Propozycja wspólnego spektaklu.

Dział poświęcony sztuce
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Propozycja wspólnego spektaklu.

Post autor: irycki »

Fantomas pisze: 14 wrz 2021, 13:25 Takie epatowanie symbolami komunistycznymi, wręcz propagowanie systemu totalitarnego jest w złym guście, niepotrzebne i fatalne. Jest też prawnie zakazane.

Gdzie Ty tu widzisz propagowanie systemu komunistycznego?

Rozumiem że filmów wojennych też już nie kręcimy, bo propagowanie symboliki nazistowskiej też jest zakazane, a na tych filmach co chwila wisi jakaś swastyka czy inna gapa. I portret wodza też się czasami trafi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Vasco »

Tak. Na początku jest rozmowa z Piłatem, a później wprowadzenie do czasów współczesnych do ZSRR. I to jest zdjęcie z tego fragmentu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz

Fantomas pisze: 14 wrz 2021, 13:25 Takie epatowanie symbolami komunistycznymi, wręcz propagowanie systemu totalitarnego jest w złym guście, niepotrzebne i fatalne. Jest też prawnie zakazane.

To też? To rok 1832...

Obrazek

W spektaklu jest tyle propagowania komunizmu co i u Bułhakowa ;)

Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Post autor: Fantomas »

U Bułhakowa nie ma wcale. Znam Mistrza i Małgorzatę, bardzo lubię. Miałem też szczęście w przeszłości obejrzeć Mistrza i Małgorzatę w teatrze i spektakl bardzo mi się podobał. Widziałem również wersję telewizyjną. Nie uważam, aby takie scenki były konieczne.
Zgodzisz się Vasco, Nędznicy to zupełnie inna historia. Inne czasy, no i nie ma tutaj portretu znanego ludobójcy. Filmy wojenne to też trochę coś innego.
Na forach pojawiły się głosy krytyczne. Ci, którzy widzieli spektakl piszą o błędach reżysera i scenografa. Piszą, że muzyka jest słabą stroną przedstawienia. Chwalą też zespół aktorski za nietuzinkowe kreacje i profesjonalizm. Może coś w tym jest? Pamiętam kilka poprzednich projektów Józefowicza i być może jest tak, że z arcydzieła literatury światowej skroił coś na miarę kiczowatej, lekkostrawnej, prostej w odbiorze papki dla każdego. A przecież teatr zawsze stawiał pewne wymagania. To tylko moje myśli po zapoznaniu się z wpisami tych, którzy sztukę widzieli. Sam nie widziałem i zdania nie mam.

Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Miejscowość: Bydgoszcz
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Post autor: Yvonne »

Fantomasie, skoro lubisz "Mistrza i Małgorzatę", może dołączysz do nas w styczniu?
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Post autor: Fantomas »

Yvonne pisze: 14 wrz 2021, 14:05 Fantomasie, skoro lubisz "Mistrza i Małgorzatę", może dołączysz do nas w styczniu?

Ciężko mi coś powiedzieć. Chętnie bym zobaczył ponownie Mistrza i Małgorzatę. Super byłoby również obejrzeć "Biesy" oraz "Dekameron". 
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz

Vasco pisze: 14 wrz 2021, 13:32W spektaklu jest tyle propagowania komunizmu co i u Bułhakowa ;)
Fantomas pisze: 14 wrz 2021, 14:03U Bułhakowa nie ma wcale.
Czyli dobra analogia :) To jest pokazanie miejsca i czasu, gdzie dzieje się akcja. Może można było pokazać inaczej ale wybrano tak. Mnie te flagi czy portret nie zgrzytał w tym kontekście. To na pewno nie było propagowanie komunizmu. Wręcz przeciwnie.

Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Miejscowość: Bydgoszcz
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Post autor: Yvonne »

Vasco, a już zostawiając z boku goliznę i scenografię, czy spektakl zrealizowany jest zgodnie z fabułą książki?
Czy są jakieś znaczące różnice?
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz

Nie podejmę się oceniać. Książkę czytałem prawie 20 lat temu, od tego czasu obejrzałem różne ekranizacje i spektakle, i nie rozróżnię już co z fabuły było w książce a co gdzieś ktoś przerobił.

Zresztą wiesz jak jak to jest z moją pamięcią podczas naszych konkursów - nawet gdy przypominałem sobie książkę tuż przed zlotem.

Nie zgrzytało mi tam za bardzo nic, więc najważniejsze rzeczy się zgadzają. Oczywiście są skróty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sztuka”