Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16410
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 391 razy
Otrzymał podziękowań: 196 razy

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze:Nie wiedziałam.
Oj, miał rację, miał :-)
Kiedyś Tomasz Stockinger opowiadał o tym w Kino Polska.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Przypomniałem sobie serial Gazda z Diabelnej. Kiedyś go lubiłem, ale teraz ledwo przebrnąłem przez pierwszy odcinek.
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

A propos kwiatków to zarekomenduję mini serial pt. Tulipan z Janem Monczką w roli głównej. Historia oparta na faktach. Opowiada o bezdennej naiwności kobiet w relacjach z facetem, który wykorzystuje je i okrada. Pierwowzorem dla filmowego Tulipana był Jerzy Kalibabka, który za swoje czyny otrzymał wyrok 9 lat pozbawienia wolności. Ciekawostką jest to, że Monczka osobiście wykonuje jeden z utworów ze ścieżki muzycznej.
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6410
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Nietajenko pisze:Tulipana był Jerzy Kalibabka, który za swoje czyny otrzymał wyrok 9 lat pozbawienia wolności. Ciekawostką jest to, że Monczka osobiście wykonuje jeden z utworów ze ścieżki muzycznej.
Ciekawostką jest fakt, że Jerzy Kalibabka (dostał 15 lat, wyszedł po 9) prowadził jeszcze niedawno zajęcia w "szkole flirtu".
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Jest jeszcze, moim zdaniem, niedoceniany polski horror Wilczyca. Może nie jest straszny, ale na pewno klimatyczny. Są tam bardzo ponure sceny, które pamiętam z dzieciństwa, kiedy to, przez nieuwagę rodziców, udało mi się obejrzeć kawałek filmu. Jest też Powrót Wilczycy, ale nie dorównuje pierwszej części. Polecam dla tych, którzy lubią się trochę bać. :)
Ostatnio zmieniony 02 gru 2016, 20:10 przez Von Dobeneck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3893
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 116 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Wilczycy nigdy nie obejrzałem, chociaż często się do niej przymierzałem.

Jeżeli chodzi o polskie horrory to polecam taki horror-kryminał Medium z Władysławem Kowalskim i Michałem Bajorem w rolach głównych. Akcja filmu dzieje się w Sopocie w czasach hitlerowskich. W mieście dzieją się niewyjaśnione zjawiska, ludzie dziwnie się zachowują, jakby bezwolnie i w hipnozie. Bardzo fajny klimat, trochę okultystki i parapsychologi no i dobry kryminał.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Barabasz pisze:Wilczycy nigdy nie obejrzałem, chociaż często się do niej przymierzałem.
Nie pasowała Ci?
Barabasz pisze:Jeżeli chodzi o polskie horrory to polecam taki horror-kryminał Medium z Władysławem Kowalskim i Michałem Bajorem w rolach głównych
Oglądałem, świetne. :)
Ostatnio zmieniony 03 gru 2016, 02:42 przez Von Dobeneck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3893
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 116 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Von Dobeneck pisze: Nie pasowała Ci?

Po prostu ten film nigdy nie trafił w moje ręce, ale na pewno obejrzę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13029
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy

Post autor: Yvonne »

Dzisiaj obejrzałam "Pociąg" Kawalerowicza.
świetny i bardzo dobrze zagrany film.
Rewelacyjny Niemczyk, Cybulski bez okularów i bardzo, bardzo kobieca Lucyna Winnicka.
Do tego piękna, dodająca nastroju muzyka Andrzeja Trzaskowskiego.
Uczta dla duszy. Polecam.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

"Pociąg" jest wspaniałym, magnetycznym filmem z niesamowitym klimatem, wyjątkową muzyką, fenomenalnymi zdjęciami, no i cudownymi kreacjami aktorskimi Niemczyka, Winnickiej, Cybulskiego i innych.

Genialne studium psychologiczne bohaterów. Do tego kontekst społeczny i reakcja ludzi ścigających "mordercę". Ten film odciska tak głębokie piętno, że nie ma szans, aby pozostać wobec niego obojętnym. Wciąga od pierwszej do ostatniej sceny, penetrując najgłębsze (czasami najmroczniejsze) zakamarki naszej duszy i umysłu. Tak, Yvonne, masz rację, "Pociąg" jest prawdziwą uczta dla zmysłów.

Co jakiś czas do niego wskakuję, żeby znowu odbyć tę magiczną podróż. Muszę... tak jak do "Noża w wodzie", "Do widzenia, do jutra", czy "Niewinnych czarodziejów". Każdy z nich jest inny, ale każdy stanowi prawdziwy majstersztyk.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2016, 22:30 przez seth_22, łącznie zmieniany 2 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Captain Nemo
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 193
Rejestracja: 14 sie 2013, 16:09
Tytuł: z jedzeniem na TY...
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: Captain Nemo »

Właśnie odświeżyłem sobie "Szaleństwa Majki Skowron", niepowtarzalny klimat.
Obrazek
Awatar użytkownika
Captain Nemo
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 193
Rejestracja: 14 sie 2013, 16:09
Tytuł: z jedzeniem na TY...
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: Captain Nemo »

Milady pisze:W podobnym klimacie jest film Cześć Kapitanie.
Cześć ;p
Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5292
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

"Medium" jest świetny. Klimat przedwojennego Zoppot i świetne role Kowalskiego i Bajora. No i jest siekiera :-D
Awatar użytkownika
Kustosz
Głodny przygód
Głodny przygód
Posty: 128
Rejestracja: 12 sty 2014, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kustosz »

Obejrzałem właśnie serial „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, który ostatni raz widziałem ponad 30 lat temu! Prawdziwie epicka saga wielkopolskiej rodziny Frankowskich obejmująca lata 1815 – 1918. świetna rzecz, naprawdę. Szkoda, że dzisiaj nikt już takich seriali nie kręci.

Poza samymi walorami artystycznymi i historycznymi zwróciłem też uwagę na trzy rzeczy.

1. Ależ to państwo pruskie, przy całej swojej opresyjności, było jednak praworządne.
2. Komuniści w serialu przedstawieni są dosyć chłodno, ze sporym dystansem co bardzo mnie dziwi zważywszy na okres, w którym serial powstał.
3. Serial kończy się mniej więcej w tym miejscu, w którym zaczyna się inny – „Pogranicze w ogniu”. Gdyby Czarek Adamski, jeden z głównych bohaterów „Pograniczna” nazywał się Frankowski, w zasadzie można by było uznać ten serial za kontynuację:)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11652
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

Kustosz pisze:1. Ależ to państwo pruskie, przy całej swojej opresyjności, było jednak praworządne.
Cos o tym wiem. Mój tata urodził się na terenach dawnego zaboru pruskiego, w czasie wojny ta miejscowość włączona była do Rzeszy. Zawsze opowiadał mi o trzech żelaznych maksymach Niemców:
1. Befehl ist befehl
2. Dienst ist dienst
3. Ordnung must sein!

p.s.
Gdzie oglądałeś serial? :027:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2720
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 66 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Kustosz pisze: 1. Ależ to państwo pruskie, przy całej swojej opresyjności, było jednak praworządne.
Było. W końcu casus Drzymały na tym polegał. W zaborze rosyjskim to by przyszli i nahajkami go przegonili, a Niemce musieli mieć paragraf :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Kustosz
Głodny przygód
Głodny przygód
Posty: 128
Rejestracja: 12 sty 2014, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kustosz »

johny pisze: Gdzie oglądałeś serial? :027:
Powiem Ci na priv:)
Awatar użytkownika
Kustosz
Głodny przygód
Głodny przygód
Posty: 128
Rejestracja: 12 sty 2014, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kustosz »

irycki pisze:
Kustosz pisze: 1. Ależ to państwo pruskie, przy całej swojej opresyjności, było jednak praworządne.
Było. W końcu casus Drzymały na tym polegał. W zaborze rosyjskim to by przyszli i nahajkami go przegonili, a Niemce musieli mieć paragraf :D
No tak. Nieżyjący już historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, tak tłumaczył różnice między państwami zaborczymi:

Najtrudniej było coś załatwić w zaborze austriackim. W rosyjskim wszystko było jasne, każdy urzędnik brał łapówki. W pruskim też jasne, bo żaden urzędnik łapówek nie brał. A w austriackim jedni brali, inni nie i nigdy nie było wiadomo którzy:)
Ostatnio zmieniony 14 gru 2016, 17:07 przez Kustosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11652
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

Dziękuję Kustoszu za przypomnienie o tym serialu. Obejrzałem dzisiaj pierwszy odcinek. świetna, świetna rzecz. Dbałość o realia epoki, kontekst historyczny, wspaniali aktorzy z młodziutką Grażyną Szapołowską. Czego chcieć więcej. Chyba jeden z pierwszych filmów\seriali, który opowiadał o walce o polskość nie w aspekcie militarnym a od tej może mniej spektakularnej ale nie mniej ważnej pozytywistycznej strony. Żal tylko, że dzisiaj mam to co mamy. Produkcje filmowo serialowe z małymi wyjątkami lawirują wokół dna z tendencją do sięgania kilku metrów mułu.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2016, 23:58 przez johny, łącznie zmieniany 1 raz.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Rochu!.. ostanio romawialismy o serialu który zachowuje klimat "samochodzikowski"
bardziej niz "szatan z siódmej klasy"
identyczny jak wyspa złoczyńców czyli

"GRUBY"
http://alltube.tv/gruby/odcinek-1/odcin ... on-1/53664

a z innych no to chyba każdy zna Tolka banna doprzerwy 0:1,wakacje z duchami czy kapelusz pana Anatola

ale chyba nikt nie wpomniał
WILCZE ECHA
czyżby nikt nie znał polskiego westernu?
http://alltube.tv/film/wilcze-echa-1968/19484
Ostatnio zmieniony 17 gru 2016, 17:49 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

oldmalarz pisze:... ale chyba nikt nie wpomniał
WILCZE ECHA
czyżby nikt nie znał polskiego westernu?
http://alltube.tv/film/wilcze-echa-1968/19484
Film jest bardziej samochodzikowy niż nam się wydaje. W niewydanej wersji "Księgi strachów" pojawiają podziemne bunkry UPA, takie jak przewijające się w "Wilczych echach". Bohaterowie jadą je penetrować, ale 20 lat po wojnie podziemia okazują się być zupełnie zasypane.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6410
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

IMO Wilcze echa są, niestety, bardziej prozaiczne i bardzo komunistyczne. Ja bardziej je cenię za niesamowite widoki, dzikich jeszcze wtedy, gór.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

oldmalarz dzięki. Będzie co oglądać na dobranoc. :564:
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:
oldmalarz pisze:... ale chyba nikt nie wpomniał
WILCZE ECHA
czyżby nikt nie znał polskiego westernu?
http://alltube.tv/film/wilcze-echa-1968/19484
Film jest bardziej samochodzikowy niż nam się wydaje. W niewydanej wersji "Księgi strachów" pojawiają podziemne bunkry UPA, takie jak przewijające się w "Wilczych echach". Bohaterowie jadą je penetrować, ale 20 lat po wojnie podziemia okazują się być zupełnie zasypane.
W pełni z tym się zgadzam, a po nowina z WZ , tym bardziej mi się podoba. Uwielbiam bieszczady.

Gruby był super,oglądałem go, kiedy byłem nastolatkiem . Była tajemnica i wielka przygoda. Fajny film.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2016, 18:51 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

PawelK pisze:IMO Wilcze echa są, niestety, bardziej prozaiczne i bardzo komunistyczne. Ja bardziej je cenię za niesamowite widoki, dzikich jeszcze wtedy, gór.
Zgadzam się, ale to fajny film. Główny bohater. Miał Parabellum z dłuższą lufą , dedykowaną dla Luftwaffe.


Takie same zdanie mam o filmie Ogniomistrz Kaleń.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2016, 18:56 przez VdL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

no jesli ogniomistrz no to trzeba wspomniec koniecznie HUBALA!!! tylko to juz troche młodszy film..

zreszta ja to jestem nałogowym kinomanem..i dla mnie zdecydowana wiekszosc filmów jest the best..
Ostatnio zmieniony 17 gru 2016, 19:13 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

oldmalarz pisze:no jesli ogniomistrz no to trzeba wspomniec koniecznie HUBALA!!! tylko to juz troche młodszy film..

zreszta ja to jestem nałogowym kinomanem..i dla mnie zdecydowana wiekszosc filmów jest the best..

Możliwe, że Hubal został wydany przez żonę piekarza, która z pochodzenia była niemką. I to był koniec historii.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3893
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 116 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

oldmalarz pisze:Rochu!.. ostanio romawialismy o serialu który zachowuje klimat "samochodzikowski"
bardziej niz "szatan z siódmej klasy"
identyczny jak wyspa złoczyńców czyli
"GRUBY"
W Bydgoszczy bardzo polecałeś ten serial i go zapamiętałem, a tu się okazało, że leży u mnie powieść "Gruby" Aleksandra Minkowskiego, do której nigdy nie zajrzałem. Czytał ktoś z Was? Serial mocno odbiega od książki?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

GRUBY obejrzałem za młodu. Nie czytałem.

Za to odświeżyłem film YOKMOK z Karewiczem, Szewczykiem, Mikulskim, Tyszkiewicz.... Dobrym film z okresu '' Jak hartowana się stal'' . Film był kręcony w Ustce , a jako Yokmok zagrał Zawisza Czarny. Te informacje mam od p Michała Szewczyka.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez VdL, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8860
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy

Post autor: TomaszK »

Z "Grubym" mam złe wspomnienia. Sam film, kiedy go oglądałem jak pierwszy raz szedł w telezwizji, był fajny. Ale kiedy pojechałem na kolonie do Pcimia (pierwsza połowa lat 70-tych), wszyscy przezywali mnie "Łazanek", tak się nazywał tytułowy Gruby. Nie było to miłe, zwłaszcza, kiedy pod koniec było rozdanie nagród książkowych i wyczytano mnie prawdziwym imieniem i nazwiskiem, to od kilku osób usłyszałem "to ty się nie nazywasz Łazanek ?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”