Fotoalbum

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Fotoalbum

Post autor: Konfiturek »

Taka mała ciekawostka przyrodnicza mi się ostatnio przydarzyła. Brałem udział przy remoncie domu jednorodzinnego w zachodniej części Szczecina. Firma, w której pracuję, wynajmowała tam część pomieszczeń i w związku z naszymi przenosinami zobowiązaliśmy się do odremontowania tej części budynku. Na zapuszczonym poddaszu, które czasami wykorzystywaliśmy także częściowo jako magazyn materiałów produkcyjnych, znaleźliśmy wetkniętą w ciemnym zakamarku, czarną skórzaną teczkę, a w niej album fotograficzny. Bez wątpienia była to pamiątka po pierwszych właścicielach budynku, gdyż wszystkie opisy wewnątrz były zrobione po niemiecku (w końcu znajdujemy się na tzw. Ziemiach Odzyskanych). Znalezisko bez wątpienia liczy sobie kilkadziesiąt lat. Wszystkie kartki mocno pożółkły, ale stan określam na bardzo dobry - odniosłem wrażenie, że my jako pierwsi kartkowaliśmy ten album po kilkudziesięciu latach. Aż dziw bierze, że przez te wszystkie lata nikt tej teczki nie zauważył (dach był kiedyś remontowany).

Album został w całości poświęcony wyjazdowi wakacyjnemu do Tyrolu. Udało się także ustalić miejscowość - Mayrhofen im Zillertal. W albumie zachowała się serwetka hotelowa oraz jedno zdjęcie luzem (nie wklejone), na odwrocie którego znajduje się pieczątka lokalnego zakładu fotograficznego.
Co do samego albumu... Pomimo tego, że przedstawia raczej niewielką wartość finansową i historyczną, dla mnie jest genialny ze względu na jego formę artystyczną. Czy dziś przyszłoby komuś do głowy, by relację fotograficzną z wakacyjnego wyjazdu wzbogacić o własnoręcznie wykonane grafiki lub suszone rośliny przywiezione z tejże wycieczki? Już sam fakt, że ktoś zebrał "próbki" flory, przywiózł je do domu, odpowiednio je przygotował, wkleił do albumu i je opisał, jak dla mnie, zasługuje na jak najwyższe uznanie. Szkoda, że nie można już ustalić, kto wykonał tą wspaniałą pracę. Po ludziach tych pozostał jedynie ten bezimienny album...

Znalezisko trafiło do obecnego właściciela budynku. Ja, niestety, nie miałem możliwości choćby go zeskanować. Ale udało się go całego obfotografować. Kilka próbek wrzucam poniżej, gdyż uważam, że warto dzielić się takimi znaleziskami.

PS. Oczywiście nasze logo nie znajduje się w oryginalnym albumie :) Dodałem je od siebie, żeby fotki nie rozeszły się bezimiennie po sieci.
Załączniki
850_3717.jpg
850_3687.jpg
850_3706.jpg
850_3707.jpg
850_3678.jpg
850_3710.jpg
850_3711.jpg
850_3713.jpg
850_3715.jpg
850_3716.jpg
850_3688.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Piękne znalezisko Konfiturek. Fajnie by było znaleźć tych ludzi.

Zobacz to: http://gasthof-thanner.hotelsintyrol.com/de/
Ostatnio zmieniony 01 gru 2019, 19:48 przez PawelK, łącznie zmieniany 1 raz.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Wspaniałe znalezisko, Konfiturku!
Bardzo mi się podobają te rysunki.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

świetne uczucie - zwykły szary dzień, jakaś niewdzięczna robota i nagle trafiasz na coś takiego :)

Na chwilę obecną wydaje mi się, że album powstał w latach 50-tych ub. wieku. Nie sądziłem, że w tych latach Niemcy mieszkali jeszcze w Szczecinie. Muszę to jakoś zweryfikować. A skąd ten wniosek? Naprowadziła mnie na ten ślad pieczątka zakładu fotograficznego.

Zakład nazywa się "Foto Hruschka" i mieści się do dnia dzisiejszego w Mayrhofen. Na ich stronie wyczytałem, że choć ich początki datuje się na 1930 rok, to studio fotograficzne (a tym samym, jak mniemam, ciemnię do wywoływania zdjęć) uruchomili w 1953 roku (ewentualnie w 1948 roku, po zdaniu egzaminu mistrzowskiego na fotografa przez właściciela). W każdym bądź razie było to już po wojnie. Wcześniej zajmowali się jedynie sprzedażą sprzętu foto. W czasie wojny raczej też nie funkcjonowali w branży, bo właściciel od 1939 roku zajmował się "turystyką fotograficzną" z Werhmachtem (korespondent wojenny), z której wrócił dopiero w 1947 roku po zwolnieniu z niewoli.

https://www.zillertalfoto.com/index.php ... tirol.html

Mam ich sygnaturkę i pieczątkę na odwrocie fotki. Wyślę. Może coś się uda dowiedzieć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

świetne znalezisko Konfiturku! :564:
Faktycznie to odkryłeś mały skarb, który może być w tym przypadku początkiem, a nie końcem przygody polegającej na odkrywaniu historii tych zdjęć i tego wspaniale udekorowanego z pietyzmem albumu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Konfiturek pisze:Na chwilę obecną wydaje mi się, że album powstał w latach 50-tych ub. wieku.
W 1954 Kramerwirt wyglądał inaczej

https://www.kramerwirt.at/en/about-us/history/

więc musiało to być po 1954.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

PawleK znasz może jakiś stronę w internecie gdzie ludzie pomagają w rozpoznaniu miejsc z archiwalnych zdjęć?
Bardzo by mi taka strona pomogła.
Chodzi mi o zdjęcie z Polski z czasów okupacji niemieckiej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

PawelK pisze: W 1954 Kramerwirt wyglądał inaczej

https://www.kramerwirt.at/en/about-us/history/

więc musiało to być po 1954.
Dzięki za kolejny trop :) Nie wpadłbym na to żeby porównywać architekturę. Tak sobie jeszcze pomyślałem, że może ktoś poczułby się na tyle mocny w rozpoznawaniu aut i udałoby mu się określić markę i model auta widocznego na dziewiątej fotce (tej z paniami w strojach ludowych)? Może to pomogłoby potwierdzić/zweryfikować teorię o latach 50-tych (lub późniejszych?). Ja się w ogóle w tych tematach nie orientuję :/
Wrzucam interesujący mnie fragment w maksymalnej dostępnej rozdzielczości.
Załączniki
detail.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:PawleK znasz może jakiś stronę w internecie gdzie ludzie pomagają w rozpoznaniu miejsc z archiwalnych zdjęć?
Niestety nie. Mi brakowało jednego miejsca ale ze szlaku Armii Andersa, więc inna grupa ludzi pomagała :-)
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Kapitalne odkrycie. Drugie zdjęcie skojarzyło mi się z Frankiem Dolasem :)
Barabasz pisze:PawleK znasz może jakiś stronę w internecie gdzie ludzie pomagają w rozpoznaniu miejsc z archiwalnych zdjęć?
Bardzo by mi taka strona pomogła.
Chodzi mi o zdjęcie z Polski z czasów okupacji niemieckiej.
Barabasz wrzuć tutaj, na fejsie należę do grupy genealogicznej, którzy zajmują się też historią regionalną.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Ten ktoś był dobrym rysownikiem, takim wesołym!
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Ater pisze:Barabasz wrzuć tutaj, na fejsie należę do grupy genealogicznej, którzy zajmują się też historią regionalną.
Ater, poniżej zdjęcie jakiegoś miasta, które próbuję zidentyfikować.
Czasy okupacji. Pochodziło ze zbioru gdzie były zdjęcia z m.in. kujawsko-pomorskiego, więc jest duże prawdopodobieństwo, że to stamtąd.
Może, ktoś coś rozpoznaje?
Załączniki
co_to_za miasto.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:Czasy okupacji. Pochodziło ze zbioru gdzie były zdjęcia z m.in. kujawsko-pomorskiego, więc jest duże prawdopodobieństwo, że to stamtąd.

Może, ktoś coś rozpoznaje?
Może napisz do Raiffeisena czy rozpoznają oddział?
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Budrys
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 74
Rejestracja: 03 cze 2021, 14:18
Miejscowość: Macioła wielka
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Fotoalbum

Post autor: Budrys »

Postaraj się zrobić skany tego znaleziska. Do kogo to mogło należeć? Widać ktoś miał artystyczną duszę.
Imago animi vultus est.
Nemo patiens, nisi sapiens.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”