczym wejściem

Obrazek

A to wieża obronna, którą nazwę „Zamkiem Wysokim”, ma 37 metrów wysokości nie ma obecnie dachu ani kondygnacji, ale są klatki schodowe wewnątrz murów.

Obrazek

A to jej wnętrze

Obrazek

W polskim Internecie, to jest właściwy donżon i to jest szczegół, który nie pasuje do „Orlego Gniazda”, bo tam donżon miał być okrągły. Ale okrągła wieża też jest, oto ona

Obrazek

W ufortyfikowanej części zamku Loches, czyli tej która może być pierwowzorem książkowego „Orlego gniazda”, znajduje się kameralny ogród, ba nawet dwa ! To jest ogród górny, przylegający do prostokątnej wieży, ale jego chyba nie było w latach 70-tych, bo z informacji na stronie zamku wynika, że został odtworzony dopiero w latach 90-tych

Obrazek

A to ogród dolny, położony kilka metrów niżej, ale też w obrębie murów Zamku średniego, czyli rezydencji Marchanta

Obrazek

I z drugiej strony

Obrazek

Czy to jest miejsce z basenem opisane przez Nienackiego ? Jest tam jakieś zagłębienie, do którego prowadzą schody, ale nie znalazłem w Internecie lepszych zdjęć, może sprawdzimy to na miejscu. Tu na zdjęciu z góry widoczne obydwa ogrody

Obrazek

Niestety nie ma czegoś, co można byłoby określić, jako domek w stylu mauretańskim. Są wprawdzie dwa domki, to jest jeden o nazwie „Domek gubernatora”

Obrazek

A to drugi o nazwie „Mortelet”.

Obrazek

Obydwa prowadzą do podziemi, a podziemia są bardzo ciekawe, bo zamek przez kilkaset lat służył jako więzienie stanu, czyli miejsce przetrzymywania ważnych osobistości .Tu odtworzona cela z tamtych czasów

Obrazek

A oprócz tego podziemia są pozostałością po wydobywaniu skały używanej do budowy zamku i późniejszych remontów

Obrazek

Uważam, że ufortyfikowana część zamku Loches, dość dokładnie odpowiada „Orlemu gniazdu”, pominąwszy to, że znajduje się w środku miasta, a nie w lesie. Ale tym co najbardziej upodabnia ten zamek do książkowego opisu, jest pobliska lokalizacja w jaskini lokalu, odwiedzonego przez Tomasza i opisanego dość szczegółowo

Obrazek

Lokal znajduje się w odległości kilometra od zamku, ale po drugiej stronie rzeki Indre, to już inna miejscowość, wioska Bealieu. Tak wygląda ze szczytu zamku Loches, strzałka wskazuje, gdzie mieści się restauracja.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 19:40 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

VdL pisze:..... a ja muszę chyba przeczytać Fantomasa. :-D
No pewnie ! Bierz się do roboty.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ale CZAD! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pan Samochodzik i Fantomas”