Odkrycia w Polsce

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 27 kwie 2021, 16:13 przecież nikt też nie wrócił po największy skarb znaleziony w Polsce w Środzie Śląskiej
Ale co innego skarb specjalnie schowany a co innego miecz, którego nikt raczej nie ukrywał. Mnie też zawsze nurtowało (napisałem mniej więcej to samo co Milady na innym forum) skąd biorą się te odnalezione miecze na polach bitew. Za duże, żeby się zgubić w trawie i za cenne, żeby ot tak porzucić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

irycki zgoda. Miecz to nie igła. Jednak pole bitwy było rozległe. Wyobrażam sobie, że rozciągało się na wielu hektarach. Wytłumaczenie przychodzą mi do głowy dwa. Po pierwsze miecz mógł być w miejscu wówczas niedostępnym. Po drugie rycerz, którego giermek miał wrócić po ekwipunek pokonanego wroga, sam poległ, zatem lokalizacja łupu pozostała nieznana.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: RobertH »

Tak samo może być taka historia . Broń znalazł chłop pańczyźniany ,chciał sprzedać i zarobić ,jednak nie może być przyłapany z takim orężem ,bo zetną mu głowę za rozbójnictwo . Przenosił gdzieś broń ,po drodzę zobaczył patrol żołnierski i w panice wyrzucił do pobliskiego bagienka ,które po wielu latach osuszania terenu stał się teraz łąką .
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Tak, to ciekawe. Pola bitew były dokładnie penetrowane wiec trudno uwierzyć, ze miecz mógł się uchować. Ze swojego poletka wiem, ze europejscy „ protetycy” począwszy od lat 1700nych chodzili po polach po bitwie i poległym rycerzom a później żołnierzom jak w Bitwie pod Waterloo, wyrywali zęby, o ile mieli dobre. Z tych zębów robiło się potem protezy dostępne dla wybrańców ze względu na koszt oczywiście. Zęby osadzane byly w szelaku.
Obrazek

https://www.collectorsweekly.com/articl ... dentistry/
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Bruniu, a wiesz, że szczęśliwym posiadaczem sztucznej szczęki był George Washington :-)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

A wiem, wiem! Ale chyba nie wyrwanych trupom tylko od niewolników, z kosći słoniowej, z zębów krów i koni... itp...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Kolejny skarb odnaleziony i znowu monety
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... upiec.html
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Konfiturek »

Historia rodem z "Nowych przygód Pana Samochodzika" :) Choć osoba pana Kopera raczej nastawia mnie sceptycznie do finału tej akcji.
Zatopione ciężarówki
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Winnetou »

Konfiturek pisze: 18 maja 2021, 21:47 Historia rodem z "Nowych przygód Pana Samochodzika" :) Choć osoba pana Kopera raczej nastawia mnie sceptycznie do finału tej akcji.
Zatopione ciężarówki
 



 
W opisie podano, że zbiory w zatopionych ciężarówkach pochodziły z muzeum Etnograficznego (szkoda, że nie podano z jakiego !?!) czyli akcja rzeczywiście jak z NPPS - morze zbiory Ełku jednak przedostały się dalej nie tonąc w Jezioraku, i tam znalazły swój kres - oczywiście w tym momencie żartuję, ale trop jest ciekawy - Dolny Śląsk obfitował w zabytki etnograficzne.

Jednak artykuł w Wyborczej nie nastraja optymistycznie - DLACZEGO ? - poniżej fragment:

"Jesteśmy w blokach startowych. Mamy już ekipę nurków, która będzie to robiła, mamy archeologów, saperów podwodnych, sprzęt dograny, tylko czekamy na zielone światło. Jest duże prawdopodobieństwo, że te ciężarówki faktycznie tam były, ale czy na przestrzeni lat, to już nie zostało rozgrabione ? Wyciągnięte ? Wiemy, że obok jeziora była dziupla samochodowa. Złodzieje topili tam wraki samochodów. Część tych wraków mieszkańcy wyciągnęli już wcześniej. Czy przy okazji nie wyciągnęli też czegoś więcej ?" (Piotr Koper dla Gazety Wyborczej)

W świetle powyższego wyciagnięcie kilku opon zamiast skarbu wydaje się więc prawdopodobne !

[tak na marginesie - szukając materiałów do znaleziska znalazłem coś z przed kilku miesięcy
https://www.tvp.info/53557297/skrzynie- ... -25-mld-zl
 no i czy wygląd dworku ilustrującego artykuł nie przypomina Nam tego z PSiND ? Tym bardziej że mamy niemal listopadową, deszczową pogodę
myślę, że i w czasach nam współczesnych PS miał by pełne ręce roboty !

Obrazek
 
 
 
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Winnetou pisze: 19 maja 2021, 09:00Choć osoba pana Kopera raczej nastawia mnie sceptycznie do finału tej akcji.
 
 Pan Koper znowu zrobi szum medialny, udzieli kilka płatnych wywiadów polskim i zagranicznym stacjom i wyjdzie na swoje. Ostatnio chyba Discovery wykupiło na wyłączność u niego dokumentację wideo prac poszukiwawczych złotego pociągu i mocno wtopiło bo nic nie znalazł.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Scytowie w Polsce i to pod Toruniem
https://archeologia.com.pl/ponad-25-tys ... ka-uprzaz/
A w ogóle to np. skarbu Czrnobrodego, czyli Edwarda Teacha nigdy nie odnaleziono może czasu już gotować się do wyprawy :-)
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Fantomas pisze: 22 maja 2021, 21:37 A w ogóle to np. skarbu Czrnobrodego, czyli Edwarda Teacha nigdy nie odnaleziono może czasu już gotować się do wyprawy :-)
 
 

 
ooo! Popieram! Wpisuje się na listę! 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Grobowce megalityczne odkryto także w Wielkopolsce. Już nie tylko Kujawy. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... olski.html
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: RobertH »

Fantomas pisze: 28 lip 2021, 20:17 Grobowce megalityczne odkryto także w Wielkopolsce. Już nie tylko Kujawy. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... olski.html

 
Tak obok Poznania 10 km na płn., w lesie miejscowości Sobota . Na lidarze każdy może to zobaczyć. Niby tak blisko Poznania a jak wiele do odkrycia. Jak grobowce to i osiedle musiało być z długich chat , może to obecna któraś z miejscowości ?
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszL »

Ale ja nie zapomnę Wietrzychowic i fajnego spotkania grupowiczów już po zlocie w Brześciu Kujawskim.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Hanka »

TomaszL pisze: 29 lip 2021, 16:21 Ale ja nie zapomnę Wietrzychowic i fajnego spotkania grupowiczów już po zlocie w Brześciu Kujawskim.

 
Pomysłodawca festynu archeologicznego w Wietrzychowicach Adam Myrta nie organizuje już tam tej imprezy. Wiosną tego roku pojawił sie w u mnie w bibliotece i rozmawialiśmy o tym, że to było bardzo ważne wydarzenie kulturalne które gromadziło dużą liczbę turystów i pasjonatów archeologii i historii. Ludzie potrafili przejechać setki kilometrów np z Poznania by uczestniczyć w tym jakże fajnym festynie. I właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł by "Wehikuł czasu" przenieść do Brześcia. Nie ma u nas grobowców megalitycznych ale Brześć słynie z wielu  niesamowitych odkryć np chaty trapezowatej czy naczynia do produkcji sera. Zaczynamy już w tym roku. Pieniędzy nie ma zbyt wiele ale postaramy się zrobić też fajne wydarzenie. Chata pojawi się pewnie w kolejnym roku a w tym będzie wielu naukowców i pasjonatów tego okresu historycznego, którzy postarają się przybliżyć zwiedzającym tamte realia. Impreza będzie odbywać się na terenach wokół jeziora Cmentowa oraz w BCKiH Wahadło. Zapraszam wszystkich chętnych 18 września 2021 r. do uczestnictwa. Dokładny plan przedstawię gdy tylko będę znała szczegóły Już mogę zdradzić że jednym z naukowców, którzy zostali poproszeni o uczestnictwo, przygotowanie stoiska z ... (jeszcze nie wiem z czym ) i prelekcję będzie TomaszK.
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Yvonne »

Hanka pisze: 29 lip 2021, 20:35
Zapraszam wszystkich chętnych 18 września 2021 r. do uczestnictwa. Dokładny plan przedstawię gdy tylko będę znała szczegóły Już mogę zdradzić że jednym z naukowców, którzy zostali poproszeni o uczestnictwo, przygotowanie stoiska z ... (jeszcze nie wiem z czym ) i prelekcję będzie TomaszK.
 


 
Wspaniale!
Będziemy oczywiście :)
 
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Jak tylko będę miał wolny czas to nie odpuszczę takiego wydarzenia. Tym bardziej, że będzie można posłuchać wykładów TomaszKa.
Hanka, jaka jest przyczyna zerwania z tradycją organizowania festynów archeologicznych w Wietrzychowicach? Frekwencja była raczej zadowalająca, a samo wydarzenie bardzo ciekawe.
Szkoda bo kujawskie grobowce starsze niż Stonehenge to naprawdę nie lada gradka, a mimo to mało jeszcze rozpowszechniona wśród świadomości polskich i zagranicznych podróżujących . Ten festyn zawsze przyciągał nowych turystów, a szczególnie dzieci mogły złapać haczyk historyczny dzięki wspaniałym warsztatom towarzyszących temu wydarzeniu.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Hanka »

O przyczynie zerwania współpracy mogę napisać Ci na priv. Impreza w Wietrzychowicach się odbędzie ale będzie miała raczej charakter festynu ludowego z koncertem disco-polo. Zobaczymy co nam wyjdzie w Brześciu bo obsada stanowisk i kadra naukowa, która przyjeżdżała tam będzie w tym roku u nas.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Hanka pisze: 30 lip 2021, 18:39 Impreza w Wietrzychowicach się odbędzie ale będzie miała raczej charakter festynu ludowego z koncertem disco-polo.
 
Hanko okazuje się że chyba nie będzie tak źle (wiadomość z dzisiejszej Gazety Wyborczej):

"...Od lat we wrześniu na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice odbywa się festyn archeologiczny. W tym roku imprezę zaplanowano 5 września.
Jak informują organizatorzy, podczas festynu prezentowane będą stanowiska archeologii doświadczalnej ukazujące życie w neolitycznej wiosce.
Będzie można spróbować swoich umiejętności w lepieniu glinianych naczyń, potrenować strzelanie z łuku. Uczestnicy zobaczą, jakimi narzędziami i
przedmiotami posługiwano się dawniej w życiu codziennym. Będą stanowiska związane z myślistwem i łowiectwem, gdzie zaprezentowane
zostaną dawne techniki obróbki skóry, sposoby wytwarzania narzędzi z rogu, przedmioty związane z rybołówstwem, tkactwem, a także wypiek
podpłomyków i wędzenie mięsa. Na specjalnym stanowisku będzie można kupić sobie jakąś pamiątkę z imprezy, np. pocztówkę, kubek itp.

Podczas imprezy zaplanowano koncert folkowego zespołu Orkiestra świętego Mikołaja. Zagra także Zespół Jar tworzący muzykę inspirowaną
m.in. legendami i obrzędowością Słowian, a także duet Żniwa łączący elementy folku, muzyki dawnej i współczesnej...."


Wychodzi zatem, że będziemy mieli w pobliżu jednoczenie dwie imprezy historyczne w jednym czasie  :-/

 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Hanka »

Może dużo krytyki było i teraz starają się jednak zrobić tak, jak było w latach ubiegłych. Żeby ocenić - trzeba uczestniczyć.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

W takim razie postaram się uczestniczyć w obu wydarzeniach.

Przy okazji zapytam może ktoś wie. Czy grobowce kujawskie w Wietrzychowicach i Sarnowie mające ok. 5500 lat to najstarsze "budowle" ludzkie w Polsce czy są jakieś inne jeszcze starsze?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Nie jestem pewien czy impreza w Brześciu miała nawiązywać do Wietrzychowic, ale w Brześciu już od kilkudziesięciu lat powinny odbywać się festyny archeologiczne. W pobliżu brzeskiego jeziora Cmentowo odkopano w latach 60-tych pozostałości osady złożonej z kilkudziesięciu drewnianych domostw (tzw. chat trapezowych), długości po 30m każdy. To był najbardziej rozwinięty cywilizacyjnie ośrodek w tej części ówczesnej Europy, o charakterze elitarnym, na co podobno wskazują odkopane zabytki i rodzaj diety mieszkańców. Tam już dawno miała powstać rekonstrukcja w rodzaju Biskupina i to tym odkryciom ma być poświęcony festyn archeologiczny 18 września. Mam nadzieję że takie festyny będą teraz co roku, a mieszkańcy Kujaw będą mieli tym samym  więcej imprez archeologicznych do odwiedzenia. 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Przepraszam, ze zmieniam temat I z Brześciu przenoszę Wasza uwagę do Bydgoszy ale znalazłam coś takiego. Yvonne, byłaś tam?
https://www.tvp.info/55176281/bydgoszcz ... zed-wiekow
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Co prawda to nie w Polsce ale odkrycia dokonali polscy archeolodzy!

https://www.tvp.info/55317989/egipt-arc ... ym-egipcie
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Naszyjnik piękny musiał być… i w kształcie serca?! Myślałam, ze to może współczesny motyw.

https://www.tvp.info/55498529/na-budowi ... -bizuterie
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: VdL »



Link dotyczy wykopalisk w więzieniu w Łęczycy. Szukają tam grobu Księcia Kazimierza II Łęczyckiego.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Myślę, że księcia pochowano raczej w jakiejś kaplicy, a to chyba fragment zwykłego cmentarza. To na prawo od szkieletu, to tzw. "gruz kostny" - szczątki znajdywane przy przekopywaniu starych grobów i zakopywane razem. 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

To by się przecież zgadzało, więzienie to dawny kompleks klasztorny dominikanów wraz z kaplicą oczywiście. Godne miejsce na pochówek książęcy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”