Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Post autor: Winnetou »

Witam,

wiele serwisów historyczno- archeologicznych zamieszcza ostatnio informacje o odkryciu zaginionego w okresie reformacji wielkiego kościoła (trójnawowy, dł ok 30 m.) w Saksonii (region Eisleben) wzniesionego przez Ottona I na cześć św. Radegundy, księzniczki Turyńskiej żyjącej w okresie Merowingów.
Badacze spekulują, że może być to jedno z Palatiów Książęcych tego władcy - wiadomo, iż Otto I przykładał wielka wagę do tego miejsca.
Choć nie pojawiły się jeszcze konkretne hipotezy co mogło być tak znaczącego w tym miejscu. (Również jego syn Otto II pojawiał sie w tym miejscu - pisze o tym w swej kronice Thietmar z Merseburga).
Pewnie nie zwrócił bym na ten fakt większej uwagi gdyby nie pewne analogie z Palatium Księżnej Salomei pod Łęczycą. Tam także pojawiła się ogromna budowla w "szczerym polu", którym jest do dziś (pole kukurydzy).

http://techzle.com/lost-palatinate-reveals-secrets

Obrazek
 
 
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Post autor: TomaszK »

Też wychwyciłem tę wiadomość. Mieli szczęście, że przez następne kilkaset lat nikt w tym miejscu nic nie zbudował. Zazwyczaj w miejscu starych palatiów i kościołów, budowano nowe. 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Post autor: Fantomas »

Wow. Co za odkrycie. Co do Tumu to w temacie jemu dedykowanym starałem się wyjaśnić to "szczere pole".
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 09 lip 2021, 20:06Co do Tumu to w temacie jemu dedykowanym starałem się wyjaśnić to "szczere pole".
Gdzie ? Nie mogę znaleźć.

 
 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkryto zaginione Palatinum Książęce w Saksonii

Post autor: Fantomas »

viewtopic.php?t=1685
Tutaj
1. Gród w Tumie pochodzi z X wieku. Został zniszczony przez Krzywoustego i w tym samym miejscu odbudowywany.
2. Odległość pomiędzy grodem, a kolegiatą nie jest duża. Widać to doskonale na filmie z drona, który wrzuciła Milady
3. Kolegiata powstaje w miejscu opactwa Benedyktynów z XI wieku
4. Teren jest podmokły co potwierdzają i VdL i Milady nie wiem jaki był przebieg Bzury. Stare koryto rzeki wskazuje, że było to niedaleko grodu.
5. Teren, pomiędzy Kolegiatą, a Grodem wypełniać mogły typowe dla podgrodzia warsztaty i pracownie rzemieślnicze oraz kramy lub też wsie służebne.
6. Miasto Łęczyca jest lokowane w XIII wieku już w nowym miejscu.
Ogólnie Łęczyca była ważnym ogrodem w państwie piastowskim. Bliskość Bzury, ważnej arterii rzecznej pomagała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”