ślad końca świata

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Brunhilda pisze:
irycki pisze:Bomba!
Ale co? Napisałeś to ironicznie czy myślisz, ze to heca?
Napisałem na poważnie ale to faktycznie chyba Prima aprilis i dałem się nabrać :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Barabasz pisze:U nas furorę zrobil żart o znalezieniu w archiwum zdjecia z przygotowan do bitwy pod Grunwaldem w archiwum akt nowych. :-D
https://www.tvp.info/53087726/bitwa-pod ... akt-nowych
A tak! Widziałam to zdjęcie ! :-D :-D :-D
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

To raczej ślad początku świata ale znaleźli, jak myślą, nowego starego przodka
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Brunhilda pisze: 25 cze 2021, 17:27 To raczej ślad początku świata ale znaleźli, jak myślą, nowego starego przodka
 https://nl.nytimes.com/f/newsletter/r-P ... gEAAAAAA~~
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Okazuje się, ze Yersinia pestis, bacteria, która była odpowiedzialna za Czarna Smierć w XIV wieku, może być jeszcze o 2000 lat starsza niż naukowcy uważali do tej pory. Tylko, ze te starsze odmiany nie były rtak groźne i nie mogłyby, jak się uważa, spowodować tak wielkiej pandemii. Naukowcy wyizolowali bacterie Y.pestisz kości i zębów z pochówku znalezionego w XIV wieku w Łotwie.

Obrazek
https://apple.news/A1fZFOuv8QG2ctNLR_PwOyg

Doczytałam się, ze
1. Ta pandemia łaskawie obeszła się z terenami Polski, uważa się, ze dlatego, ze szczury, które byly rezerwuarem tej bacterii jakos w Polsce nie lubiły , ściśle, nie odpowiadalo im jedzenie. Stawiam , ze nie lubiły bigosu…
2. Uważa się, ze pandemia wyglądała dzięki kwarantannie, odpowiednikowi naszych lockdown… tyle lat i nie ma lepszego wyjścia… a wydawałoby się, ze my to już wszystko wiemy…
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

To znowu początek świata. Co z tymi denisowianami? To byli myślący ludzie czy nie? Tomaszku, wiesz coś o ich czaszce? Mieściła jakiś konkretny mózg?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Piszą o nich archaiczni ludzie. Ale to nie byli ludzie w dzisiejszym słowa znaczeniu? Tzn modern humans?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Tj znaleźli tylko jakieś drobne kosteczki na razie , czaszki nie ale robili rekonstrukcje i z grubsza głowę. Można z tego coś wydedukować? Neandertalczycy, uważa się, ze coś mowili.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: TomaszK »

Nie wiem o co pytasz, bo nie dałaś żadnego odnośnika, ale jeżeli o ludzi z Denisowej Jaskini na Syberii, to 40 tys. lat temu, to już byli ludzie. Bardziej prymitywni od australijskich Aborygenów (uznawanych za najbardziej pierwotną grupę ludności współczesnej) ale już na pewno byli inteligentni i mówili, bo wiadomo że nawet wcześniejsi Neanderatlczycy (np. najstarsi Polacy 115 tys lat, starszy paleolit, jaskinia Ciemna) mieli już wierzenia, kult zmarłych i opiekowali się zasłużonymi starymi osobami. 15 tys. lat po Denisowianach, ludność z Cro-Magnon, to już byli ludzie zupełnie współcześni, a przynajmniej mieli pojemność jamy czaszkowej taką jak my. 
 
 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Tak, o nich pytałam. Czyli to już ludzie byli? Młodsi od Neandertalczykow? Czyli bardziej zaawansowani? Ale po nich mniej pozostałości ( kości, naczynia itd) zostało niż po Neandertalczykach? A homo floresiensis? Jak się do Neandertalczykow i Denisowian ma? A Denisowianie tylko na Syberii mieszkali?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

A trzonowce Denisowianie mieli całkiem jak nasze. Może bardziej roślinożerne? A może po prostu starte chociaz nie wygladaja na zjedzone. Szkliwo wydaje się intact. Z drugie strony trudno powiedzieć bo pokryte tarnish jakimś, może kamień? Może wiek?
https://www.livescience.com/22833-denis ... llery.html
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: ślad końca świata

Post autor: Brunhilda »

Przeczytałam w TVP Nauka, że:

Homo naledi, wymarły gatunek człowieka żyjący w plejstocenie potrafił tworzyć symbole, o czym świadczy sposób pochówku zmarłych. Lee R. Berger wraz z zespołem udowodnił, że myślenie symboliczne mogło być obecne na długo przed pojawieniem się człowieka współczesnego, bo już nawet 250 -350 tysięcy lat temu, a świadczą o tym odkryte miejsca pochówku zmarłych Homo naledi. Odkrycie to najstarszy przykład świadomego pochówku.
https://nauka.tvp.pl/75042472/najwaznie ... -tvp-nauka

Czy to też jacyś praludzie?  Tylko z 1/3 mózgu jak piszą. 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”