Igraszki z Diabłem [Teatr TV] 2020 r.

Dział poświęcony sztuce
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Igraszki z Diabłem [Teatr TV] 2020 r.

Post autor: Barabasz »

Nie wiem czy kiedyś oglądaliście spektakl "Igraszki z Diabłem" z 1980 r? To jeden z najsłynniejszych i najbardziej zabawnych spektaklów telewizyjnych. Ze świetnymi rolami Kociniaka, Kowalewskiego, Zawadzkiej, Pokory, Kamasa...

...Nieustraszony żołnierz Marcin Kabat powraca z długiej wojaczki w rodzinne strony. Napotyka diabły, rozbójnika i pustelnika, a także piękną dziewczynę. Mierzy się też z piekielnymi mocami....

Po czterdziestu latach zdecydowano się na jego nową wersję. Czy dorówna choć w części pierwowzorowi, możemy się przekonać dzisiaj w TVP1 o 21:00. Tym razem zagrają m.in Trela, Musiał, Dziędziel, Dymna, Globisz.
Załączniki
Igraszki z diabłem - 2020
Igraszki z diabłem - 2020
Igraszki z diabłem  - 1980
Igraszki z diabłem - 1980
Ostatnio zmieniony 13 sty 2020, 08:14 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Starą wersję uwielbiam i wielokrotnie oglądałem. Jak będzie z nową, trudno powiedzieć, tym bardziej, że nie obejrzę. :/
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Von Dobeneck pisze: Jak będzie z nową, trudno powiedzieć,:/
no jak bedzie? ..jak zwykle :)
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

oldmalarz pisze:
Von Dobeneck pisze: Jak będzie z nową, trudno powiedzieć,:/
no jak bedzie? ..jak zwykle :)
Pewnie tak. :-D
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

Von Dobeneck pisze:Starą wersję uwielbiam i wielokrotnie oglądałem. Jak będzie z nową, trudno powiedzieć, tym bardziej, że nie obejrzę. :/
Ja też uwielbiam i też wiele razy oglądałam. Dziś obejrzę :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Już obejrzałem. Mnie sie podobało, zresztą nakręcone w tym samym duchu, co tamto z Marianem Kociniakiem. Nie pasował mi tylko odtwórca głównej roli, Marcina Kabata. Kto to jest, ktoś go zna ? Reszta aktorów - genialna. Same znane sławy.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Ja nie obejrzałem gdyż byłem zajęty, ale sobie nagrałem. Mam świadomość, że pierwowzór trudno będzie przebić, bo to mistrzostwo, ale i tak jestem bardzo ciekawy.

Do obejrzenia jest też na: vod.tvp.pl
Ostatnio zmieniony 14 sty 2020, 13:58 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Barabasz pisze:Ja nie obejrzałem gdyż byłem zajęty, ale sobie nagrałem. Mam świadomość, że pierwowzór trudno będzie przebić, bo to mistrzostwo, ale i tak jestem bardzo ciekawy.

Do obejrzenia jest też na: vod.tvp.pl
Dzięki za linka, właśnie oglądam i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony grą Musiała. Naprawdę nieźle, klimat zachowany, chociaż Dariusz Gnatowski, jako Sarka Farka nie dorównuje Kowalewskiemu. Całkiem przyjemnie się to ogląda. :564:
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Barabasz napisał/a:
Ja nie obejrzałem gdyż byłem zajęty, ale sobie nagrałem. Mam świadomość, że pierwowzór trudno będzie przebić, bo to mistrzostwo, ale i tak jestem bardzo ciekawy.

Do obejrzenia jest też na: vod.tvp.pl


Dzięki za linka, właśnie oglądam i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony grą Musiała. Naprawdę nieźle, klimat zachowany, chociaż Dariusz Gnatowski, jako Sarka Farka nie dorównuje Kowalewskiemu. Całkiem przyjemnie się to ogląda.
Pierwszy raz widziałem to jako całkiem małe zdaje się dziecko i pamiętam, że byłem zafascynowany.

Ja wiem, że tamto wykonanie trąci myszką, ale jest po prostu genialne.
Tam nie ma słabej roli. Od Zawadzkiej, przez Kociniaków, Pokorę, Kowalewskiego, Kondratów, Kamasa aż po epizody Gajosa, czy Rewińskiego.
Nie chciałbym wchodzić w ich buty będąc aktorem.
Boję się obejrzeć sztukę w nowej odsłonie.

Drugie dzieło które wywarło na mnie tak duże wrażenie, mniej więcej w tym samym czasie, to "Rękopis znaleziony w Saragossie". Był jeszcze film "Piekło i niebo", choć ten zrozumiałem dopiero później.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Mysikrólik pisze:Rękopis znaleziony w Saragossie". Był jeszcze film "Piekło i niebo"
Uwielbiam te filmy!!! :-)


Dla tych, którym podobały się "Igraszki z diabłem", to drugim koniecznie do obejrzenia przedstawieniem na podstawie dramaturga Jana Drdy jest "Zapomniany Diabeł" .
Równie śmieszny i też już chyba kultowy spektakl TV z 1985 r.. Z Gajosem, Seniuk, Grabowskim... Dzisiaj w TVP Kultura o 20:30
Nie przegapcie tej okazji!!!

...Ze wsi Długie Kabaty od lat nikt nie trafia do piekła. Specjalny wysłannik Belzebuba ma sprawdzić, co jest przyczyną tego haniebnego stanu rzeczy....

Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Uwielbiam „Igraszki z diabłem”. To jedna ze sztuk, które sprawiły, że jako dziecko pokochałem teatr. Zdziwienie wśród rodziny i koleżanek/kolegów było spore, bo jak to tak, że 10-latek lubi teatr telewizji? A ja do tego dokładałem Pegaz, Kabaret Olgi Lipińskiej, Sondę i brnąłem przez podstawówkowe życie :)
Co do nowej wersji „Igraszek”, obejrzałem i cóż.... Myślę, że drugi raz się nie skuszę. Nie chcę psuć zabawy, więc na tym poprzestanę.
Poprzednią wersję widziałem wielokrotnie i pewnie na tym się nie skończy. Trąci co prawda myszką, ale dla tamtych kreacji poświęcę się.
PS. Tak, „Zapomniany diabeł” to także pozycja obowiązkowa.

Mysikróliku, „Pamiętnik...” czy „Piekło i niebo” trzeba zobaczyć. Z tamtego okresu dorzucam do tego zestawu jeszcze coś od siebie: „Do widzenia, do jutra”, „Pociąg”, „Baza Sokołowska”, „Pętla” oraz nowele „Zaliczenie” z Bardinim i Olbrychskim czy „Chciałbym się ogolić” z Maklakiewiczem i Gogolewskim.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2020, 22:03 przez seth_22, łącznie zmieniany 4 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Zaczęłam oglądać i po kilku minutach przekonałam się, że jednak nic się nie zmieniło.
Nigdy nie lubiłam oglądać teatru TV i nadal nie lubię.
Teatr tylko na żywo!
Inaczej nie czuję żadnych emocji.
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Obejrzałem całość i myślę, że jednak wrócę do starej wersji.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Barabaszu, a czy Igraszki można gdzieś zobaczyć?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020, 07:27 przez Brunhilda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Starą wersję z 1980 r można obejrzeć tu:
>>>cda.pl

Nową wersję z 2020 r. można obejrzeć tu:
>>>vod.tvp.pl
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020, 07:45 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Dzięki Barabaszu. Cda działa ale vod u mnie nie chce odbierać. Ciekawe, ze nie wszystko. Jakieś programy na vod można a pod Igraszkam8 napisali, ze w mojej strefie ze względów licencyjnych nie można.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Obejrzałem oby dwie wersje po kolei .
Starsza ze względów wieku i sentymentu do aktorów bardziej mi się podobała ,i ich interpretacja postaci.
Nowa wersja też ciekawa . Zagrana i wyreżyserowana z manierą współczesnej gadki nastolatków. Mam nadzieję ,że był to efekt zamierzony by przyciągnąć młodszego widza " hej ,noooo przestań ..." :)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020, 12:23 przez RobertH, łącznie zmieniany 1 raz.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

RobertH pisze:Obejrzałem oby dwie wersje po kolei .
Starsza ze względów wieku i sentymentu do aktorów bardziej mi się podobała ,i ich interpretacja postaci.
Nowa wersja też ciekawa . Zagrana i wyreżyserowana z manierą współczesnej gadki nastolatków. Mam nadzieję ,że był to efekt zamierzony by przyciągnąć młodszego widza " hej ,noooo przestań ..." :)
No właśnie, ja mam tak samo. Dziwi mnie trochę rola Anny Dymnej jako anioła płci męskiej, przecież na pierwszy rzut oka widać, że to kobieta i pomimo wieku i tuszy, bardzo piękna. Zresztą, uważam, że mimo wieku i tuszy też jestem piękny(prawie). :-P :-P :-P :-D :-D :-D
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Akurat Anna Dymna była moim zdaniem jednym z mocniejszych akcentów tego spektaklu. Podobnie Krzysztof Zawadzki jako Belial. Może jestem za stary i nie nie czuję tego, albo nie zrozumiałem, co Autor miał na myśli, ale „Igraszki...” w nowej odsłonie zwyczajnie mnie rozczarowały.

Mierzenie się z legendą zawsze jest trudne, a można było się spodziewać, że starsi widzowie skonfrontują obie wersje. Dla pewności obejrzałem wczoraj stare „Igraszki...”, żeby sprawdzić, czy nie chodzi tylko o sentymenty. I z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że nie.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2020, 08:36 przez seth_22, łącznie zmieniany 1 raz.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Wczoraj wreszczie obejrzałem i w sumie uważam przedstawenie za udane.

Całość miało formę nowoczesną przystającą do naszych czasów (faktycznie ukłon w stronę młodzieży), bardzo ładna scenografia (przedsionek piekła w krainie ze ściętymi drzewami, a samo piekło właściwe w jakiejś odkrywkowej kopalni węgla), ciekawe efekty specjalne, nieźle wkomponowane współczesne piosenki.

W sferze aktorskiej było już troszkę gorzej, ale wiadomo, że aktorzy mieli poprzeczkę ustawioną bardzo wysoko.
Ku mojemu zaskoczeniu najlepiej wypadł Maciej Musiał w roli Lucjusza, grał bardzo swobodnie i ciekawie i pasował na młodego diabełka. Trochę mniej, choć podobali mi się Radosław Krzyżowski jako Solfernus i Anna Dymna jako anioł Teofil (podobno aniołowie nie mają płci :) ). Dobry był też Dariusz Gnatowski jako Sarka-Farka - obecnie chyba najlepszy do tej roli, chociaż wiadomo że to nie to co Krzysztof Kowalewski.
Jerzy Trela jako ojciec Scholastyk nie przekonał mnie, Wojciech Pokora w poprzedniej wersji był bezbłędny. Nie przekonali mnie też Michał Majnicz jako Marcin Kabat, brak mu tej charyzmy, humoru co miał Marian Kociniak, ponadto miał jakiś dziwny sposób wymowy. To samo z Pauliną Kondrak w roli Kasi, Magdalena Zawadzka była ciekawsza. Ale trzeba przyznać, że zakorzeniony obraz aktorów z poprzedniego spektaklu trudno będzie zastąpić.

Mimo iż poprzednia wersja, nie została zrzucona z piedestału i pozostanie ideałem, jednak
tak czy tak miałem przyjemność z oglądania tej sztuki w nowej wersji :-) :-) :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

seth_22 pisze:Akurat Anna Dymna była moim zdaniem jednym z mocniejszych akcentów tego spektaklu.
Mnie nie chodzi o grę Anny Dymnej, bo zagrała świetnie. Zastanawiam się dlaczego zagrała anioła Teofila, osobnika o ewidentnie męskiej proweniencji. Może i aniołowie nie mają płci, ale my mamy dwie, a nawet trzy, jeśli wierzyć dyrektywom UE. Robienie więc na siłę z pięknej Anny Dymnej anioła-chłopa, to nie to samo, co zrobienie Nikifora z Krystyny Feldman. Ale podobnie jak Ciebie, nowa odsłona Igraszek z diabłem, też mnie rozczarowała. Jak dla mnie, najbardziej wiarygodną postacią był Lucjusz grany przez Michała Musiała. Chłopak ewidentnie ma talent.
ODPOWIEDZ