Brześciak wita fanów samochodzikowych przygód!

Tu napisz kilka słów o sobie
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Udało Ci się mnie sprowokować, o Ty :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:
Barabasz pisze:Tomaszku wiesz dobrze, że Twoja teoria z Brześciem Kujawski jest mocno naciągana
Jesteś brześciosceptykiem :-D
Powinien mieć dożywotni zakaz wjazdu do Brześcia :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:Czesio1 odpowiadam: nie ma kocich łbów, nie jest prostokątny (choć w sensie matematycznym kwadrat też jest prostokątem) i teren przed prezydium nie jest w ogóle rynkiem, jest zarośnięty drzewami z pomnikiem na środku. Rynek w Brześciu w tamtym czasie był w ogóle gdzie indziej.
Tu nie mogę się zgodzić z przedmówcą... brzeski Rynek był zawsze w tym samym miejscu od początku istnienia w tym miejscu brzeskiego grodu tj od XIV lub jak twierdza inni od lat 90-tych XIII wieku. A co więcej nie jest kwadratem a prostokatem co zostało zmierzone i opisane w dokumencie z końca XVIII wieku opisującego BARDZO dokladnie ówczesne miasteczko.
W latach 60-tych był faktycznie zadrzewiony a pośrodku niego stał pomnik wdzięczności Armii Czerwonej (sic!) - przeniesiony z Włocka w 1951 roku (i trwal tu do 2004, pózniej w jego miejscu była fontanna a w 2008 postawiono nieopodal pomnik Łokietka).
Obecny ratusz dzieła Henryka Marconiego pobudowano przy zachodniej części rynku nie jak podaja w 1824 roku a nie wcześniej niż w 1838 roku, wcześniej średniowieczny Ratusz stał w centralnym punkcie Rynku wraz ze studnią (widac go na najstarszej rycinie Eryka J. Dahlberga z 1657 roku, którą już ktoś tu publikowal i omawiał.
W latach 60-tych XX wieku przy rynku były co najmniej dwie studnie, jedna blisko sklepu u Pani Zosi co widać na udostępnionych przeze mnie wcześniej zdjęciu.

Wrzucam kilka zdjęć, na jednym zaznaczyłem skelpik u Pani Zosi i widoczne kocie łby na Rynku. Inne zdjecie to widok Rynku z Ratusza z lat 6-tych.

Qrcze, tu zdaje się jest miesce na powitania a rozgorzała jak widze dyskusja na konkretne tematy ;-)
Załączniki
IMG_0011.JPG
IMG_0024.JPG
IMG_0025.JPG
Ostatnio zmieniony 08 sty 2021, 12:02 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:
Hanka pisze: Nie wiem czemu, Barabaszu, tak bardzo upierasz się przy swoim zdaniu.
Hanka pisze:Kwestionujesz już prawie wszystko przekonując kolejne osoby na Forum do tego, że Brześć kompletnie nie pasuje do opisanego Antoninowa
Hanko bardzo Ciebie lubię i nie robię tego złośliwie. Po prostu zostałem osobiście wywołany do tablicy przez TomaszKa, więc nie siedziałem cicho i napisałem co o tym sądzę.
Wcale się nie upieram bo sam nie jestem tego pewien ale argumenty przytoczone przeze mnie powyżej i archiwa Brześciaka gryzą się z wcześniejszym ustaleniami TomaszKa.

Do Brześcia Kujawskiego przyjeżdżam zawsze chętnie bo urok tego pięknego i historycznego miasteczka jest niezaprzeczalny.
A jakie były wcześniejsze ustalenia TomaszKa, które stoją w sprzeczności z tym co mozna zbaczyć na udostępnionych przeze mnie zdjeciach?
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Brzesciak pisze: Qrcze, tu zdaje się jest miesce na powitania a rozgorzała jak widze dyskusja na konkretne tematy ;-)
Spokojnie Brzesciaku, przeniesiemy posty do odpowiedniego tematu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Czesio1 pisze: Przecież nie twierdzę, że wszystko się zgadza. Choćby to, że Brześć Kujawski nie leży nad Wisłą.
Brześć w istocie nie leży nad Wisłą a nad Zgłowiączka, która wpada do Wisły (we Wlocku w parku Sienkiewicza) a co więcej poprzez kanał Bachorze (zwany kanałem Piastowskim) rozpoczynającym sie za Falborzem (stara wieś rycerska należącą do świętosława herbu Doliwa, lokowana w 1264 roku, do wybuchu IIWW należąca do rodziny Krzymuskich herbu Radwan, ktorzy wybudowali w parku piękny dwór) i poprzez jezioro Gopło i Noteć łączy się z Odrą ;-)
We Falborzu byl stary młyn, zreszta w okolicy ich bylo onegdaj wiele, w pamięci lokalnych mieszkańców jest opowieść o skarbie dziedziców zatopionych właśnie w kanale Bachorze...
A to słyszeliście?
"Pod Falborzem rośnie borek. Tam się niegdyś krył Gąsiorek. Co rozbojem w kraju słynął. I od miecza w Brześciu zginął." ;-)
W istocie były takie miejsca w okolicy jak bród zwany Gąsiorkiem (http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/s ... 6OSGEforkU) a w pobliskim lesie zwanym Bachórka znajduje się stary cmentarz ewangelicki...
Załączniki
mapa okolicy z 1782
mapa okolicy z 1782
Ostatnio zmieniony 08 sty 2021, 14:09 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 2 razy.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Brzesciak pisze:...brzeski Rynek był zawsze w tym samym miejscu od początku istnienia w tym miejscu brzeskiego grodu tj od XIV lub jak twierdza inni od lat 90-tych XIII wieku.....
Być może przed wiekami faktycznie był tam rynek brukowany jak pokazujesz na zdjęciach, ale był on do mniej więcej czasów odzyskania niepodległości po rozbiorach. Później jak zauważyłem zamieniono coś jakby w skwer parkowy, zadrzewiono i postawiono centralnie pomnik najpierw Piłsudskiego, a po kolejnej wojnie później pomnik wdzięczności. Do lat 60 to porządnie zarosło jak widać na Twoich zdjęciach. Rynkiem można to nazwać ale w sensie historycznym bo nie wyobrażam sobie, że pomiędzy te pomniki a drzewa i krzewy pozwolono organizować handel, przemieszczać się wozom drabiniastym, sprzedawać tuczniki itd.
Faktyczny rynek w sensie targowiska wydaje się być wg tego zdjęcia lotniczego w innym miejscu.

Odnośnie kształtu "rzekomego" rynku z tego co pamiętam jak tam to był kwadratowy, na mapie też na taki wygląda.
Być może faktycznie jest prostokątem ale niezauważalnym i nie wierzę żeby Nienacki biegał tam z metrówką, a na pierwszy rzut oka przypomina raczej kwadrat.

Sklep Pilarczykowej wg książki nie znajdował się przy rynku i był drewniakiem.
Tak więc konfrontując zdjęcia Brześcia z lat 60, które opublikowałeś z opisem Antoninowa z tych lat widzę znaczne różnice. Sklep powinien wygląda

Dla przykładu podam jak wg mnie wygląda prostokątny wybrukowany rynek w tamtych latach i jak wyobrażam sobie odrapany drewniak:
Załączniki
sklep.jpg
rynek.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:
Brzesciak pisze:...brzeski Rynek był zawsze w tym samym miejscu od początku istnienia w tym miejscu brzeskiego grodu tj od XIV lub jak twierdza inni od lat 90-tych XIII wieku.....
Być może przed wiekami faktycznie był tam rynek brukowany jak pokazujesz na zdjęciach, ale był on do mniej więcej czasów odzyskania niepodległości po rozbiorach. Później jak zauważyłem zamieniono coś jakby w skwer parkowy, zadrzewiono i postawiono centralnie pomnik najpierw Piłsudskiego, a po kolejnej wojnie później pomnik wdzięczności. Do lat 60 to porządnie zarosło jak widać na Twoich zdjęciach. Rynkiem można to nazwać ale w sensie historycznym bo nie wyobrażam sobie, że pomiędzy te pomniki a drzewa i krzewy pozwolono organizować handel, przemieszczać się wozom drabiniastym, sprzedawać tuczniki itd.
Faktyczny rynek w sensie targowiska wydaje się być wg tego zdjęcia lotniczego w innym miejscu.

Odnośnie kształtu "rzekomego" rynku z tego co pamiętam jak tam to był kwadratowy, na mapie też na taki wygląda.
Być może faktycznie jest prostokątem ale niezauważalnym i nie wierzę żeby Nienacki biegał tam z metrówką, a na pierwszy rzut oka przypomina raczej kwadrat.

Sklep Pilarczykowej wg książki nie znajdował się przy rynku i był drewniakiem.
Tak więc konfrontując zdjęcia Brześcia z lat 60, które opublikowałeś z opisem Antoninowa z tych lat widzę znaczne różnice. Sklep powinien wygląda

Dla przykładu podam jak wg mnie wygląda prostokątny wybrukowany rynek w tamtych latach i jak wyobrażam sobie odrapany drewniak:
Rynek to Rynek, Targowisko to Targowisko ;-) w BK Targowisk bylo kilka, jedno widac na zdjeciu lotniczym z 1966, bylo przy Krakowskiej poza murami i vis-a-vis mlyna Topielec.
Rynek z kocimi łbami był w BK do lat 20-tych XX wieku, pozniej go uporzadkowano, zrobiono uliczki, posadzono roslinki, w 1931 postawiono pomnik Pilsudskiego a w 1951 pomnik z radziecka gwiazda. Sklep Pani Zosi był przy Rynku i to nie ulega dyskusji ale przed IIWW wysaje sie ze byl drewniany co moze nie zupelnie widac na zdjeciu.
Załączniki
2C2659DD-017D-4EB3-B360-136A990BF26B.jpeg
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

świetną masz tę kolekcję starych zdjęć miasta. Posiadasz to w wersji cyfrowej czy analogowej też? Wrzucaj tu jak najwięcej tych obrazków, lubię patrzeć jak zmieniało się otoczenie w takich miejscach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Jeszcze trzeba pamiętać, że opis Brześcia/Antoninowa nie musi, a nawet nie może odpowiadać obrazowi miasta w czasie trwania akcji "Wyspy". Nienacki był w tych okolicach dużo wcześniej, niedługo po wojnie, i prawdopodobnie tamten obraz miał przed oczami podczas pisania książki. Nie jest to Brześć z lat '60-tych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

irycki pisze:Jeszcze trzeba pamiętać, że opis Brześcia/Antoninowa nie musi, a nawet nie może odpowiadać obrazowi miasta w czasie trwania akcji "Wyspy". Nienacki był w tych okolicach dużo wcześniej, niedługo po wojnie, i prawdopodobnie tamten obraz miał przed oczami podczas pisania książki. Nie jest to Brześć z lat '60-tych.
Ejże, irycki, przecież jak pisał TomaszK TUTAJ Nienacki lato 1962 roku spędził na wykopaliskach w Brześciu Kujawskim.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Też chciałem o tym wspomnieć, zatem musiał zobaczyć taki widok z pomnikiem wdzięczności umiejscowionym tam w 1951. r.
Poniżej też ten sam plac przed II wojną, pomnik Piłsudskiego umiejscowiono w 1931 r. Zdjęcia ze strony Brześć Kujawski we wspomnieniach.
Załączniki
brzesc1.jpg
brzesc2.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:Też chciałem o tym wspomnieć, zatem musiał zobaczyć taki widok z pomnikiem wdzięczności umiejscowionym tam w 1951. r.
Poniżej też ten sam plac przed II wojną, pomnik Piłsudskiego umiejscowiono w 1931 r. Zdjęcia ze strony Brześć Kujawski we wspomnieniach.
Widze, że odwiedziłeś moją stronke na FaceBook'u ;-)
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Brzesciak pisze:
Barabasz pisze:Też chciałem o tym wspomnieć, zatem musiał zobaczyć taki widok z pomnikiem wdzięczności umiejscowionym tam w 1951. r.
Poniżej też ten sam plac przed II wojną, pomnik Piłsudskiego umiejscowiono w 1931 r. Zdjęcia ze strony Brześć Kujawski we wspomnieniach.
Widze, że odwiedziłeś moją stronke na FaceBook'u ;-)
A jak Cię tam można znaleźć?
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Yvonne pisze:
Brzesciak pisze:
Barabasz pisze:Też chciałem o tym wspomnieć, zatem musiał zobaczyć taki widok z pomnikiem wdzięczności umiejscowionym tam w 1951. r.
Poniżej też ten sam plac przed II wojną, pomnik Piłsudskiego umiejscowiono w 1931 r. Zdjęcia ze strony Brześć Kujawski we wspomnieniach.
Widze, że odwiedziłeś moją stronke na FaceBook'u ;-)
A jak Cię tam można znaleźć?
Dość prosto - "Brześć Kujawski we wspomnieniach" ;-)

https://www.facebook.com/Brzesc.Kujawski.on.photos
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Hanka pisze:
Barabasz pisze: Hanko bardzo Ciebie lubię.
Do Brześcia Kujawskiego przyjeżdżam zawsze chętnie bo urok tego pięknego i historycznego miasteczka jest niezaprzeczalny.
:-D noo
A ja jeszcze dodam:


Wszystkie Brześciaki są Debeściaki :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

TomaszL pisze:
Hanka pisze:
Barabasz pisze: Hanko bardzo Ciebie lubię.
Do Brześcia Kujawskiego przyjeżdżam zawsze chętnie bo urok tego pięknego i historycznego miasteczka jest niezaprzeczalny.
:-D noo
A ja jeszcze dodam:
Wszystkie Brześciaki są Debeściaki :)
Też tak myślę ;-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Hanka pisze:
TomaszL pisze: A ja jeszcze dodam:
Wszystkie Brześciaki są Debeściaki :)
Też tak myślę ;-)
Ale TomaszL miał Hanko na myśli Brzesciaki tylko. Nic o Brześciankach nie wspomniał :027:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

Czesio1 pisze: Ale TomaszL miał Hanko na myśli Brzesciaki tylko. Nic o Brześciankach nie wspomniał :027:
:-/ szkoda
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Czesio nie szerz fałszywych wiadomości :)

Brześciaki to Brześciaki. Wszyscy (!!!) z Brześcia Kujawskiego.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Dodałbym nawet, że do Brześciaków można także zaliczyć osoby, które coś zrobiły dla Brześcia Kujawskiego.


(ja na przykład dokładałem drewna do ogniska w Brześciu w trakcie Zlotu :) )
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Hanka pisze:
Czesio1 pisze: Ale TomaszL miał Hanko na myśli Brzesciaki tylko. Nic o Brześciankach nie wspomniał :027:
:-/ szkoda

Czesio ma w sumie racje. "Brześcianka" bardzo ładnie brzmi i ta nazwa też powinna funkcjonować :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Barabasz pisze:świetną masz tę kolekcję starych zdjęć miasta. Posiadasz to w wersji cyfrowej czy analogowej też? Wrzucaj tu jak najwięcej tych obrazków, lubię patrzeć jak zmieniało się otoczenie w takich miejscach.
Niestety większość zdjęć jaką udaje mi się znaleźć jest w wersji cyfrowej. To jedno z pierwszych papierowych jakie zdobyłem kilka lat temu - jak dla mnie perełka :-)
Zrobiono je (zgodnie z opisem na rewersie) 29 lipca 1931 (pomnik odsłonięto 19 października 1930).
Załączniki
Rynek.jpg
Ostatnio zmieniony 09 sty 2021, 15:18 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Odnośnie tego, czy w czasie akcji "Wyspy Złoczyńców" na brzeskim Rynku były drzewa i czy był wybrukowany kocimi łbami - wszystkie zdjęcia pokazujące zadrzewiony Rynek wybrukowany płytami, są podpisane, jako pochodzące "z lat 60-tych". Lata 60-te były długie (pamiętam z autopsji), a drzewa i płyty wstawiono przecież dopiero po zakończeniu prac archeologicznych. Nienacki, będąc tam w 1962 roku, widział tylko rozkopany bruk kamienny.
W jednej ze sztuk teatralnych Nienackiego (wystawialiśmy ją w Rozajnach) była wzmianka, że mieszkańcy muszą chodzić po drewnianych kładkach przerzuconych nad wykopami archeologów. Na pewno nie było wtedy drzew, a przynajmniej nie tylu co na zdjęciach.
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

To zdjęcie z kwietnia 1945 z pogrzebu zamordowanych 39
brześcian w grudniu 1939 przez nazistów w lesie przed Włocławkiem, po wojnie ekshumowano ich ciała i pochowano na brzeskim cmentarzu. Widać Rynek i brak pomnika Piłsudskiego...
Załączniki
0D2357EC-BC88-431E-9DC8-082E1349123C.jpeg
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Brzesciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Chciałem jeszcze odnieść się do wpisu Barabasza, który zwracał uwagę na rozbieżności między fotografiami Brześcia o opisem Antoninowa w Wyspie Złoczyńców.

Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.

Jeśli więc istnieje jakiś miejscowy pierwowzór takiego układu, to jest nim Brześć, nie Aleksandrów, co nie znaczy, że Nienacki wiernie Brześć opisał. Nie opisał, bo nie opisywał Brześcia, tylko fikcyjny Antoninów. :).

I zgadzam się, że pewności mieć nie będziemy, bo równie dobrze mogło to być jakieś nieznane nam miasteczko z drugiego końca Polski. Ale skoro wiemy, że Nienacki tu bywał, to z kilku wchodzących w grę miast Brześć pasuje najlepiej, i tego się trzymajmy. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

irycki pisze:Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.
Zgadza się, do Aleksandrowa i Otłoczyna też ta cecha nie pasuje, nigdy tego nie ukrywałem. Ale wygląd rynku nie pasuje też do Brześcia Kujawskiego.
Jeżeli chodzi o sam rynek szukając miast w okolicy wygląd rynku pasuje najbardziej przypomina ten w Nieszawie. Jest prostokątny wybrukowany rynek, z jednej strony prezydium.
Z drugiej strony widać Kościół jednak trzeba przyznać nie jest on bezpośrednio przy rynku.
Nie chcę też nikomu mojej opinii narzucać, przedstawiam tylko swoje zdanie i swoje wątpliwości. Równie dobrze mógłby to być rynek gdzieś w drugim końcu Polski.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brzesciak
Lubi przygody
Lubi przygody
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2021, 21:06
Miejscowość: BK -> WAW
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Brzesciak »

Właśnie odsłuchałem „Wyspe”... jadac za Samochodzikiem palcem po mapie z pewnością nie trafimy do BK, raczej jadąc z Włocka drogą 91 (dawniej 56), mijając Nieszawe i Ciechocinek gdzieś w pobliskiej okolicy tyle, ze chyba nie ma w okolicy miasteczka, ktore pasowałoby do opisu autora...
Załączniki
E7438571-DDF8-4918-8979-A48357F88CD5.jpeg
8B7032A7-ED85-4242-8696-E92FF3A088CE.jpeg
Brześć Kujawski we wspomnieniach...
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

irycki pisze:Chciałem jeszcze odnieść się do wpisu Barabasza, który zwracał uwagę na rozbieżności między fotografiami Brześcia o opisem Antoninowa w Wyspie Złoczyńców.

Pewne rozbieżności rzeczywiście są. Ale przeanalizowałem sobie na Google Maps i Street View plan i wygląd Aleksandrowa, i nie ma tam moim zdaniem żadnego miejsca, które można określić jako rynek powstały przez skrzyżowanie czterech ulic. Tym bardziej tyczy się to Otłoczyna.

Jeśli więc istnieje jakiś miejscowy pierwowzór takiego układu, to jest nim Brześć, nie Aleksandrów, co nie znaczy, że Nienacki wiernie Brześć opisał. Nie opisał, bo nie opisywał Brześcia, tylko fikcyjny Antoninów. :).

I zgadzam się, że pewności mieć nie będziemy, bo równie dobrze mogło to być jakieś nieznane nam miasteczko z drugiego końca Polski. Ale skoro wiemy, że Nienacki tu bywał, to z kilku wchodzących w grę miast Brześć pasuje najlepiej, i tego się trzymajmy. :)
Jak to dobrze Mądrego posłuchać (poczytać) :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Początek przygody”