Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

Na pewno można na telewizorze jak masz w tam system android, bo tak mam u siebie i sobie zainstalowałem. Nie wiem jak na innych systemach bo różne telewizory mają różne systemy. Spróbuj wyszukać tę aplikację w swoim telewizorze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Brunhilda »

Czy nakręcili drugi sezon Ratowników? Właśnie oglądałam i podobał mi się.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: TomaszK »

Dzisiaj o 13.30 "Klub Włóczykijów" na kanale PULS 2. Osoby które wyrobiły sobie negatywne oceny na podstawie trailera, będą  mogły zweryfikować swoje opinie. 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Brunhilda »

A puls2 to jakas prywatna tv? Nie ma TVPGo.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: TomaszK »

Tak, to komercyjny kanał.
Co do filmu, to na plus trzeba zaliczyć duży rozmach i szybką akcję. Co do minusów, rozumiem że to  film tylko inspirowany książką, a nie ekranizacja, ale liczyłem, że na końcu naprawdę będzie jakiś skarb, chociażby inny niż wszyscy  oczekiwali. U Niziurskiego były prawdziwe skarby - skrzynie Szwajsa w tajemniczym ogrodzie, dokumenty z Powstania Styczniowego w jaskini, pudło z bronią zamurowane w piwnicy starego browaru. A tu nic.
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: TomaszK »

Właśnie obejrzałem na TVP Historia, czwarty odcinek serialu "Wakacje z duchami" z 1970 roku i mam wątpliwości co do niektórych realiów. Najpierw chłopcy robią pranie korzystając z metalowej tarki włożonej do balii. W moim najwcześniejszym dzieciństwie tarki nie były już używane bo mieliśmy elektryczną pralkę "Frania", ale uwierzę, że dziadkowie do których wprowadziliśmy się w roku 1966, przed naszym przyjazdem używali tarki, bo takowa w domu była. Potem gospodyni grana przez Wandę Łuczycką robi masło w drewnianej masielnicy, w to też uwierzę, bo sam tak robiłem masło u dziadków, z mleka ich własnej krowy. Ale w kolejnej scenie Wanda Łuczycka prasuje z użyciem żelazka na duszę i w to już nie uwierzę. Nawet na zapadłej wsi były już wtedy żelazka elektryczne, co prawda z ceramiczną wtyczką, ale jednak nowoczesne. Tu już twórcy przegięli z pokazywaniem wsi z roku 1970-tego. Nawiasem mówiąc babcia piekła wtedy ciasta z użyciem nieznanego już dziś wynalazku o nazwie prodiż. Wynalazek był genialny, włączany do gniazdka, ciasto wychodziło nie prostokątne ale okrągłe, a po upieczeniu można  było wsunąć prodiż pod szafę. 
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze: 28 cze 2023, 23:21  Nawiasem mówiąc babcia piekła wtedy ciasta z użyciem nieznanego już dziś wynalazku o nazwie prodiż. Wynalazek był genialny, włączany do gniazdka, ciasto wychodziło nie prostokątne ale okrągłe, a po upieczeniu można  było wsunąć prodiż pod szafę. 


 
Pamiętam to urządzenie. Na wsi u moich dziadków chyba nawet jeszcze jest gdzieś cały sprawny prodiż.
A dolnej części sam używam m. in. do topienia słoninki na złotowy smalczyk. Również konfitury świetnie się w tym smaży. ​​​

 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze: 28 cze 2023, 23:21 Ale w kolejnej scenie Wanda Łuczycka prasuje z użyciem żelazka na duszę i w to już nie uwierzę. Nawet na zapadłej wsi były już wtedy żelazka elektryczne, co prawda z ceramiczną wtyczką, ale jednak nowoczesne. Tu już twórcy przegięli z pokazywaniem wsi z roku 1970-tego. 

 
Dlaczego 70? To że film był kręcony w 1970 nie oznacza, że pokazuje rzeczywistość z 1970. W książce wydanej w 1961 bohaterowie byli tymi samymi chłopcami, którzy występowali w "Do przerwy 0:1", która powstała w 1957 i wcale nie 4 lata starsi. "Do przerwy" pokazuje życie w powojennej jeszcze Warszawie, gdzie sporo osób mieszka w ruinach domów, Czyli raczej bym się skłaniał do rzeczywistości pierwszej połowy lat pięćdziesiątych a nie lata siedemdziesiąte.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Yvonne »

Tomaszku, wszystko jest możliwe.
U mnie w domu jeszcze w latach osiemdziesiątych nie było łazienki.
Chodziliśmy do wychodka na podwórku, a myliśmy się w kuchni w misce.
W mieście wojewódzkim, w murowanym domu 🙂

Jako ciekawostkę dodam, że wychodek istnieje do dziś.
Można do niego zajrzeć przez okienko i zobaczyć wiszący na haku stary papier toaletowy i stare gazety 🙂
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze: Nawiasem mówiąc babcia piekła wtedy ciasta z użyciem nieznanego już dziś wynalazku o nazwie prodiż. Wynalazek był genialny, włączany do gniazdka, ciasto wychodziło nie prostokątne ale okrągłe, a po upieczeniu można  było wsunąć prodiż pod szafę. 

 
Moja mama używa prodiża do dziś. Robi w nim ciasta a nawet piecze drób. Nie jest to taki nieznany wynalazek bo można go spokojnie kupić w sklepie:
https://www.electro.pl/agd-male/do-kuch ... pe-3-600-1
 
Mama ma też żelazko na ceramiczną wtyczkę, ale już go nie używa. Zostawiła na pamiątkę. Ma też pralkę Frania oprócz zwykłej automatycznej i czasami z niej korzysta.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: TomaszK »

Właśnie obejrzałem na TVP Historia ostatni odcinek "Wakacji z duchami" i obliczyłem, że pierwszy raz oglądałem ten serial 50 lat temu. Pamiętam, że po obejrzeniu pierwszego odcinka, postanowiłem że więcej nie będę oglądał, tak bałem się tych duchów ! Na tamte czasy efekty specjalne były świetne, a duchy straszne. I jeszcze te melodia na początek i koniec odcinka ! Ale przez następny  tydzień (serial szedł w czwartki, w programie "Ekran z bratkiem") przemyślałem i oglądałem już do końca. 
I Jeszcze kadr z rodzinnego filmu nakręconego na zamku w Niedzicy, bodajże w roku 1973.

Obrazek
 
To jest wejście na zamek, od tamtego czasu nic się nie zmieniło, wygląda identycznie. Jak onegdaj byliśmy tam na zlocie, to w tym miejscu złapał nas deszcz.
Ja to ten chłopak na środku planu, niestety tyłem. 
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

Normalnie jak kadr z serialu. Czarnobiała taśma robi klimat.
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowanie:
TomaszL (01 lip 2023, 19:13)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: TomaszK »

Serial już wtedy znałem ale dopiero jako dorosły skojarzyłem że był kręcony właśnie w Niedzicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”