Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Oficjalne zloty Miłośników Samochodzikowej Przygody
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: irycki »

Ciekawe. Jeśli nie będzie go w programie zlotu, to pewnie zajedziemy tam w przyszłe wakacje. Jakoś ten zamek umknął mojej uwadze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Fantomas »

Zamek jest o tyle ciekawy, że oferuje noclegi.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: irycki »

Wow! To jeszcze lepiej! Bardzo lubimy noclegi na zamkach. W te wakacje się nie udało (albo kosmiczne ceny albo brak miejsc), ale może uda się w przyszłe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

Temat do rozważenia.
Moim zdaniem  zamek Grodno jest miejscem akcji książki "Lesio" Joanny Chmielewskiej. A konkretnie trzeciej części "Droga do chwały", kiedy bohaterowie dokumentują instalacje w podziemiach zamku na Dolnym Śląsku. 
 
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: irycki »

TomaszK pisze: 29 wrz 2022, 10:22 Moim zdaniem  zamek Grodno jest miejscem akcji książki "Lesio" Joanny Chmielewskiej. A konkretnie trzeciej części "Droga do chwały", kiedy bohaterowie dokumentują instalacje w podziemiach zamku na Dolnym Śląsku. 
 

 
WOW! Masz jakieś spostrzeżenia które to potwierdzają? Nie znam miejsca, rozumiem że topografia pasuje do książki? Czy coś jeszcze?
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

Topografia to po pierwsze, a poza tym:
- pomimo że zamek był wtedy w ruinie (z zachowanymi pomieszczeniami w których można było zamieszkać) miał założone przedwojenne  instalacje (albo powojenne, pierwsze prace archtektoniczne były prowadzone na początku lat 60-tych)
- szkielet w piwnicach + legenda o księżniczce (zweryfikowany przez bohaterów jako kości zwierzęce)
- dziwna betonowa konstrukcja w centrum miasteczka, wyglądająca jak mały basen.
To ostatnie widziałem właśnie w Zagórzu Śląskim w połowie lat 90-tych, wtedy to był ogromny kwietnik  na głównym placyku, rzeczywiście wielki, okrągły i betonowy.
Natomiast rozmiary podziemi zostały przez autorkę powiększone dla uatrakcyjnienia całości.
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowanie:
irycki (29 wrz 2022, 17:21)
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: irycki »

No to faktycznie pasuje, zwłaszcza ta betonowa „niecka” na rynku!  :564:
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze: 29 wrz 2022, 12:53 Topografia to po pierwsze, a poza tym:
- pomimo że zamek był wtedy w ruinie (z zachowanymi pomieszczeniami w których można było zamieszkać) miał założone przedwojenne  instalacje (albo powojenne, pierwsze prace archtektoniczne były prowadzone na początku lat 60-tych)
- szkielet w piwnicach + legenda o księżniczce (zweryfikowany przez bohaterów jako kości zwierzęce)
- dziwna betonowa konstrukcja w centrum miasteczka, wyglądająca jak mały basen.
To ostatnie widziałem właśnie w Zagórzu Śląskim w połowie lat 90-tych, wtedy to był ogromny kwietnik  na głównym placyku, rzeczywiście wielki, okrągły i betonowy.
Natomiast rozmiary podziemi zostały przez autorkę powiększone dla uatrakcyjnienia całości.

 
To ciekawe. Nigdy nie zwróciłem na to uwagi, choć książkę i zamek znam od wieków. Muszę się nad tym pochylić.   
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

irycki pisze: 29 wrz 2022, 17:21No to faktycznie pasuje, zwłaszcza ta betonowa „niecka” na rynku! 
Siedziałem wczoraj godzinę na Internecie, żeby znaleźć stare zdjęcia Zagórza Śląskiego, niestety bezskutecznie. Teraz widzę, że tam nie ma rynku, ale to był jakiś duży plac przy drodze prowadzącej z Walimia do Świdnicy. Znalazłem wprawdzie w Google Maps jakiś plac (przy ul. Głównej 16), nawet z okrągłym klombem, ale klomb jest niski, na wysokość krawężnika. Kiedy tam byłem  w latach 90-tych, klomb był wysoki na około metr, o betonowej ścianie. I dokładnie takie coś, tyle że nie wypełnione ziemią, miało się znajdować w centrum opisanego w książce miasteczka. Bohaterowie śmiali się, że to chyba basen dla kaczek.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszL »

TomaszK pisze: 29 wrz 2022, 10:22 Temat do rozważenia.
Moim zdaniem  zamek Grodno jest miejscem akcji książki "Lesio" Joanny Chmielewskiej. A konkretnie trzeciej części "Droga do chwały", kiedy bohaterowie dokumentują instalacje w podziemiach zamku na Dolnym Śląsku. 
 

 
Joanna Chmielewska !!!! Jej książki są genialne. O "Lesiu" dużo słyszałem, czytałem (słuchałem) fragmenty a wielokrotnie czytałem "Romans wszech czasów"

Chmielewska pewnie miała dużo znajomych, spotykała się z nimi na kawce, słuchała opowieści i je lekko podkręcała. Jako architekt znała ten zawód od podszewki i na pewno miała kontakt z różnymi ciekawymi "przypadkami". 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dyplomata
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 50
Rejestracja: 28 maja 2022, 13:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Dyplomata »

Warto odwiedzic zamek Grodno, byc moze odkryjecie tajemnice zawarte w listach von Schrecka.
https://www.ridiger.pl/tunel-zamek-grod ... e-slaskie/
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Czesio1 »

Powoli zbliża się koniec roku, czyli termin wpłaty zaliczki za naszą bazę noclegową. Jeśli nic nie pomyliłem to aktualna lista chętnych do wyjazdu na zlot wygląda tak:

1) TomaszK - 1 osoba
2) Czesio1 - 2 osoby
3) irycki - 2 osoby
4) Hanka - 1 osoba
5) Vasco - 1 osoba
6) TomaszL - 1 osoba
7) panna Monika - 3 osoby
8) Barabasz - 4 osoby
9) PiTT - 4 osoby


RAZEM: 19 osób


Jeżeli kogoś pominąłem to proszę o kontakt. Roześlę do Was wiadomość prywatną z informacjami na temat zaliczki.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Fantomas »

Wieża w Siedlęcinie jest niesamowita głównie z uwagi na malowidła na jej ścianach. Ich tematyka jest całkowicie świecka. Wieże wybudował Henryk I Jaworski. Jego płyta nagrobna to też unikat. Więcej przeczytacie poniżej. Może przy okazji Kotliny Kłodzkiej ktoś będzie chciał zobaczyć.

https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza, ... orski.html
 
 
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Czesio1 »

Fantomas pisze: 12 sty 2023, 18:22 Wieża w Siedlęcinie jest niesamowita głównie z uwagi na malowidła na jej ścianach. Ich tematyka jest całkowicie świecka. Wieże wybudował Henryk I Jaworski. Jego płyta nagrobna to też unikat. Więcej przeczytacie poniżej. Może przy okazji Kotliny Kłodzkiej ktoś będzie chciał zobaczyć.

https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza, ... orski.html
 
 
Fantomasie, a może dołączysz do nas na zlot? 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

Fantomas pisze: 12 sty 2023, 18:22 Wieża w Siedlęcinie jest niesamowita głównie z uwagi na malowidła na jej ścianach. Ich tematyka jest całkowicie świecka. Wieże wybudował Henryk I Jaworski. Jego płyta nagrobna to też unikat. Więcej przeczytacie poniżej. Może przy okazji Kotliny Kłodzkiej ktoś będzie chciał zobaczyć.

 
 

 
Potwierdzam. Wieża jest świetna.
Byliśmy.
Ale z Kłodzka do Jeleniej Góry są dwie godziny drogi, więc raczej ciężko będzie to pogodzić z programem zlotowym. 
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Fantomas »

Co nie znaczy, że nie można jechać do Siedlęcina przed lub po Zlocie.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszL »

Ostatnio natknąłem się na audiobooka "Prosta sprawa". Akcja dzieje się w trójkącie: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Karpacz. Jakbyśmy pojechali na zlot tropem tej książki, to Siedlęcin jest pod nosem.

Ciekawostka: książka pisana w okresie Lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

Fantomas pisze: 12 sty 2023, 18:22Wieża w Siedlęcinie jest niesamowita  
Yvonne pisze: 12 sty 2023, 21:03Potwierdzam. Wieża jest świetna. Byliśmy. 
Można dopisać Was do listy zlotowiczów  ?
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 2):
TomaszL (13 sty 2023, 00:33) • Czesio1 (13 sty 2023, 06:58)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze: 12 sty 2023, 22:28
Fantomas pisze: 12 sty 2023, 18:22Wieża w Siedlęcinie jest niesamowita  
Yvonne pisze: 12 sty 2023, 21:03Potwierdzam. Wieża jest świetna. Byliśmy. 
Można dopisać Was do listy zlotowiczów  ?

 
My się cały czas wahamy, ale raczej będzie trudno.
Wreszcie, po kilku latach męki (zwłaszcza z architektami), dostaliśmy pozwolenie na rozbudowę domu!!!
Wiosną zaczynamy budować i pewnie ciężko będzie nam się wyrwać.
Zobaczymy bliżej terminu.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

TomaszL pisze: 12 sty 2023, 22:08 Ostatnio natknąłem się na audiobooka "Prosta sprawa". Akcja dzieje się w trójkącie: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Karpacz. Jakbyśmy pojechali na zlot tropem tej książki, to Siedlęcin jest pod nosem.

Ciekawostka: książka pisana w okresie Lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora.
 



 
Zaciekawiła mnie ta informacja, bo bardzo lubię Jelenią Górę i Szklarską Porębę (Karpacz mniej) i już chciałam sobie zamówić książkę, ale spojrzałam, kto jest autorem i mi się odechciało :(
Nie lubię Chmielarza. Czytałam trzy jego książki i żadna mi się nie podobała.
Nie rozumiem fenomenu popularności tego pisarza.
Moim zdaniem pisze bardzo słabo.
Uważam też, że nie lubi ludzi.
W jego książkach nie spotkałam ani jednego bohatera, którego bym polubiła.

A jaką Ty masz opinię o tej książce, Tomaszku?
 
 
 
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

Tomaszku, dodam jeszcze, że bardzo bym chciała przyjechać na zlot, a to z tego powodu, że 1 maja minie dokładnie 10 lat odkąd znam Cię osobiście.
A także Czesia i johny'ego.
Będzie co świętować :)
Za ten post autor Yvonne otrzymał podziękowanie:
Czesio1 (13 sty 2023, 14:19)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: johny »

Yvonne pisze: 13 sty 2023, 12:50 Tomaszku, dodam jeszcze, że bardzo bym chciała przyjechać na zlot, a to z tego powodu, że 1 maja minie dokładnie 10 lat odkąd znam Cię osobiście.
A także Czesia i johny'ego.
Będzie co świętować :)

 
Ale mnie nie będzie! :-P
 
 
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

johny pisze: 13 sty 2023, 13:11
Yvonne pisze: 13 sty 2023, 12:50 Tomaszku, dodam jeszcze, że bardzo bym chciała przyjechać na zlot, a to z tego powodu, że 1 maja minie dokładnie 10 lat odkąd znam Cię osobiście.
A także Czesia i johny'ego.
Będzie co świętować :)


 
Ale mnie nie będzie! :-P
 
 

 
Ty się jeszcze zastanów :)
Masz jedyną i niepowtarzalną okazję, aby świętować ze mną dziesięciolecie znajomości!
To nie byle co!
Oczywiście pod warunkiem, że przyjadę :)
 
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Czesio1 »

Yvonne pisze: 13 sty 2023, 13:25 Ty się jeszcze zastanów :)
Masz jedyną i niepowtarzalną okazję, aby świętować ze mną dziesięciolecie znajomości!

 
Dokładnie. Panie johny, weź się zastanów, albo raczej nie zastanawiaj się tylko przyjeżdżaj. Wezmę podwójną porcję ogórków i dwa baniaczki Justowego.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Mysikrólik »

Yvonne pisze: 13 sty 2023, 13:25
johny pisze: 13 sty 2023, 13:11
Yvonne pisze: 13 sty 2023, 12:50 Tomaszku, dodam jeszcze, że bardzo bym chciała przyjechać na zlot, a to z tego powodu, że 1 maja minie dokładnie 10 lat odkąd znam Cię osobiście.
A także Czesia i johny'ego.
Będzie co świętować :)



 
Ale mnie nie będzie! :-P
 
 


 
Ty się jeszcze zastanów :)
Masz jedyną i niepowtarzalną okazję, aby świętować ze mną dziesięciolecie znajomości!
To nie byle co!
Oczywiście pod warunkiem, że przyjadę :)
 

 
Jak pojedziecie na dzień lub dwa, to może bym się z Wami zabrał solo o ile będziecie mieć miejsce.
 
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszL »

Yvonne pisze: 13 sty 2023, 09:21
TomaszL pisze: 12 sty 2023, 22:08 Ostatnio natknąłem się na audiobooka "Prosta sprawa". Akcja dzieje się w trójkącie: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Karpacz. Jakbyśmy pojechali na zlot tropem tej książki, to Siedlęcin jest pod nosem.

Ciekawostka: książka pisana w okresie Lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora.
 








 
Zaciekawiła mnie ta informacja, bo bardzo lubię Jelenią Górę i Szklarską Porębę (Karpacz mniej) i już chciałam sobie zamówić książkę, ale spojrzałam, kto jest autorem i mi się odechciało :(
Nie lubię Chmielarza. Czytałam trzy jego książki i żadna mi się nie podobała.
Nie rozumiem fenomenu popularności tego pisarza.
Moim zdaniem pisze bardzo słabo.
Uważam też, że nie lubi ludzi.
W jego książkach nie spotkałam ani jednego bohatera, którego bym polubiła.

A jaką Ty masz opinię o tej książce, Tomaszku?
 





 
No więc tak. TomaszeLek nie czytał żadnej innej książki Chmielarza. Przypadkowo wpadłem na ślad audiobooka "Prosta sprawa" na Youtube. Ten audiobook jest dopiero od 4 tygodni - świeżynka.

Jak ktoś lubi bohatera, który "robi porządki" z bandziorami, bohatera wspomaganego przez ludzi, którzy zostali brutalnie potraktowani przez życie i bandziorów, bohatera używającego nie tylko siły ale też inteligencji, bohatera który porywa się z motyką na słońce, bohatera który nie ma nic do stracenia ale jest świetnie przygotowany na różne przygody, gdzie akcja jest osadzona w konkretnych miejscach które się zna (przez wiele lat jeździłem do Szklarskiej Poręby i okolic by pochodzić po okolicznych górkach i znam całkiem dobrze miejsca opisywane w książce), to dla mnie jest REWELACJA.

Jakby Pan Samochodzik miałby pojawić się w dzisiejszych czasach, ale nie jako anemiczny i inteligentny historyk sztuki tylko człowiek po przejściach, który był już na dnie ale resztką sił wypłynął na powierzchnię i uporządkował swoje życie, uczciwy i do bólu wierny pewnym zasadom, mówiący NIE bandziorom, gotowy poświęcić swoje życie za sprawę, to macie głównego bohatera tej książki. Pan Pilnujący Porządku.

(wszystkie powyższe opinie są oczywiście całkowicie subiektywne)

Wg. pewnego źródła: 
"Prosta sprawa" jest to rzecz zupełnie innego kalibru (niż inne książki Chmielarza) lecz o bardzo ciekawej genezie: powstała już w czasie pierwszego pandemicznego lockdownu, gdy pisarz próbował z jednej strony zabić monotonię przymusowego dystansu społecznego, a z drugiej dać swoim czytelnikom jakąś formę rozrywki i wytchnienia od codziennego niepokoju. "Prosta sprawa" powstawała w odcinkach publikowanych codziennie na Facebookowym profilu autora. Chmielarz przyznaje, że nie miał skrystalizowanego pomysłu na fabułę. "Wiedziałem tylko tyle, ze chcę napisać historię o człowieku, który przyjeżdża do miasteczka, zabija tam wszystkich złych i wyjeżdża", pisze w posłowiu, dodając, że akcję wymyślał z odcinka na odcinek. 

Pierwsze skojarzenie, jakie wywołuje lektura to cykl powieści Lee Childa o Jacku Reacherze - już sam tytuł wywołuje takie skojarzenia. Główny bohater przyjeżdża do niewielkiego miasta, orientuje się, że sprawy nie wyglądają tam zbyt dobrze lub spotyka ludzi, którzy potrzebują pomocy, wskutek czego zostaje wplątany w niebezpieczną rozgrywkę. Tyle że u Chmielarza główny bohater nie jest byłym oficerem armii, lecz bezimiennym twardzielem - biegle posługuje się bronią, walczy jak profesjonalista, doskonale wie, jak poruszać się w trudnym terenie - który pilnie strzeże sekretów swojej przeszłości. Do końca nie dowiemy się o nim całej prawdy, autor bardzo oszczędnie dawkuje informacje na jego temat, za to umiejętnie podbija zainteresowanie czytelników.

https://culture.pl/pl/dzielo/wojciech-c ... sta-sprawa

 
 
 
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszL »

Yvonne pisze: 13 sty 2023, 12:50 Tomaszku, dodam jeszcze, że bardzo bym chciała przyjechać na zlot, a to z tego powodu, że 1 maja minie dokładnie 10 lat odkąd znam Cię osobiście.
A także Czesia i johny'ego.
Będzie co świętować :)

 
Czapki z głów. 10 lat znajomości przy znanym mi konktekście spraw, i mimo wszystko ogromnej liczbie sukcesów wynikających z tej znajomości. To musi być koniecznie WASZ Rok. 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

TomaszL pisze: 13 sty 2023, 19:22
Yvonne pisze: 13 sty 2023, 09:21A jaką Ty masz opinię o tej książce, Tomaszku ?  
No więc tak. TomaszeLek nie czytał żadnej innej książki Chmielarza.   
No więc tak. TomaszK nie czytał jeszcze żadnej książki Chmielarza.
 
Ostatnio zmieniony 13 sty 2023, 20:40 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: Yvonne »

Pomyliłam Was, Panowie :)
Przepraszam.
To przez to, że macie taki sam kolor :)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Podziemia Kotliny Kłodzkiej

Post autor: TomaszK »

Aktualnie czytam kolejny zbiór opowiadań Pilipiuka "Czarna Góra". Niestaty żadne z opowiadań nie toczy się w taktych stronach. 
ODPOWIEDZ