Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 521
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Post autor: Konfiturek »

W tym odcinku chyba chodziło o partie szachowe z dwoma arcymistrzami? Pamiętam jak przez mgłę... Inny odcinek dotyczył zakupu drogiego samochodu z salonu i sprzedaży w kilka godzin później za pół ceny... Generalnie - bardzo wciągającaą fabułę miał ten serial. Trzeba do niego wrócić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Dzisiaj w Panoramie Kina Polskiego w TVP Kultura film Demon z 2015 r. w reżyserii Marcina Wrony.
Myślę, że warto polecić ten film. Jeden z ciekawszych w ostatnim czasie. Taki film troszkę z dreszczykiem, opierający się o ważne tematy z przeszłości.
Niestety emitują go dość późno bo 23:05, ale to może dobra pora na ten film

Obrazek

...Piotr (Itay Tiran) przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska).
W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej.
Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji....


>>>YT: Demon - zwiastun

Wcześniej bo o 20:00 na tym samym kanale dla przypominania świetny "Podziemny Krąg" Davida Finchera.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Kojarzycie film "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy"?

Bardzo sympatyczny polski musical-komedia opowiadający o nieuchwytnym kasiarzu i jego kolejnym wielkim skoku. Akcja osadzona jest w klimacie dwudziestolecia międzywojennego i toczy się głównie w teatrze.:) Ponoć inspiracją dla postaci Freda był Stanisława Cichockiego.

W głównych rolach występują młodzi Kownacka oraz Fronczewski, których uważam za naprawdę dobry aktorski duet.
Załączniki
164012f3c9884830a0384e9554bd.1000.jpg
img0000778.jpg
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny, jutro kalendarzowy. W związku z tym jak i w ramach higieny dla umysłu oraz odprężenia skusiłam się na polski film z 1974 roku "Wiosna, panie sierżancie" w reż. Tadeusza Chmielewskiego.

Akcja dzieje się w Trzebiatowie, małym miasteczku, w którym wszyscy się znają a młodzi ludzie coraz częściej uciekają z niego do pracy w dużych miastach. Tytułowy pan sierżant - Władysław Lichniak (Józef Nowak) podszedł właśnie do pisemnego egzaminu maturalnego i oczekuje na jego wyniki oraz część ustną. Jako, że cieszy się sympatią i szacunkiem wszystkich mieszkańców zdawany przez niego egzamin determinuje życie w miasteczku.:) Najważniejsze staje się, że pan sierżant się uczy.:) Oczywiście dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, więc wychodzi z tego sporo zamieszania. Wszystko to w połączeniu z postacią samego sierżanta milicji sprawia, że mamy przed sobą seans komedii w dobrym stylu.

Do tego poza akcentami komediowymi jest to film także nieco wzruszający. Nie oglądamy jedynie śmiesznych sytuacji z życia mieszkańców Trzebiatowa, ale widzimy też, jak wpływa na nich coraz liczniejszy odpływ młodych ludzi. To nie tylko komedia, ale też film o jednej z ważniejszych rzeczy - o szacunku. I o życzliwości.

Z informacji, które znalazłam w internecie film miał być kręcony już w 1959 roku (czyli 15 lat wcześniej) z inną obsadą głównych ról. Film kręcono głównie w Nieszawie, kilka scen w Ciechocinku. Przy tej okazji uświadomiłam sobie, że przy jakiejś najbliższej okazji warto byłoby odwiedzić Nieszawę oraz nieodległe ruiny zamku krzyżackiego w Bobrownikach.

Jeśli macie filmowo wolny wieczór to szczerze polecam!
Załączniki
1616252173-wps2.jpg
1616252133-wps3.jpg
1616252212-wps1.jpg
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Dobry wybór Milady! Od czasu do czasu też przypominam sobie ten film, tym bardziej żeby zobaczyć dawną Nieszawę, której z roku na rok jest coraz mniej.
Co do samego filmu jak już pisałem kiedyś nieświadomie spotkałem aktorkę Małgorzatę Pritulak, która grała Helę.
Zrobiłem sobie z nią zdjęcie, ale robiłem je z myślą o innym aktorze Zdzisławie Wardejnie, jego żony nie rozpoznałem, dopiero później przeczytałem, że to też aktorka.

Kadr z filmu
Obrazek

Zdjęcie z Torunia:
Obrazek

PS. Niedługo zobaczymy Nieszawę w nowym filmie Wojtka Smarzowskiego
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Oj, zmieniają się aktorzy przez lata. Ja pewnie bym jej nie rozpoznała.
O jaki film Smarzowskiego chodzi Barabaszu?
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Milady pisze:Oj, zmieniają się aktorzy przez lata. Ja pewnie bym jej nie rozpoznała.
O jaki film Smarzowskiego chodzi Barabaszu?
O "Wesele 2".
Duża część filmu była kręcona w Bydgoszczy.
Córka mojej kuzynki brała udział w kilku scenach.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Już po "Weselu" czułam się jakby mnie czołg przejechał. Ciekawe jak dwójka. Trochę obawiam się kopiowania koncepcji.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2021, 17:47 przez Milady, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Ja dziś z przyjemnością obejrzałem kilka oddcinków serialu z mojego dzieciństwa: "Pippi". Wtedy, na początku lat 70-tych (nie było Was jeszcze na świecie :-D ) serial był emitowany w czasie ferii zimowych, rano, w ramach programu "Teleferie". Dopiero po obejrzeniu "Pippi", można było iść na sanki albo porzucać się śnieżkami. Wtedy był dostępny tylko jeden kanał, telefwizja była czarno-biała i wyobraźcie sobie: żeby pogłośnić, trzeba było wstać z fotela i podejść do telewizora ! Szok !
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
oldmalarz (04 paź 2021, 00:59)
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Tomaszku pamiętam teleferie i serial Pippi było dużo śniegu.
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 118 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

zazdrościłam Pippi Pana Nilssona ;-)
a telewizory rzeczywiście wtedy były na pokrętełka i pstryczki :-D
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1746
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 470 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Lata 70-te to były dobre czasy - były telewizory (20 cali ???) w sklepach i nie trzeba było czekać na przydział lub zbierać oszczędności przez kilka lat (tylko np. 2 lata)

A teraz: 32 cale, kolor, LCD, HD ready, z pilotem - poniżej 500 PLN
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

TomaszL pisze:A teraz: 32 cale, kolor, LCD, HD ready, z pilotem - poniżej 500 PLN
...i 40 kanałów w telewizorze...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1746
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 470 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

TomaszK pisze:
TomaszL pisze:A teraz: 32 cale, kolor, LCD, HD ready, z pilotem - poniżej 500 PLN
...i 40 kanałów w telewizorze...
dokładnie - nie mówiąc już o platformach VOD i zawartości. A wtedy - na "Czterech pancernych i psa" czekało się tydzień na kolejny odcinek a na powtórkę kilka lat (jeśli nie więcej). Akurat byłem w przedszkolu (ostatnia grupa albo coś podobnego) jak puszczali "Czterech pancernych i psa", Rodzice dostali zadanie spisania słów utworu, bo cała grupa śpiewała "Deszcze niespokojne" i trzeba było na poniedziałek się nauczyć (puszczali film chyba w sobotę lub niedzielę, ale raczej w niedzielę, bo soboty były pracujące). No i był prąd, bo w latach 80-tych to różnie bywało - w programie telewizyjnym zaznaczony film do obejrzenia a z seansu nici - wieczór przy świecach.

A potem szkoła i w soboty do szkoły - czy to było odrabianie stanu wojennego, czy standard, nie pamiętam, ale był taki okres.

A teraz - po co się uczyć jak ma być dochód gwarantowany, zasiłki itp.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

TomaszL pisze: potem szkoła i w soboty do szkoły - czy to było odrabianie stanu wojennego, czy standard, nie pamiętam, ale był taki okres.

A teraz - po co się uczyć jak ma być dochód gwarantowany, zasiłki it
Tak . Mam wrażenie że ludzie tak szybko przyzwyczaili sie przez parenaście lat do dobrego ,że zapomnieli jak w sobotę chodziło się do szkoły ,a tym bardziej rgularnie do pracy ( chyba tylko jedna wolna była w miesiącu )
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

RobertH pisze: Tak . Mam wrażenie że ludzie tak szybko przyzwyczaili sie przez parenaście lat do dobrego ,że zapomnieli jak w sobotę chodziło się do szkoły ,a tym bardziej rgularnie do pracy ( chyba tylko jedna wolna była w miesiącu )
Ale Ty Robercie chyba za młody jesteś żeby pamiętać czasy chodzenia do szkoły w soboty?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Czesio1 pisze:
RobertH pisze: Tak . Mam wrażenie że ludzie tak szybko przyzwyczaili sie przez parenaście lat do dobrego ,że zapomnieli jak w sobotę chodziło się do szkoły ,a tym bardziej rgularnie do pracy ( chyba tylko jedna wolna była w miesiącu )
Ale Ty Robercie chyba za młody jesteś żeby pamiętać czasy chodzenia do szkoły w soboty?
:564:
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Eksplorator63 pisze:
Czesio1 pisze:
RobertH pisze: Tak . Mam wrażenie że ludzie tak szybko przyzwyczaili sie przez parenaście lat do dobrego ,że zapomnieli jak w sobotę chodziło się do szkoły ,a tym bardziej rgularnie do pracy ( chyba tylko jedna wolna była w miesiącu )
Ale Ty Robercie chyba za młody jesteś żeby pamiętać czasy chodzenia do szkoły w soboty?
:564:
Dziękuję wam za komplement . Robie co mogę by młodo wyglądać ,nie patrząc na rocznik.
Siwi włos mnie się jeszcze nie tyka mając prawie 50 lat
:-D
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, 11:44 przez RobertH, łącznie zmieniany 1 raz.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 521
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Post autor: Konfiturek »

Czesio1 pisze:(...)Ale Ty Robercie chyba za młody jesteś żeby pamiętać czasy chodzenia do szkoły w soboty?
Ja pamiętam, a chyba jesteśmy prawie równolatkami :) Ale to chyba była co druga sobota czy jakoś tak... Telewizor bez kolorów i bez pilota też pamiętam. Z prostej przyczyny - jak go rodzice kupili jeszcze przed moimi narodzinami (jakoś w połowie lat 70-tych), to służył naszej rodzinie do końca lat 80-tych. Także kolorki w TV to ja zobaczyłem dopiero około 1990 roku, gdy rodzice kupili Elemisa. Wcześniej w domu stało coś takiego radzieckiego na takich patyczkowatych nóżkach (foto wygrzebane w internecie - w załączniku). Zwało się to Elektron 216. Bardzo lubiłem przełączać w nim kanały. Miał ich 12 (ale odbieraliśmy tylko 2) ;)
Załączniki
telewizor Elektron 216.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

TomaszK pisze:Ja dziś z przyjemnością obejrzałem kilka oddcinków serialu z mojego dzieciństwa: "Pippi".
Na TVP ABC? Próbowałem, ale odrzucił mnie niemiecki dubbing... Gdy chłopcy byli mali, to kupiłem jakieś pełnometrażowe firmy i tam był z kolei amerykański (i to taki jak w stylu https://www.youtube.com/watch?v=gKH7YRHq3iQ).

Pippi leciała też w niedzielę chyba po teleranku i to były zdecydowanie lata 80'.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, 17:12 przez Vasco, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

Obejrzałem w końcu 24 odcinkowy serial "Pogranicze w ogniu", który wiem że wielu z was go oglądało i go bardzo ceni.

Obrazek

Serial podobał mi się. Ciekawie oglądało się akcje polskiego wywiadu w okresie między-wojennym. Szkoda tylko, że skupiono się na froncie niemieckim, a nic nie było o konfrontacji z wywiadem bolszewików. Serial tez pominął całkowicie wojnę z 1920 r., no ale cóż to był PRL i cenzura zapewne by na to nie pozwoliła.
Obsada całkiem niezła, młodziutki Cezary Pazura grał nieźle, a jego przeciwnik Olaf Lubaszenko dotrzymywał mu kroku. Chłopaki z Polskiego wywiadu z odcinka na odcinku odnosili sukcesy, niestety ostatecznie całą walkę przegrali. Trochę brakowało mi większej dramaturgii w ich poczynaniach. Z serialu wynika, że ich praca to pasmo prawie samych sukcesów, które ostatecznie i tak nie zapobiegły przegranej.

Przyczepić się jednak muszę do strony technicznej serialu. Porównując go do Stawiki większej niż życie wyszło średnio. Akcje działy się głównie w pokojach, nie były pokazane szerszy obraz miejsc gdzie odbywała się akcja. Pokazany dobrze tylko Gdańsk, Torunia w ogóle nie widać. Powtarzające się wyposażenia wnętrz, nawet w Bremie Niemcy używali krzeseł z logo Gdańska. W plenerach widać było schyłek PRL, te zniszczone zarośnięte chodniki wszędzie nawet w Niemczech. Serial ewidentnie niedoinwestowany. Słabe jednostajne oświetlenie. A efekty specjalne w postaci okrętów wojennych w zatoce gdańskiej to już wyszło śmiesznie. Muzyka też ni nie pasowała, jakoś taka bez wyrazu. Tęskniłem za podkładem takim jak w Klosie.

Ogólnie serial warty obejrzenia, szczególnie dla tych co lubią historię.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Yvonne »

Przed chwilą skończyłam oglądać "Szpital Przemienienia".
Genialny film z plejadą wielkich aktorów.
Wciska w fotel ...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

Tak bardzo dobry, świetna adaptacja prozy Stanisława Lema.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze: 30 wrz 2021, 21:53 Tak bardzo dobry, świetna adaptacja prozy Stanisława Lema.

 
Nie czytałam tego, ale film jest naprawdę świetny.
I jaka obsada! Bińczycki, Bista, Holoubek, Pszoniak, Zapasiewicz ... Tyle dobra w jednym obrazie.
A historia przejmująca.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Barabasz »

Johny dzisiaj na TVP Kultura o 20:00 odnowiona cyfrowo wersja "Krzyżaków" Aleksandra Forda.
Ostatnio pytałeś gdzie można taką wersję obejrzeć.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: johny »

Barabasz pisze: 25 lis 2021, 12:51 Johny dzisiaj na TVP Kultura o 20:00 odnowiona cyfrowo wersja "Krzyżaków" Aleksandra Forda.
Ostatnio pytałeś gdzie można taką wersję obejrzeć.
 

 
O super!!! Wielkie dzięki za info, nagram sobie na dysk żeby spokojnie potem obejrzeć. :-)
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Piter »

Barabasz pisze: 25 lis 2021, 12:51 Johny dzisiaj na TVP Kultura o 20:00 odnowiona cyfrowo wersja "Krzyżaków" Aleksandra Forda.
Ostatnio pytałeś gdzie można taką wersję obejrzeć.
 

 
Super, też sobie nagram.
Mam już kilka takich starych filmów po obróbce cyfrowej w kolekcji.

 
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: johny »

Barabaszu, jeszcze raz dzięki! Obraz żyleta! Co prawda obejrzałem na razie 45 minut bo włączyłem film o 23.45.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 528
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: Ater »

Barabasz pisze: 04 sie 2021, 13:15 Obejrzałem w końcu 24 odcinkowy serial "Pogranicze w ogniu", który wiem że wielu z was go oglądało i go bardzo ceni.

Obrazek

Serial podobał mi się. Ciekawie oglądało się akcje polskiego wywiadu w okresie między-wojennym. Szkoda tylko, że skupiono się na froncie niemieckim, a nic nie było o konfrontacji z wywiadem bolszewików. Serial tez pominął całkowicie wojnę z 1920 r., no ale cóż to był PRL i cenzura zapewne by na to nie pozwoliła.
Obsada całkiem niezła, młodziutki Cezary Pazura grał nieźle, a jego przeciwnik Olaf Lubaszenko dotrzymywał mu kroku. Chłopaki z Polskiego wywiadu z odcinka na odcinku odnosili sukcesy, niestety ostatecznie całą walkę przegrali. Trochę brakowało mi większej dramaturgii w ich poczynaniach. Z serialu wynika, że ich praca to pasmo prawie samych sukcesów, które ostatecznie i tak nie zapobiegły przegranej.

Przyczepić się jednak muszę do strony technicznej serialu. Porównując go do Stawiki większej niż życie wyszło średnio. Akcje działy się głównie w pokojach, nie były pokazane szerszy obraz miejsc gdzie odbywała się akcja. Pokazany dobrze tylko Gdańsk, Torunia w ogóle nie widać. Powtarzające się wyposażenia wnętrz, nawet w Bremie Niemcy używali krzeseł z logo Gdańska. W plenerach widać było schyłek PRL, te zniszczone zarośnięte chodniki wszędzie nawet w Niemczech. Serial ewidentnie niedoinwestowany. Słabe jednostajne oświetlenie. A efekty specjalne w postaci okrętów wojennych w zatoce gdańskiej to już wyszło śmiesznie. Muzyka też ni nie pasowała, jakoś taka bez wyrazu. Tęskniłem za podkładem takim jak w Klosie.

Ogólnie serial warty obejrzenia, szczególnie dla tych co lubią historię.
 

 
Pazura opowiadał na swoim kanal, że na planie była taka bida, że kiełbasę malowali lakierem bezbarwnym by ludzie nie kradli. Kawior, natomiast był zrobiony roztartego styropianu i pomalowany.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Polskie filmy i seriale z dawnych lat

Post autor: johny »

Ater pisze: 26 lis 2021, 10:55
Barabasz pisze: 04 sie 2021, 13:15 Obejrzałem w końcu 24 odcinkowy serial "Pogranicze w ogniu", który wiem że wielu z was go oglądało i go bardzo ceni.

Obrazek

Serial podobał mi się. Ciekawie oglądało się akcje polskiego wywiadu w okresie między-wojennym. Szkoda tylko, że skupiono się na froncie niemieckim, a nic nie było o konfrontacji z wywiadem bolszewików. Serial tez pominął całkowicie wojnę z 1920 r., no ale cóż to był PRL i cenzura zapewne by na to nie pozwoliła.
Obsada całkiem niezła, młodziutki Cezary Pazura grał nieźle, a jego przeciwnik Olaf Lubaszenko dotrzymywał mu kroku. Chłopaki z Polskiego wywiadu z odcinka na odcinku odnosili sukcesy, niestety ostatecznie całą walkę przegrali. Trochę brakowało mi większej dramaturgii w ich poczynaniach. Z serialu wynika, że ich praca to pasmo prawie samych sukcesów, które ostatecznie i tak nie zapobiegły przegranej.

Przyczepić się jednak muszę do strony technicznej serialu. Porównując go do Stawiki większej niż życie wyszło średnio. Akcje działy się głównie w pokojach, nie były pokazane szerszy obraz miejsc gdzie odbywała się akcja. Pokazany dobrze tylko Gdańsk, Torunia w ogóle nie widać. Powtarzające się wyposażenia wnętrz, nawet w Bremie Niemcy używali krzeseł z logo Gdańska. W plenerach widać było schyłek PRL, te zniszczone zarośnięte chodniki wszędzie nawet w Niemczech. Serial ewidentnie niedoinwestowany. Słabe jednostajne oświetlenie. A efekty specjalne w postaci okrętów wojennych w zatoce gdańskiej to już wyszło śmiesznie. Muzyka też ni nie pasowała, jakoś taka bez wyrazu. Tęskniłem za podkładem takim jak w Klosie.

Ogólnie serial warty obejrzenia, szczególnie dla tych co lubią historię.
 


 
Pazura opowiadał na swoim kanal, że na planie była taka bida, że kiełbasę malowali lakierem bezbarwnym by ludzie nie kradli. Kawior, natomiast był zrobiony roztartego styropianu i pomalowany.

 
Podesłałbyś mi linka? Z checią bym posłuchał co ma do powiedzenia o tym serialu.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”