Wesele 2

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Wesele 2

Post autor: Yvonne »

Już jestem w kinie i czekam.
Oprócz mnie trzy osoby.
Ciche, kameralne kino bez popcornu i innych tego typu "atrakcji".
 
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Wesele 2

Post autor: johny »

Ja dziękuję, podaruję sobie kolejne oglądanie tego jak to Polacy przy pomocy nazistów eksterminowali Żydów. Gdyby nie Niemcy, los narodu wybranego byłby przesądzony.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Barabasz »

Yvonne pisze: 08 paź 2021, 09:52 Już jestem w kinie i czekam.
Oprócz mnie trzy osoby.

 
Ciekawi mnie czy będziesz w stanie od razu obejrzeć dwa filmy z taką dawką mocnych wrażeń.
Możesz zrobić zdjęcie jak wygląda to kameralne kino? 

U mnie Wesele w kinie za tydzień, czekam bardzo, każdy film Wojciecha Smarzowskiego to wydarzenie.  Wesela jestem ciekawy także poza samą fabułą z powodu, jak pokazana będzie Nieszawa i czy zobaczę  znajomych w filmie.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Nie, no johny nie doceniasz genialnego polskiego kina. Arcydzieła z oceną na Filmweb 6,4? No proszę Cię :-D Po zwiastunach widać, że niewiele zmieniono fabułę w porównaniu z pierwszym Weselem. Polacy AD 2021 nadal na weselach bawią się przy Disco Polo, walą wodę, a pana młoda musi być w zaawansowej ciąży. Z kolei jej atrakcyjne i chętne koleżanki, przyjaciółki oraz druhny to korzystają z życia i wiadomo.  Mężczyzni też o zgrozo nie lepsi, a nawet gorsi. Teściowie przeprowadzają rozmowy z przyszłymi zięciami, a tesciowe swoje rozmowy. Oczywiście Polacy  są antysemitami i tylko patrzeć, a spalą Żydów w stodołach. Nie macie wrażenia, że to wszystko już było? Widać Wojciech Smarzowski ma na wszystko jeden sposób. Na film, na jazdę na rowerze, na patrzenie na świat i spędzanie wolnego czasu, na obronę konstytucji. Cały czas tłucze te same stereotypy. Dla mnie Pan Bez Talentu. 
 
 
 
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Wesela 2 nie widziałem, więc się nie wypowiem, ale wszystkie dotychczasowe filmy WS były rewelacyjne. No może oprócz Kleru, który był średni jak na niego. Dokument Sekielskich był lepszy.
Rozumiem że boli Was, że byli jednak Polacy, którzy popełniali zbrodnie i nie powinno się o tym nigdy mówić, a może wtedy stanie się nieprawdą.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Yvonne »

Mysikrólik pisze: 08 paź 2021, 21:24 Wesela 2 nie widziałem, więc się nie wypowiem, ale wszystkie dotychczasowe filmy WS były rewelacyjne. No może oprócz Kleru, który był średni jak na niego.
 
Dopiero dzisiaj była premiera, więc mogłeś jeszcze nie widzieć :)
Zgadzam się, że wszystkie filmy Smarzowskiego są świetne. "Kler" również. Wszystkie, które widziałam, oczywiście. A nie widziałam na przykład "Wołynia", więc na jego temat się nie wypowiem.
"Wesele 2" jest świetne. Dobre, mocne kino. Nie wiem, czy nie najlepszy jego film.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Barabasz »

Fantomas pisze: 08 paź 2021, 14:58 Po zwiastunach widać, że niewiele zmieniono fabułę w porównaniu z pierwszym Weselem.
 Zwiastuny filmowe filmów Smarzowskiego z reguły wprowadzają lekko w błąd co do faktycznej treści filmu. Tak było między innymi z "Drogówką". Ludzie przyszli na komedię, a film okazał się dramatem. Z innymi zwiastunami było podobnie. Wierz mi Fantomasie, że ten film będzie całkiem odmienny od pierwszego Wesela i będzie dużo poważniejszy.
Dla mnie najlepszy filmami Smarzowskiego były "Dom Zły" i "Róża", a najsłabszym "Pod mocnym aniołem".
Oglądaliście też może spektakl TV "Kuracja"? Bardzo dobra sztuka.
Kuracja - teatr telewizji 2001
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Oczywiscie Barabaszu, że poważniejszy no przecież po raz kolejny oskarża Polaków o antysemityzm i zbrodnię w Jedwabnem. Tragedią jest, że na pytanie jacy są dziś Polacy próbuje odpowiedzieć reżyser "inteligent", który za objawioną prawdę uważa tą którą Gross wyssał z palca.
 
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Wymień te kolejne wcześniejsze razy, gdy obraża Polaków i oskarża o antysemityzm.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Zacznę od tego, że Smarzowski w wywiadzie powiedział, że inspiracją do podjęcia w filmie sprawy zbrodni w Jedwabnem była lektura książki Grossa. Wszystkie podane fakty przyjął bezkrytycznie. To wiele mówi o inteligencji reżysera. Tymczasem obciążenie Polaków zbrodnią nie zostało dowiedzione. Najważniejsze wątpliwości przytoczę
1. Jak było technicznie wykonalne (uwzględniając warunki pogodowe i wilgotność drewna) spalenie w stodole ponad 300 osób?
2. Badania wskazują, że do spalenia stodoły użyto benzyny w dużych ilościach. Jak mogli zrobić to Polacy skoro dostępu do benzyny mieli wyłącznie Niemcy? Chłopi dysponowali natomiast naftą, która oświetlali domostwa.
3. Co w tym rejonie porabiało Kommando Zichenau-Schröttersburg, dowodzonego przez Hermanna Schapera?
4. Skąd na terenie zbrodni łuski po kulach. Było bodaj 15 karabinowych i kilka z pistoletu.
Ekshumacji też nie wykonano.
Natomiast znacznie zbrodni w Jedwabnem rozdęto do takich rozmiarów, że jest to podstawa do nazywania Polaków antysemitami.
 
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
VdL (10 paź 2021, 22:02)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Brunhilda »

Dziekuje Fantomasie. Nie widziałam wszystkich filmów Samrzowskiego ale wydaje mi się, ze ma pomysł „jechać” na negatywnych na uczuciach, negatywnych emocjach i wizerunkach z krzywego zwierciadła. No i oczywiście anty Kościól Katolicki.. bo to łatwo. Wydaje mu się, ze odkrywa prawdy… obejrzałam zwiastun Wesela i nie wydaje nie się, żebym chciała to oglądać. Podobnie jak Kleru nie oglądałam i nie zamierzam. Nie lubię i nie popieram ośmieszających Polskę filmów, sztuki.
Jest to pewnie archaiczne i niewątpliwie bardziej aktualne na emigracji niż w samej Polsce ale dbamy o dobre imię Polski za granica. Pocieszam się, ze filmy tego typu do naszych kin nie trafiają… No! Sporadycznie. Na zasadzie kuriozum zreszta.
 
 
Za ten post autor Brunhilda otrzymał podziękowanie:
oldmalarz (30 lis 2021, 16:40)
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Piter »

Brunhilda pisze: 10 paź 2021, 12:53 Dziekuje Fantomasie. Nie widziałam wszystkich filmów Samrzowskiego ale wydaje mi się, ze ma pomysł „jechać” na negatywnych na uczuciach, negatywnych emocjach i wizerunkach z krzywego zwierciadła. No i oczywiście anty Kościól Katolicki.. bo to łatwo. Wydaje mu się, ze odkrywa prawdy… obejrzałam zwiastun Wesela i nie wydaje nie się, żebym chciała to oglądać. Podobnie jak Kleru nie oglądałam i nie zamierzam. Nie lubię i nie popieram ośmieszających Polskę filmów, sztuki.
Jest to pewnie archaiczne i niewątpliwie bardziej aktualne na emigracji niż w samej Polsce ale dbamy o dobre imię Polski za granica. Pocieszam się, ze filmy tego typu do naszych kin nie trafiają… No! Sporadycznie. Na zasadzie kuriozum zreszta.
 
 

 
Podpisuję się w stu procentach pod twoimi słowami. Kler próbowałem obejrzeć dla tzw. zaliczenia i nie dałem rady, po około dwudziestu minutach wyłączyłem. Drogówkę trochę dłużej zdzierżyłem 😁, jakieś 30 minut. Nie cierpię gdy próbuję się ordynarną goliznę, wulgarność języka, negatywne emocje zamienić w sztukę. Też nie lubię gdy szkaluje się Polskę. 
 
Za ten post autor Piter otrzymał podziękowanie:
VdL (10 paź 2021, 21:44)
Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Bruniu zgadzam się. Świat Smarzowskiego wydaje się być jednowymiarowy. Reżyser posługuje się infantylnymi stereotypami. To w zasadzie dyskwalifikuje go jako osobę, która mogłaby nakręcić film o przywarach Polaków. U Smarzowskiego jest tak jak panna młoda to w ciąży, jak wesele to disco polo i wóda do porzygu. A po wódce wiadomo spalić Żyda w stodole. A jak przypominamy sobie dawną miłość to tylko jak wyciągniemy zdjęcie z kieszeni i uronimy nad nim łzę. No ludzie! Co to za bzdury. Bułka z masłem jest bardziej skomplikowana niż umysł Smarzowskiego. Ty Polaku masz się wstydzić bo Ty Polaku pijesz wodę, słuchasz disco polo i palisz ludzi w stodole i robisz inne obrzydliwości. No to ja, Polak odpowiadam Reżyserowi. Nie mam z tym nic wspólnego, że wymyślony przez Ciebie bohater chla i pali Żydów w stodole. Ja tego nie robię. Nie będę się tego wstydzić. Takich ludzi jak Smarzowski wystrugała GW. Tam też jest takie patrzenie na świat. Jeden obalacz komuny Wałęsa. Jeden profesor Bartoszewski. Jeden człowiek honoru Kiszczak. Jeden generał Jaruzelski...i tak dalej. Nie mój świat.
I jeszcze na marginesie. Amerykanie też dokonywali rozliczenia z własnej przeszłości powstały filmy takie jak Pluton, Full Metal Jacket, Łowca jeleni, Czas Apokalipsy. Przepaść i pastwienie się nad Pasikowskim i Smarzowskim. Można? No to w Polsce mamy Wesele 2 i Pokłosie. A potem pytanie dlaczego nie chodzimy do kina na polskie filmy.
 
 
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
VdL (10 paź 2021, 22:02)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Jaki biedny ten KK. Jak łatwo go zranić. Bidulki. Jak niesprawiedliwie są oceniani za tyle dobra, które od wieków niosą ludziom, nie dla własnych korzyści przecież.
Nie dla napełnienia swoich brzuchów i przyjemności, tylko zbawienia duszy, nawet tych którzy tego nie chcą. Nigdy nie wykorzystywali swojej pozycji i władzy dla własnych zachcianek, a teraz tak bezpodstawnie są atakowani. Wstyd, tak bezbronnych i niewinnych, oczerniać.
A Polacy to w ogóle sami dobrzy i sercem na rękach ludzie. Mili, pozbawieni jakichkolwiek ksenofobicznych zachowań. Żaden z nich nie pomyślał nawet nigdy o tym żeby skrzywdzić kogokolwiek o innym kolorze skóry, orientacji seksualnej, czy wyznaniu. W zasadzie z pomocą urzędników KK, z zasady wszyscy mają pewne miejsca w niebie. Santo subito.
 
Za ten post autor Mysikrólik otrzymał podziękowanie:
irycki (10 paź 2021, 18:12)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Bruniu zgadzam się. Świat Smarzowskiego wydaje się być jednowymiarowy. Reżyser posługuje się infantylnymi stereotypami. To w zasadzie dyskwalifikuje go jako osobę, która mogłaby nakręcić film o przywarach Polaków.
No i wszystko jasne. Jak chcesz oglądać filmy które oddają życie jakie się dzieje, bez wyolbrzymiania pewnych zalet i wad, to polecam M jak miłość.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Wesele 2

Post autor: johny »

Fantomas pisze: 10 paź 2021, 15:15 Bruniu zgadzam się. Świat Smarzowskiego wydaje się być jednowymiarowy. Reżyser posługuje się infantylnymi stereotypami. To w zasadzie dyskwalifikuje go jako osobę, która mogłaby nakręcić film o przywarach Polaków. U Smarzowskiego jest tak jak panna młoda to w ciąży, jak wesele to disco polo i wóda do porzygu. A po wódce wiadomo spalić Żyda w stodole. A jak przypominamy sobie dawną miłość to tylko jak wyciągniemy zdjęcie z kieszeni i uronimy nad nim łzę. No ludzie! Co to za bzdury. Bułka z masłem jest bardziej skomplikowana niż umysł Smarzowskiego. Ty Polaku masz się wstydzić bo Ty Polaku pijesz wodę, słuchasz disco polo i palisz ludzi w stodole i robisz inne obrzydliwości. No to ja, Polak odpowiadam Reżyserowi. Nie mam z tym nic wspólnego, że wymyślony przez Ciebie bohater chla i pali Żydów w stodole. Ja tego nie robię. Nie będę się tego wstydzić. Takich ludzi jak Smarzowski wystrugała GW. Tam też jest takie patrzenie na świat. Jeden obalacz komuny Wałęsa. Jeden profesor Bartoszewski. Jeden człowiek honoru Kiszczak. Jeden generał Jaruzelski...i tak dalej. Nie mój świat.
I jeszcze na marginesie. Amerykanie też dokonywali rozliczenia z własnej przeszłości powstały filmy takie jak Pluton, Full Metal Jacket, Łowca jeleni, Czas Apokalipsy. Przepaść i pastwienie się nad Pasikowskim i Smarzowskim. Można? No to w Polsce mamy Wesele 2 i Pokłosie. A potem pytanie dlaczego nie chodzimy do kina na polskie filmy.
 
 



 
Nie chcę wchodzić w dywagacje aby kolejny raz nie być nazwanym faszystą ale dokładnie jest jak piszesz. Na film Smarzowskiego możesz iść i wiesz co zobaczysz (aczkolwiek są pewne chwalebne wyjątki, vide: Róża). 
 
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Brunhilda »

A tak, Johnny, Tez mysle, ze Róża jest wyjątkiem 🙂
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Wesele 2

Post autor: VdL »

Brunhilda pisze: 10 paź 2021, 18:49 A tak, Johnny, Tez mysle, ze Róża jest wyjątkiem 🙂

 
Dobry, chociaż nie wart Oscara.

Na wesele się nie wybieram, wolę równać w górę, niż w dół 👇
Za ten post autor VdL otrzymał podziękowanie:
Piter (10 paź 2021, 23:31)
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Wesele 2

Post autor: TomaszL »

Barabasz pisze: 09 paź 2021, 11:13
Fantomas pisze: 08 paź 2021, 14:58 Po zwiastunach widać, że niewiele zmieniono fabułę w porównaniu z pierwszym Weselem.
 Zwiastuny filmowe filmów Smarzowskiego z reguły wprowadzają lekko w błąd co do faktycznej treści filmu. Tak było między innymi z "Drogówką". Ludzie przyszli na komedię, a film okazał się dramatem. Z innymi zwiastunami było podobnie. Wierz mi Fantomasie, że ten film będzie całkiem odmienny od pierwszego Wesela i będzie dużo poważniejszy.
Dla mnie najlepszy filmami Smarzowskiego były "Dom Zły" i "Róża", a najsłabszym "Pod mocnym aniołem".
Oglądaliście też może spektakl TV "Kuracja"? Bardzo dobra sztuka.
Kuracja - teatr telewizji 2001
 
 

 
Oglądałem Kurację i chyba ze wszystkich dzieł Smarzowskiego, które widziałem to było najlepsze. Ale to dla innego widza niż Drogówka czy Kler, może innym nie podejść. Genialne zdanie ordynatora: z chorobą (i to z każdą) jest jak z łysiną - .... (bez spoilera)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Mysi po pierwsze słowa nie napisałem o Kościele Katolickim , co Tobie nie przeszkodziło Kościołowi dowalić. Po drugie owszem jako Naród mamy wady, zalety i przywary. Do tych ostatnich na pewno nie należy palenie ludzi w stodole, a tak to zostało przedstawione. Po trzecie nie zgadzam się z oskarżeniami o antysemityzm. Tym bardziej, że zrównano zbrodnie niemieckie na Żydach i ich systemową popieraną przez ideologię państwową eksterminację z jednym wydarzeniem. Po jednej stronie masz systemowy przemysł zagłady Żydów, w którym uczestniczą tak czy inaczej miliony Niemców, po drugiej zdarzenie w jednej wsi, w którym zginęło 300 osób. W dodatku w historii tego zdarzenia nic nie jest pewne. Zaczynając od liczby ofiar, poprzez sprawców, a na okolicznościach kończą. Jak dla Ciebie to to samo to nic już nie napiszę. Po czwarte i ostatnie ja jako Polak nie mam powodu się wstydzić i nie mam powodu przepraszać.
 
Za ten post autor Fantomas otrzymał podziękowanie:
johny (11 paź 2021, 19:11)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Fantomas pisze: 11 paź 2021, 08:37 Mysi po pierwsze słowa nie napisałem o Kościele Katolickim
 

 
A bo ten fragment odnosił się do słów Bruni.

 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Barabasz »

Kluczowym słowem w tej sprawie są słowa "nie wszyscy".
NIE WSZYSCY w tamtych czasach byli antysemitami i NIE WSZYSCY ratowali Żydów. Większość społeczeństwa miało obojętny stosunek do tej grupy narodowościowej, jednak w czasie wojny były pewne liczby Polaków w tych dwóch przeciwstawnych grupach. Co nie znaczy, że można uogólniać i wszystkich naszych rodaków można nazwać antysemitami z tym też się nie zgadzam, ale nie można zaprzeczać że takie grupy były i że dopuszczały się ohydnych czynów także takich jak to masowe morderstwo w tej miejscowości. Każdy kraj ma coś za uszami i Polska także.

Nie jestem specjalistą w tej sprawie, jednak czytając przy okazji filmu fragmenty z powojennego śledztwa jak i badań IPN z bodajże 2001 roku ("Wokół Jedwabnego" Machcewicz, Persak- IPN,2002), a dokładnie z zeznań naocznych świadków z imienia i nazwiska taka zbrodnia miała miejsce i dokonali jej bezpośrednio Polacy za przyzwoleniem i zachętom Niemców.
Wg tych badań chyba z 1979 zamordowano ok 900 osób, badania IPN po "częściowej" ekshumacji stwierdzono że było co najmniej 340 osób. Świadkowie mówili o zapędzeniu do stodoły żydów i podpaleniu jej przy pomocy dwóch kanistrów benzyny. Niemcy przy tym byli, jednak wszystko odbyło się rękoma Polaków. Później odnalezione pociski częściowo okazały się pozostałościami bitwy chyba z pierwszej wojny oraz pociskami z 1942 roku. A zdarzenie miało miejsce w lipcu 1941.

Nie wiem czy to będzie ukazane w filmie bo jeszcze nie oglądałem, ale ważna jest przyczyna dlaczego akurat tam dokonano tej zbrodni. Okazuje się, że Żydzi i część Polaków w tej miejscowości od dawna żyli nie pałając do siebie miłością. Kiedy ta miejscowość została na początku wojny zostało zajęta przez sowietów, wg świadków w tym czasie dokonano wielu wywózek Polaków na wschód. Mocno obwiniano o to Żydów, że oni pomagali wskazywać niechętnych nowej władzy co mogło być prawdopodobne. Po ponownym zajęciu przez Niemcy wielu poczuło okazję do rewanżu, co za przyzwoleniem Niemców im się udało.

Nie wiem czy w tym filmie ta zbrodnia jest zrównana z systemową zbrodniczą działalnością hitlerowskich Niemiec czy skupia się on jedynie na tym konkretnym miejscu. Rozumiem Fantomasie, że obejrzałeś ten film lub  gdzieś to wyczytałeś skoro mówisz, że zrównano te kwestie. Myślę, że w filmie chodziło o coś innego, raczej o porównanie pewnej sytuacji społecznej kiedyś do niektórych aspektów, które mają miejsce obecnie.

Ja akurat dobrze oceniam twórców, którzy mierzą się z trudnymi tematami, a takim jest Smarzowski. Kiedyś było kino moralnego niepokoju, tylko wtedy mieli trudniej bo była ostra cenzura. Tym bardziej ja tak oceniam Wojciech Smarzowski, że nie robi tego tylko dla pieniędzy i międzynarodowych nagród. Te filmy są skierowane ewidentnie do Polaków - celem jest żeby nas ostrzec i ewentualnie otworzyć oczy niektórym, że pewne sprawy poszły za daleko. Fakt, że robi to często środkami być może zbyt dosadnymi, być może zbyt dużo przywar skupia w jednym miejscu, ale może po to żeby przesłanie tego filmu trafiło do większego grona Polaków.

Zakładam, że ten film nie jest oskarżeniem Polaków, tylko ich ostrzeżeniem.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Wesele 2

Post autor: PawelK »

Barabasz
Te filmy są skierowane ewidentnie do Polaków - celem jest żeby nas ostrzec i ewentualnie otworzyć oczy niektórym, że pewne sprawy poszły za daleko. Fakt, że robi to często środkami być może zbyt dosadnymi, być może zbyt dużo przywar skupia w jednym miejscu, ale może po to żeby przesłanie tego filmu trafiło do większego grona Polaków.

Zakładam, że ten film nie jest oskarżeniem Polaków, tylko ich ostrzeżeniem.

 
 Problem jest w tym, że ostrzeganie poprzez oskarżanie to nie jest metoda, która trafi do większości ludzi a IMO wręcz przeciwnie. Głupi nie zrozumieją a inteligentni wiedząc, że źle się dzieje i tak w dużej części będą czuli spory dyskomfort. W tej sytuacji tego typu metoda trafi tylko do tych, którzy i tak, regularnie, uprawiają samobiczowanie.
 
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Mysikrólik »

Barabasz pisze: 11 paź 2021, 10:41

Zakładam, że ten film nie jest oskarżeniem Polaków, tylko ich ostrzeżeniem.
 

 
Zapewne tak. Ja też nie czuję się winny palenia Żydów, ani nie oczekuję pochwał za ich ratowanie.
Tak samo Johann urodzony w Berlinie w 1978 r nie ma powodu czuć się winny za Oświęcim, a Misza z Petersburga za zbrodnie NKWD.
Oczywiście skala tych zbrodni jest nieporównywalna, ale też nie udawajmy, że byliśmy tylko i wyłącznie kryształowi.
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Fantomas »

Barabaszu nie do końca było tak jak piszesz. Owszem były postawy heroiczne jak choćby pokazuje historia rodziny Ulmów. Byli też Ci, którzy zachowywali się biernie i ani nie pomagali, ani nie szkodzili. Jednak na podkreślenie zasługuje fakt, że szmalcownictwo było karane śmiercią przez Polskie Państwo Podziemne. Często chyba zapomina się lub po prostu wyrzuca z pamięci to, że Ci Żydzi byli polskimi obywatelami. Tymczasem tu odprawia się samobiczowanie. I to boli bo owszem zdarzyło się Jedwabne, ale też mamy rodzinę Ulmów, Irenę Sendlerową, raport Karskiego, Pileckiego i wielu innych. Czy Żydzi w Izraelu biczują się za zbrodnie Wolińskiej, Brystygiernowej, Fajgina, Różańskiego, albo Bermana, czy wstydzą się za działalność Minca?
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Wesele 2

Post autor: VdL »

Barabasz pisze: 11 paź 2021, 10:41 że dopuszczały się ohydnych czynów także takich jak to masowe morderstwo w tej miejscowości. Każdy kraj ma coś za uszami i Polska także.

 
Żenada
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Wesele 2

Post autor: johny »

Fantomas pisze: 11 paź 2021, 13:51 Barabaszu nie do końca było tak jak piszesz. Owszem były postawy heroiczne jak choćby pokazuje historia rodziny Ulmów. Byli też Ci, którzy zachowywali się biernie i ani nie pomagali, ani nie szkodzili. Jednak na podkreślenie zasługuje fakt, że szmalcownictwo było karane śmiercią przez Polskie Państwo Podziemne. Często chyba zapomina się lub po prostu wyrzuca z pamięci to, że Ci Żydzi byli polskimi obywatelami. Tymczasem tu odprawia się samobiczowanie. I to boli bo owszem zdarzyło się Jedwabne, ale też mamy rodzinę Ulmów, Irenę Sendlerową, raport Karskiego, Pileckiego i wielu innych. Czy Żydzi w Izraelu biczują się za zbrodnie Wolińskiej, Brystygiernowej, Fajgina, Różańskiego, albo Bermana, czy wstydzą się za działalność Minca?

 
W żadnym innym kraju nie było tak, że za pomoc Żydom krany śmiercią był pomagający jak i cała jego rodzina. Dlatego chojrakom co tak teraz mówią o obojętności radziłbym się zastanowić. Nota bene, moja babcia ukrywała Żydówkę w piwnicy. Dowiedziałem się o tym niedawno. niestety babka nie wytrzymała i wyszła z kryjówki. Została rozstrzelana przez Niemców.
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Barabasz »

Rozumiem johny mówiąc o chojrakach piszesz do mnie, jakoś to przełknę.
Tak, może powinienem napisać "mieli neutralny stosunek" niż obojętny. Faktycznie to słowo bardziej tam pasuje.
johny pisze: 11 paź 2021, 14:02W żadnym innym kraju nie było tak, że za pomoc Żydom krany śmiercią był pomagający jak i cała jego rodzina

 
Tak na marginesie dyskusji o filmie: w Serbii funkcjonował analogiczny przepis. Także na ziemiach ukraińskich, na Podolu, obowiązywała kara śmierci.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Piter »

Nie zapominajmy, że Polska znajdowała się pomiędzy dwoma totalitaryzmami (faszyzm i komunizm) które miały jeden cel zniszczyć Polskę i Polaków oraz wszystkie narodowości zamieszkujące Rzeczypospolitą. Zachowania ludzkie są nie do przewidzenia jeśli chodzi o przetrwanie. Jednak porównywanie pospolitych gnid które chciały przetrwać kosztem życia innych do systemowej fabryki zagłady zorganizowanej przez Niemców jest grubą przesadą. Ciekawe czy Niemcy nadal katują się filmami o swojej winie. Odnoszę wrażenie, że te wszystkie filmy o winie Polaków powstają na zamówienie polityczne przedsiębiorstwa holokaust. Jeszcze kilka lat a w opinii ogólnoświatowej będzie krążyła wiadomość, że to "źli Polacy mordowali" biednych" Niemców i Żydów.
Johny ma rację, wszyscy jesteśmy chojrakami, nie wiemy jak byśmy się zachowali w tamtej rzeczywistości.
Mój dziadek był w wehrmachcie bo był Kaszubem, miał ósemkę dzieci i był poniekąd zmuszony do wstąpienia do wrogiej armii. Trafił do Grecji gdzie Niemcy kradli wszystkie zabytki jakie im wpadły w ręce. Ale uciekł z kolegą i przez Turcję dostał się do Armii Andersa. Bił Niemców pod Monte Cassino i nie tylko. Walczył również z Niemcami we wrześniu 39 bo był funkcjonariuszem SG. Czy był zdrajcą i złym człowiekiem, dla mnie nie. Chciał ratować rodzinę. Ojciec mówił, że dziadek nie strzelił do żadnego człowieka będąc w wehrmachcie, za to bił Niemca jako polski żołnierz.
 
Za ten post autor Piter otrzymał podziękowania (total 3):
VdL (11 paź 2021, 17:04) • Fantomas (11 paź 2021, 17:52) • johny (11 paź 2021, 19:10)
Obrazek
Piter
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 267
Rejestracja: 12 maja 2021, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 51 razy

Re: Wesele 2

Post autor: Piter »

A i jeszcze jedno. Jak można przesądzać o winie w Jedwabnem kogokolwiek jeśli nawet nie przeprowadzono ekshumacji i porządnych badań archeologicznych miejsca. Wszelkie próby ich przeprowadzenia blokowane są przez tych których prawda powinna najbardziej interesować. Najwyraźniej ichnich prawda to korzyść mierzalna w konkretnych szeklach.
Za ten post autor Piter otrzymał podziękowania (total 3):
VdL (11 paź 2021, 17:04) • Fantomas (11 paź 2021, 17:52) • johny (11 paź 2021, 19:11)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”